Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Widziałem i czegoś nie rozumiem. Piszesz o chwilowym obniżeniu temperatury w gabinecie co sugeruje brak akumulacji właśnie. Jeszcze jedno. Nie musisz w ogóle używać podłogówki? Sam klimakonwetor wystarczy w dłuższym przedziale czasu?

 

Od soboty godzina 8:00 podlogowka spi. Klima zostala wlaczona okolo poludnia.

 

Jesli mowilem "chwilowy" w moim domu oznacza to okres 4-8 godzin :), jak wiemy chwila to pojecie wzgledne...

 

Pewnie tych KWh poszloby wiecej, ale co najmniej 4 z ostatnich 7 dni bylo mocno slonecznych, no ale kazdy ma takie zyski bytowe/sloneczne jakie sobie zapewnil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Odniosłem się do każdego, domyślam się, że nie przeczytałeś jeśli uznałeś, że "jestem śmieszny". Twój wybór...!
Nie odniosłeś się do żadnego. Przyznam, że zabawne są dla mnie próby zrobienia z Brzęczkowskiego znawcy tematu izolowania domów. Może jednak jeszcze raz spróbujmy z tym jednym przypadkiem (pozostałe pomińmy).

Teza Brzęczkowskiego:

- Domu izolowanego (o zużyciu 15 - do 30 kWh/m2) nie da się zrobić dając mniej niż 30 cm styro od gruntu. Niezależnie od grubości izolacji w pozostałych warstwach. NIE DA SIĘ ZROBIĆ. Przyjmijmy najgorsze styro o lambdzie 0,04. Uważasz, że to nie jest kłamstwo, ja uważam, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia są ale rzetelnych pomiarów brak więc trudno rozsądzić. Mi się też wydaje, że obliczenia są dobre bo w moim przypadku ogólnie się sprawdzają więc domyślam się, że dla posadzki też.

 

Jeśli twierdzisz, że tak jest i masz na to dowody to ok, czy tak będzie w każdym przypadku - na pewno nie dlatego nie powinniście uogólniać.

 

Możliwe ale wiele nieporozumień tutaj wynika z niezrozumienia słowa pisanego.

.

 

Jezeli całkowite obliczone zapotrzebowanie nie rózni sie od zmierzonego zuzycia to jest niemozliwym aby straty do gruntu były x6, x10

To samo dotyczy sprawnosci kotłow gazowych, ok 40% sprawnosci dla takich kotlów jest stanowczo za mało, gazomierz jest urzadzeniem dokładnym

i mozna porównac jego wskazania z obliczeniami, mozna to i trzeba to uogolniać. Nie wspomnę ze taka sprawnośc kotła to negowanie norm i rozporzadzeń a wszystkie dokumenty wystawiane na podstawie takich załozen nie odpowiadają wymogom prawa.

Słowo pisane jak i mówione dla TB nie przedstawia zadnej wartosci, on zawsze pisze tak jak mu to odpowiada, aby tylko udowodnic swoje tezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od soboty godzina 8:00 podlogowka spi. Klima zostala wlaczona okolo poludnia.

 

Jesli mowilem "chwilowy" w moim domu oznacza to okres 4-8 godzin :), jak wiemy chwila to pojecie wzgledne...

 

Pewnie tych KWh poszloby wiecej, ale co najmniej 4 z ostatnich 7 dni bylo mocno slonecznych, no ale kazdy ma takie zyski bytowe/sloneczne jakie sobie zapewnil :)

No właśnie. Bardzo fajnie to brzmi, że spadło dziesięciokrotnie zużycie ale to jest mało realne. Twój dom, jak i każdy inny potrzebuje do ogrzania i utrzymania temperatury określonej ilości energii. Niezależnie od tego jak jest dostarczana. Myślę, że te słoneczko wszystko wyjaśnia. Chyba z wnioskami musisz poczekać do prawdziwej zimy i dłuższego okresu. Jest natomiast kwestia komfortu użytkowania klimakonwektora i tu faktycznie może być on bardziej "wygodny" niż długo reagująca podłogówka. Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odniosłeś się do żadnego. Przyznam, że zabawne są dla mnie próby zrobienia z Brzęczkowskiego znawcy tematu izolowania domów. Może jednak jeszcze raz spróbujmy z tym jednym przypadkiem (pozostałe pomińmy).

Teza Brzęczkowskiego:

- Domu izolowanego (o zużyciu 15 - do 30 kWh/m2) nie da się zrobić dając mniej niż 30 cm styro od gruntu. Niezależnie od grubości izolacji w pozostałych warstwach. NIE DA SIĘ ZROBIĆ. Przyjmijmy najgorsze styro o lambdzie 0,04. Uważasz, że to nie jest kłamstwo, ja uważam, że tak.

 

Kłamstwo jest perfidne bo powtarzane ciągle, J. Goebbels ma zdolnych nasladowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to żywo interesuje bo teraz nie potrzebuję nic więc jak zimą PC da radę to ok a jak nie to zbędny wydatek.
Mi się wydaje, że w twoim projektowanym domu to jednak zbędny wydatek. Patrząc na twój projekt to jest izolacyjnie prawie doskonały. Jedyny problem chyba jaki możesz mieć to nadmiar ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości - nie pisałem o pompie 230W - tylko, ze moja toshiba daisekai ( 350W katalogowe określenie ) najwięcej pobierała wg podlicznika 230W - utrzymując 22-23 st C w sklepie przy -23 na zewnątrz. To była najniższa temperatura od czasu gdy używam powietrze pompy ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie argumentów tu nie stosujesz bo trudno za taki uznać np: "Nieprecyzyjne jest określenia "dom izolowany" i domyślam się, że jest to dom wg standardów pasywny lub jeszcze lepszy. " Brzęczkowski precyzyjnie określił jaki to dom i nie jest to dom pasywny albo i lepszy.. Tak piszesz o wszystkim

 

 

 

Jak ustalicie w końcu jakiego domu (projekt) to będzie można stwierdzić czy to kłamstwo czy niedopowiedzenie/uogólnienie.
Nie uważasz, że to Brzęczkowski powinien określić jakiego domu/projektu tyczy się te stwierdzenie? Nie zrobił tego bo uważa, że nie ma takiego projektu. Nie dajesz 30 cm - dom będzie zużywał więcej niż 30kWh/m2. Niezależnie od domu i projektu. Taką sobie wymyślił zasadę. Inaczej się tego zrozumieć nie da.

 

 

 

Podyskutujcie razem bo TB dopiero co wyjaśnił te nieporozumienia;)
Wyjaśnił... :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód ma być dobrze się rozpędzać na wysokim biegu np na 4 .. nie wiem czemu w testach "motor" "auto świat" podawane jest przyśpieszenie na 4 biegu od 60do 100 km/h ale winno być wzbogacone jaki to zakres obrotów.

U mnie jest od 1500 do 2000 na 4 biegu i 6,5 s to mi wystarcza do komforotowego wyprzedzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Bardzo fajnie to brzmi, że spadło dziesięciokrotnie zużycie ale to jest mało realne. Twój dom, jak i każdy inny potrzebuje do ogrzania i utrzymania temperatury określonej ilości energii. Niezależnie od tego jak jest dostarczana. Myślę, że te słoneczko wszystko wyjaśnia. Chyba z wnioskami musisz poczekać do prawdziwej zimy i dłuższego okresu. Jest natomiast kwestia komfortu użytkowania klimakonwektora i tu faktycznie może być on bardziej "wygodny" niż długo reagująca podłogówka.

 

Jesli myslisz, ze tydzien przed montazem klimy nie bylo sloneczka to sie mylisz. Ba, wg mnie grzalo mocniej niz teraz bo bylo nizej i znacznie wiecej powierzchni domu bylo bezposrednio naslonecznione.

 

Co do zuzycia na CO, wyjdzcie w koncu z tego pudelka w ktorym sie niektorzy zafiksowaliscie (A=B, nie znajac C,D,E,...), i pomyslcie:

 

- ile energii nalezy dostarczyc aby utrzymac temp powietrza w domu?

- ile energii nalezy dostarczyc aby utrzymac temp scian i podlog o ok.1.5 stopnia wyzsze i osiagac temp. powietrza jak powyzej?

 

Ja juz wiem ile wynosi roznica dla mojego domu.

 

I doskonale zdaje sobie sprawe iz temp w ciagu dnia rozni sie bardziej niz przy grzaniu przegrod, ale co mnie obchodzi komfort cieplny w gabinecie na parterze o 2 w nocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skąd te 2,5kW mocy GWC ?
100m3/h ochłodzone o 15 st.C odpowiada mocy chłodniczej 0.6kW

Latem na 1.5 m jest 14-15 st.C - czyli przy +30 st. mamy 0.6kW ze 100m3/h - jeżeli Pan przyjmuje, że strumień powietrza będzie 600m3/h - potrzebuje Pan maksimum 36m2 wymiennika w gwc..

Najpopularniejsza do gwc rura to fi 200mm - czyli 6m2 przy 10mb. Jeżeli nie ma Pan odpowiedniej działki ( długość) to można zrobić gruntowy wymiennik ciepła w układzie Tichelmanna np. 4 kanały po 15 m 21-1.jpg czy 6 po 10... Oczywiście im grunt cięższy i wilgotniejszy tym radiator może być mniejszy - 6 m2 (10mb kanału fi 200) na 100m3/h jest dla suchego piachu.

Co innego gdy mamy jak w Exbudzie 140 000m3/h - położenie 14 km rur... LEPIEJ DWIE PŁYTY I ŻWIR!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że powinno używać się konkretnych określeń
Staram się używać bardzo konkretnych określeń.

Dlatego nie nazwałem wątku "komfortowe i tanie domy pasywne" bo u nas pasywniak może na wszystko 120kWh/m2 zużywać, czy "zeroenergetyczne" jak ISOMAX - którego dogrzać nie sposób mimo 1000zł rachunków za miesiąc, tylko 0-20kWh/m2 - wg mnie to konkret, o którym piszę.

By nie było niejasności i konkretności podałem tabelkę i definicje.

Wg twórcy podstaw izolowania : Ekonomiczna izolacja kończy się przy zużyciu 30 i więcej kWh/m2 (dom izolowany)

Dom pasywny to maksymalnie połowa tego, dom zeroenergetyczny to dom autonomiczny lub z autonomicznym ogrzewaniem

I dom plus energetyczny - na najbliższe lata nieopłacalny - więc nie rozpisuje się o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powoli ewoluujemy w kierunku najlepszej izolacji i niewielkiej akumulacji? Inaczej przy dużej akumulacji i najlepszej izolacji, różnica temp. pomiędzy pomieszczeniami, jeśli będą one przynajmniej raz na dobę dogrzewane do temp. oczekiwanej, będzie niewielka.

 

powinnismy ewoluowac, zeby:

 

- nie przeginac z iloscia przeszklen od poludnia, bo ich nadmiar to problem a zaslanianie za darmo nie jest, lepiej hand made solar do czegokolwiek (CO/CWU),

 

- nie przeginac z akumulacja, bo czy 120 ton czy 150 ton materialu mniej badz bardziej akumulacyjnego roznicy w ciagu doby nie pokaze.

 

 

Chcac nie chcac to w tym watku jakos najczesciej cos odkrywczego mozna znalesc, pomimo "specyfiki" autora watku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcac nie chcac to w tym watku jakos najczesciej cos odkrywczego mozna znalesc, pomimo "specyfiki" autora watku
Jak się Pan przez ćwierć wieku będzie użerał z wrogami izolowania i odzysku ciepła z wentylacji - podejrzewam, że specyfika Pana wypowiedzi, byłaby znacznie mniej delikatna.

A co do formy "Szanowny..." To też moja walka o jakość wypowiedzi na forum, o kulturę, język. Pewien jestem, że odniosło to skutek. Ostanie tygodnie są o wiele przyjemniejsze niż te na wstępie wątku.

Nie uważa Pan, że tak jest bardziej cywilizowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak na razie, po kilku wyjaśnieniach, główni oponenci zamilkli. Nie wiem czy to dlatego, że ich nie ma czy to taka taktyka.

 

Jak dotychczas wyjasnienia te nie odnosiły do tych punktów które podałem wczesniej, Ty sie wypowiedziałes po częsci jak by to ując nieco tendencyjnie, ale TB juz nie, byc moze tez jestem na jego liscie ignorowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...