Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

http://pl.wikipedia.org/wiki/Para_wodna

 

Ciepło właściwe pary wodnej jest sporo wyższe od powietrza.Wody jest bardzo duże, ale zamiana pary wodnej w wodę, to gigantyczna ilość ciepła.

1kg to 2700000J

Przyjmuje się, że ciepło właściwe pary wodnej jest równe ciepłu właściwemu powietrza:

http://www.fizykon.org/termodynamika/trmdn_9_cieplo_wlasciwe.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu rozpatrujemy entalpię. nic więcej.

 

Ja rozpatruję potencjał jaki niesie w sobie wilgotne zużyte powietrze.Tym potencjałem jest powietrze i para wodna i dla tego sprawność energetyczna rekuperatorów,zimą kręci się koło 57% ,właśnie przez parę wodną,której w zimowym powietrzu jest tyle co kot napłakał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym potencjałem jest powietrze i para wodna i dla tego sprawność energetyczna rekuperatorów,zimą kręci się koło 57% ,właśnie przez parę wodną,której w zimowym powietrzu jest tyle co kot napłakał.
Wiesz to jest ciekawa sprawa, tylko jest coś takiego jak wymiennik entaliptyczny

czyli obrotowy i osiąga większe sprawności, ale to bazuje się na wartościach z wykresu moliera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co przy pompie ciepła, gdzie nastąpi kondensacja pary wodnej fakt ... trzeba uwzględnić .. ale zobacz to co Ci przesłałem.

Jak będziesz miał czas. tak entaliptyczne to właśnie bazujące na tym odzysku .. czyli skaczące po wartościach z moliera entalpi.

Też jest tam opisane co i jak przy procesach chłodniczych. tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

Proszę się nie unosić. Akurat system wentylacji w domu pasywnym może odpowiadać za odbiór nadmiaru energii bo jest w watach a nie kilowatach.

Fakt WM nie zabardzo bo miesza,ale wentylacja wyporowa ,jak najbardziej ,no i można zamontować rekuperator jak jest taka potrzeba i sens.

 

Ma Pan podgląd?

Nie unoszę się, najspokojniej tłumaczę. Wentylacja nie odprowadzi ciepła, bo ma 90% i 20m3/h na pokój - Delta T 2 czy nawet 5 st i 20m3/h - nie odprowadzi ciepła z zysków i ogrzewania, dlatego ogrzewanie w pokoju powinno być bardzo precyzyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co przy pompie ciepła, gdzie nastąpi kondensacja pary wodnej fakt ... trzeba uwzględnić .. ale zobacz to co Ci przesłałem.

Jak będziesz miał czas. tak entaliptyczne to właśnie bazujące na tym odzysku .. czyli skaczące po wartościach z moliera entalpi.

Też jest tam opisane co i jak przy procesach chłodniczych. tak

 

 

Dlatego warto pochylić się nad zużytym powietrzem jako źródłem energii dla domu, bo potencjał jest. Problem jest jeden a mianowicie zmuszenie pary wodnej aby się skropliła w jak największej ilości. Typowe zużyte powietrze to ok.7,5g/kg powietrza.W temp. +/- 0oC tej pary jest nadal dużo,przy wilg.100% ,3,77g/kg.Przy PC problemu dużego nie będzie by schłodzić powietrze do wartości bliskiej zera A nad tym aby wilgotność powietrza była przy +/-0oC mniejsza niż 100% ,należy pogłówkować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma Pan podgląd?

Nie unoszę się, najspokojniej tłumaczę. Wentylacja nie odprowadzi ciepła, bo ma 90% i 20m3/h na pokój - Delta T 2 czy nawet 5 st i 20m3/h - nie odprowadzi ciepła z zysków i ogrzewania, dlatego ogrzewanie w pokoju powinno być bardzo precyzyjne.

 

Przy wentylacji wyporowej,typowe użytkowanie w sensie zysków bytowych nie ma większego wpływu jak 0,5oC . Nawet odpalenie kominka powoduje wzrost temperatury o 2-3oC .I proszę mi wierzyć. W domu pasywnym temp.20-21oC ,dużo z komfortem nie ma wspólnego ,bo porostu z braku promieniowania jest chłodno. Podłoga 21-22oC nie pozwoli na przegrzanie pomieszczeń a odczucie promieniowania żadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wentylacji wyporowej,typowe użytkowanie w sensie zysków bytowych nie ma większego wpływu jak 0,5oC . Nawet odpalenie kominka powoduje wzrost temperatury o 2-3oC .I proszę mi wierzyć. W domu pasywnym temp.20-21oC ,dużo z komfortem nie ma wspólnego ,bo porostu z braku promieniowania jest chłodno. Podłoga 21-22oC nie pozwoli na przegrzanie pomieszczeń a odczucie promieniowania żadne.

By podłoga miała 22 st. To musi być termostat i podłogowe w każdym pomieszczeniu oddzielne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież powiedziane było nie raz, że nie każdym sposobem da się "potraktować" każdy budynek aby było to ekonomiczne? To przecież chyba oczywiste...

 

.

 

Oczywiste jest wtedy gdy mowi kto inny, a nie TB, gdyż on nie potrafi przedstawic róznych sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, bo zbierasz z zysków szarej wody, tylko skąd aż tak ciepły nawiew ? podłogówka czym zasilasz tj jakie źródło ciepła jest do podłogówce.

I czy masz bufor

 

Solar,kominek i grzałka 1,5kW jest źródłem dla bufora. A czy 7-8m3/m-c wody (z licznika) dla rodziny 3 osobowej to dużo ,to nie wiem.Nie mam skali porównawczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nawiewane ma tyle bo budynek generuje ogromne straty to PC tyko aby podratować ten kiepski bilans.

Ja do swojego mieszkania w kamienicy też mam zamiar zainstalować PC ale to nie ten temat.

 

 

 

A ile to trzeba jej wylewać (i podgrzewać) aby coś odzyskać powietrzem - szok!

 

Tak się dziwnie składa,że mamy podobne budynki.Podobna powierzchnia,podobna grubość izolacji z wyjątkiem posadzki . Zamiast w kółko powtarzać niestworzone rzeczy ,napisz w końcu ile mi ucieka przez 18cm styropianu 0,035 i gradiencie 5-6oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomiczna - 10 "pyknięć" na godzinę po kilka min. kablami to nie to samo co podgrzewanie co chwilę kociołka, rozpędzanie obiegu itd. - straty.

 

Twoje 10 pyknieć pobierze 3x więcej energii elektrycznej niż pompa ciepła pracująca w trybie ciągłym włącznie z rozpędzeniem obiegu.

Podgrzewanie kociołka w inwerterowej PC P-W ?

 

Nie trzeba ale ogrzewanie warto mieć - nie wiesz jak będzie to pomieszczenie za lata używane, kto tam zamieszka, jak bardzo może spaść kiedyś temp.

 

OK, ale rozmawiamy o tym, że zyskujesz na różnicach temp. w pokojach przy ogrzewaniu kablami w stosunku do wodnej podłogówki. Sypialnia w pasywnym to nie właściwy przykład, bo tam w ogóle nie trzeba grzać. Innych pomieszczeń też nie znajduję, więc i różnic w oszczędnościach na kablach nie ma.

 

To już nie będzie kompletnie to samo bo ruch będzie wymuszony. I z tego co pamiętam chyba nie jeden nawiew na 140m2?

 

p.u. 150m2 z dwoma nawiewami centralnymi. Jeden na parterze i jeden na piętrze.

 

Nie dał bym sobie za to nic uciąć nie znając wymiarów bud., zagłębienia, temp. otoczenia (nie mówimy o tej zimie). Jeśli nieosłonięty grunt na -1m może mieć zero to warto poznać dokładnie model.

 

Właśnie w tym problem, że on o tej zimie mówił. I nie o nieosłoniętym gruncie, tylko o gruncie pod 30cm izolacją podłogi. Jakbyś nie kombinował, to Ci 0oC nie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...