Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czerpnię i wyjście z GWC żwirowego robi się po przekątnej (patrząc na GWC z góry) i po środku wysokości 0,7m patrząc w przekroju.
Powietrze i tak pójdzie do góry bo jest lżejsze - nie ma sensu robić więcej niż 20 cm!!! Lepiej jak powietrze pójdzie 1.5m od powierzchni gruntu niż 1 m - gdy grubość gwc będzie 70cm!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego m.in. z kilkoma z tych osób, które zajmowały się tamtym tematem, wykoncypowaliśmy płaściutki GWC max-owy z wymuszeniem w miarę równomiernego przepływu.
I bardzo dobrze - Zaskoczyło mnie, że ktoś jeszcze robi gwc grubsze niż 20 cm. A powierzchnia 6m2 na każde 100m3/h jest maksymalna. Jaki jest sens robić przewymiarowane gwc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełączanie się ze strumieniem pomiędzy jego obszarami. Max-owy pozwala to bardzo dobrze rozwiązać bo nie ma ruchu w poprzek a tylko wzdłuż.

U siebie zrobiłem tylko dwa wloty ale w kolejnym, relatywnie mniejszym, ekipa zrobiła już trzy.

Jak do prawidłowo wykonanego gwc nasypiemy żwir , to :

Na wyjściu z gwc będzie ten sam efekt tylko z większymi oporami. jaki jest więc sens zwiększania powierzchni radiatora gdy mamy domową wentylacje max 800m3/h. ?

Co innego gdy jak w exbudzie jest 140 000m3/h tam system rur nie miałby sensu. Nie wszystko co sprawdza się w dużej skali ma sens w małej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez moge zapodac...

 

Niech sie pogimnastykuje nasz "international man of mystery"

 

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Grundboken.pdf

 

Tu tez niech sobie poczyta ( w koncu umi ) jak to jednoznacznie sie izoluje od wewnatrz....

 

http://www.plastkemiforetagen.se/Material/EPS%20Bygg%20Väggboken.pdf

 

Jest napisane nawet o modernizacji i dociepleniu budynku... co TB uwaza za bzdure... kto kleji styropian na zewnatrz...

Polecam przetlumaczenie sobie strony 78 :) , zalety i wady izolacji od wew jak zew....

 

On i jego termos....

 

Otwarłem, przeczytałem (z trudem - jakieś dziwne te litery) - nic ne rozume :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste liczenie... tylko po co? Jeżeli nie zna Pan ile m2 wymiennika potrzeba na każde 100m3/h powietrza .

Wie Pan ile?

 

A jaką powierzchnię wymiany ma 1m3 kamieni o granulacie 30-60 ?

 

Powietrze i tak pójdzie do góry bo jest lżejsze

 

To dobrze czy źle ?

 

- nie ma sensu robić więcej niż 20 cm!!!

 

20cm czego ? pola przekroju wymiennika ? wróć zatem do poprzednich postów.

 

Ta zima, np. dla Wro, to średnia zaledwie 1,6stC wyższa od średniej wieloletniej.

 

Nie chodzi o średnią (gadasz jak sunrise) tylko o min. temp. Jeśli -20oC pojawi się przez jedną noc, to nikt nie będzie z tego powodu nieszczęśliwy, ale jeśli taka temp. utrzyma się przez tydzień, a reku "tymi recami" nie ma grzałki to jest problem. Tym bardziej, gdy na wywiewie chcesz dać aristonka. Jeśli masz grzałkę to możesz sobie zrobić nawet 5metrową rurę.

 

Po rozeznaniu tematu to jest raczej niczym nie uzasadniony wymysł. Liczę na to, że za jakiś czas ukaże się jakiś doktorat w temacie GWC.

 

To policz sobie pole przekroju 70x70 przestrzeni miedzy kamykami i porównaj z 20cm rurowego.

 

Bakterie e-coli utrzymują się przy życiu w niekorzystnych warunkach do 30 dni i potrafią w tym czasie z wodą gruntową znaleźć się w całkiem nieoczekiwanych miejscach.

 

Podstawowym założeniem GWC jest osadzenie go w gruncie powyżej wód gruntowych ! A z deszczu ecoli nie dostaniesz.

No i chyba nie miałeś na myśli realizacji żwirowca na pastwisku ? ;)

 

I powietrze przechodzi sobie po przekątnej. Najlepiej widać to np. zimą zwiększając przepływ ze 100 do 300m3/h i obserwując wzrost temp. ponieważ powietrze zaczyna poruszać się większym kanałem.

 

To chyba dobrze ? Zimne powietrze zaciągane czerpnią w pierwszych metrach GWC żwirowego opada na jego dno, podgrzewa się od gruntu i unosi się do góry.

 

I bardzo dobrze - Zaskoczyło mnie, że ktoś jeszcze robi gwc grubsze niż 20 cm. A powierzchnia 6m2 na każde 100m3/h jest maksymalna. Jaki jest sens robić przewymiarowane gwc?

 

Powtórze pytanie - 20cm czego ? i jaką powierzchnię wymiany ma klocek wypełniony żwirem 30-60 o wymiarach np. 70x70 ?

 

Jak do prawidłowo wykonanego gwc nasypiemy żwir , to :

 

Tak to jest, jak ktoś tworzy bzdury i przykleja je komuś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia wymiany w żaden sposób nie zwiększy temp. więc jak osiągniesz max to cała reszta jest tylko niepotrzebnym oporem.

 

Ależ oczywiście. Ja nie o tym.

 

Grubości.

 

Raczej średnicy rury. Z niej obliczasz powierzchnię styku z gruntem. W żwirowcu kamienie są radiatorem gruntu na którym leżą. Opływające powietrze zbiera energię z wypromieniowanego radiatora.

 

Nie o tym piszę, chodzi o obszar GWC, który jest omywany strumieniem - nie jest on duży więc na cholerę tyle tych kamieni?

 

kszhu, a kto każe Ci sypać "za dużo" kamieni ?

Policz sobie jaki musisz wykopać obszar pod rurowca (załóżmy te 5 odcinków po 10mb) i przełóż ten obszar na żwirowca. Przecież nie mówimy tutaj o zasypywaniu rury fi 20cm kamieniami !

 

Wybiórczo czytasz - TB pisał o warunkach po powodzi.

 

Powódź przy minusowych temperaturach ? Powódź przy upałach ? :) Myśl rozsądnie.

 

Dobrze dla kogo? Bo nie dla portfela. Jeśli robisz GWC o pow. przekroju kilka m2 a wykorzystujesz może max 1m2?

 

Czemu zakładasz, że to co pisze TB to prawda ? Pomyśl. Temperatura powietrza na zewn. -20oC. Wpada te powietrze czerpnią do żwirowego GWC i opada na dół bo zimne, lub inaczej - ciepłe powietrze w GWC podgrzane gruntem i radiatorem kamieni pomalutku podnosi się do góry przestrzenią między kamieniami w GWC. Wyciąg z GWC, który zakończony jest jak na rysunku TB, zaraz pod powierzchnią izolacji GWC zbiera te cieple, podgrzane powietrze (bo jak twierdzi TB, ciepłe się unosi) i przekazuje na wlot do requ. W czym tutaj jest problem ? W tym, że te zimne nie opada na dno GWC tylko porusza się zaraz pod styropianem ? Przecież to wbrew teorii, fizyce i rzeczywistości.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygesja:

 

Czy wiedzieliście, że nawet w Wielki Post Niedziela jest świętem - czyli post nie obowiązuje (a zarazem postanowienia Wielkopostne)? To w sumie dość oczywiste, ale jak się przekonałem nie dla wszystkich.

 

Czy wiedzieliście, że mamy w KK Świętego Lucyfera? Co sądzicie o imieniu Lucyfer na bierzmowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu zakładasz, że to pisze TB to prawda
Montuję wentylację z gwc od 1990 roku - mam w ofercie różne gwc -

 

Nie sprzedaję pomp ciepła .

to jaki mam sens pisać nieprawdę?

 

Żwirowce są do dużych wydajności - 300-500m3/h to maksymalnie 2,5kW mocy chłodniczej przy +30 st.C !!- na to 30mb rury 200mm jest aż nadto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygesja:

 

Czy wiedzieliście, że nawet w Wielki Post Niedziela jest świętem - czyli post nie obowiązuje (a zarazem postanowienia Wielkopostne)? To w sumie dość oczywiste, ale jak się przekonałem nie dla wszystkich.

 

Czy wiedzieliście, że mamy w KK Świętego Lucyfera? Co sądzicie o imieniu Lucyfer na bierzmowanie?

 

Polecam:

http://www.youtube.com/watch?v=kujBFi9cVIA

- to troszkę zmienia postrzeganie religii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale izolację pod ławami widać, ciągłość izolacji to podstawa.

 

A jakby fundament był słupowy, to też izolować CIĄGLE słupy? Pewne działania nie mają sensu - na przykład izolowanie ław. Zachowanie ciągłości izolacji to reguła, podobnie jak np. reguła prawej ręki, a od reguły są wyjątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedaję pomp ciepła .

to jaki mam sens pisać nieprawdę?

 

z niewiedzy ?

 

Żwirowce są do dużych wydajności - 300-500m3/h to maksymalnie 2,5kW mocy chłodniczej przy +30 st.C !!- na to 30mb rury 200mm jest aż nadto.

 

2,5kW mocy chłodniczej z 30mb rury fi 20cm ??? czyli z 30oC będę miał 10oC na nawiewie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wszyscy zwolennicy żwirowców chcą je robić przeogromne kiedy wystarczy o wiele mniejsza pow. przekroju.

 

adam określił 1 m3 żwiru na 10 m2 powierzchni domu i tego bym się trzymał.

 

A co ma powódź do temp.? Zgnoisz GWC podczas powodzi to będzie on zgnojony i latem i zimą. Dlatego na takich terenach tylko rura wg mnie.

 

Tak jak pisałem. Jeśli teren z wysokim poziomem wód lub zalewowy, to "nie" dla żwirowego GWC chyba, że jako kopiec kreta w wersji mega.

A jeśli nawet zaleje, to jak pisałeś o życiu coli - odczekać te 30 dni.

 

Ja nie zakładam, że ktoś piszę prawdę lub nie ale GWC akurat z ludźmi z PWr badałem (symulacje komp., modele, kalkulacje itp.) z pół roku i stąd właśnie najrozsądniejszy wyszedł płaski max-owy. Gdybym wiedział, że będzie średnio potrzebny to byłby jeszcze mniejszy i tańszy.

 

Ja tylko zwróciłem uwagę na bzdury jakie napisał TB - zasypywanie rury 20cm żwirem oraz to, że w GWC tylko przez górne 20cm przelatuje powietrze. Uważam, że tak nie jest. Co do maxowca, i do tego pod posadzką to boję się w tej kwestii zabierać głos. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrywając 2,5kWh z 30stC przy:

- 500m3/h obniżasz temp. o 15stC,

- 300m3/h obniżasz temp. o 25stC.

To se ne da w ogóle, bez wzgl. na długość rury bo grunt nie ma latem 5stC;)

 

Chyba, że te "wyrwanie" nie na godzinę a na dobę. Ale wtedy to już kompletnie żaden sens GWC latem.

 

Cały TB... domyślaj się, zgaduj.

A on tak samo jak lambdę z U miesza, tak samo kW z kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygesja:

 

Czy wiedzieliście, że nawet w Wielki Post Niedziela jest świętem - czyli post nie obowiązuje (a zarazem postanowienia Wielkopostne)? To w sumie dość oczywiste, ale jak się przekonałem nie dla wszystkich.

 

Czy wiedzieliście, że mamy w KK Świętego Lucyfera? Co sądzicie o imieniu Lucyfer na bierzmowanie?

 

Merytorycznie - fantastyczna sprawa, ale najpierw

1. na pierwszą komunie dzieciakowi rogi na gumeczce dać i kopytka jakie obstalować

2. na generalkę widły na prezent

 

i dzieciak do bierzmowania przygotowany w pełni :)

 

Tylko po co tak potomka krzywdzić ;) za jakie grzechy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...