Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Źródła podają,że WW jest bardziej efektywna od WM, ale pewnie nie konsultowali tego z tobą.

Musisz pamiętać,że dom to nie spawalnia i przy WW wystarcza dla utrzymania CO w ryzach oraz komfortu wilgotnościowego, 25-30m3/osobę,a zużyte,wilgotne zbiera się pod sufitem . A pod sufitem są anemostaty wyciągowe,więc łatwo precz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewątpliwie ale i komin łączący dom z otoczeniem ,ciąg kominowy i takie tam. Innymi słowy ,kurna chata z dziurą w dachu i straty nie pozwalające na 0-20:D

Komin jest zawsze poza domem. Nie spotkałem projektanta domów izolowanych, co dziurawiłby dach kominem. To element często dekoracyjny wkomponowany w elewację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie wyobraziłem...

Przychodzi inwestor do projektanta kupić dom 160m2 (projekt + wykonanie+nadzór ) zużywający 1600 kWh na ogrzewanie a ten projektant:

Czy Pan chce WW czy rurki w podłodze.... A zrobić Panu GWC a jak tak to z czego? Już widzę minę inwestora i jak spieprza.

 

Naprawdę gdzieś tak jest, czy Panowie są amatorzy (w większości)

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest zawsze poza domem. Nie spotkałem projektanta domów izolowanych, co dziurawiłby dach kominem. To element często dekoracyjny wkomponowany w elewację.

 

Kominy w większości domów są nie na zewnątrz a wewnątrz ale nie chodzi o gdzie a o ciąg kominowy przy otwartym kominku.Zresztą sam mam komin zewnętrzny wkomponowany w elewację z kwasówki. Wiem też co się dzieje jak otwieram szczelne szklane drzwi od kominka. Berecik z głowy zrywa.Bez tych szczelnych drzwi nieosiągalne są parametry domu energooszczędnego.Pan twierdzi że można otwarty kominek ,dlatego dziwię się jak to możliwe dla domu 0-20.Nie odpowiada pan na pytanie tylko pisze o wrażeniach estetycznych z ognia i posadowienia komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar czemu traktujesz WM jako jakieś zło ... trzeba przekuć pewne rzeczy w zalety.

 

WW to też wentylacja mechaniczna. Nie jestem wrogiem wentylacji mechanicznej a jedynie sposobu pozbywania się zużytego powietrza. Bardziej naturalna jest wentylacja wyporowa i tyle. Mieszająca wymaga znacznie większej ilości powietrza dla uzyskania takiego samego efektu co uzyskujemy przy wyporowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co on niby będzie wyciągał? Bełty jakieś, które dolatują nie wiadomo skąd?

 

Wiem, że nie wymyśliłeś i masz blade o niej pojęcie jak wciskasz swoje nieszczęście.

A cywilizowany świat używa WW z nawiewem i wywiewem w każdym pomieszczeniu - dobre rozwiązanie ale w domu nieekonomiczne ze wzgl. na jakość/cena.

 

Jeśli w centralnym punkcie mam nawiew, a po przekątnej na skraju pomieszczenia - np. kuchni - wyciąg, to napór powietrza świeżego będzie skutecznie usuwał te zużyte co po sufitem się gromadzi. Nieco lepiej niż w typowej WM. Pewnie najlepszym rozwiązaniem byłoby dostarczenie świeżego powietrza do każdego pomieszczenia, ale w moim przypadku, gdzie mam otwarty salon, jadalnie i kuchnię to tak właśnie będzie zrealizowane.

 

Źródła podają,że WW jest bardziej efektywna od WM,

 

Tez to czytałem. Oto wizualizacja badań (kuchnia):

co2_dv_mv.jpg

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca rozumiem w czym problem chyba... WW nie odzyskuje ciepla ( bedac mechaniczna ) WM z odzyskiem tak....

U rodziciow ( dom z 85' ) jest taka co "miesza" i nie ma problemow... jest OK powietrze, nie ma wilgoci ( zaparowanych okien itp ) a calosc na dom

ogrzewany CENTRALNIE kotlem na prad to ca 13000kWh/rok.

 

Na czym polega problem z wieksza iloscia powietrza?

 

:)

 

 

WW może tak samo mieć rekuperator jak WM . Nie ma problemu. Tyle,że WW tego powietrza potrzebuje mniej ,a to już nie podoba się dystrybutorom reku.

Mniej powietrza, mniejsze reku,mniejszy zysk. Tak na wszelki wypadek leją w pysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WW to też wentylacja mechaniczna. Nie jestem wrogiem wentylacji mechanicznej a jedynie sposobu pozbywania się zużytego powietrza. Bardziej naturalna jest wentylacja wyporowa i tyle. Mieszająca wymaga znacznie większej ilości powietrza dla uzyskania takiego samego efektu co uzyskujemy przy wyporowej.
Ja od zawsze robię wentylację wyporową - nie lubię wywiewnej. Tyle, że dla komfortu wolę podawać świeże powietrze od góry - jako minimalnie chłodniejsze i cięższe niech wypiera zepsute przez kuchnie i łazienki. Wypieranie "od dołu" jest mniej komfortowe. Poza tym 90% odzyskanego ciepła to prawie 4000kWh w sezonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominy w większości domów są nie na zewnątrz a wewnątrz ale nie chodzi o gdzie a o ciąg kominowy przy otwartym kominku.Zresztą sam mam komin zewnętrzny wkomponowany w elewację z kwasówki. Wiem też co się dzieje jak otwieram szczelne szklane drzwi od kominka. Berecik z głowy zrywa.Bez tych szczelnych drzwi nieosiągalne są parametry domu energooszczędnego.Pan twierdzi że można otwarty kominek ,dlatego dziwię się jak to możliwe dla domu 0-20.Nie odpowiada pan na pytanie tylko pisze o wrażeniach estetycznych z ognia i posadowienia komina.
To ma Pan nie najlepiej zrobione! Przecież dom z takim kominem nie przeszedłby testu szczelności. Komin jest drożny tylko gdy pali się w kominku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WW może tak samo mieć rekuperator jak WM . Nie ma problemu. Tyle,że WW tego powietrza potrzebuje mniej ,a to już nie podoba się dystrybutorom reku.
Zużywam tyle samo powietrza niezależnie od wentylacji I wentylacja ma mi dostarczyć tyle ile zużywam - nic mniej i nic więcej. Nie jest prawdą, że jak nawiew będzie na dole to ja mniej zużyję!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiu dalej sadzi kupki:

...Główne starty ciepła są do gruntu. Parterowy dom "izolowany" zgodnie z PN więcej ciepła traci do gruntu, niż ścianami, dachem oknami i wentylacją razem wzięte...
Podkreślenie Brzęczkowskiego. Cytat z forum budowlanego. Z dzisiaj.

Misiu "wytycza nowe trendy". Ktoś chce podyskutować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytocz normę to policzymy bo tu nie ma co walczyć z faktami.

 

Zadne obliczenia ozc które oparte są na normach tego nie potwierdzają, zapewne stad wynika taka zaciekłoosc TB w negowaniu wiarygodnosci i dokładnosci tych obliczeń. Jezeli TB nigdy nie wykonał takich obliczen, nie zna zasad i i w praktyce tego nie stosuje (bo po co, przeciez on wie iliczyc nie musi) to nie dziwią takie jego wypowiedzi. Równie zaciekle atakuje diagramy graficzne rozkładu strat a w szegolnosci podawane w procentach.

Przeciętnie dla domów "nieizolowanych" (ok 40-50 kWh/m2) proporcje te kształtują sie na poziomie:

straty na wentylację - 27-35%

sciany zewnętrzne - 14-22 %

straty do gruntu 12-20%

okna i drzwi 20-30%

inne straty - 10-15%

Dla domów "izolowanych" straty do gruntu procentowo bedą jeszcze nizsze.

Jezeli chcesz liczyc to licz, ale tylko po to aby pobnębic twojego inspiratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...