Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ale ja to Tomaszu rozumie, ale można ten prąd przełożyć przez pompę ciepła, czy przez żwirowy gruntowy wymiennik ciepła.

a obok worek ekogroszku dziennie przez 150-170 dni + 200kWh na kotłownię, to co mniej zanieczyszcza

Nie zgadzam się, ponieważ jak piec zjada 25 kg węgla to musi gdzieś podziać tą moc, dokładnie wiem jak to jest.

Piec 28 kW do dostał izolacji i pieca trzeba pilnować, moc pieca musi podążać za potrzebami budynku.

są już powoli piece do C.O o mocy 5 kW przeważnie 6 kW.

Plus mały bufor i palenie drewnem.

Wiem jak się pali w piecu, Tomaszu Ty przez to iż widzisz tylko prąd ... nie masz doświadczenia stąd naciągasz fakty !! bo nie wiesz co z tym zrobić ...

odnosisz się do pieca np 30 kW a dom potrzebuje 5 kW ...

Mam z takim cudem do czynienia, bo do potrzebuje 15 kW a piec ma 28 kW ..

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cięzko widac ta wiedza wchodzi bo audytorem Pan nie został, pomijając niespełnienie wymogów formalnych.
Zadawałem za dużo pytań. Poza tym byłem tam zapraszany, by mówić o wentylacji. W w latach 1995-98 gdy temat się rozwijał - nie było chętnych do wykładów z odzysku ciepła. Nawet mnie z takim wykładem - kominiarze na swój zjazd zaprosili.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet to zero zerem nie jest .. ponieważ wymagania dla takiego budynku to około 3 - 4 kWh

 

ok, ale na jedno chciałem zwrócić uwagę.

Jeśli dom plusenergetyczny to taki, który ma nadprodukcję energii elektryczne np. z paneli PV, to zeroenergetyczny powinien być domem, w którym 100% produkcji prądu idzie na jego zapotrzebowanie. Zauważ, że powyższe nie ma nic wspólnego z zapotrzebowaniem na ciepło !

Dom zeroenergetyczny lub plusenergetyczny może być domem bez izolacji - wystarczy odpowiednio duża farma PV. Można by rzec, że budownictwo kończy się na domach pasywnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja to Tomaszu rozumie, ale można ten prąd przełożyć przez pompę ciepła, czy przez żwirowy gruntowy wymiennik ciepła.

 

Nie zgadzam się, ponieważ jak piec zjada 25 kg węgla to musi gdzieś podziać tą moc, dokładnie wiem jak to jest.

Piec 28 kW do dostał izolacji i pieca trzeba pilnować, moc pieca musi podążać za potrzebami budynku.

są już powoli piece do C.O o mocy 5 kW przeważnie 6 kW.

Plus mały bufor i palenie drewnem.

Wiem jak się pali w piecu, Tomaszu Ty przez to iż widzisz tylko prąd ... nie masz doświadczenia stąd naciągasz fakty !! bo nie wiesz co z tym zrobić ...

odnosisz się do pieca np 30 kW a dom potrzebuje 5 kW ...

Mam z takim cudem do czynienia, bo do potrzebuje 15 kW a piec ma 28 kW ..

Budownictwo kończy się na 30kWh/m2 - tak więc "wiedza" o węglowym ogrzewaniu w budownictwie - nie jest potrzebna. By sprzedawać kotłownie - trzeba zwalczać izolację. ja się do tego nie nadaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miały takie powstać - Byłem nawet zaproszony do BOŚ banku, który miał się tym zająć .Niestety sprawa upadła. Prosumencka energia będzie tylko do poziomu zużycia po normalnej cenie - nadwyżki będą po 16gr za kWh - czyli kierunek to domy autonomiczne - nie zarabiające.

Ale izolacja się zawsze przyda. Do gruntu są największe straty i nigdy tam nie będzie można nic poprawić.

 

Nie sądzisz, że taniejące panele PV stoją w sprzeczności z budownictwem pasynwym czy energooszczędnym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale na jedno chciałem zwrócić uwagę.

Jeśli dom plusenergetyczny to taki, który ma nadprodukcję energii elektryczne np. z paneli PV, to zeroenergetyczny powinien być domem, w którym 100% produkcji prądu idzie na jego zapotrzebowanie. Zauważ, że powyższe nie ma nic wspólnego z zapotrzebowaniem na ciepło !

Dom zeroenergetyczny lub plusenergetyczny może być domem bez izolacji - wystarczy odpowiednio duża farma PV. Można by rzec, że budownictwo kończy się na domach pasywnych.

Dla niektórych 1 kWh - to 3 kg węgla - nawet jak jest z PV. Prąd jest be. Jakby tak węgiel czy gaz z paneli leciał...O to byłoby super. Można by kotłownie na panele zrobić - producenci kotłów kominów itp by nie popadali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadawałem za dużo pytań. Poza tym byłem tam zapraszany, by mówić o wentylacji. W w latach 1995-98 gdy temat się rozwijał - nie było chętnych do wykładów z odzysku ciepła. Nawet mnie z takim wykładem - kominiarze na swój zjazd zaprosili.

 

Widocznie kominiarze wiele z wykładów nie zyskali bo dalej po tylu latach wm dla wielu z nich to czarna magia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie kominiarze wiele z wykładów nie zyskali bo dalej po tylu latach wm dla wielu z nich to czarna magia

Ale Pan sobie wyobrazi --- 300 chłopa po nocnych baletach integracyjnych - i jeden zaczynający od:

Odzysk ciepła z wentylacji wymyślono po to, by nie robić kotłowni!!!!

Co to się działo, co się działo! Dwie godziny było mało.

A kominiarzy jest więcej niż 300-tu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś o czymś TB pisze na tym forum od dawien dawna.
Myślisz o tych 15 cm styropianu? Może cofnij się do tego co Brzęczkowski wypisuje. Może jednak chodzi o ciągłość izolacji czyli tzw termos? Wg Brzęczkowskiego dziurką od klucza ucieknie całe ciepło bo przerwana jest ciągłość izolacji.

A policzyłeś ile ten foamglass będzie kosztował i jaką będzie miał nośność? Jak popatrzysz na ceny i parametry zobaczysz, że bardzo się mylisz.
Na pewno?

Parametry:

http://www.foamglas.co.uk/__/frontend/handler/document.php?id=1011&type=42

Wystarczy spokojnie. To, że Brzęczkowski twierdzi inaczej świadczy tylko o jego kompletnej ignorancji..

Cena wynosi około 2500 - 3000 zł m3. Wyjdzie taniej niż XPS 30cm pod całą płytę plus elementy brzegowe. No i co dla mnie ważne dom nie stoi na plastiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena wynosi około 2500 - 3000 zł m3. Wyjdzie taniej niż XPS 30cm pod całą płytę plus elementy brzegowe. No i co dla mnie ważne dom nie stoi na plastiku.

 

Do szkła musisz doliczyć 30cm EPS'u pod posadzką. Wtedy można będzie uczciwie porównać z 30cm XPS pod płytą. A wtedy różnicy nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Pan sobie wyobrazi --- 300 chłopa po nocnych baletach integracyjnych - i jeden zaczynający od:

Odzysk ciepła z wentylacji wymyślono po to, by nie robić kotłowni!!!!

Co to się działo, co się działo! Dwie godziny było mało.

A kominiarzy jest więcej niż 300-tu!

 

Oczywiscie ze sie działo, jezeli podaje sie tak kontrowersyjne tezy to nawet po nocnych baletach niektórzy sie zastanawiali co prowadzący chce im przekazac.

A ze przedstawiał im swoją wizje to i nic dziwnego ze sie działo co sie działo. A rozumiem ze to była ambona do przemycania wielu Pana przemyslen tak jakby przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szkła musisz doliczyć 30cm EPS'u pod posadzką. Wtedy można będzie uczciwie porównać z 30cm XPS pod płytą. A wtedy różnicy nie ma.

XPS 30 cm 30m3 x 420 zł/m3 = 12000 zł plus elementy brzegowe.

EPS 30 cm 26m3 x 140 zł/m3 = 3700 zł

foamglass - 0,25x0,15 x 40mb = 1,5 m3 x 3000/m3 = 4,500 + 0,2m3 na ściany wewnętrzne + 600 zł. = 5000 zł.

Razem niecałe 9 tyś.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie sporo taniej o ile w ogóle będzie.

Poza tym po co w tym przypadku budować płytę fundamentową ? Taniej będzie na płytkich ławach i izolacja od wewn. (zachowujesz ciągłość) - jak w kszhowym domku.

Kszhowy domek jest kompromisem. Cena przede wszystkim. Styropianowe pudełko. Da się i tak. Ja mam jednak strop który ma być lany, jak i strop nad piętrem podobnie. Chcę też mieć silikatowe ściany dla ochrony przed hałasem. Z izolacją od wewnątrz nie da się tego połączyć po rozsądnych kosztach. Ławy u mnie akurat odpadają ze względu na grunt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam: co za różnica serwisować 10 czy 50 ? Prawie to samo.
To Pan wymieni 2 akumulatory a 10!

To Pan umyje 5 m2 a 25m2 ? To Pan odśnieży 5 m2 a 25m2.

A jak żywotność paneli przekładać się będzie na cenę? A wichury czy nawet tornada ( wiadomo co to będzie za 2 czy 5 lat? ) Wolę mieć 5 m2 paneli i dwa akumulatory niż 25m2 i 10 akumulatorów.

Dodam, że nie wierzę w bezproblemową wymianę kWh z energetyka - jak to jest w ustawie. Rozważam kierunek autonomiczny, nie oddający kWh do sieci. Tak jak teraz mam w sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...