Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Widzę, każdy przytacza swoje, sprzeczne. Jedno argument i drugie argument, liczę na to, że za jakiś czas wyjdzie wspólna racja.

 

Poczytaj sobie DTR'ki do EPSów, np.

http://styropian-sklep.pl/download-product-attachment-635-26967.html

gdzie piszą:

"Płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT Hydro D 200 λ33 nadają się do stosowania w miejscach, w których obciążenia nie przekraczają 40kN/m2"

Najlepszego EPS'a jakiego znalazłem miał 60kN/m2, XPS 300 ma nawet 200kN/m2, a przy dwóch warstwach ok 140-150kN/m2.

Jak porównasz z moją mapą obciążeń to bedziesz widział, że EPS się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poczytaj sobie DTR'ki do EPSów, np.

http://styropian-sklep.pl/download-product-attachment-635-26967.html

gdzie piszą:

"Płyty styropianowe KNAUF Therm EXPERT Hydro D 200 λ33 nadają się do stosowania w miejscach, w których obciążenia nie przekraczają 40kN/m2"

Najlepszego EPS'a jakiego znalazłem miał 60kN/m2, XPS 300 ma nawet 200kN/m2, a przy dwóch warstwach ok 140-150kN/m2.

Jak porównasz z moją mapą obciążeń to bedziesz widział, że EPS się nie nadaje.

 

Nie masz racji, jezeli TB twierdzi ze XPS sie nie nadaje, a Kszhu podziela jego racje (bo kłamstwa TB nie widzi) to wychodzi na to ze Twoja mapa obciązen jest nic nie warta i prawdopodobnie zostaja obliczona przez spiskowca ciepłownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie powstają manipulacje - nigdzie nie twierdzę, że XPS się nie nadaje. Piszę, że aby zastosować A a nie B potrzebuję dowodów. Ty przedstawiasz jedne, TB przedstawia inne. Gdzie tu problem?

 

Problem jest w tym ze nikt nie udowodnił ze wytrzymałosc na długotrwały nacisk XPS rzedu 150-200 kN spadnie poniżej 60 kN dla EPS. Nie ma zadnych podstaw aby twierdzić ze tylko XPS podlega pełzaniu a EPS nie. Ja sie z takimi opracowaniami nigdzie nie spotkałem, ale cóz znaczą moje słowa przeciwko słowom TB. A tak przy okazji to nie manipulacja a ironia, nie dostrzega jej TB i nie dostrzegasz i TY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest w tym ze nikt nie udowodnił ze wytrzymałosc na długotrwały nacisk XPS rzedu 150-200 kN spadnie poniżej 60 kN dla EPS. Nie ma zadnych podstaw aby twierdzić ze tylko XPS podlega pełzaniu a EPS nie. Ja sie z takimi opracowaniami nigdzie nie spotkałem, ale cóz znaczą moje słowa przeciwko słowom TB.
Pierwsze badania dotyczące pełzania pod obciążeniem dotyczyły EPS i udowodniły jednoznacznie, że naprężenie powodujące większą niż 2 - 3 % kompresję doprowadzają do pełzania. Część producentów, w związku z tym zamieszcza jako parametr dopuszczalne obciążenie długotrwałe. XPS ma podobny problem, bo to ten sam materiał tylko w trochę innej postaci. Ta różnica strukturalna skutkuje dużo większą wytrzymałością na naprężenia a więc i jego wartość przy 2 - 3% kompresji jest, dla XPS nieporównanie większa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze badania dotyczące pełzania pod obciążeniem dotyczyły EPS i udowodniły jednoznacznie, że naprężenie powodujące większą niż 2 - 3 % kompresję doprowadzają do pełzania. Część producentów, w związku z tym zamieszcza jako parametr dopuszczalne obciążenie długotrwałe. XPS ma podobny problem, bo to ten sam materiał tylko w trochę innej postaci. Ta różnica strukturalna skutkuje dużo większą wytrzymałością na naprężenia a więc i jego wartość przy 2 - 3% kompresji jest, dla XPS nieporównanie większa.

 

Tak, ale badania TB tego nie potwierdzają, czyzby w srodowisku producentów styropianu tez byli spiskowcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę podać wartosci bezwzględne, a nie procentowe. Ja podałem link do danych, Pan nie.

Ja widze w projektach płyty głownie na XPS a bardzo rzadko na EPS

I tak wyglada dyskusja na argumenty, a Kszhu dalej tego tego nie widzi

Dlaczego Pan się nie zwróci z tym do tych co EPS projektują i stosują? Do tej pory spotkałem tylko ISODOM2000 co robi na XPS a np. Legalett http://www.legalett.fi/legalett/Esitteet+%26+Ohjeet/Legalett%C2%AE-video/ na EPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony TB przytacza badania na długotrwałe obciążenie

 

Gdzie te badania ? Chyba nie masz na myśli tego?:

"Since the insulations thermal efficiency is directly proportional to its thickness, insulation compression from excessive overburden stress is detrimental. As a general guideline, allowable long-term compressive stresses for polystyrene insulation should be limited to only 30% of the rated compressive strength of EPS (of any density, and when EPS is used) and only 20% of the rated compressive strength of XPS (when XPS is used)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie ! spekulacje, jak dom lekki to można dać EPS'a ale jak ciężka frańca to trzeba XPS

Akurat dużo się dowiaduje z książki https://www.google.pl/search?q=projektowanie+pod%C5%82%C3%B3g+przemys%C5%82owych&espv=210&es_sm=122&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=DbMdU6bwMqjK4AS_2oCYCQ&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1364&bih=683 jeszcze chciałem dorwać książkę w bibliotece projektowanie pasów startowych.

Ta od posadzke przemysłowych wiele kwestii omawia związanych z izolacją, jakie ma parametry itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a praktyka to praktyka, opisuję co widzę na budowach. Mało kto kładzie płytę fundamentową na XPS

[ATTACH=CONFIG]247313[/ATTACH]

 

A ja opisuję to czego nie widzę i jestem kłamcą od urodzenia. Równie dobrze mogę powiedzieć ze mało kto daje EPS pod płytę a wiekszość XPS bo to widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te badania ? Chyba nie masz na myśli tego?:
Na długotrwałe obciążenie "kuleczki" EPS są lepsze od "baloników" XPS - z baloników wcześniej czy później zaczyna schodzić powietrze. Ale może Pan stosować droższy XPS - parametry termiczne są te same. Tylko, że przy innych tematach ( wentylacja, ogrzewanie...), proponuje Pan tanie badziewia, to skąd nagle taka walka o ( dla Pana ) to samo, tylko dwa razy drożej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Pan się nie zwróci z tym do tych co EPS projektują i stosują? Do tej pory spotkałem tylko ISODOM2000 co robi na XPS a np. Legalett http://www.legalett.fi/legalett/Esitteet+%26+Ohjeet/Legalett%C2%AE-video/ na EPS

 

A dlaczego ja mam sie zwracać do projektantów, Pan twierdzi, Pan udawadnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na długotrwałe obciążenie "kuleczki" EPS są lepsze od "baloników" XPS - z baloników wcześniej czy później zaczyna schodzić powietrze. Ale może Pan stosować droższy XPS - parametry termiczne są te same. Tylko, że przy innych tematach ( wentylacja, ogrzewanie...), proponuje Pan tanie badziewia, to skąd nagle taka walka o ( dla Pana ) to samo, tylko dwa razy drożej?

 

Szkoda gadać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja opisuję to czego nie widzę i jestem kłamcą od urodzenia. Równie dobrze mogę powiedzieć ze mało kto daje EPS pod płytę a wiekszość XPS bo to widzę.

Tu i pisze Pan prawdę ( o kłamaniu i nie widzeniu ) - i kłamie, bo nie ma sensu ładować 20 cm XPS zamiast 40 cm EPS!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...