Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Szwedzcy Szwedzi, a nawet fińscy Szwedzi i Fińczycy tak robią i im działa. W Polsce też zadziała. Tylko drogie...
Tak ale oni robią domy szkieletowe. Liczone były obciążenia dla przeciętnego domku murowanego w wątku o płycie. EPS 200 niestety ma zbyt mały dopuszczalny nacisk długotrwały. Tu trzeba XPS a wtedy taka kalkulacja wygląda zupełnie inaczej. 430zł za m3 tak mniej więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak ale oni robią domy szkieletowe. Liczone były obciążenia dla przeciętnego domku murowanego w wątku o płycie. EPS 200 niestety ma zbyt mały dopuszczalny nacisk długotrwały. Tu trzeba XPS a wtedy taka kalkulacja wygląda zupełnie inaczej. 430zł za m3 tak mniej więcej.

 

Dom parterowy 12x12m na płycie:

- 20cm płyty fundamentowej to 70 ton,

- 12x3x4=144m2 ścian z BK 500 to 20 ton z oknami i ociepleniem,

- strop to 30 ton,

- dach jakieś 10 ton,

- reszta 10 ton

RAZEM 140 ton, czyli około 1tony na m2, czyli 0,01Mpa, czyli 10 kPa.

Wytrzymałość EPS 200 to 200 kPa, więc obciążenie będzie 5%. W praktyce pod ścianami kilka razy więcej, czyli może 30%, a gdzie indziej znacznie mniej. Niech się jakiś konstruktor wypowie, ale jak dla mnie to jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy 12x12m na płycie:

- 20cm płyty fundamentowej to 70 ton,

- 12x3x4=144m2 ścian z BK 500 to 20 ton z oknami i ociepleniem,

- strop to 30 ton,

- dach jakieś 10 ton,

- reszta 10 ton

RAZEM 140 ton, czyli około 1tony na m2, czyli 0,01Mpa, czyli 10 kPa.

Wytrzymałość EPS 200 to 200 kPa, więc obciążenie będzie 5%. W praktyce pod ścianami kilka razy więcej, czyli może 30%, a gdzie indziej znacznie mniej. Niech się jakiś konstruktor wypowie, ale jak dla mnie to jest OK.

Przemek jak myślisz że obciążenia rozkładają się równomiernie na całej płycie to jesteś w dużym błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duda też jest niezły - ''szacujemy, że koszt wykonania domu pasywnego według naszych założeń wyniesie nie więcej niż 2500 zł w stanie deweloperskim". Ale! Dom pierwsza klasa - superowy i pasywny i tani - wystarczy żeby to ktoś wybudował i sprawdził! Ale na pewno tak będzie!

To co? Handlarzowi gość nie zrobi wody z mózgu?

 

Varme - ponoć eco driving też się opłaca - wystarczy kupić hybrydowego Yarisa, albo jakiegoś innego malucha, całkowicie oduczyć się hamowania gejem, nie rozpędzać powyżej 70km/h, nie używać klimatyzacji, jak się da jeździć bez świateł, a najlepiej w ogóle nie jeździć... i wmówić sobie, że to komfort. Inny by kupił 10-cio letniego E46 2,0TD 150KM i miał w dupie koszty, a komfort raczej nie gorszy.

 

Tak, jak pisałem - pasywniaki są dla hobbystów - nie są ani tanie (w budowie), ani wygodne (w pochmurne dni w środku jest wesoło jak na różańcu w prosektorium).

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, lambda, U, powierzchnia, delta T i wyliczenia strat rocznych dla 30 i 20cm a nie tylko ostateczny wynik.

kszhu nie mam czasu aż na takie zabawy. Wykazałem Ci tylko jaka będzie różnica przy wpakowaniu w podłogę 20 lub 30 cm styropianu. Masz czarno na białym gdzie jest granica opłacalności. I o to w tym wszystkim tutaj chodzi. Każdy sobie zrobi jak będzie chciał. Dla mnie wpakowanie kolejnych cm w podłogę za 4K aby zaoszczędzić 50 zet rocznie jest bezsensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom parterowy 12x12m na płycie:

- 20cm płyty fundamentowej to 70 ton,

- 12x3x4=144m2 ścian z BK 500 to 20 ton z oknami i ociepleniem,

- strop to 30 ton,

- dach jakieś 10 ton,

- reszta 10 ton

RAZEM 140 ton, czyli około 1tony na m2, czyli 0,01Mpa, czyli 10 kPa.

Wytrzymałość EPS 200 to 200 kPa, więc obciążenie będzie 5%. W praktyce pod ścianami kilka razy więcej, czyli może 30%, a gdzie indziej znacznie mniej. Niech się jakiś konstruktor wypowie, ale jak dla mnie to jest OK.

Dopuszczalne długotrwałe wynosi około 20 procent naprężenia przy 10% deformacji czyli mniej więcej 40 kPa. Punktowo te wartości są przekraczane. Nie będę zresztą powielał tematów. W wątku o płycie są wykresy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto - różnica pomiędzy 30cm i 20cm to 30% i o tyle wzrosną straty. Mi to teoretycznie daje niecałe 100zł rocznie prądem w płaskej taryfie, przy inwestycji 1500-2000 zł, ale ja mam ryzyko powodziowe, a te 10m3 piasku to też 300zł. Według mnie słabo, ale się opłaca.

 

perm - tak robi Legalett i inni też tak robią. Można dać XPS pod ściany, a reszta EPS 100 i wyjdzie w podobnej cenie. Twoje rozwiązanie ma według mnie za mało wyraźnych zalet, żeby się na nie decydować, a przy tym jest inne - ta inność powinna być warta większych korzyści. To tak, jakby zmienić nazwisko z Fiut na Frędzel - niby lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać te wyliczenia bo coś one mi się bardzo nie podobają?

 

Ja liczyłem! Nie pamiętasz ? Brałem temp. gruntu 10oC i wychodziło mi bardzo blisko wyniku Dudy.

 

To jest fajne:

[ATTACH=CONFIG]246358[/ATTACH]

 

Wow, ale szał ! :) Nic tylko izolować ławy !

TB liczy EPS'a pod ławy fundamentowe ... Widzieliście kiedyś ławy stawiane na takim materiale ???

 

Tak, jak pisałem - pasywniaki są dla hobbystów - nie są ani tanie (w budowie), ani wygodne (w pochmurne dni w środku jest wesoło jak na różańcu w prosektorium).

 

Dobre! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...perm - tak robi Legalett i inni też tak robią. Można dać XPS pod ściany, a reszta EPS 100 i wyjdzie w podobnej cenie. Twoje rozwiązanie ma według mnie za mało wyraźnych zalet, żeby się na nie decydować, a przy tym jest inne - ta inność powinna być warta większych korzyści. To tak, jakby zmienić nazwisko z Fiut na Frędzel - niby lepiej...
Nie pisz o Legalett :) Parę lat temu toczyłem (nie tylko ja) z nimi dyskusję o ten nieszczęsny EPS. Niezła była awantura. :) W końcu niebacznie któryś od nich przyznał, że ten styro zrobił się pod płyta taki "zbity i twardy", niby, że taki mocny. Zgniótł się po prostu. Nie wzięli pod uwagę efektu pełzania. EPS pod płytą to ryzyko. Niewielkie, bo konsekwencje nie są poważne ale zawsze. Stąd mój pomysł. Fundament płytowy na izolacji to w dalszym ciągu nowość i trochę niepewność co do niezmienności w czasie parametrów izolacji z sztywnych pianek. Chyba będę pierwszym który zrobi inaczej. :) Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz normalnie :) % - to nie liczby, to Ci nawet TB powie :)

 

Dla tej symulacji, którą dzisiaj pokazywałem, różnica pomiędzy 30 i 20cm styro to 2W i 2,6W/m2 strat w mrozy -20st.

To daje dla podłogi 127m2 254W, czyli 6,1kWh na dobę, czyli 457 kWh w sezonie (zredukowałem sezon do 75 dni z temp -20stC), czyli 274zł

Dla 20cm to jest 2,6W/m2 czyli 356 zł.

Różnica 82zł.

W praktyce więcej, bo mamy dużo większy gradient w strefach brzegowych.

Zakładam więc 100zł, ale to jest różnica maksymalna.

 

Chyba będę pierwszym który zrobi inaczej. :)

 

Po co Ci zatem płyta zbrojona pod CAŁYM domem? Nie mógłbyś zrobić zbrojonego oparcia ścian o szerokości np 1,5m, a reszty wypełnić piaskiem i na to dać styropian? Mniej betonu, mniej zbrojenia, a nośność podobna - więcej tylko obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tej symulacji, którą dzisiaj pokazywałem, różnica pomiędzy 30 i 20cm styro to 2W i 2,6W/m2 strat w mrozy -20st.

To daje dla podłogi 127m2 254W, czyli 6,1kWh na dobę, czyli 457 kWh w sezonie (zredukowałem sezon do 75 dni z temp -20stC), czyli 274zł

Dla 20cm to jest 2,6W/m2 czyli 356 zł.

Różnica 82zł.

W praktyce więcej, bo mamy dużo większy gradient w strefach brzegowych.

Zakładam więc 100zł, ale to jest różnica maksymalna.

 

Jaką masz temp. gruntu w symulacji ? Jaką masz lambdę piachu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tej symulacji, którą dzisiaj pokazywałem, różnica pomiędzy 30 i 20cm styro to 2W i 2,6W/m2 strat w mrozy -20st.

To daje dla podłogi 127m2 254W, czyli 6,1kWh na dobę, czyli 457 kWh w sezonie (zredukowałem sezon do 75 dni z temp -20stC), czyli 274zł

Dla 20cm to jest 2,6W/m2 czyli 356 zł.

Różnica 82zł.

W praktyce więcej, bo mamy dużo większy gradient w strefach brzegowych.

Zakładam więc 100zł, ale to jest różnica maksymalna.

 

 

 

Po co Ci zatem płyta zbrojona pod CAŁYM domem? Nie mógłbyś zrobić zbrojonego oparcia ścian o szerokości np 1,5m, a reszty wypełnić piaskiem i na to dać styropian? Mniej betonu, mniej zbrojenia, a nośność podobna - więcej tylko obliczeń.

Ja mam specyficzną sytuację bo to będzie piwnico-parter użytkowy a nad tym parter. Koszt dodatkowej płyty przy powierzchni zabudowy 105 metrów w stosunku do, siłą rzeczy mocniej zbrojonych szerokich ław nie stanowi jakiejś różnicy. Poza tym mam dosyć paskudny grunt. Płytę mogę zrobić na poziomie gruntu (z jednej strony, bo z drugiej będzie 2 metry pod) Ławy, nawet szerokie musiałbym wpuścić albo wymienić grunt na sporej głębokości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz temp. gruntu w symulacji ? Jaką masz lambdę piachu ?

 

Temp na głębokości 15m to +10stC

http://www.ecopol-system.pl/dolnezrodlo/7/28.jpg

Qrde tu jest +8, ale to zależy od źródła danych.

Lambda piachu 1,4 - to nie ma większego znaczenia, bo czy piach jest 20 czy 40 razy gorszym izolatorem od styropianu - ile to zmienia - 5%?

W ogóle to są szacunki, ale różnica będzie ciągle około 150kWh - i potrafię zrozumieć jak ktoś da 20cm i te godziny oleje. Ja nie olewam, bo jak przyjdzie woda i zaleje, to lambda spadnie na kilka lat, a wtedy ratuje tylko grubość.

 

Ławy, nawet szerokie musiałbym wpuścić albo wymienić grunt na sporej głębokości.

 

No jak jest grząsko, to może to i ma sens, ale ja bym poszedł za ciosem i zrobił pełną płytę. Tak, czy siak powodzenia.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp na głębokości 15m to +10stC

Lambda piachu 1,4 - to nie ma większego znaczenia, bo czy piach jest 20 czy 40 razy gorszym izolatorem od styropianu - ile to zmienia - 5%?

 

Nie możesz przyjmować do obliczeń temperatury gruntu jak dla gruntu nieosłoniętego. Przykrycie gruntu domem powoduje, że pod posadzką masz stabilne 8oC lub więcej i dla takich temperatur należy robić symulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie wybudujesz czy nie pożyjesz w takim dopóty nie będziesz wiedział jak jest.

 

Podobnie jak Ty i każdy inny. Ale można sobie uzmysłowić jak jest w lecie jak tydzień ciapie mżawka, w domu jest 21 st i WSZYSTKO ma 21 stopni - nie ma się do czego ciepłego przytulić i idzie się pod prysznic, pali w kominku, grzeje nogi w miednicy, leży w łóżku, pije coś ciepłego i narzeka, że pogoda pod psem.

 

To ja wykazuję, że będzie np. >10kWh/m2*r - masz czarno na białym, że się mylisz. Obal to:)

 

To taki trunek Wielkopostny - bez procentów:D

 

Nie możesz przyjmować do obliczeń temperatury gruntu jak dla gruntu nieosłoniętego. Przykrycie gruntu domem powoduje, że pod posadzką masz stabilne 8oC lub więcej i dla takich temperatur należy robić symulację.

 

Przy mrozach -20C na pewno nie będzie tam +8C. Poza tym ktoś pisał, że ma +8C w nieogrzewanym domu, więc pod styropianem ma mniej. Temperatura gruntu pod styropianem bierze się z ciepła przechodzącego przez ten styropian. Dajmy już temu spokój - było!

 

Lepiej zastanówmy się, jak zrobić to sterowanie podłogówką na podstawie pogody. Do tego Chińczyka chyba się da jakoś zaciągnąć takie dane. Albo zrobić odczyt ciśnienia i przewidywać słońce/deszcz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nikt nie bierze pod uwagę "mojego" patentu. :( Płyta zbrojona na kruszywie, na to 30 cm najtańszego EPS i wylewka. Ściany na płycie fundamentowej na 15 cm szkła piankowego w płytach. Do tego opaska. Na dom 100m2 trzeba by tego szkła około 2,5 m3 licząc ze ściankami działowymi. Przy jego cenie 430 Eur/m3 wyniesie to około 4,5 tyś. Dom stoi na solidnym jak powinien, podłogę mamy ocieploną. Mostek od ścian do przyjęcia. Cena myślę również nie zabija.

 

można prosić o rysunek poglądowy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja wykazuję, że będzie np. >10kWh/m2*r - masz czarno na białym, że się mylisz. Obal to:)

Kszhu nie ironizuj:)

Jak chcesz się bawić to weź zwykłe OZC, oblicz to dla jakiejś bryły 10*10 i potem się baw w wstawianie różnej grubości styropianu pod spodem. Możesz nawet zmieniać temp wewnętrzną czyli grać dT. Będziesz miał wtedy czarno na białym.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...