Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A wracając do tematu wątku to mam takie pytanie.

Czy w domu pasywnym, z poddaszem użytkowym, gdzie na parterze jest ogrzewanie podłogowe potrzebne jest ogrzewanie w pokojach na piętrze ? Tym bardziej, że w pomieszczeniach na piętrze działa wentylacja wywiewna a nie nawiewna (mam na myśli swój domek).

 

pomimo, że nie posiadam domku pasywnego a tylko ledwo energooszczędny to wg. moich obserwacji i pomiarów zużycia kWh osobno dla parteru i osobno dla piętra i dodatkowo posiadania ww. wentylacji stwierdzam :

zużycie kWh dla piętra jest trzy razy niższe niż dla parteru :)

dla domku pasywnego różnice mogą być jeszcze większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Licz się z wyczuwalną różnicą temp. Nie licz na WM, że coś przeniesie bo podłogówka to nie grzejniki na ścianach, ona grzeje w większości promieniowaniem a nie konwekcją.

Dałbym ogrzewanie, zwłaszcza, że jego koszty w naszym rejonie i dobrych domach to niewielki koszt.

 

Teoria mówi, że "ciepło unosi się do góry" - tylko ile tego ciepła? Czy tyle ile straty przez przegrody w tych pokojach ? Hmmm... myślę, że tak jak qubic pisze, jest na to duża szansa. Tym bardziej, że będę miał nie tylko WW, ale skrzynkę rozprężną z poddasza nieużytkowego oraz same pakiety szybowe we wszystkich pokojach na piętrze.

 

Myślę że jak z góry nie będziesz korzystał to nic się tam nie stanie. Jeśli jednak tak to w rurki będziesz musiał coś puścić.

 

Myślę, że zaryzykuję i nie dam nic. Jeśli się okaże, że coś brakuje to zatopię kable grzewcze w ścianie. Rurki na piętrze sobie odpuszczę, jedynie w płycie fundamentowej, a te może dałoby radę napędzić PC do CWU Aristona ? :p

 

Mozna dom obsypac ziema od polnocy i czesciowo zachodu i wschodu, przeszklenia zostawic tylko tam, gdzie dadza bilans dodatni, dach "zielony", z 2,3 KW ogniw i temat CO zamkniety. Zeby ogarnac CWU najlepiej byloby malej mocy PC pedzic tez ogniwami.

 

(...)

 

Jesli bym dzis szukal optymalnej dzialki, to takiej z nachyleniem poludniowym...

 

Opisałeś prawie mój projekt. :) Od północy mam jednak garaż, a że dom jest na zboczu południowym, to ściana garażu będzie obsypana ziemią. W sumie nie do końca ziemią, bo najpierw obsypię tą ścianę półmetrową warstwą proszku od pigeona ;) Połać południowa dachu - poza 4m2 przeszklenia połaciowego będzie w 100% pokryty panelami PV o łącznej mocy ok. 6-7kW.

 

Uwazajcie z tymi przeszkleniami, ja mam od PD/ZCH 12 m2 i w styczniu czy lutym w salonie bywa ponad 26 stopni ...

 

Ja na ścianie południowej mam ok. 25m2 przeszkleń ...

 

pomimo, że nie posiadam domku pasywnego a tylko ledwo energooszczędny to wg. moich obserwacji i pomiarów zużycia kWh osobno dla parteru i osobno dla piętra i dodatkowo posiadania ww. wentylacji stwierdzam :

zużycie kWh dla piętra jest trzy razy niższe niż dla parteru :)

dla domku pasywnego różnice mogą być jeszcze większe.

 

Dzięki za info. A więc można spróbować nie robić ogrzewania na piętrze.

 

A przeszklenia tylko z okapem bo inaczej latem to szklarnia; da się zrobić, myślę o panelach PV na trackerze więc z jednej strony cień a z drugiej większy uzysk.

 

Podrzuciłeś mi pomysł. Zrobię podnoszony okap z paneli PV ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podnoszony a obracano-przesuwany - latem do poziomu co stanowi duży okap i uzysk a zimą do pionu aby odsłonić okna i też maksymalizować uzysk.

 

Już ja wiem co ja zrobię :) Potrzebuję to zrobić tak jak otwierają się drzwiczki w poziomych szafkach kuchennych - do góry.

Pomysł fajny i dobrze, że pojawił się teraz, bo bedę mógł pod to izolowaną konstrukcję z XPS'a wykonać. Tzn. wkleić XPS'a na ścianie południowej, tam gdzie będę chciał mocować konstrukcję "podnoszoną".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, ja tez na poddaszu planwanego budynku nie daje nic do grzania, podciagne kabalki jakby mialo dostac jakies grzejniczki kiedys. Bede mial antresole, klima bedzie dmuchac na otwarta przestrzen, bede mial 2 pokoje i lazenke na gorze, moze w tej lazience mate jaka dam, i tak na poczatku nie bedzie uzywana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem uniesione jak te drzwiczki to w sam raz. Policz jednak najpierw gdzie masz mieć je zimą bo raczej nie powinineś ich opuścić i zacienić okien/przeszkleń bo to bez sensu z energetycznego punktu widzenia choć dla uzysku energii elektrycznej lepiej.

Mi wychodzi tak, że dolna krawędź powinna jeździć po prowadnicy mniej więcej przód-tył a wtedy górna podnosić się i opadać po pionowej prowadnicy. Jakiś napęd ślimakowy na jednej wystarczy a druga wleczona.

 

U mnie to będzie tak:

Lato:

02_lot_m_lato.jpg

Zima:

02_lot_m_zima.jpg

 

EDIT: plus ewentualnie patent stąd: https://www.facebook.com/photo.php?v=305208666286199&set=vb.172462436227490&type=2&theater

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie panele będą prawie pionowo do elewacji (te czarne paski). A że będą to amorficzne to jakoś im nie przeszkadza te 20 stopni w górę czy dół.

 

Czepiam się. Ta sama długość cienia budynku i latem i zima (krótki).

Ile wybulisz za panele?

Mi chodzi po głowie zrobić fragment ogrodzenia z czegoś co przełoży się bezpośrednio na uzysk słoneczny.

Dach mam gotowy, oczywiście cały dom skopany. Coś trzeba ratować :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za panel 135W mam cene 330zł brutto. Na południowej połaci zmieszcze ok. 48szt. + ewentualne 10 na ścianie.
Ty dobre 330zł :)

Ale magazyn nie bardzo na prąd :( spokojnie przez dzień z pompą ciepła spory bufor by nagrzał.

Gotowanie, przecież nie będę jadł w restauracji, to jest jak dla mnie minus.

Tylko czekać na ustawę o OZE, aby kierować nadwyżki w sieć i odbierać za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak zrobić w domu bufor, tylko większy - na przykład taki o objętości 27m3 (3x3x3m), ocieplony metrem wełny i styropianu, grzany słoneczkiem w lecie i używany no grzania domu w zimie?

Takie cudo to 54m2 blachy jakiej 3-ki, o wadze 23,5kg i cenie 70zł za m2. Daje to 3800zł

Do tego 100m3 ocieplenia za 10000zł Można chyba załatwić proszek od pigeona.

Robota jakieś1000zł

No i jakimiś murami to trzeba obstawić w cenie z 2000zł

Razem 16800zł

 

Pojemność cieplna przy dt=60K to jakieś 1890 kWh

 

Strata dobowa przy metrowej izolacji 0,04 i dT=60k to 1,5kWh, a więc od połowy sierpnia, do połowy listopada (90dni) zbiornik straci 135kWh i netto 1760 kWh zostanie na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie robi wielką różnicę:-)

 

Właśnie nie robi.

Nie ustawia się paneli pod kątem maksymalnego nasłonecznienia w roku, bo nie jest to efektywne. Efektywny kąt to 30-35o, dlatego napisałem, że 40o to prawie optymalny. Różnica w tym przypadku to wartość poniżej 1% uzysku rocznego.

Wiesz, że kąt nachylenia paneli od 0-60 to różnica w uzysku raptem 10% od wartości maksymalnej ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak zrobić w domu bufor, tylko większy - na przykład taki o objętości 27m3 (3x3x3m), ocieplony metrem wełny i styropianu, grzany słoneczkiem w lecie i używany no grzania domu w zimie?

Takie cudo to 54m2 blachy jakiej 3-ki, o wadze 23,5kg i cenie 70zł za m2. Daje to 3800zł

Do tego 100m3 ocieplenia za 10000zł Można chyba załatwić proszek od pigeona.

Robota jakieś1000zł

No i jakimiś murami to trzeba obstawić w cenie z 2000zł

Razem 16800zł

 

Pojemność cieplna przy dt=60K to jakieś 1890 kWh

 

Strata dobowa przy metrowej izolacji 0,04 i dT=60k to 1,5kWh, a więc od połowy sierpnia, do połowy listopada (90dni) zbiornik straci 135kWh i netto 1760 kWh zostanie na zimę.

 

Cena !

Oglądnij to:

:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można izolację ograniczyć do pół metra i koszt całości wyjdzie jakieś 10tyś w najtańszym wydaniu. Film pokazuje, że się da - pytanie ile potrzeba kolektorów, żeby to naładować.

Ja to tylko tak piszę dla zastanowienia się, czy to nie wyjdzie taniej niż PV + inverter, nie mówiąc o akumulatorach.

 

Jak masz maksymalne potrzeby na grzanie 10W/m2, to wyciągając te 2kW z PC potrzebujesz 16kWh/dobę prądu do jej zasilania.

Akumulator samochodowy 100 Ah ma pojemność 5kWh, więc potrzeba ich 4, co daje ~1200zł. Do tego trochę elektroniki i całość się zamyka za może 3tyś. Do tego pompa za 12tyś i PV za 8 tyś - razem 23000zł. Drożej!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można izolację ograniczyć do pół metra i koszt całości wyjdzie jakieś 10tyś w najtańszym wydaniu. Film pokazuje, że się da - pytanie ile potrzeba kolektorów, żeby to naładować.

Ja to tylko tak piszę dla zastanowienia się, czy to nie wyjdzie taniej niż PV + inverter, nie mówiąc o akumulatorach.

 

Jak masz maksymalne potrzeby na grzanie 10W/m2, to wyciągając te 2kW z PC potrzebujesz 16kWh/dobę prądu do jej zasilania.

Akumulator samochodowy 100 Ah ma pojemność 5kWh, więc potrzeba ich 4, co daje ~1200zł. Do tego trochę elektroniki i całość się zamyka za może 3tyś. Do tego pompa za 12tyś i PV za 8 tyś - razem 23000zł. Drożej!

A jakby tak kamieni nasypać i nagrzać do kilkuset stopni? Wystarczyło by do zimy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby tak kamieni nasypać i nagrzać do kilkuset stopni? Wystarczyło by do zimy?

 

To nie będzie robiło... ale można zasiać żytka, zebrać, sfermentować, wydestylować i zagrzeje - a starczy przy dobrych plonach nawet dla sąsiadów!

 

BTW: wie ktoś ile jest kWh w litrze spirytusu? Otóż 6,5 - wystarczy napędzić 450L i można palić całą zimę w biokominku i mieć ciepło!

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie robiło... ale można zasiać żytka, zebrać, sfermentować, wydestylować i zagrzeje - a starczy przy dobrych plonach nawet dla sąsiadów!

 

BTW: wie ktoś ile jest kWh w litrze spirytusu? Otóż 6,5 - wystarczy napędzić 450L i można palić całą zimę w biokominku i mieć ciepło!

To nie mój pomysł. Któryś klasterman energetyczny wymyślił takie dziwo. Całkiem poważnie o nim pisał. Kilkaset stopni...

W sumie da się chyba taką dużą instalację zrobić ale bez kamieni :) :http://www.aps.pl/images/stories/realizacje/elktorwnia-bialystok/Akumulator_ciepa.pdf

 

Nawet bardzo dużą. :)

 

No i może takie coś?

http://ir.ptir.org/artykuly/pl/136/IR(136)_3166_pl.pdf

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...