Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie możesz przyjmować do obliczeń temperatury gruntu jak dla gruntu nieosłoniętego. Przykrycie gruntu domem powoduje, że pod posadzką masz stabilne 8oC lub więcej i dla takich temperatur należy robić symulację.

Dokładnie. temp. gruntu ( ziemia wymieniona na piasek) pod budynkiem na głębokości 1m w jego centrum wacha się miedzy 12 14 stopni ale najzimniej jest w środku wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Eee... przesadzasz, co za problem uruchomić ogrzewanie?

 

Ależ to strata:o :rolleyes: :lol2:

 

Raczej wprost do niego nie pociągniesz, musiałbyś jakiś komputerek postawić.

 

Jak komputerek, to może postawić takie coś:

http://allegro.pl/asrock-ion-330-nettop-mini-komputer-i4025720550.html

z takim czymś

http://allegro.pl/interfejs-usb-1wire-zasilanie-z-portu-usb-i4021065130.html

i do tego trochę przekaźników i softu z neta. Może dałoby się tym ogarnąć cały dom.

 

Dokładnie. temp. gruntu ( ziemia wymieniona na piasek) pod budynkiem na głębokości 1m w jego centrum wacha się miedzy 12 14 stopni ale najzimniej jest w środku wiosny.

 

I to niezależnie od grubości styropianu? To dom grzeje grunt - j-j pisał, że ma zimniej. Co by nie było w warunkach II taryfy ze 100zł rocznie robi się 58zł, a jeśli pod domem jest cieplej, to lepiej - ja to liczyłem dla warunków ekstremalnych, w dodatku utrzymujących się przez długi czas. Jak ktoś uważa, że się nie opłaca, to ja go rozumiem - tylko fundamentu nie da się łatwo poprawić - jak dojdą mostki cieplne w strefach brzegowych, to one swoje zrobią. W sumie może się i tak opłacić, szczególnie jak ceny energii pójdą do góry.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. temp. gruntu ( ziemia wymieniona na piasek) pod budynkiem na głębokości 1m w jego centrum wacha się miedzy 12 14 stopni ale najzimniej jest w środku wiosny.

 

Skoro tak twierdzisz,to znaczy że masz możliwość pomiaru tej temperatury. W tym kontekście 12-14oC na głębokości 1m ,świadczy o tym ,że tuż pod chudziakiem ,16oC nie jest niczym nadzwyczajnym,a już na pewno nie niemożliwym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak twierdzisz,to znaczy że masz możliwość pomiaru tej temperatury. W tym kontekście 12-14oC na głębokości 1m ,świadczy o tym ,że tuż pod chudziakiem ,16oC nie jest niczym nadzwyczajnym,a już na pewno nie niemożliwym.

 

Tak, ale na środku domu.

 

Jak ktoś uważa, że się nie opłaca, to ja go rozumiem - tylko fundamentu nie da się łatwo poprawić - jak dojdą mostki cieplne w strefach brzegowych, to one swoje zrobią.

 

Można nieco poprawić solidną opaską. I można to zrobić, że będzie się opłacało - np. proszkiem od pigeona:

20140224_173107_m.jpg

ufff... ciężko było ;)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka analogia do rur z ciepłą wodą w ścianach.

Tak samo pozornie gradient jest mniejszy, ale jak by tej ciepłej wody oczekiwać trzeba było z 2 min, niczym zejdzie zimna z kranu.

Izolacja zmienia ten stan, mimo iż gradient większy, ale straty mniejsze i tak bo po 2 godzinach nadal ciepła.

Siła izolacji będzie się ujawniać w tedy kiedy przestanie się hajcować.

-10 na zewnątrz, ogrzewanie stop i czas start jak długo to ciepło będzie się trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce zgłębiać tajniki OCZ to nie w programie ! a arkusz kalkulacyjny i do dzieła.

Są slajdy np z Politechniki Poznańskiej jakie wzory itp.

Koncentrujecie się na samych cm ... bardzo gruby błąd. aby budynek zmieścił się w 15 kWh wystarczy 15 cm izolacji. Ważna jest ciągłość.

Ilość okien to załatwimy. Ale tych 10 W/m^2 już nic nie jest w stanie zastąpić.

Szczelność raz, dwa wentylacja, trzy izolacja, cztery okna i zyski. Można mieć dom 50 kWh Eu i zejść dzięki pompie ciepła do około 15 kWh.

można.

Ale 10W/m^2 to jest perła w koronie. sorry ale pewne luksusy muszą być inaczej każdy by jeździł takim samym autem.

Słowem Borg czy inny kolektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, ale szał ! Nic tylko izolować ławy !

TB liczy EPS'a pod ławy fundamentowe ... Widzieliście kiedyś ławy stawiane na takim materiale ???

A na jakim materiale stawiać ławy? EPS lub XPS - "EPS i grund och mark" i to nawet jak dom jest izolowany od środka. A jak już ma być ocieplany od zewnątrz, to tym bardziej - jak można nie położyć izolacji pod ławy. Ciągłość izolacji to podstawa .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu nie mam czasu aż na takie zabawy. Wykazałem Ci tylko jaka będzie różnica przy wpakowaniu w podłogę 20 lub 30 cm styropianu. Masz czarno na białym gdzie jest granica opłacalności. I o to w tym wszystkim tutaj chodzi. Każdy sobie zrobi jak będzie chciał. Dla mnie wpakowanie kolejnych cm w podłogę za 4K aby zaoszczędzić 50 zet rocznie jest bezsensem.

Gdyby takie liczenie odzwierciedlało rzeczywistość, to może Pan mi podać sensowny powód - dlaczego projektanci domów izolowanych, przeszli z 30 cm na 40 cm od gruntu - i coraz częściej pojawia się 50?

30 cm było jako początek izolacji proponowane przez ministerstwo budownictwa w latach 90-93 ( 1kWh prądu = 1m3 gazu) - tylko, że wtedy nie było programów i symulacji.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.522434281145865.1073741831.151630488226248&type=3

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na jakim materiale stawiać ławy? EPS lub XPS - "EPS i grund och mark" i to nawet jak dom jest izolowany od środka. A jak już ma być ocieplany od zewnątrz, to tym bardziej - jak można nie położyć izolacji pod ławy. Ciągłość izolacji to podstawa .

 

Niezbyt ciężki dom o wadze ~150 ton, postawiony na 70mb ław, o szerokości 60cm i powierzchni 42m2, wywiera nacisk około 4 ton na m2 a to już 20% nacisku, czyli występuje pełzanie. To lekki dom parterowy i EPS 200 jest na granicy wytrzymałości. Dlaczego upiera się Pan, że EPS nadaje się pod ławy? Może się nadać czasem, ale jak ktoś buduje z silikatów to odpada, albo jak ma być piętrowy, albo jak dachówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby takie liczenie odzwierciedlało rzeczywistość, to może Pan mi podać sensowny powód - dlaczego projektanci domów izolowanych, przeszli z 30 cm na 40 cm od gruntu - i coraz częściej pojawia się 50?

30 cm było jako początek izolacji proponowane przez ministerstwo budownictwa w latach 90-93 ( 1kWh prądu = 1m3 gazu) - tylko, że wtedy nie było programów i symulacji.

 

Nie ma sensownego powodu, nie przeszli na 40 i 50cm, nie było proponowane. Same kłamstwa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego upiera się Pan, że EPS nadaje się pod ławy? Może się nadać czasem, ale jak ktoś buduje z silikatów to odpada,

Może Pan Sobie to w PDF przelecieć "EPS i grund och mark" ?

A jak ktoś nie chce izolować pod ławy czy robić fundament z izolacji - bo ciężkie ściany chce mieć - to ja to jak najbardziej popieram IZOLUJE WTEDY DOM OD WEWNĄTRZ. Izolacja to termos - musi być ciągła.

Inaczej dom będzie NIEIZOLOWANY. O co tez do inwestora nie można mieć pretensji, bogatemu więcej wolno. Tyle, ze tu jest wątek o domach izolowanych, mało tego, nawet dobrze izolowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby takie liczenie odzwierciedlało rzeczywistość, to może Pan mi podać sensowny powód - dlaczego projektanci domów izolowanych, przeszli z 30 cm na 40 cm od gruntu - i coraz częściej pojawia się 50?

Spisek ociepleniowców? No bo na pewno nie ciepłowników.

 

A wracając do pomiarów pod płytą - jak dobrze pójdzie w sobotę będą pierwsze wyniki.

Pierwsza sonda będzie 0,5m od brzegu płyty pod styropianem czyli już w glebie a druga mniej więcej na środku płyty też pod styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...