Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Złe pytanie bo koszmarne założenia! Skąd wiesz ile inwestor pożyje jeszcze?;)

 

Ale ja też mam kalkulacyjne podejście - jeśli ktoś wskazuje na jakiś problem to wolę go przekalkulować niż brać jak jest "bo tak".

 

A ile może pożyć inwestor?

Niech będzie nawet 18-to letnim milionerem w Lotto, który dożyje setki (82 lata)

Albo 18-to letnim milionerem w Lotto, który dożyje średniej krajowej (57 lat)

Albo normalnym gościem, który bierze kredyt w wieku ~30lat i żyje normalnie (45lat)

Albo normalnym gościem, który bierze kredyt w wieku ~30lat i żyje krótko (35lat)

Albo normalnym gościem, który bierze kredyt w wieku ~30lat umiera tragicznie (20lat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rodzina ma przejeb... jak kredyt był na >20lat... we walucie która podrożała a ceny nieruchomości spadły bo wybrał kiepską lokalizację;)

 

Dostrzegam w tobie spory potencjał analityczny.

Ja nie planuję ani kredytu na ponad 20 lat, ani kredytu w obcej walucie, ani umierania tragicznie. W ogóle z obserwacji wynika, że zawsze umiera kto inny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ilu ludzi w ten sposób obrażasz ?? Zgłaszam to do moderacji.

 

 

 

Nie chodzi mi o bakterie tylko mikrozanieczyszczenia latacjące w powietrzu.

Niemożliwe! Naprawdę są tacy, co sypią żwir do gwc - by filtrować i nawilżać powietrze? To jest na tyle irracjonalne, że słyszałem o jednym przypadku, że kto to radzi do domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I żeby nie było, że znów TB coś wymyślił, a ja go niesłusznie winię to:

http://www.nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf

 

Założenia:

t1 = 0 oC – temperatura powietrza za wymiennikiem gruntowym,

te = -20 oC – obliczeniowa temperatura powierza zewnętrznego.

tg1 = 5,0 oC – temperatura gruntu na głębokości 2 m w lutym,

tg2 = 3,0 oC – temperatura gruntu na głębokości 1,5 m w lutym.

 

Dla powyższych założeń i pracy ciągłej 150m3/h wymagane jest aż 56,6mb rury fi20cm !

 

wg teorii TB wystarczy 15mb rury dla 150m3/h

 

Co to jest NAPE???? Pan czytał te "wyliczenia"? Dla - 20 st. !!! W tym roku tyle nie było!!! Dla 300m3/h - jak Pan będzie funkcjonował przy tak silnej wentylacji zimą? Będzie za sucho! Oszczędność 2300kWh!!! Przecież GWC jest prze rekuperatorem- to i cieplejsze powietrze wyrzuci . Uwzgledniajac prawność reku - to by zysku było 2300kWh - to gwc musi dać 23000kWh!!!

I dalej tam nie widzę by żwir sypali.

A 56m rury - jak Pan wstawi normalne parametry - 150m3/h i delta T15 st.C ( nie 300m3/g i 20 st.C ) wyjdzie Panu 20-30m rury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbuję.

 

Panie Tomku! Proszę podać jakieś dowody lub choćby przesłanki przemawiające za tym, że izolacja stóp fundamentowych to inwestycja, która zwróci się w ciągu życia inwestora. Zdjęcie ze stoiska producenta izolacji to nie dowód - podobnie jak dowodem na opłacalność przydomowych el. wiatrowych nie jest to, że się takie produkuje.

Ależ oczywiście, ze się nie zwróci !! mało tego, uważam to za złe rozwiązanie! Nie bardzo wiem, skąd więc do mnie to pytanie? Ja jestem zwolennikiem izolowania od wewnątrz i nie ogrzewania fundamentów. ytong 1.jpg

Natomiast, izolacja ławy jest konieczna przy ocieplaniu od zewnątrz dla zachowania ciągłości izolacji.

Ma Pan to powyliczane w podręczniku "EPS i grund och mark" - w PDF można sobie otworzyć. Izolowana ława też jest w katalogach firm zajmujących się izolacją http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGobainConstruction/Isover/Grdetsjlv/Tjlisolerahemma/

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie żwir w rurze tylko pokład żwiru 30-60mm (min) szeroki a w miarę niski (~70cm).

Funkcjonuje bardzo dobrze ale taki żwir z dostawą tani nie jest a poza tym do cholery z nim roboty (np. płukanie) pomijając roboty ziemne.

 

No i widzisz ... wszyscy to rozumieją tak jak napisałeś, tylko nie TB ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest NAPE???? Pan czytał te "wyliczenia"? Dla - 20 st. !!! W tym roku tyle nie było!!!

 

Po co te wykrzykniki? Spokojnie nie denerwuj się.

Po to projektuje się dla -20oC, żeby mieć gwarantowane 0oC na wejściu do requ i nie załączać grzałki czy trybu odmrażania. Tym bardziej takie GWC jest dobre, jeśli na wywiewie z reku chcemy podłączyć pc do cwu.

Nie bierz tej zimy pod uwagę, bo ona jest niewymierna.

 

Dla 300m3/h - jak Pan będzie funkcjonował przy tak silnej wentylacji zimą? Będzie za sucho!

 

Piszą o 300m3/h pracujące 12godzin na dobe. 150m3/h w trybie ciągłym będzie w zimie OK dla czteroosobowej rodziny.

 

A 56m rury - jak Pan wstawi normalne parametry - 150m3/h i delta T15 st.C ( nie 300m3/g i 20 st.C ) wyjdzie Panu 20-30m rury

 

Możliwe. Ale dalej nie jest to 10mb rury dla 100m3/h.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie żwir w rurze tylko pokład żwiru 30-60mm (min) szeroki a w miarę niski (~70cm).

Funkcjonuje bardzo dobrze ale taki żwir z dostawą tani nie jest a poza tym do cholery z nim roboty (np. płukanie) pomijając roboty ziemne.

Jeżeli tak to 20 cm nie 70 cm!!! Po co kopać 0.5 m głębiej jak przy braku rury powietrze popłynie górą.

Po powodzi we Wrocławiu ( chyba 97') stwierdzono w żwirowym gwc na politechnice stwierdzono bakterie fekaliowe - to zanim rozebrano go - wpuszczono czerwona świecę dymną, by zabarwiła kamienie. Okazało się po rozkopaniu, że powietrze szło po najmniejszej linii oporu - rozbudowa w szerz nie miała sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz ... wszyscy to rozumieją tak jak napisałeś, tylko nie TB ...
To Pan nie zrozumiał !

Nawet w 70 cm warstwie żwiru, musi być rura, by utrzymać powietrze w dolnych 20 cm ! A skoro powietrze i tak płynie po najmniejszej linii oporu i nie "rozchodzi się w szerz, to równie dobrze może Pan nasypać żwiru do rury! Będzie to samo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak to 20 cm nie 70 cm!!! Po co kopać 0.5 m głębiej jak przy braku rury powietrze popłynie górą.

Po powodzi we Wrocławiu ( chyba 97') stwierdzono w żwirowym gwc na politechnice stwierdzono bakterie fekaliowe - to zanim rozebrano go - wpuszczono czerwona świecę dymną, by zabarwiła kamienie. Okazało się po rozkopaniu, że powietrze szło po najmniejszej linii oporu - rozbudowa w szerz nie miała sensu.

No kszhu, masz okazję porozmawiać "merytorycznie" ze swoim guru. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak to 20 cm nie 70 cm!!!

 

Policz pole powierzchni miedzy kamieniami o granulacji 30-60 dla przekrojukwadratu 70x70 i porównaj z polem powierzchni przekroju rury.

 

Po co kopać 0.5 m głębiej jak przy braku rury powietrze popłynie górą.

 

Dlatego przyjmuje się, że 0,7m jest optymalne

 

Po powodzi we Wrocławiu ( chyba 97') stwierdzono w żwirowym gwc na politechnice stwierdzono bakterie fekaliowe -

 

Pewnie jakiś przechodzień zrobił koopę do czerpni.

A tak na poważnie, skąd tam bakterie fekalne ?

 

to zanim rozebrano go - wpuszczono czerwona świecę dymną, by zabarwiła kamienie. Okazało się po rozkopaniu, że powietrze szło po najmniejszej linii oporu - rozbudowa w szerz nie miała sensu.

 

Czerpnię i wyjście z GWC żwirowego robi się po przekątnej (patrząc na GWC z góry) i po środku wysokości 0,7m patrząc w przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...