Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

 

Tam nie są podane wartosci bezwzględne, podane jest maksymalne napręzenia nie mogą przekaczac 30% dla EPS i 20% dla XPS.

To ze XPS ma wytrzymałosc na sciskanie ok 150-250 w zaleznosci od typu w porównaniu do max 100 dla EPS to chyba pikus

TB twierdzi ze strat sie w % nie podaje, ale jakze ochoczo podaje naprezenia w % a nie kPa. To takie niedopowiedzenie jak mawiał Kobuszewski do kabaretowego Jasia (Gołas) w skeczu o hydrauliku. Ale TB nie kłamie, krynica mądrosci wszelakiej i oaza uczciwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A mi właśnie konstruktor dzwonił, że XPS 3035 za słaby pod płytę w moim przypadku i trzeba dać mocniejszy.... a TB dalej będzie pierdoły gadał.

 

Bo Twój konstruktor nie zna sie na rzeczy (jest w spisku ciepłowników) moze TB poda kontakt do swoich konstruktorów (oni są w spisku producentów styropianu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór podąża w niewłaściwym kierunku;)

Co ja z tego zrozumiałem i co bym zrobił gdybym musiał:

- wziąłbym 30% wytrzymałości katalogowej wybranego EPS i 20% XPS,

- dobrał taki EPS lub XPS, na którym projektowana chałupa stanęłaby,

- zachowałbym wymagane U więc grubość więc ilość danego materiału,

- porównałbym koszt,

- wybrał tańszy.

W czym tu problem?

 

Spór został zainicjowany twierdzeniami TB o niewłasciwym doborze materiału izolacyjnego pod płytę ze względu na słabsze rzekomo parametry mechaniczne XPS w porównaniu do EPS. To dobrze ze próbujesz naprowadzic te dyskusje na własciwe tory, ale zle ze TB nie chce sie przyznac do swojego błedu (ups!!, zapomniałem ze jest nieomylny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle to czytając te wszystkie spory EPS vs XPS, 10 czy 40 cm, 5 C czy 18 C to chyba najlepiej zrobić płytę bez izolacji pod spodem, tylko styro pod wylewką + opaska, a te parę zaoszczędzonych tysięcy na ładnych parę (paręnaście) lat grzania wystarczy. 500 stron pisania i nic z tego nie wynika :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To przeczytaj dokładnie o co chodzi, bo na pewno nie o zastosowanie EPS pod te same obciążenia co XPS.

Podpowiem: wpływ obciążenia na skuteczność izolacji lub prościej - na lambdę, czyli EPS może być obciążony do 30% wartości maksymalnej - czyli 30% z 40kN/m2 = ok. 13kN/m2. XPS ma wartość 20% ale załóżmy ze 185kN/m2 = 37kN/m2. 2,5x lepiej wychodzi XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przeczytaj dokładnie o co chodzi, bo na pewno nie o zastosowanie EPS pod te same obciążenia co XPS.

Podpowiem: wpływ obciążenia na skuteczność izolacji lub prościej - na lambdę, czyli EPS może być obciążony do 30% wartości maksymalnej - czyli 30% z 40kN/m2 = ok. 13kN/m2. XPS ma wartość 20% ale załóżmy ze 185kN/m2 = 37kN/m2. 2,5x lepiej wychodzi XPS.

 

Dokładniej wytłumaczyć się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spór został zainicjowany twierdzeniami TB o niewłasciwym doborze materiału izolacyjnego pod płytę ze względu na słabsze rzekomo parametry mechaniczne XPS w porównaniu do EPS. To dobrze ze próbujesz naprowadzic te dyskusje na własciwe tory, ale zle ze TB nie chce sie przyznac do swojego błedu (ups!!, zapomniałem ze jest nieomylny)

Szanowny KŁAMCO - nie ja - tylko ISOVER Termisol legalett i cała reszta firm proponujących XPS od gruntu - Ja tylko wyjaśniłem DLACZEGO takie firmy dają EPS nie XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko przeliczyć to na kasę.

 

A co to da ? Będę płakał, że dla lekkiego domku mógłbym mieć 40cm EPS'a.

Poruszamy bzdury jakie wypisuje TB, że wszedzie EPS'a. Że XPS to tylko chwyt reklamowy (i w domyśle zmowa ciepłowników). Nie zauważasz, że TB nie jest skłonny do wyjaśnień/ustępstw ? Przecież on nigdy nie przyzna nam racji, że EPS tylko do lekkich domów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przyzna czy nie to nie wiem ale jeśli mówimy o koncepcji taniego i komfortowego to EPS bardziej do niej pasuje.

 

kszhu, wszyscy wiemy o czym teraz piszemy, a piszemy o stosowaniu XPS'a pod płytą.

Nie da się EPS'a wcisnąć pod każdą płytę jak to twierdzi TB !

EPS'a można dać pod płytę dla domu szczególnie lekkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, wszyscy wiemy o czym teraz piszemy, a piszemy o stosowaniu XPS'a pod płytą.

Nie da się EPS'a wcisnąć pod każdą płytę jak to twierdzi TB !

EPS'a można dać pod płytę dla domu szczególnie lekkiego.

Przecież instalację się robi, już na płycie. Nie mam wpływu na styropian. Pytam projektantów - EPS bo nie puszcza z czasem powietrza i lepiej oddaje wilgoć, Wchodzę na isover,se - tylko EPS na Legalett - EPS Płyta termisol EPS Szukam w necie jaka firma poleca XPS... tylko BASF - czyli producent . To co? Nie można wniosków wyciągnąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając jałowy spór o EPS vs XPS odnoszę wrażenie, że niektórzy w rękach nie mieli nigdy XPS.

Jak kto chętny, to za opłatą pocztową mogę podesłać kawałki grubości 3-4cm dla organoleptycznego zbadania ;)

 

P.S. A tak w ogóle może macie jakiś pomysł na przeróbkę resztek płyt XPS na jakiś granulat, do ocieplenia?

Ze rozdrobnieniem styropianu sprawa prosta, ale XPS nijak nie można rozdrobnić, a mam tego sporo - szkoda wyrzucić, bo miejsce na ocieplenie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ty nie budujesz domu izolowanego < 20 kWh/m2. Jak wynika z definicji takiego domu opracowanej przez TB, taki budynek musi jeszcze spełniac jeden warunek :40 cm styropianu EPS pod plytę z zachowaniem parametrów wytrzymałosciowych.

 

Ta definicja definitywnie została odkryta w innym wątku

 

...

Przykłady domów izolowanych :

http://8.s.dziennik.pl/pliki/1414000/w_tym_areszcie_siedzi_8297a_1414398.jpg

http://bi.gazeta.pl/im/1/9472/z9472081Q,Krakow--areszt-sledczy-przy-Montelupich--To-tu-wykonano.jpg

http://www.kocborowo.pl/foto/oddzialy/VI/VI_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego babrania w głanie jest pożytek taki iż człowiek zaczyna drążyć.

Akurat Tomasz wcelował w jedną rzecz w dyfuzję termiczną. Stąd te pomysły na izolację od wewnątrz.

Właśnie kiedy dom jest, słaby itp kabli cała masa, grzeje okazjonalnie stąd ten pomysł.

Tylko Tomaszku, dom to nie jest utrzymanie raz od święta 20st w jakimś pomieszczeniu.

My tu domyślnie rozmawiamy o domu co ma karnie 20st 24h na dobę.

A każde wahania spowodowane są np tym iż dom nie ma źródła ciepła tylko korzysta z zysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...