Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A gdyby tak zrobić w domu bufor, tylko większy - na przykład taki o objętości 27m3 (3x3x3m), ocieplony metrem wełny i styropianu, grzany słoneczkiem w lecie i używany no grzania domu w zimie?

Takie cudo to 54m2 blachy jakiej 3-ki, o wadze 23,5kg i cenie 70zł za m2. Daje to 3800zł

Do tego 100m3 ocieplenia za 10000zł Można chyba załatwić proszek od pigeona.

Robota jakieś1000zł

No i jakimiś murami to trzeba obstawić w cenie z 2000zł

Razem 16800zł

 

Pojemność cieplna przy dt=60K to jakieś 1890 kWh

 

Strata dobowa przy metrowej izolacji 0,04 i dT=60k to 1,5kWh, a więc od połowy sierpnia, do połowy listopada (90dni) zbiornik straci 135kWh i netto 1760 kWh zostanie na zimę.

 

myślę że dałoby się odrobinę taniej tym sposobem

http://www.builditsolar.com/Projects/SpaceHeating/DHWSpaceBoiler/DHWSpaceBoiler.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie mój pomysł. Któryś klasterman energetyczny wymyślił takie dziwo. Całkiem poważnie o nim pisał. Kilkaset stopni...

 

To u mnie w Świdnicy takie cuda - http://cte.fea.pl/Baza-wiedzy/Nasze-badania/Stanowisko-badawcze-nadaznego-kolektora-parabolicznego-z-mineralnym-zlozem-akumulacyjnym Ale nie chcą się podzielić wynikami badań. Twierdzą, że jeszcze nie zakończyli, a mi się wydaję że nie wypaliło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można izolację ograniczyć do pół metra i koszt całości wyjdzie jakieś 10tyś w najtańszym wydaniu. Film pokazuje, że się da - pytanie ile potrzeba kolektorów, żeby to naładować.

Ja to tylko tak piszę dla zastanowienia się, czy to nie wyjdzie taniej niż PV + inverter, nie mówiąc o akumulatorach.

 

PV + inwerter daje Ci prąd. Nie tylko pod CO. Ale to nie ten wątek.

 

Jak masz maksymalne potrzeby na grzanie 10W/m2, to wyciągając te 2kW z PC potrzebujesz 16kWh/dobę prądu do jej zasilania.

Akumulator samochodowy 100 Ah ma pojemność 5kWh, więc potrzeba ich 4, co daje ~1200zł. Do tego trochę elektroniki i całość się zamyka za może 3tyś. Do tego pompa za 12tyś i PV za 8 tyś - razem 23000zł. Drożej!

 

Troszkę pomieszałeś moc cieplną z poborem prądu :) PC tyle nie pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To u mnie w Świdnicy takie cuda - http://cte.fea.pl/Baza-wiedzy/Nasze-badania/Stanowisko-badawcze-nadaznego-kolektora-parabolicznego-z-mineralnym-zlozem-akumulacyjnym Ale nie chcą się podzielić wynikami badań. Twierdzą, że jeszcze nie zakończyli, a mi się wydaję że nie wypaliło ;)

Ciekawe kto to cudo finansuje, najpierw dr hab. inż. robi próby a po tem sprawdza teoretycznie, ze to kicha.

Stare chłopy a zabawają się jak dzieci, a ile patosu jest przy tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rozwiązaniu jest zbiornik o pojemności 550 galonów, czyli ok. 2m3. To trochę mało na potrzeby sezonowego przechowywania ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie robiło... ale można zasiać żytka, zebrać, sfermentować, wydestylować i zagrzeje - a starczy przy dobrych plonach nawet dla sąsiadów!

 

BTW: wie ktoś ile jest kWh w litrze spirytusu? Otóż 6,5 - wystarczy napędzić 450L i można palić całą zimę w biokominku i mieć ciepło!

Tu masz pokazaną przykładową instalację :

- Smaki Podlasia :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Małe, drogie i zgnije.

 

To u mnie w Świdnicy takie cuda - http://cte.fea.pl/Baza-wiedzy/Nasze-badania/Stanowisko-badawcze-nadaznego-kolektora-parabolicznego-z-mineralnym-zlozem-akumulacyjnym Ale nie chcą się podzielić wynikami badań. Twierdzą, że jeszcze nie zakończyli, a mi się wydaję że nie wypaliło ;)

 

Fajne - tylko:

- ile stopni wyciągniesz z kolektora słonecznego w domu?

- przy gradiencie kilkaset K masz duuuże straty,

- trzeba izolować wełną i trzeba jej dać naprawdę dużo, (przy pojemności kamienia 5x mniejszej od wody i dT 5x większej nie ograniczymy objętości akumulatora - ktoś jak widać sprawdził to doświadczalnie za publiczne pieniądze i teraz nie ma się czym chwalić).

 

Troszkę pomieszałeś moc cieplną z poborem prądu :) PC tyle nie pobiera.

 

16 kWh na dobę to pobór ciągły 666 W. To chyba tak będzie przy mrozach.

 

Tu masz pokazaną przykładową instalację :
- Smaki Podlasia :).

 

Może da się na to dofinansowanie wziąć. Ekologicznie, autonomicznie i przyjemnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Wy o tym ogrzewaniu.

Może by tak postawić problem, ziemniaki na obiad, poranna kawa ... to jest problem właśnie stojący na

przeszkodzie w odcięciu się od sieci.

 

Niestety, ale twoja opcja jest droższa, i o wiele trudniejsza w realizacji.

Taniej będzie zrobić dom z c.o. lub jako to woli z nc.o. (niecentralnym ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16kWh ciepła dzieląc przez COP=3 wychodzi Ci zapotrzebowanie energii elektrycznej dla PC. W tym przypadku będzie to ok 5kWh, więc jeden aku 100Ah/12V.

 

Jak masz 10W/m2 w mrozy to przy pow. 200m2 wyjdzie Ci 2kW, czyli 48 kWh na dobę, czyli przy COP=3 wyjdzie 16kWh na dobę.

Jak masz mniejszy dom, to może 10 kWh na dobę, czyli 2 akumulatory jak je chcesz rozładowywać do zera i zaraz zajechać, albo 5 jak chcesz ich używać rozsądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 10W/m2 w mrozy to przy pow. 200m2 wyjdzie Ci 2kW, czyli 48 kWh na dobę, czyli przy COP=3 wyjdzie 16kWh na dobę.

 

OK, dla takiego domu wszystko się zgadza. Nie mniej jednak, to skrajne warunki.

 

Jak masz mniejszy dom, to może 10 kWh na dobę, czyli 2 akumulatory jak je chcesz rozładowywać do zera i zaraz zajechać, albo 5 jak chcesz ich używać rozsądnie.

 

Wystarczy jeden aku, ponieważ będziesz z niego korzystał tylko wtedy kiedy nie świeci słońce, a nie przez 24 godziny jak liczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeden aku, ponieważ będziesz z niego korzystał tylko wtedy kiedy nie świeci słońce, a nie przez 24 godziny jak liczysz.

 

Czasami słońce nie świeci przez tydzień...

 

U mnie ma być autonomicznie, bez kabla z sieci i musi być realnie.

 

http://allegro.pl/agregat-generator-pradotworczy-18kva-diesel-400v-i4005379939.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prąd z gniazdka. Nie bardzo wiem do czego dążysz.

 

Wiesz Bart3z ja myślałem, że jak sobie zamontujesz te panele, to chciałbyś prądem z nich grzać dom również w nocy albo jak słońce jakiś czas nie grzeje - to przy instalacji off-grid. Przy on-grid byłoby normalnie, ale to jest Polska.

Więc jak chcesz wykorzystać tą energię to musisz jakiś akumulator zastosować. Mając całą połać w PV będziesz musiał to jakoś przechować. 80m2*10W*8g= 64kWh, czyli do grzania przez 3-4 dni. Chcesz to wywalić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Bart3z ja myślałem, że jak sobie zamontujesz te panele, to chciałbyś prądem z nich grzać dom również w nocy albo jak słońce jakiś czas nie grzeje - to przy instalacji off-grid. Przy on-grid byłoby normalnie, ale to jest Polska.

Więc jak chcesz wykorzystać tą energię to musisz jakiś akumulator zastosować. Mając całą połać w PV będziesz musiał to jakoś przechować. 80m2*10W*8g= 64kWh, czyli do grzania przez 3-4 dni. Chcesz to wywalić?

 

Nie projektuje się instalacji PV w taki sposób, żeby zapewniała pełną moc nawet w skrajnych warunkach. W off-gridach wystarczy taka bateria, żeby w ogóle nie korzystać z pierwszej taryfy. Ładowanie większych aku jest nie opłacalne.

Tak samo jak z pompami ciepła. Projektuje się np. dla -20oC, a co jeśli przez kilka dni bedzie -25oC ?

 

Jest szansa, że niedługo ruszy OZE i będzie można bilansować energię zużytą z wyprodukowaną w okresie półrocznym. Wtedy nie potrzebne będą żadne akumulatory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...