Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak Grecy! Pokłócą się, pokrzyczą, poszarpią i pogrożą pięścią, ale jakoś żaden w mordę nie walnie. Duma nie pozwala, bo każdy najlepszy!

Widziałem kiedyś taki film. Dziadek Amerykanin greckiego pochodzenia do wnuczki:

- Wypowiedz jakieś słowo, a udowodnię ci, że pochodzi z greki.

- Kimono!

 

A do rzeczy. PC powietrzna wydaje się dobrym pomysłem jeśli ktoś nie jest przyzwyczajony do podłogówki. Mi się wydaje, że domek 30-30-50 jaki by nie był jest na tyle energooszczędny, że można sobie pozwolić na komfort grzania podłogówką. Kwestia tylko dobrego sterowania, które uwzględnia temperaturę zewnętrzną i nasłonecznienie. Co do prognozy pogody, to wydaje mi się, że jej wykorzystanie jest dobre, ale nie rewelacyjne. Poważnie mówiąc bardziej na miejscu wydaje mi się wylewka anhydrytowa gwarantująca szybką odpowiedź podłogi, oraz sterowanie na podstawie aktualnych warunków. Przy czasie odpowiedzi poniżej 1 godz wykorzystanie prognozy pogody to jak, no nie wiem - schowek na parasol z ociekaczem w Skodzie SuperB, albo... automatyczny hamulec ręczny na luzie pod górkę w Fordzie Mondeo - bajery!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest tak, że COP wychodzi w taką pogodę jak teraz 4,5.

Gość miał 27kWh, to teraz ma 27/4,5=6 kWh.

Jest deko cieplej, a konverter nagrzewa tylko powietrze, więc zużycie jest jeszcze mniejsze.

Przy większych mrozach spada COP, a przy okresach bez Słońca wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, bo go Słońce nie daje. Dodatkowo bardzo spada komfort kiedy nie mamy promieniowania - jak nie świeci, albo jest zimna podłoga. Wtedy trzeba znacznie podnosić temperaturę powietrza, które dodatkowo unosi się i gromadzi przy suficie. Ja to widzę przy kominku i podejrzewam, że taki samo jest przy klimakonvektorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poco było się tak kłócić ? Jasna sprawa. U mnie nawet w porywach ma być 0,03 -0,04 .

Bardzo mało, a to ma uzasadnienie. 100 wat ja generuje a deficyt mocy jest bardzo bardzo mały.

Budynek jak to Ty byś nazwał nie izolowany co zjada z 200 kWh i więcej tyle co mi trzeba przy -30 on zjada przy +15 to jest taki stan.

Ceglane twierdze dobrze się wpisują przy +15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, że COP wychodzi w taką pogodę jak teraz 4,5.

Gość miał 27kWh, to teraz ma 27/4,5=6 kWh.

Jest deko cieplej, a konverter nagrzewa tylko powietrze, więc zużycie jest jeszcze mniejsze.

Przy większych mrozach spada COP, a przy okresach bez Słońca wzrasta zapotrzebowanie na ciepło, bo go Słońce nie daje. Dodatkowo bardzo spada komfort kiedy nie mamy promieniowania - jak nie świeci, albo jest zimna podłoga. Wtedy trzeba znacznie podnosić temperaturę powietrza, które dodatkowo unosi się i gromadzi przy suficie. Ja to widzę przy kominku i podejrzewam, że taki samo jest przy klimakonvektorze.

 

No i prosze, coraz blizej zrodla sensacji, a raczej zrozumienia skad taki spadek zuzycia :)

 

Prosze pamietac, iz na ta chwile nie utrzymuje zadanej temp cala dobe, tak jak to mialo miejsce przy podlogowce, wiec jesli zalozyc, ze 12h/dobe grzeje, to COP by sie zgadzal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma żadnej tajemnicy ... no U. ale pisałeś że nie ma normatywów na lambdy to odpowiadałem.

Tajemnica jest w oknach i konstrukcji i może w wentylacji będzie.

Jak zakładam takie U przegrody to teraz mając drewno trzeba 1x , styropianu x0,25, słomy x 0,3 do 0,4 .

Areogelu koło x 0,12. Można dowolny odnośnik przyjąć. Ja przyjmuję EPSG ( lambda 0,031 ) i

do takich grubości się to sprowadza 0,7m ściany. 0,9 m dach.

Podłoga EPS / XPS 0,5 można pomnożyć x 2. czyli wyjdzie z zagłębieniem w gruncie koło 1m.

Teraz biorąc każdy gorszy lepszy materiał trzeba uwzględnić ile na dane U trzeba tego materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy to nie jest powód do tego, żeby chociaż zastanowić się nad tym co pisze TB o centralnym ogrzewaniu i precyzyjnym sterowaniu?

 

Dobrze wiesz, że nie ma żadnego uzasadnienia, tym bardziej ekonomicznego na stosowanie niecentralnego ogrzewania z precyzyjnym sterowaniem w domu pasywnym. Chyba, że masz na myśli sterowanie precyzyjne na podstawie prognoz pogodowych. Do tego nie potrzebne jest ogrzewanie niecentralne.

 

Mi się wydaje, że w twoim projektowanym domu to jednak zbędny wydatek. Patrząc na twój projekt to jest izolacyjnie prawie doskonały. Jedyny problem chyba jaki możesz mieć to nadmiar ciepła.

 

Zastosowanie klimy do dogrzewania ma sens tylko wtedy, jeśli urządzenie takie potrafi wyciągnąć przy -15 COP=3. A są już takie. M.in. Daisekai o którym pisze TB, tylko jak zwykle, zakup akurat tego urządzenia do domu pasywnego jest nieopłacalne.

 

Staram się używać bardzo konkretnych określeń.

Dlatego nie nazwałem wątku "komfortowe i tanie domy pasywne" bo u nas pasywniak może na wszystko 120kWh/m2 zużywać,

 

... energii pierwotnej. Wiesz wogóle skąd ta wartość i co ona onacza/jak się ją określa ?

 

Czyli powoli ewoluujemy w kierunku najlepszej izolacji i niewielkiej akumulacji? Inaczej przy dużej akumulacji i najlepszej izolacji, różnica temp. pomiędzy pomieszczeniami, jeśli będą one przynajmniej raz na dobę dogrzewane do temp. oczekiwanej, będzie niewielka.

 

A co w tym złego ? Nie sądzisz chyba, że w domu o "najlepszej izolacji i niewielkiej akumulacji" zrobisz pomiędzy pomieszczeniami taką różnicę temperatur, że w sezonie grzewczym zaoszczędzisz 100 zł ? Nie wspominając o komforcie.

 

Chcac nie chcac to w tym watku jakos najczesciej cos odkrywczego mozna znalesc, pomimo "specyfiki" autora watku :)

 

To prawda :)

 

pokazywał Barth3z (zapomniałem jak się nazywały) i nie są to drogie rzeczy.

 

PERGOTENDA ;)

 

A co do formy "Szanowny..." To też moja walka o jakość wypowiedzi na forum, o kulturę, język. Pewien jestem, że odniosło to skutek. Ostanie tygodnie są o wiele przyjemniejsze niż te na wstępie wątku.

Nie uważa Pan, że tak jest bardziej cywilizowanie?

 

Z tego co widzę, to oprócz kszhu i nydara to ty jesteś największym prowokatorem posługującym się "wycieczkami osobistymi". Po co poruszać kwestie czyjejś wiedzy lub nie wiedzy. Nie lepiej wytłumaczyć problem, najlepiej na przykładach ?

 

Przepraszam, znowu Pan nie doczytał..." łajdak" to cytat z dr Ludomira Dudy!!! Nie mój!!! Proszę sprawdzić . A nieuk? Jak bardziej kulturalnie można określić kogoś kto ma dyplom a nie ma wiedzy z której ma dyplom?

 

Najlepiej nie mieć żadnego dyplomu. Wtedy nie ma problemu z pisaniem głupot ;)

Pewnie zaraz TB przyklei mi tą "łatkę", ale uprzedzam - pisząc to nie mam siebie na myśli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wydawanie kasy na te kubiki izolacji ma jeszcze sens? Żeby obniżyć rachunki z set zł do dzesiąt? To się ma kiedykolwiek zwrócić czy tego nie bierzesz pod uwagę bo nie musisz?

 

Tu nie chodzi o oszczędność na ogrzewaniu, tylko oszczędność na zakupie źródle ciepła. Co nie zmienia faktu, że i tak nie jest to opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma sens, ponieważ mam święty spokój, a to jest wartość sama w sobie.

Też zapłacę cenę za promocję siebie. Skłamał bym jeśli bym powiedział iż nie nachodzą mnie myśli .

bierz to co masz remontuj bo wiesz potrafisz dobrać materiały, łapy do łopaty też przygotowane, bo naście kubików ziemi przy drenażu się zrobiło.

Ale działam globalnie i buduję pewne wartości przy okazji. U mnie rachunki to tylko za ścieki.

Nie chce i nie mam warunków na oczyszczalnię czy coś w tym stylu.

Budownictwo to pewna wyznawana filozofia tak jak praca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj co pisze u mnie w stopce.

 

Coś wam napisze, ponieważ pewne działania ku oszczędzaniu energii prowadzą do

tego że czasem stary sposób jest ok. Chodzi mnie o oświetlenie żarówkami.

Uznali że są be... ale u mnie jedna 100 Watówa to potęga.

I można śmiało powiedzieć jak mnie zimno by było przy -30 to sobie kwarcówe dam i będę się ciszył przyjemnym ciepełkiem i światełkiem. Na tym ma polegać budowanie.

Na łączeniu a nie rozbijaniu na coraz więcej części.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero środek procesu

 

czekam na mowy końcowe prokuratorów i obrońcy "mecenasa kierownika kszhu", choć wartość dowodów oskarżenia jest powalająca, to jednak zajadłość, chaotyczność i umiejętność rozmydlania i wykręcania kota ogonem przez obrońcę, a przy tym nie posługiwanie się kontrargumentami na oskarżenia prokuratorów, robi muszę przyznać pewne wrażenie na przysięgłych :lol:

 

Nie liczę jednak na wyrok, nie będzie zgody przysięgłych ;) ale mowy chętnie posłucham :lol2:

 

PS:

a swoją drogą dom 0-20 jak nie powstał, tak nie powstał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam na myśli oraz to jak przez kilka godzin dostarczyć drobne kilka(naście) kWh bez zbędnych strat inaczej niż "pykając" kablami.

 

Nie opłaca się "pykać", bo musiałbyś to robić w pierwszej taryfie.

 

Może stówkę zaoszczędzę na takiej kombinacji, byłaby to druga po pogodynce stówka;) Bardziej chodzi o komfort - już mi zaczyna być za ciepło w sypialni choć w ogóle nie ogrzewana, zamykana, od płn-wsch.

 

Jak? Moim zdaniem nie zaoszczędzisz nawet kilkanaście złotych.

Wbrew pozorom więcej zaoszczędzę nie stosując tych różnic temp. w pokojach.

 

Bardzo bym się zastanawiał i rozważył kierunek cen dla energii. Wiadomo, że energetyka zawodowa nie może zbilansować się pomiędzy dobowymi szczytami a dołkami zużycia i kombinuje jak może aby te piki łagodzić. Pomimo więc tego, że cena energii będzie rosła to można spodziewać się bardzo taniego prądu poza szczytem i z tego korzystać. Takie rzeczy nie będą wiecznie http://finanse.wp.pl/kat,1033823,title,Daja-10-godzin-pradu-dziennie-za-darmo-Komu-sie-to-oplaca,wid,16473232,wiadomosc.html?ticaid=1125e4 ale kierunek jest widoczny.

 

Dlatego kombinuję - w szczycie PV, poza - druga taryfa lub bilansowanie półroczne.

 

Wracając do sensowności takiej izolacji to jakoś nie widzę lamentu. Perm mnie nawraca, że ,12 wystarczy do mojej koncepcji choć ja chcę ,1; TB schodzi powoli do ,08 i jest za to łomotany a kol. merkava taki hardcore (,5 albo i 1m w posadzce) i bez odzewu? Przecież to ban powinien być jak nic za takie herezje! Może kto już wystąpił?;)

 

Wiesz dobrze, że nie o grubość chodzi, tylko o brednie jakie wypisuje, choćby o tym super wydajnym GWC. Próbujesz to ukryć tłumacząc, że gdzieś, w jakiś konkretnych warunkach może to wystąpić. Tak samo możesz traktować nydara, choć on wg mnie znacznie więcej wnosi niżTB. Po co zatem pisać o takich mało prawdopodobnych przypadkach. Skupmy się nad co spotykane jest w naszym klimacie, u naszych sklepikarzy itp.

 

Nie żebym miał coś przeciw ale nigdy bym czegoś takiego nie zrobił. Nawet gdybym wygrał w lotto to... kupiłbym dom w basenie Morza Śródziemnego a gdybym dostał pociąg EPS-a to bym... go sprzedał i zainwestował w PV:D

 

Właśnie ... TB brakuje rozsądnego myślenia. Gdyby miał wybudować dom dla siebie, za własne pieniądze, wiele ze swoich tez szybko by zweryfikował. Choćby tą o temperaturze 0oC odczytywaną z 60 czujników NTC pod posadzką sklepu :lol2:

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mnie o oświetlenie żarówkami.

Uznali że są be... ale u mnie jedna 100 Watówa to potęga.

I można śmiało powiedzieć jak mnie zimno by było przy -30 to sobie kwarcówe dam i będę się ciszył przyjemnym ciepełkiem i światełkiem.

 

A w lecie i okresach przejściowych po co Ci te 100W mocy grzewczej z żarówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiero środek procesu

 

czekam na mowy końcowe prokuratorów i obrońcy "mecenasa kierownika kszhu", choć wartość dowodów oskarżenia jest powalająca, to jednak zajadłość, chaotyczność i umiejętność rozmydlania i wykręcania kota ogonem przez obrońcę, a przy tym nie posługiwanie się kontrargumentami na oskarżenia prokuratorów, robi muszę przyznać pewne wrażenie na przysięgłych :lol:

 

Nie liczę jednak na wyrok, nie będzie zgody przysięgłych ;) ale mowy chętnie posłucham :lol2:

 

PS:

a swoją drogą dom 0-20 jak nie powstał, tak nie powstał

 

Dobre :)

A ty jaką postać w tym procesie reprezentujesz? Rysownika ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w lecie i okresach przejściowych po co Ci te 100W mocy grzewczej z żarówki ?
nie potrzeba mi, stąd rozproszone oświetlenie.

Ale pokazuję, że bez krytyczne potępianie starych żarówek to jest średni pomysł. W chacie gdzie trzeba by było 200 takich 100 W to nie ma to znaczenia.

Jednak u mnie te 5 -6 żarówek to sporo i mam oświetlenie i ciepło jak bym bardzo potrzebował.

 

ja chcem być sędzią i katem :D :evil:

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem za radą niemieckich (nydar nie wytrzyma) instalatorów PV kąt dachu dla najdłuższego dnia latem uwzględniając mechanizm jednoosiowego trackera. Dlatego, że te tracker, to zimą panele można stawiać pod większym kątem. A jak stromy dach to lipa bo trzeba by jakiś zaawansowany tracker montować "kładący" panele latem.

 

Zobacz gdzie ma kol. z elektrody panele - jego dach nie obchodzi:)

 

Na płaskim lub mało stromym dachu nie zrobisz trakerów, nawet tych jednoosiowych, bo nie robiąc odstępów pomiędzy rzędami paneli podniesienie jednego rzędu zasłoni drugi. Taka realizacja powoduje też to, że nie da się ich zastosować jako pokrycie dachu.

 

Można na ziemi, ale ja szukam oszczędności, a zastosowanie paneli PV zamiast dachówki takowe daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...