Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wylewkę mam standardową - nie mierzyłem grubości, ale jest normalna do podlogówki na PEX 16mm - jakieś 5cm.

Temperaturę wody mam ustawioną pomiędzy coś pomiędzy 30-35st, bo to podłogówka i ma być ciepła, a nie gorąca. Podłoga się tak wysoko nie rozgrzewa.

Dom zwykły - w energooszczędnym trzeba dać niższą temperaturę na zasilaniu i mierzyć temp. powietrza - najlepiej w kilku miejscach i liczyć średnią.

Potem określenie trendu i godzina grzania. Amplituda zmian temperatury nie będzie wysoka, a przy ciągle cieplej i promieniującej podłodze liczę że będzie komfortowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Róznicuję wartosc mostka na styku sciana fundament

W izolacji wodnej, termicznej, elektrycznej z definicji - nie ma mostków. Mostki termiczne to wymysły np. prof Pogorzelskiego itp - fizyka budowli jest jednoznaczna - NIESKOŃCZONOŚĆ IZOLACJI.

Tu w podręczniku "EPS i grund och mark" EPS od gruntu - można otworzyć z googli w pdf-ie jest wszystko pokazane.

Można też przekartkować izolację ISOVER http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGoba...lisolerahemma/ w temacie - izolacja od gruntu.

Jeżeli mamy sytuację, że pod ławą czy z boku fundamentu nie ma izolacji - to izolujemy od wewnątrz.

bardzo proszę Pan Sobie wygoogluje w PDF=ie podręcznik czy izolacje z ISOVER. Piszę o tym od ponad 20 lat - a wciąż są tacy co nie chcą zrozumieć. Ciepłowników rozumiem doskonale, dlaczego udają głąbów, ale inwestor? Powinno mu zależeć by nie grzać gruntu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co Ty mi tutaj podrzucasz, żebym tylko oko nacieszył ? ;) W sumie mam jeszcze dużo czasu do instalacji c.o. (jakiś rok), więc może ten nest lub coś podobnego się pojawi. Nie mniej jednak poczytam co on potrafi.

jest jeszcze nadzieja że coś takiego wprowadzi nasz piękny, dizajnerski Fibaro. Firma rozwija się szybko, może na to wpadną.

http://http://www.fibaro.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W izolacji wodnej, termicznej, elektrycznej z definicji - nie ma mostków. Mostki termiczne to wymysły np. prof Pogorzelskiego itp - fizyka budowli jest jednoznaczna - NIESKOŃCZONOŚĆ IZOLACJI.

 

bardzo proszę Pan Sobie wygoogluje w PDF=ie podręcznik czy izolacje z ISOVER. Piszę o tym od ponad 20 lat - a wciąż są tacy co nie chcą zrozumieć. Ciepłowników rozumiem doskonale, dlaczego udają głąbów, ale inwestor? Powinno mu zależeć by nie grzać gruntu!

 

Jezeli definicja nie obejmuje przypadków rzeczywistych to taką definicję moze jedynie Pan stosować (ze nie wyraze sie bardziej dosadnie). Ile razy mozna tłumaczyc ze liczę to co widzę na budowie. Jezeli nie ma tej izolacji to mam liczyć jakby była? A tak było spokojnie, choc nietkórzy wyraznie sie za Panem stesknili. Ale po co? zeby znów czytac Pana bzdury? Widocznie to jakis rodzaj uzaleznienia. Znowu wyzwiska, a podobno Pan zawsze kulturalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z izolacją elektryczną też nie jest tak, że jest zero-jedynkowa. Z jednej strony albo jest przebicie albo go nie ma ale z drugiej są też upływy choć układ działa. Z wodą to w ogóle może być tak, że rura cieknie, nieznacznie spada ciśnienie ale przesył jakiś jest, no chyba, że rura przerwana kompletnie.

Tak samo z termiczną - otwarte okno w domu nawet zero wcale nie oznacza, że natychmiast cała z niego energia za okno na mróz.

nie można być trochę izolowanym tak jak nie można być trochę w ciąży.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli definicja nie obejmuje przypadków rzeczywistych to taką definicję moze jedynie Pan stosować (ze nie wyraze sie bardziej dosadnie). Ile razy mozna tłumaczyc ze liczę to co widzę na budowie. Jezeli nie ma tej izolacji to mam liczyć jakby była? A tak było spokojnie, choc nietkórzy wyraznie sie za Panem stesknili. Ale po co? zeby znów czytac Pana bzdury? Widocznie to jakis rodzaj uzaleznienia. Znowu wyzwiska, a podobno Pan zawsze kulturalnie

Wiceminister budownictwa powołany do spraw efektywności energetycznej dość jasno izolację i role izolacji określił - był to rok 1990-91 czyli początki izolowania.

Powtórzę:

Rolą izolacji jest MARGINALIZACJA roli ogrzewania. Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania.

 

 

Ten punkt "ekonomicznej izolacji" łatwo wyznaczyć - to 30kWh/m2 .

 

Potem tę wiedzę wypaczyli "ciepłownicy" -

Proszę mi pokazać ilu w Polsce kształconych architektów czy inżynierów budownictwa z uprawnieniami do projektowania - daje styropian pod ławę, gdy chce ocieplać od zewnątrz????????????????????????????????? Przecież to nie ich wina, że nie wiedzą co to izolacja - tylko tych co dają dyplomy bez podstawowej wiedzy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zręcznie mi przyznać, po raz n-ty, że w mojej koncepcji to dobry pomysł ale oczywiście nie do zastosowania zawsze i wszędzie więc nie wciskaj mi tego czego nie twierdzę/myślę/napisałem.
A kto ci to wciska??? Chodzi o Brzęczkowskiego i jego totalną kontestację izolowania od zewnątrz. Czepiam się Brzęczkowskiego, bo pisze bzdury. Ty twierdzisz, że nie więc proszę wyjaśnij jak zaizolować dom w pełni murowany tj takie podłogi, stropy i ściany działowe. Jak nie wiesz to może tobie Brzęczkowski wyjaśni jak to zrobić bo nikomu jeszcze nie wyjaśnił mimo wieloletnich starań. Nie jest taką izolacją XPS pod stopy fundamentowe, bo można to zastosować tylko do bardzo lekkich budynków.

A jest taka sama? Raczej nie bo TB pisze chyba tylko o domach jak w temacie.

Taaa. Dom "izolowany" wg Brzęczkowskiego to taki który zużywa do 30 kWh/m2. Taki dom wg misia musi mieć minimum 30 cm izolacji od gruntu a lepiej by miał więcej. Pisze to gdzie tylko popadnie a ty jakoś nie dostrzegłeś. Oczywista bzdura dla większości tylko jakoś nie dla ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu, który ma zużywać do 20kWh/m2 rocznie - nawet najmniejsza niedokładność może wystudzić.

Wiedza o izolowaniu - nie powinna skupiać się na liczeniu mostków a na ich likwidowaniu.

 

Mostek dąży do zera kiedy izolacja dąży do nieskończoności. Nie ma zatem możliwośći zlikwidowania mostka, tylko jego minimalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu, który ma zużywać do 20kWh/m2 rocznie - nawet najmniejsza niedokładność może wystudzić.

Wiedza o izolowaniu - nie powinna skupiać się na liczeniu mostków a na ich likwidowaniu.

 

To mam kazac wyburzyc nie wykonczony dom bo ma mostki i za własne pieniądze wybudować inwestorowi dom bez mostków.

Te pytajniki i wykrzykniki Pan sobie daruje, ja rozumiem ze to jest taka forma ekspresji i zastepstwo niezbyt parlamentarnych okreslen ale na to nikt sie tu nie nabierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co udowadniać, wiadomo, że chyba wszyscy tutaj kombinujemy jak marginalizować ale raczej nikt nie dojdzie do sytuacji, że ją zlikwiduje. Mówię o łącznej energii i tej sztucznej (ogrzewanie celowe) i tej naturalnej (zyski).

Takie coś to tylko zakopać dom w takiej strefie klimatycznej, w której stała temp. gruntu jest naszą oczekiwaną czyli jakoś poniżej Rzymu, może Grecja, Turcja itp.

 

No tak, to te ziarno odsiane z plew wypowiedzi TB. Tylko, żeby on tak samo rozumiał to co pisze, to bylibyśmy "w domu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam kazac wyburzyc nie wykonczony dom bo ma mostki i za własne pieniądze wybudować inwestorowi dom bez mostków.

Te pytajniki i wykrzykniki Pan sobie daruje, ja rozumiem ze to jest taka forma ekspresji i zastepstwo niezbyt parlamentarnych okreslen ale na to nikt sie tu nie nabierze.

Dlaczego nie korzystać z podręczników i wiedzy? Proszę poczytać o domach starych... nie można dać izolacji pod fundament to się izoluje od wewnątrz . NIE JESTEM WROGIEM IZOLOWANIA OD ZEWNĄTRZ. Jestem wrogiem przyklejania izolacji za mostkiem termicznym do gruntu! Czy to tak trudno zrozumieć? Jestem za ciągłością izolacji termicznej.fundamen z obu stron.jpg To nie jest izolacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz masz porównanie do wylewki do 10cm i temp. podgrzanej do np. 22stC. W energooszczędnym jak słońce da więcej niż potrzebujesz na cały dzień i jeszcze będzie działać podłoga to przegrzanie masz jak cholera..

 

Jeżeli chcę mieć 20 stopni a na wylewkę dać 22 stopnie, to przy przepływie 1m3/h i wypełnieniu 25% daje moc 600W, czyli niecałe 5W/m2. Czyli da się tak mało mocy dostarczyć PEX-ami.

Lepiej jak widać mierzyć co 15 minut i obliczać następny cykl - pompka pracuje np. 3 minuty i 12 min przerwy. Ani pompy szlag nie trafi, ani podłoga się nie wyziębi.

Prognozę można uwzględnić, ale przegrzanie pomieszczenia o 1stC spowoduje wyłączenie pompy za najdalej kilka minut i nie włączenie jej w następnym cyklu. Zostanie do wypromieniowania to, co w wylewce, a tam tego jest ok. 15kWh. Trzeba by podjąć decyzję na wstępie - dzisiaj grzejemy podłogówką, albo nie. Każde użycie to konieczność odebrania tych 15 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie korzystać z podręczników i wiedzy? Proszę poczytać o domach starych... nie można dać izolacji pod fundament to się izoluje od wewnątrz . NIE JESTEM WROGIEM IZOLOWANIA OD ZEWNĄTRZ. Jestem wrogiem przyklejania izolacji za mostkiem termicznym do gruntu! Czy to tak trudno zrozumieć? Jestem za ciągłością izolacji termicznej.[ATTACH=CONFIG]246342[/ATTACH] To nie jest izolacja.

 

Poda Pan efektywny sposób izolacji wewnątrz dla budynków murowanych piętrowych.

Proszę przedstawic zdjęcia takiej izolacji, ale nie tylko scian ale i stropów, scian wewnętrznych, schodów zelbetowych itd. Nie interesują mnie zdjecia z folderów reklamowych tylko z rzeczywistej budowy. A najlepiej dom ze słupami betonowymi, podciągami i wiencami zelbetowymi. Pan pokaze jak to sie robi.

Z 5000 domów izolowanych chyba Pan zanajdzie taki przykład. Nie wymagam lokalizacji, nazwisk, tylko zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...