Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

nie potrzeba mi, stąd rozproszone oświetlenie.

Ale pokazuję, że bez krytyczne potępianie starych żarówek to jest średni pomysł. W chacie gdzie trzeba by było 200 takich 100 W to nie ma to znaczenia.

Jednak u mnie te 5 -6 żarówek to sporo i mam oświetlenie i ciepło jak bym bardzo potrzebował.

 

ja chcem być sędzią i katem :D :evil:

 

Wieczorami, w upalne lato, te 5-6 żarówek komfortu Ci nie poprawia. To samo w ciemnych pomieszczeniach, takich jak łazienki, kible, garderoby, pom. gospodarcze, piwnice itp. to więcej strat z takiego oświetlania niż zysków ciepła z ich świecenia w okresie grzewczym. Liczy się bilans roczny, nie tylko okres grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a zastosowanie paneli PV zamiast dachówki takowe daje.
Ty to jest chytre. A ze mnie będzie się naparzał oj niedobry Kolega.

I co jak przeliczysz - i jak w reklamie snicersa better? A zgarnianie śniegu Ty przewidział ?

 

Liczy się bilans roczny, nie tylko okres grzewczy.
To jako dodatkowy obwód.

Nie główne oświetlenie. Tylko jak mam np grzać kablem 500 wat to w zastępstwie chce mieć i światło i ciepło jak najdzie taka pora. A mówię tu o naprawdę srogich terminach.

-20 w ciągu dnia przy pochmurnym niebie przez 3-5 dni zmusi do takich kroków.

mniej jak -20 ciężko sobie wyobrazić. Choć w 2012 było parę dni -18 , -15 ciągle i pochmurno.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jako dodatkowy obwód.

Nie główne oświetlenie. Tylko jak mam np grzać kablem 500 wat to w zastępstwie chce mieć i światło i ciepło jak najdzie taka pora. A mówię tu o naprawdę srogich terminach.

-20 w ciągu dnia przy pochmurnym niebie przez 3-5 dni zmusi do takich kroków.

mniej jak -20 ciężko sobie wyobrazić. Choć w 2012 było parę dni -18 , -15 ciągle i pochmurno.

 

Idąc twoim tropem, tak samo można traktować energożerne telewizory plazmowe, których UE zakazała produkcji. Mam taki - 50'' z poborem energii na poziomie 360W. Ekran tak ciepły, że czuć ciepło przechodząc przed ekranem. Można taki kupić jako dodatkowy na okres zimowy, bo w lecie tak samo jak z oświetleniem - mniej się korzysta ;)

 

A tak poważnie, to jestem za urządzeniami energooszczędnymi (pompa ciepła zamiast kabli, grzałek itp.) ponieważ da się to napędzić PV. Problem tylko z płytą indukcyjną, a gazówki nie chcę ...

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej zamiast laptopa komp do gier...

A wiesz co chce ukazać ? a no to że wpadamy w wir czyichś sugestii, a szczególnie sugestywny chce być TB.

Oczywiście nie mając bezgranicznych ilości prądu, trzeba będzie racjonalnie użytkować sprzęty.

 

Cały czas przekazuje, ze nie ma środków uniwersalnych w 100% można dążyć do unifikacji itp ... ale przy budynku jak u mnie trzeba i jest to konieczne aby dogłębnie przeanalizować

Co można czego nie. Krótkim bokiem dom jest ustawiony 37/ 37,5 st od południa... dłuższa przekątna wyznacza oś północ południe. I już bym larum zagrał iż mało zysków będzie od słońca czy coś. Ale w lecie mam spokój z chłodzeniem. OD kierunku SW do WN jestem osłonięty ! plus blisko cała piwnica będzie pogrążona w ziemi.

 

Problem tylko z płytą indukcyjną, a gazówki nie chcę ...
ostatnia cegiełka te bezczelne ziemniaki na obiad. czy kawusia z rana. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre :)

A ty jaką postać w tym procesie reprezentujesz? Rysownika ? ;)

 

Ja, jak już pisałem, jestem tylko postronnym obserwatorem, bo już tyle na forach bojów z TB widziałem, i różni mocni wymiękali, że żadna inna posada mi nie odpowiada.

Czasem tylko jaki paszkwil napiszę, jak mnie co podq..i, ale ogólnie luzik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uporczywie zbijam argumenty TB, tym że moje jest jeszcze bardziej ultra tak że nie ma czego się trzymać.

Już jakieś wartości podaje, może się nauczył co to jest współczynnik przenikania ciepła U i odróżnia go od współczynnika przewodzenia ciepłą.

Jest na łopatkach i tylko syczenie, plucie i kąsanie pozostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a swoją drogą dom 0-20 jak nie powstał, tak nie powstał
Cały czas się buduje, od wieeelu lat. Tylko obecnie za tę samą kasę już nie 10-20 a 0-10 i z chłodzeniem.

Szanowny Panie Bartez3z - niecentralne podlogowe, to nie tylko kwestia ekonomii. Tak naprawdę to nie ma innego wyjścia, by inwestor miał w pomieszczeniach stabilną temperaturę o amplitudzie do 1 st.

Co do chłodzenie ( a przy okazji dogrzewania powietrza za 1/3 ceny przy mrozach)... GWC nie zastąpi klimatyzacji, a najmniejsze kanałówki mają 2kW poboru mocy więc schłodzą 400m2 dom termos 0.08, wiec na dom do 200m2 w którym jest dogrzewanie i chłodzenie - gwc jest naprawdę zbędnym wydatkiem.

 

Ja mam przerobiony na kanałówkę split ( dlatego jest 350W moc nominalna ) ale to można zrobić tylko sobie, tracąc gwarancję itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się buduje, od wieeelu lat. Tylko obecnie za tę samą kasę już nie 10-20 a 0-10 i z chłodzeniem.

Szanowny Panie Bartez3z - niecentralne podlogowe, to nie tylko kwestia ekonomii. Tak naprawdę to nie ma innego wyjścia, by inwestor miał w pomieszczeniach stabilną temperaturę o amplitudzie do 1 st.

 

W domu pasywnym 1st. to jest amplituda dobowa. Bezwładność podłogówki wodnej to 3-6 godzin, więc spokojnie można to ujarzmić. Bardzo podoba mi się pomysł kszhu o sterowaniu podłogówką na bazie prognozy pogody. To jest to !

 

Co do chłodzenie ( a przy okazji dogrzewania powietrza za 1/3 ceny przy mrozach)... GWC nie zastąpi klimatyzacji, a najmniejsze kanałówki mają 2kW poboru mocy więc schłodzą 400m2 dom termos 0.08, wiec na dom do 200m2 w którym jest dogrzewanie i chłodzenie - gwc jest naprawdę zbędnym wydatkiem.

 

W domu 0-10 o przegrodach 0,08 taka klima nie powinna mieć racji bytu. A i dogrzewanie taką klimą jest mało uzasadnione, chyba, że to będzie jedyne źródło CO.

 

Ja mam przerobiony na kanałówkę split ( dlatego jest 350W moc nominalna ) ale to można zrobić tylko sobie, tracąc gwarancję itp.

 

Taki Daisekai z kanałówką to kwota ponad 10 tys. zł. Żeby w domu 0-10 miał on sens nie możesz dokładać dokładać kabli grzewczych.

 

W domu 0-10 dałbym tylko ppci LG Prestige za 3,5k i wentylację wywiewną z jednym lub dwoma nawiewami centralnymi. Taki układ jest tani i powinien zapewnić ciepło w całym domu.

Pisałem o tym w wątku o pompach ciepła. Mam szansę przetestować to u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wiesz dobrze, że nie o grubość chodzi, tylko o brednie jakie wypisuje, choćby o tym super wydajnym GWC. Próbujesz to ukryć tłumacząc, że gdzieś, w jakiś konkretnych warunkach może to wystąpić. Tak samo możesz traktować nydara, choć on wg mnie znacznie więcej wnosi niżTB. Po co zatem pisać o takich mało prawdopodobnych przypadkach. Skupmy się nad co spotykane jest w naszym klimacie, u naszych sklepikarzy itp.

...

Dobrze to ująłeś. Jest kszhu upartym bardzo człowiekiem któremu nie przejdzie przez gardło, że nie ma racji choćby nie wiem co. Przeinacza wypowiedzi, nie odnosi się do faktów bo musiałby przyznać, że Brzęczkowski głupoty pisze. Największe "odkrycie" Brzęczkowskiego wg kszhu - ocieplenie domu bardziej się opłaca niż płacenie rachunków za ogrzewanie. :D. Nigdzie wcześniej o tym nie przeczytał. Brzęczkowski otworzył mu oczy. Nie istniały dla kszhu wcześniej normy NF 40, NF 15 mówiące precyzyjnie co jak i za ile warto. Brzęczkowski go olśnił. Minimum 30 cm od gruntu bo inaczej dom zużyje więcej niż 30kWh/m2 niezależnie od U pozostałych przegród. Nie ma sensu rozmowa z kimś kto nie potrafi przyznać się do błędu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu pasywnym 1st. to jest amplituda dobowa. Bezwładność podłogówki wodnej to 3-6 godzin, więc spokojnie można to ujarzmić. Bardzo podoba mi się pomysł kszhu o sterowaniu podłogówką na bazie prognozy pogody. To jest to !
Nie da się funkcjonować przy podłogówce wodne w domu izolowany a co dopiero w pasywnym. Pan raczy pisać o Swoich doświadczeniach a nie teoriach!

W domu 0-10 o przegrodach 0,08 taka klima nie powinna mieć racji bytu. A i dogrzewanie taką klimą jest mało uzasadnione, chyba, że to będzie jedyne źródło CO.
A jednak, Inwestorzy chcą mieć duże przeszklenia od południa. Coraz więcej ludzi pracuje w domu, starzejemy się też w tych domach. Pompa ciepła powietrze/powietrze z fotovoltaiką - to inwestycja nieporównywalnie lepsza od GWC .

Taki Daisekai z kanałówką to kwota ponad 10 tys. zł. Żeby w domu 0-10 miał on sens nie możesz dokładać dokładać kabli grzewczych.

Bogatemu wszystko wolno - a biedniejszy za 10 000 kupi ppci i kable i automatykę -

 

W domu 0-10 dałbym tylko ppci LG Prestige za 3,5k i wentylację wywiewną z jednym lub dwoma nawiewami centralnymi. Taki układ jest tani i powinien zapewnić ciepło w całym domu.

Pisałem o tym w wątku o pompach ciepła. Mam szansę przetestować to u siebie.

Skoro ma Pan w tym więcej doświadczenia?

Jak Pan ustawi temperaturę w pokojach? I tylko pompa, jeszcze dość awaryjna? No chyba, że kurna chata - sądząc po rodzaju wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm, zauważ, że w kszhowym domku, te 30cm ma większe uzasadnienie niż jakimkolwiek innym domu. Tam nie robisz opaski poziomej pionowej i nie robisz ocieplenia fundamentów żeby utrzymać ciepło pod posadzką. Ale pewne jest to, że takiego domku nie wymyślił dzięki TB. A może ? ;)

Co do wynalazków TB - przykład:

TB pisał swego czasu o Daisekai'u. Sprawdziłem ten klimatyzator i cena (8k) powoduje, że z taniością to on związku żadnego nie ma. Żeby mu to udowodnić, wynalazłem i przedstawiłem znacznie tańszą ppci LG Prestige. Czy ten "wynalazek" mam zawdzięczać TB ? ... Bez przesady. To tak jakby zawdzięczać złodziejowi, że coś ukradł, bo dzięki niemu powstało prawo karzące złodziei ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki Daisekai z kanałówką to kwota ponad 10 tys.
1500Euro - to kanałówka mitsubishi kosztuje!

Mój daisekai jest przerobiony ze splita 350W - przecież na mieszkanie 55m2 w starym budownictwie nie będę wkładał 2kW! - z montażem zapłaciłem cztery sezony temu 3500zł brutto - rozprowadzenie sam zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się funkcjonować przy podłogówce wodne w domu izolowany a co dopiero w pasywnym. Pan raczy pisać o Swoich doświadczeniach a nie teoriach!

 

...

 

Skoro ma Pan w tym więcej doświadczenia?

Jak Pan ustawi temperaturę w pokojach? I tylko pompa, jeszcze dość awaryjna? No chyba, że kurna chata - sądząc po rodzaju wentylacji.

 

Wybuduję - napiszę. Zapewniam.

Ty kiedy masz plan wybudować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500Euro - to kanałówka mitsubishi kosztuje!

Mój daisekai jest przerobiony ze splita 350W - przecież na mieszkanie 55m2 w starym budownictwie nie będę wkładał 2kW! - z montażem zapłaciłem cztery sezony temu 3500zł brutto - rozprowadzenie sam zrobiłem.

 

Jeszcze raz powtarzam. Nie mówimy o cenach dystrybutorach czy instalatorach !, bo to jawne okłamywanie potencjalnych inwestorów, którzy chcą porady. 3,5 to kosztuje LG, nie Daisekai !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm, zauważ, że w kszhowym domku, te 30cm ma większe uzasadnienie niż jakimkolwiek innym domu. Tam nie robisz opaski poziomej pionowej i nie robisz ocieplenia fundamentów żeby utrzymać ciepło pod posadzką. Ale pewne jest to, że takiego domku nie wymyślił dzięki TB. A może ? ;)

Co do wynalazków TB - przykład:

TB pisał swego czasu o Daisekai'u. Sprawdziłem ten klimatyzator i cena (8k) powoduje, że z taniością to on związku żadnego nie ma. Żeby mu to udowodnić, wynalazłem i przedstawiłem znacznie tańszą ppci LG Prestige. Czy ten "wynalazek" mam zawdzięczać TB ? ... Bez przesady. To tak jakby zawdzięczać złodziejowi, że coś ukradł, bo dzięki niemu powstało prawo karzące złodziei ...

Zdaje się, że Pan wiedzę i ceny - czerpie z internetu! Hmm... bogatemu wolno, ale to wątek o tanich i komfortowych domach, wiec lepiej i taniej dać kanałówkę mitsubishi i kable niż kanałówkę LG ( nawet prestige) bez kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtarzam. Nie mówimy o cenach dystrybutorach czy instalatorach !, bo to jawne okłamywanie potencjalnych inwestorów, którzy chcą porady. 3,5 to kosztuje LG, nie Daisekai !

Szanowny Panie Barth3z... Jak Pan będzie chciał złożyć Sobie nową np Skodę Yety - to wyjdzie Panu, nie tak dobrze jak fabryczna i dwa razy drożej!!!

Pan podaje ceny dla składających dom samodzielnie.

Jak ja instaluję, to kupuję np. takie mitsubishi za 750 euro ( bo mam 50% czy 45% rabatu zależy od firmy) i VAT 8 % więc z montażem będzie taniej niż u Pana sam zakup gorszego urządzenia. Na przewody elektryczne nawet 89% są rabaty.

Ma Pan kasę i czas - to buduje Pan sam, większość ludzi na to nie stać, lub nie mają czasu.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...