Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzisz ... z tobą jest taki problem, że stosujesz wycieczki osobiste, a argumentów merytorycznych zero. Gdybyś pierwsze zdanie zamienił na jakieś uzasadniające swoje tezy, a nie "bo robię to od 20 lat i macie mnie słuchać", to może byśmy pogadali.

Ja piszę o argumentach, wycieczki osobiste... tu bardzo częste ( czyli pisanie o mnie ) to sprawa ludzi bardzo małego formatu i wiedzy. Jeszcze raz - proszę pisać o temacie wątku i o Swoich doświadczeniach. Proszę zbudować obok siebie gwc żwirowe, rurowe i glikolowe a potem je porównać. Inaczej jak Pan może wyrażać opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o argumentach, wycieczki osobiste... tu bardzo częste ( czyli pisanie o mnie ) to sprawa ludzi bardzo małego formatu i wiedzy. Jeszcze raz - proszę pisać o temacie wątku i o Swoich doświadczeniach. Proszę zbudować obok siebie gwc żwirowe, rurowe i glikolowe a potem je porównać. Inaczej jak Pan może wyrażać opinię?

 

Gdyby pisali tylko Ci, którzy mają doświadczenia, to mało byłoby treści na tym forum. Pomyśl w tym momencie o dr Dudzie, który wszedzie się wypowiada a nic jeszcze nie wybudował ;)

A twoje wypowiedzi w tym temacie też by nie istniały. Chyba, że dotyczyłyby wentylacji, ale do tego jest inny wątek.

Problem w tym, że Ty teorii nie przyswajasz i powołujesz się na doświadczenia, o których nie masz pojęcia (kable w wiadrach) i przez to wyciągasz niewłaściwe wnioski.

 

Ja sprawdzam, nie tylko czytam!

 

Sprawdzałeś CIGSy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pisali tylko Ci, którzy mają doświadczenia, to mało byłoby treści na tym forum. Pomyśl w tym momencie o dr Dudzie, który wszedzie się wypowiada a nic jeszcze nie wybudował ;)

A twoje wypowiedzi w tym temacie też by nie istniały. Chyba, że dotyczyłyby wentylacji, ale do tego jest inny wątek.

Problem w tym, że Ty teorii nie przyswajasz i powołujesz się na doświadczenia, o których nie masz pojęcia (kable w wiadrach) i przez to wyciągasz niewłaściwe wnioski.

 

 

 

Sprawdzałeś CIGSy ?

Przecież dr Duda tu nie pisze!

A co do CIGS- Przecież nie chodzi o panele a instalację. Ile Pana będzie kosztowała instalacja z panelami, gdy potrzeby na ogrzewanie wyniosą zimą 30-40kWh dziennie a ile gdy 5kWh dziennie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz Kszhu pisałem nie raz nie dwa że kresem będzie dążenie do samogrzejności.

Na dłużej jak 2 tygodnie nie ma sensu zbierać zysków i magazynować.

 

Widzę to tak, biorę kredyt i dom kosztuje mnie raz, potem jakieś drobne remonty, a nie latanie i płacenie za wszystko.

Spoko ale 3,5 tony węgla i parę mp drewna to jest dobre dwie raty kredytu.

Dom i tak teraz musi mieć izolację i tu podoba mi się Tomasz jaka winna być izolacja tego Mu nie odmawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz Kszhu pisałem nie raz nie dwa że kresem będzie dążenie do samogrzejności.

Na dłużej jak 2 tygodnie nie ma sensu zbierać zysków i magazynować.

 

Widzę to tak, biorę kredyt i dom kosztuje mnie raz, potem jakieś drobne remonty, a nie latanie i płacenie za wszystko.

Spoko ale 3,5 tony węgla i parę mp drewna to jest dobre dwie raty kredytu.

Dom i tak teraz musi mieć izolację i tu podoba mi się Tomasz jaka winna być izolacja tego Mu nie odmawiam.

Jak już Pan zrobi termos ( jedyny znany w fizyce budowli rodzaj izolacji ) o współczynniku U<0.1W/m2xK - to rodzaj komfortowego ogrzewania sam wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też, tyle, że to długookresowo może być droższe niż bezobsługowe dobre ocieplenie, które gwarantuje o wiele większą niezależność (patrz w jakim kierunku idzie merkava - wg mnie najsłuszniejszy).

 

Merkava to jest hardcore! I czy jego realizacja jest słuszna ? Pewnie tak, ale dla człowieka, który widzi w realizacji takiego domu pasję, albo ma kasę. Ani jedno, ani drugie mnie nie dotyczy.

Poza tym nie da się tanio zrealizować mojego projektu domu w stanie zeroenergetycznym. Wolę zaprojektować dom dla siebie biorąc pod uwagę wytyczne budownictwa pasywnego niż wybudować dom zeroenergetyczny i próbować się w niego wpasować. Powiem więcej, nawet pasywnego nie zrobię ze względu na podłogę (nie dam 30cm XPS'a).

I cały czas zastanawiam się, czy ta pasywność to słuszna droga. Tak jak pisałem wcześniej, może się okazać, że nawet w domu pasywnym włączałbym ogrzewanie tylko dlatego, że przy temperaturze 22oC bez odczuwalnego promieniowania cieplnego czułbym się niekomfortowo. Nie mówiąc już o domu zeroenergetycznym.

Pisząc o pasywnym mam na myśli dom ogrzewany tylko powietrzem.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiem, bez ściemy, że nie wierzę w coś takiego jak samogrzejność za rozsądne pieniądze
EPS grafitowy plus izolacja fundamentów wychodziła koło 63 kzł.

Powierzchnia rzutu 135 m^2 tak że jeśli kostki słomy to ściany zjedzą sporo tej powierzchni.

Jak mi się Uda to zrobię maks szeroki. Co chce powiedzieć że koncepcja cały czas żyje.

http://www.linwoodhomes.com/house-plans/plans/vista_cruise/ to jest punkt wyjścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ma byc normalnie izolowany czy extremalnie.... i co z ogrzewaniem?

Ponoc w naszym klimacie to nie uniknione.... 100W/m2 i PC do dogrzewania czy moze ta extra oszczedna 230W co chce 10-20W...

 

Rozumiem ze zgadzasz sie tez ze stwierdzeniem ze sciany maja maly udzial w stratach...:eek:

 

Pewnie juz bylo.... ale czy przy takiej samej izolacji w scianach jak gruncie straty beda 6x wieksze do gruntu porownujac te same powierzchnie?

 

Nikt nie neguje izolacji.... ale mysle ze Twoj domek nie bedzie standardem przez wiele lat...

 

Ta kampania cieplownikow od 1994 po tych targach Bialostockich trwa.... pewnie sie wtedy przerazili...;)

Merkava za wszelka cenę próbuje znaleźć jakieś pozytywy w wysyskach Brzęczkowskiego. :) To tak jak kiedyś było z reklamą poloneza Atu "są powody do dumy". Jest jakaś zmiana w tym co misiu pisze. Używa U!!! Juz nie klepie o 30 cm a o U. Dalej wprawdzie nie wiadomo dlaczego ma być to U =0,1 w podłodze ale jakiś postęp jest. Czyżby ta pusta makówka zaczynała się napełniać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jedno z pionierskich rozwiązań ale od tego się zaczyna. Gdyby ktoś zechciał się założyć o to jak będzie się budować za 20 lat w cywilizowanych krajach to obstawiam, że zero-energetyczny to będzie podstawa. I będzie to zapewne najtańsze rozwiązanie w relacji jakość/cena.

Obstawiam rok 2014!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne rzeczy piszesz, latem też włączasz ogrzewanie pomimo np. tych 22stC po zmroku?

Takie poglądy rewiduje mieszkanie w budynku bez aktywnego ogrzewania - żaden dyskomfort.

 

Nie porównuj 22oC w w domu w lecie do 22oC w domu zeroenergetycnym w ziemie, bo doskonale wiesz o czym mówię.

Nigdy nie mieszkałem w takim domu. Mało jest też w Polsce takich osób, a Ci co mieszkają to zwracają na to uwagę, więc coś w tym musi być.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, u mnie nie schodzi poniżej 20stC z ogrzewaniem czy bez i jedynym negatywnym odczuciem jest wilgoć i to niezależnie od temp.

 

Ale to nie jest dom poniżej 15kWh/m2/rok. W tym roku była taka zima, że albo grzałeś kabelkami, albo słońcem, czyli zawsze jakieś promieniowanie odczuwałeś. W mocno pasywnym lub zeroenergetycznym nie ma źródeł ciepła promiennikowych. A gdy na zewn. pogoda pochmurna, bez słońca przez tydzień to bez grzania można odczuwać zimno mimo tych 22oC. j-j pisał, że się przyzwyczaił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę to? nie raz nie dwa w okresie przejściowym było pochmurno, C.O stop i przeważnie w domu 15-17 st nikomu nie przeszkadzało.

Bo był wrzesień, czy październik, kontrast był od ścian, jeszcze nie straciły całkiem energii z lata i było przyjemnie.

Zawsze jest tak że sezon podświadomie zaczyna się później, ale i też później się kończy np końcem kwietnia.

Mimo że nie trzeba już palić.

A w wrześniu już trzeba a się nie pali. stan gdzie jest koło +10 st dom potrzebuje i nie potrzebuje ogrzewania.

chce to przesunąć na granicę np -15 /-20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...