Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Normalny inwestor powinien zastosować się do NF-a jemu pasującego aby wiedzieć ile zapłaci za eksploatację a potem do tego dobrać ogrzewanie. Jak chce mieć dodatkowo dom tani to niech poczyta to i owo o zaleceniach dla pasywnych, zrobi prostą bryłę, ustawi dom odpowiednio do słońca, pomyśli o oknach, okapach itd. Jak będzie to dom jak w temacie to na pewno będzie i tanio i komfortowo i to jest to o czym pisze zabanowany chwilowo TB.

 

Normalny inwestor - tak

 

zauważ że w tym wątku większość to nie są "normalni" inwestorzy, to ludzie którzy myślą nieszablonowo i niekonwencjonalnie. Normalny kupuje projekt gotowy i jazda, bo... ładnie wygląda na zdjęciu w katalogu.

Większość na FM to normalni, ale jest grupa tych bardziej ambitnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja montuję lampowe stereo, nie drogie ale wiecznie coś się zmienia, ulepsza. Jakość dźwięku poraża nawet laika:-)

Z domem tak nie mam, w domu wystarczy mi rachunek, żadnych już badań, pomiarów, co najwyżej optymalizacja tego co jest. Jak ma być znacznie lepiej to tylko nowy dom.

 

A jednak Kszhu - masz zamiar budować nowy dom, choć ten, który masz jest jeszcze nie skończony. To jest dążenie do perfekcji i robienie tego, co się lubi - czyli hobby.

A nad wzmacniaczami lampowymi ten znajomy lutnik też się spuszczał jak młodziak. Śmiałem się, że tylko 2x15W, a potem usłyszałem jak grają - szok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montuję lampowe stereo, nie drogie ale wiecznie coś się zmienia, ulepsza. Jakość dźwięku poraża nawet laika:-)

Z domem tak nie mam, w domu wystarczy mi rachunek, żadnych już badań, pomiarów, co najwyżej optymalizacja tego co jest. Jak ma być znacznie lepiej to tylko nowy dom.

 

Dla tego rozważ przy nowym domu 100mb pexa pod chudziakiem. Nawet jak dasz 30cm pod,to strata dla 9oC albo 16oC jest znacząco różna. 53 waty dla 100-tu metrowej chałupy to jest wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniec świata też już miał być kilka razy...

 

Albo i kilkadziesiąt. Tyle tylko, że energia Ziemi na pewno pochodzi ze Słońca. Obecnie korzystamy z pochodnych tego, co zostało po dawnym życiu - które energię pozyskiwało też ze Słońca - pośrednio albo bezpośrednio. Obecnie coraz mniej jest tych pozostałości, więc trzeba radzić sobie samemu i nauczyć się jak roślinki podkradać Słoneczku energię - bezpośrednio przez solary albo PV, albo pośrednio paląc biomasę. To nieuniknione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo i kilkadziesiąt. Tyle tylko, że energia Ziemi na pewno pochodzi ze Słońca. Obecnie korzystamy z pochodnych tego, co zostało po dawnym życiu - które energię pozyskiwało też ze Słońca - pośrednio albo bezpośrednio. Obecnie coraz mniej jest tych pozostałości, więc trzeba radzić sobie samemu i nauczyć się jak roślinki podkradać Słoneczku energię - bezpośrednio przez solary albo PV, albo pośrednio paląc biomasę. To nieuniknione.

 

Kiedy ogarniemy się z systemami PV i odpowiednim doborem mocy... to może coś z tego za kilkanaście lat będzie, chyba że te słonko wcześniej nas spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym domem to nie tak, to ma być dla rodziców a potem dla nas a obecny dla młodych. To plan długofalowy jak widzisz.

Moje stereo ma 2x20W około, nie jestem wymagający:-)

 

Ja chcę średniofalowo wprowadzić do mojego lokum lokatorów robiących na odsetki i w ~10 lat spłacić nowy domek pod miastem (20-25min do centrum). A może po drodze sprzedam z zyskiem? Jakkolwiek - musi być tani i tani w utrzymaniu.

A audio na mnie działa jak kwas i chyba o lampach pomyślę - do Arctic Monkeys, Kasabian, Kings of Leon, Led Zeppelin, Pink Floyd, się nada zajefajnie, ale lubię też dubstep, z nowości np. Disclosure, albo ze staroci KNŻ czy jakiś punkrock i zastanawiam się, jak to działa przy szybkim pierd.lnięciu.

 

A wydaje się tobie możliwy dom stojący w rejonie gdzie jest + 5-8oC bez CO?

Tak.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co takie propozycje?

100m pexa, który ma pożyć w gruncie trochę to 3 kubiki EPSa czyli np. 5cm pod 60m posadzki. Jak się doliczy jeszcze przewymiarowane solary i całą tę dodatkową hydraulikę do obsługi to można sobie spokojnie pod 100m2 domek wpakować kawał dobrej izolacji. No i żeby jeszcze to coś rurkowe pod stopami dawało a tu g... bo lambdy piasku nie oszukasz tak samo jak kapilarnego podciągania wilgoci. Dlatego nikt na świecie takich rzeczy nie robi chociaż pomysł wybitny nie jest.

 

Ferujesz wyroki mimo,że nie bardzo wiesz o czym mowa.

Jak zauważył Przemek,w słoneczku jest przyszłość .A czy w PV czy w inny sposób,choćby bezpośredni to od postępu technologii zależeć będzie.

Rozumiem że jak coś ,,na świecie" jest robione to jest dobre.Jak pochodzi z nad Wisły to do doopy.Ot zakompleksiona mentalność.

Twoje myślenie nie dopuszcza możliwości przeniesienia domu w inną strefę klimatyczną. A to umożliwia stała temperatura na 4metrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat luźny to pociagnę - lampy wcale nie są szybkie albo raczej nie wszystkie. Jak nie wiesz czego potrzebujesz to zajedź do dużego miasta z dobrym salonem audio i posłuchaj aż znajdziesz to co pasuje. Potem popatrz na cenę, posłuchaj jeszcze raz i zobacz jak zrobić to drugie metodą DIY bo cena półkowa będzie coś koło połowy pasywniaka pewnie:-)
W tematach audiofilskich zatrzymałem się na altusach :) ale ostatnio zainwestowałem w superluxy. Z nautilusów musiałem zrezygnować by nie przyspieszyć zejścia emerytów których w moim bloku pełno. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Mówisz ,że nie sprawdzone bzdury i wyrzucanie pieniędzy w błoto. Ciekawe rzeczy prawisz.

Ja mam na dzień dzisiejszy 16,5oC pod posadzką . Ty masz 9oC .Niestety ale to 9oC jest bzdurą i olewaniem tego co natura daje w gratisie.Trzeba jedynie z tego korzystać a nie robić na przekór.Niby proste i oczywiste a nie do zrozumienia dla co niektórych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tematach audiofilskich zatrzymałem się na altusach :) ale ostatnio zainwestowałem w superluxy. Z nautilusów musiałem zrezygnować by nie przyspieszyć zejścia emerytów których w moim bloku pełno. :)

 

Ty o głośnikach, a my o wzmacniaczach. To niepojęte, ale nawet dla skończonego debila moc jest "tym czymś" tylko do czasu przetestowania lampowca. Jeszcze raz - to niepojęte i doprawdy niewiarygodne - weź to chłopie poczuj.

 

Mówisz o tym:

http://blueaudio.pl/images/nautilus_czarny.jpg

Jak dla mnie trochę za bardzo flagowo - drogo i zbyt wymyślnie.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty o głośnikach, a my o wzmacniaczach. To niepojęte, ale nawet dla skończonego debila moc jest "tym czymś" tylko do czasu przetestowania lampowca. Jeszcze raz - to niepojęte i doprawdy niewiarygodne - weź to chłopie poczuj.
Wzmacniacze też przerabiałem ale lampowego nie miałem nigdy. Może dlatego, że mam dębowe ucho. Nigdy nie potrafiłem usłyszeć tej lampowej miękkości. Nautilusy słuchałem na wystawie w Paryżu ale póki ktoś mi nie powiedział co to i ile kosztuje to nie wiedziałbym że to taki kosmos. Fajnie grały ale mi wtedy brakowało basów :) Teraz pewnie bym docenił. Na razie cieszę się superluxami które grają zaskakująco dobrze. Raczej nie mam zaufania do opinii internetowych ale akurat tu pochwały są na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...