Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No niby prawda i już o tym myślałem - mam taras i drzwi wejściowe przecie, a na zewnątrz zrobię gniazdko i kranik. Szukam potencjalnych problemów po prostu.

Faktycznie do XPS raczej za dużo nie wsiąknie. Robić po trzeźwemu i powinno być nieźle. Potem jeszcze jakieś listwy maskujące i faktycznie wygląda jak FIX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kszhu, tak to napisałeś jak by U brało się z kosmosu, jak masz lambdę 0,031 a lambdę 0,04 nadrabiasz grubością przy gorszej lambdzie.

Stąd pisałem że ekwiwalent np 70cm EPSG .. dla białego będzie to 90cm lambda 0,04 ... słabszej izolacji trzeba dać więcej aby uzyskać takie same U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze to nie wszystko. To ma jeszcze dobrze wyglądać. Mniej więcej plus minus coś około tego pi razy drzwi:

http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-makowej-3.html

Zobaczcie, tam jest dach 25st, czyli tak jak u mnie. Na rzucie wygląda to okropnie - taka czapa paskudna, ale perspektywa robi swoje i w 3D już jest fajnie. Poza tym ja mam mieć 13,2x13,2m, czyli tez podobnie, tylko ta wysokość +0,95m. Muszę dookoła domu jakiś nasyp zrobić - coś wymyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli o ścianach to moja propozycja jest taka,

od zewnątrz:

-20cm styropianu 0,031

-wiatroizolacja

-płyta osb 12mm

-konstrukcja drewniana 15cm+ wełna 0,035

-paroizolacja

-przedścianka 5cm +wełna 0,035

-płyta g/k

Spełni wymagania NF15

 

 

Trochę trzeba to zmienić, styropian 0,033 gr.16 U=0,10 wystarczy.

Edytowane przez rafał2011
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy też wiemy, że ani lambda ani grubość nie jest wymiernym wskaźnikiem a jedynie U o czymś mówi więc też w żadnych wymogach ani normach nie znajdziesz ani lambdy ani grubości przegrody a tylko U.
Galopem pędzisz, galopem .

Jak to nie znajdziesz, przecież aby dobrać U musisz znać lambdę i grubość, lambda w normach jest podana, a grubość dobierasz sam na tej podstawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sobie zobacz do PN EN 12 524.

 

To dobrze że Ciebie obchodzi U, ale nie dorabiaj do tego hipotez, sam wiesz jak to się kończy, dobrze wiesz co mam na myśli.

Do wyliczeń potrzeba Ci U ... a jeszcze bardziej przestawienie sumaryczne W/K

Htr i Hve http://www.builddesk.pl/ może Ci się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było gdzieś o tym na forum - bardzo dobre i przemyślane rozwiązanie. Patentem się nie przejmuj;)

I patrz, nawet dopuszczają pod budynkiem! Same nieuki? Czy nie czytali nydarowego bełkotu?;)

 

Jeśli chodzi o konstrukcję to pod dom bym tego raczej nie dał. W tym GWC grzebioniowym, grzebienie stanowią rury drenarskie. One nie mają żadnej wytrzymałości. Taki GWC grzebieniowy pod budynkiem to chyba jedynie chwyt marketingowy, albo przy takiej realizacji nie robią grzebieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką one mają średnicę aby miały mieć określoną wytrzymałość? Przecież na nich nie będzie klepicha tylko izolacja, pod nią może chudziak, na niej na pewno wylewka. Nic się cienkim rurkom nie stanie.

Poza tym leżąca na nich masa może być mniejsza jak ziemi jeśli poza obrysem budynku:)

 

A no tak ... Ja cały czas w domyśle mam płytę fundamentową ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzedawca Grzebieniowego GWC mówi, że to będzie kosztować 10,5 tyś, to to tyle będzie kosztować, ale jak mówi, że glikolowy będzie kosztować 16 tyś, to znaczy, że naciąga, bo:

- 200 m PEX fi 20 500zł,

- koparka 800zł,

- wymiennik z Juwentu 1500zł,

- armatura + pompka 1200zł,

- robocizna 500zł

- glikol 500zł,

Razem : 5000zł brutto. I tak drogo, ale poprawnie zrobiony rurowy nie wyjdzie taniej. Inne odpadają - powódź.

Albo całkiem zrezygnuję i dam nagrzewnicę kanałową i do tego klimatyzację.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie sam takową wykonać. Jeśli chodziło Ci o przepływności powietrza to przez reku min. 120m3/h (zima) i max. 600m3/h lato.
- to 3kW mocy chłodniczej - wie Pan ile m3 maja gwc w Exbudzie? Bo ja tego nie znalazłem.

A swoja drogą - TK to zwykli naciągacze - jak tak można pisać

Latem: Mocą 150W* zapewnia 100% klimatyzację.

W upalnych i parnych dniach znacząco obniża wilgotność w pomieszczeniach

(wilgotność bezwzględna spada z 15,8 do 12,7g/kg, różnica entalpii wynosi

od 77 do 51kJ/kg). Wszystkie te funkcje zapewnia kilkanaście m3* czystego,

płukanego żwiru.

* dla domu jednorodzinnego do 150m2 powierzchni użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie coś mi to się nie dopina. Wychodzi na to, że albo rura od sracza, albo całkiem zrezygnować w moim przypadku. REHAU tylko 20mb i nie wiem, czy wystarczy (kubatura 350m3).

A wracając do prognozy pogody do sterownika CO, to na tej stronie:

http://www.meteoprog.pl/pl/meteograms/Mielec/#detail

można podglądnąć źródło i tam jest wprost wpisana temp., dla określonej godziny i nasłonecznienie. Potrafiłby ktoś to wyłuskać i podać jakoś do mikrokotrolera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też - jednostkowy nacisk płyty też nie jest wielki a poza tym jest równomiernie rozłożony.

 

Ale to ciężar budynku. Rura drenarska zostanie zmiażdżona pod takim naciskiem.

 

Razem : 5000zł brutto. I tak drogo, ale poprawnie zrobiony rurowy nie wyjdzie taniej. Inne odpadają - powódź.

Albo całkiem zrezygnuję i dam nagrzewnicę kanałową i do tego klimatyzację.

 

Zrób rurowy w tym samym wykopie co drenaż otokowy, tylko głębiej. Taniej się nie da.

 

- to 3kW mocy chłodniczej - wie Pan ile m3 maja gwc w Exbudzie? Bo ja tego nie znalazłem.

A swoja drogą - TK to zwykli naciągacze - jak tak można pisać

 

"Latem: Mocą 150W* zapewnia 100% klimatyzację." - z tym to troszkę naciągają. Z wilgotnością są bliżsi prawdy.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj brak twórczego myślenia. Jak chce mieć GWC to będzie i dopnę swego.

Do tego trzeba mieć jednak dane i chęć do przeliczenia pewnych spraw, a nie nagle zapotrzebowanie na chłód 3 kW .. a może 15 kW..

spekulacje. Proszę sobie policzyć, uwzględniając różne czynniki, czasem wypadało by może okno markizą osłonić i już spada moc potrzebna do chłodzenia.

 

Ba budynek pasywny, pasywnie winien się trzymać w lecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to sobie wyobrażasz? Cienka rurka zagrzebana w żwirze? To musiałaby całość "siąść" aby coś tej rurce się stało. Chyba nie sądzisz, że nad rurką zbrojona płyta się przełamie i zapadnie na szer. kilku/nastu cm?

To mniej więcej tak jakbyś płytę posadowił na kilku słupach, pod nią nawet myszy mogą mieszkać;)

 

Pamiętaj, że żwir w takim GWC to otoczaki rzeczne. Ich się nie da zagęścić, więc przy naporze z góry będą napierać na rury. Z czasem może nastąpić tąpnięcie. Takiej instalacji bym nie zaryzykował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy PC tego typu to centralne ogrzewanie?

Zapewniaja ogrzewanie, cwu i wentylacje....

Korzystaja wlasnie z "zuzytego" powietrza...

http://www.nibe.eu/sv/Domestic-heatingcooling/Exhaust-air-heat-pumps/Product-range/NIBE-F750/

 

To tylko przyklad , nie chodzi o konkretnie ten model tylko rodzaj urzadzenia.

 

Wiem, że to przykład, ale skomentuje. Ta pompa, że nie dość, że kosztuje fortunę, to jej wydajność to ściema. Zanim ktokolwiek taką pompkę kupi niech poczyta instrukcję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...