Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gdybyś zapytał o efektywność energetyczną to odpowiedział bym .A będzie z 1500kWh/rok.

Ty pytasz o sprawy intymne. Wybacz ale sprawy intymne to sprawy nie dla FM.

 

A tak z ciekawości. Twój maxowiec ma papiery czy tak po cichu dla siebie.Podpytaj TB co się w nim lęgnie.On doskonale wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rysunki są w podręcznikach a piwnica nie zmniejsza strat. Chodziło mi tylko o walkę z mitem propagowanym do dziś - ocieplenie domu to przyklejenie styropianu do ściany.

 

Mitem jest istnienie w 1990 roku domów izolowanych made in TB, a takze scian o U=0,1 w wykonaniu TB. Natomiast przyklejanie styropianu do sciany jest faktem, ze nie powiem "autentycznym" i poszechnie stosowanym sposobem ocieplen. Chce Pan niech Pan walczy, to wolny? kraj. Za głupie poglądy i wymysly jeszcze nie zamykają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce Pan niech Pan walczy, to wolny? kraj. Za głupie poglądy i wymysly jeszcze nie zamykają.
no lepiej aby dzieci się prądem nie bawiły.

Takiego krętacza jak TB nie spotkałem ...i obym więcej niż niego nie spotkał. Jak można tak tworzyć "fakty" TB jest klasą samą w sobie.

Żyje w swoim świecie. Łże jak pies.

http://www.youtube.com/watch?v=avr1EGgchNY 2:20:44 s :lol2: łże jak pies

 

ale izolator już całkiem niezły zważywszy na sporą grubość.A że ignorowany

różnica jest między U 0,09 a U 0,13 ... taka jest różnica w izolacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łże jak piest szelma okrutna ! TB .

Takiego kogoś kto tak na pier .. się z ludzi jak łon to nie wiem czy w głębokich kazamatach psychiatryka można by było poszukać.

Może jest na to jakaś szczepionka ? a może trzeba dać kręgi bo wody odchodzą ...z makówki TB. nie wiem nic mi nie pozostaje jak okazać słabość i kpić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom normatywny to dom z przegrodami określonymi normami - nie wiem jak na dziś ciepłownicy radzą robić ścianę dach podłogę - ale zaraz na pewno się dowiemy. ....

 

czyli jak zawsze - prośba o konkret, a Pan robi unik zakończony efektowną woltą, która ma uwiarygodnić Pana tezę. Przerabiałem to już wiele razy w dyskusjach z Panem pod innymi nickami na innym forum

 

...Dom normatywny ... nie wiem ....
:jawdrop:

 

skoro Pan nie wie, to po grzyba Pan o tym pisze??? Żeby co? Opowiadać o budowaniu z końca ubiegłego wieku i na tym opierać swoje dzisiejsze wyobrażenia i teorie???

 

Skoro nie wie Pan tak oczywistych i podstawowych rzeczy, to ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu.

 

Cofam swoją prośbę. Nie interesuje mnie to już - może innych... jeśli są masochistami

 

Skoro się o czymś pisze autorytatywnie, to wypada wiedzieć o czym się pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitem jest istnienie w 1990 roku domów izolowanych made in TB, a takze scian o U=0,1 w wykonaniu TB. Natomiast przyklejanie styropianu do sciany jest faktem, ze nie powiem "autentycznym" i poszechnie stosowanym sposobem ocieplen. Chce Pan niech Pan walczy, to wolny? kraj. Za głupie poglądy i wymysly jeszcze nie zamykają.

To dla Pana jest mit. Jak Pan Sobie wyobraża zakładanie w czasach gdy za 1kWh można było kupić m3 gazu, ogrzewanie elektryczne przy mniejszej ilości izolacji i bez reku? Przecież umie Pan liczyć. Choć przyznam, że robiliśmy też na samym początku 20 cm izolacji, Ale już po pierwszych sezonach - widać było różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro Pan nie wie, to po grzyba Pan o tym pisze??? Żeby co? Opowiadać o budowaniu z końca ubiegłego wieku i na tym opierać swoje dzisiejsze wyobrażenia i teorie???
Trudno jest prostować kontekst. Było o normach z czasów gdy faszerowali nas - tymi rysunkami z % strat.

Czy może więc Pan podać dzisiejsze normy przegród? Bo tak niekonkretnie to trudno coś wyjaśniać. Chyba, że nie chodzi o wyjaśnienia czy zrozumienie czegokolwiek a tylko łże - fakt przed takimi "mądrościami" trudno się bronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łże jak piest szelma okrutna ! TB .

Takiego kogoś kto tak na pier .. się z ludzi jak łon to nie wiem czy w głębokich kazamatach psychiatryka można by było poszukać.

Może jest na to jakaś szczepionka ? a może trzeba dać kręgi bo wody odchodzą ...z makówki TB. nie wiem nic mi nie pozostaje jak okazać słabość i kpić.

 

Jak Pan widzi, nie chowam się pod nickiem i nie mam się czego wstydzić.. Cały czas działamy i... tylko oszukanych brakuje - to boli PRAWDA? Zwłaszcza jak sie człowiek dowie, że wkłada pół metra izolacji lub więcej a dom dalej jest nie izolowany, bo rysunki i rzeczywistość się trochę różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę jeszcze raz na czym polega szkodnictwo Brzęczkowskiego, proponuje rozwiązania które narażają inwestora na nieuzasadnione koszty.

Są normy określające jakie grubości izolacji należy stosować dla osiągnięcia U przewidzianego dla domu o określonym zużyciu energii.

"Normy" Brzęczkowskiego wynikają tylko i wyłącznie z jego wybujałej wyobraźni i nie są niczym poparte, co udowodniono mu wielokrotnie. Tylko ktoś kompletnie bezmyślny może traktować je poważnie.

Został tu na forum zamieszczony projekt domu "pasywnego".

Projekt zrobiony przez projektanta z którym jak sam Brzęczkowski przyznał współpracuje i najwyraźniej sugeruje określone rozwiązania. projekt który moim zdaniem jest przykładem jak szkodliwe mogą być teorie takiego nieuka.

pasywny.jpg

Dom ma przegrody nie spełniające normy dla domów pasywnych NF - 15. Chodzi o dach. Ma za to, najwyraźniej dzięki sugestii Brzęczkowskiego 40 cm drogiego XPS pod podłogą. Podłoga ma U = 0,8 a dach U = 0,12 W/m2K. Dokładnie odwrotnie niż przewiduje norma. Naciągnęli inwestora na wydatek około 4 tyś zł na dodatkowe 10 cm XPS pod podłogą, które nic mu nie dadzą a za to ma dach nie spełniający normy do tego z wykraplającą się w warstwie izolacji wilgocią, wskutek błędnego projektu. Tak to jest jak słucha się matołów.

@ Przemek:

Wiesz dobrze, że U podłogi powinno być takie jak planowane zużycie energii, podobnie jak innych przegród. Tylko o to chodzi. O proporcje które wyznaczają normy a nie Brzęczkowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż 30cm w podłogę nie dam. Najwyżej poszukam takiego z lepszą lambdą w dobrej cenie.

Dla sufitu przyjmuje się większą dT więc i izolacji więcej, ale dając podłogówkę przez tę podłogę też dT jest wysokie i też więcej izolacji ma sens. Już mi się nie chce o tym pisać.

Tu znalazłem taką prognozę:

http://blog.domywstylu.pl//wp-content/uploads/2014/01/tabela-WT.jpg

Jak ktoś robi podłoga - ściany - dach:

- 10-12-15 to ma zgodnie z normą,

- 15-12-15 to ma niezgodnie z normą, tylko lepiej

- 30-30-50(66) to ma niezgodnie z normą, tylko dużo lepiej.

 

Norma nie wyznacza tego co dobre, tylko to co najgorsze dopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej niż 30cm w podłogę nie dam. Najwyżej poszukam takiego z lepszą lambdą w dobrej cenie.

Dla sufitu przyjmuje się większą dT więc i izolacji więcej, ale dając podłogówkę przez tę podłogę też dT jest wysokie i też więcej izolacji ma sens. Już mi się nie chce o tym pisać.

Tu znalazłem taką prognozę:

http://blog.domywstylu.pl//wp-content/uploads/2014/01/tabela-WT.jpg

Jak ktoś robi podłoga - ściany - dach:

- 10-12-15 to ma zgodnie z normą,

- 15-12-15 to ma niezgodnie z normą, tylko lepiej

- 30-30-50(66) to ma niezgodnie z normą, tylko dużo lepiej.

 

Norma nie wyznacza tego co dobre, tylko to co najgorsze dopuszczalne.

 

Zeby nie było tak rózowo trzeba przytoczyc pozostałe punkty tej normy o max Ep. Aby tą wartosc uzyskac (120 kWh/m2-2014, 70 kWh/m2-2017) i jest łacznie z cwu, wartosci U dla przegród będą musiały byc bardzo małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla sufitu przyjmuje się większą dT więc i izolacji więcej, ale dając podłogówkę przez tę podłogę też dT jest wysokie i też więcej izolacji ma sens. Już mi się nie chce o tym pisać.
Panie Przemku... Dwie kwestie - wbrew temu co niektórzy uważają - grunt lepiej odbiera ciepło od powietrza. A co do delta T to też nie jest tak, jak Pan napisał.

W domach izolowanych i komfortowych - zakłada się ogrzewanie podłogowe - przy takim ogrzewaniu - i przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ( powietrze świeże podawane jest od góry) ma Pan przy podłodze 23 st. C a pod sufitem 18-19. Wylewka czy płyta w kontakcie ze styropianem ma kilka stopni więcej - koło +30. Nieogrzewany grunt pod domem to +3 maksymalnie +5 st. C ( sprawdzone miernikami i temperaturą powietrza z GWC pod domami)

Proszę sprawdzić, że średnia temperatura zimą. W centralnej Polsce przekracza ona 0 st.C ale przyjmijmy 0. Czyli średnia delta T w dachu wynosi 18-19 st.C a do gruntu 25-27.

Nie ma więc merytorycznego uzasadnienia, by dawać więcej izolacji w dachu czy ścianie niż w podłodze. Nie dość, że grunt lepiej odbiera ciepło to jeszcze delta T jest mniej korzystna do gruntu.

Co innego jeżeli chodzi o lato. Tu zwiększenie izolacji w ścianie i dachu a nie od gruntu ma sens. Dlatego uważam, że założenia iż delta T jest większa w ścianie i dachu od podłogi są błędne a więc i liczenie wg tych założeń jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://blog.domywstylu.pl//wp-content/uploads/2014/01/tabela-WT.jpg

[/u][/b]

Można wg tej normy - policzyć dom ( dla uproszczenia ) parterowy 10/10 100m2 tak jak to liczył Pan kszu dla normy sprzed lat:

pow. U deltaT kWh/rok kWh/m2 %

fundamenty 9,83 2,00 21,00 3 617 25,7 10,3

podłoga 100,00 0,65 30,00 17 082 170,8 48,8

ściany 89,90 0,25 21,00 4 135 29,3 11,8

okna 12,50 2,20 21,00 5 059 35,9 14,4

sufit 100,00 0,18 21,00 3 311 23,5 9,5

drzwi 2,00 2,00 21,00 736 5,2 2,1

wentylacja 100m3/h 1 072 7,6 3,1

 

I dalej będzie około 50% do gruntu! a nie około 5%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka czy płyta w kontakcie ze styropianem ma kilka stopni więcej - koło +30. Nieogrzewany grunt pod domem to +3 maksymalnie +5 st. C ( sprawdzone miernikami i temperaturą powietrza z GWC pod domami)

 

I znowu nieprawda, taka temperatura jest tylko kilka dni w roku przy temp. zewn obliczeniowych, w zdecydowanej wiekszosci okresu grzewczego jest 5-6 oC nizsza i trzeba to uwzględnic w obliczeniach. tak samo jak trzeba uwzglednic wsp przejmowania ciepła który dla gruntu wynosi 0. Biorąc pod uwage i ten wsp. i temp posadzki nie ma absolutnie powodu aby twierdzic ze straty do gruntu są x6 wieksze niz do powietrza i ze nie ma znaczenia izolator a tylko odbiornik ciepła. Cała ta batalia jest o te własnie stwierdzenia, których nie potwierdzają ani obliczenia ozc ani praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...