Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jeździłem po świecie i to sporo. Pracowałem na budowach. Nigdzie nie spotkałem rozwiązań które proponujesz. Fizyka równiez przeczy temu co piszesz jak i rezultaty w kWh/m2. Tak znowu bedziemy gadac bez sensu, ty będziesz wklejał nieczytelne obrazki oraz opracowania które wprost zaprzeczają twoim teoriom,( z niechlujstwa chyba, bo nie wiem jak można nie zpoznac sie z tym co sie linkuje), bedziesz udowadniał że na politechnice uczy sie złej fizyki i tak dalej. Jak chcesz byc traktowany poważnie to wypowiadaj się poważnie.

 

To Pan przedstawi Swoje rozwiązanie ! Co za problem SKORO UCZĄ FIZYKI NA POLIBUDZIE.

Ma Pan za kasę na standardowy dom - postawić komfortowy dom o tej samej powierzchni zużywający jak w temacie: 0- 20 kWh/m2 rocznie - do 300kWh/ osobę -cwu.

Jak uczą - to proszę KONSTRUKTYWNIE Warunki brzegowe są znane!

 

Oczywiście poważnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To Pan przedstawi Swoje rozwiązanie ! Co za problem SKORO UCZĄ FIZYKI NA POLIBUDZIE.

Ma Pan za kasę na standardowy dom - postawić komfortowy dom o tej samej powierzchni zużywający jak w temacie: 0- 20 kWh/m2 rocznie - do 300kWh/ osobę -cwu.

Jak uczą - to proszę KONSTRUKTYWNIE Warunki brzegowe są znane!

 

Oczywiście poważnie!

Nie skonczyłem politechniki ale ufam ludziom którzy tworzą opracowania naukowe. To sie sprawdza w praktyce więc czemu mam im nie ufać? Nie mam patentu na tani dom w standarcie pasywnego ale ty też go nie masz. Rozwiązania które prezentujesz nie są, wbrew twoim zapewnieniom tanie albo nie sa skuteczne. Temat
nie daje odpowiedzi na to jak taki dom zbudować, natomiast daje dobre pojęcie o braku podstawowej wiedzy autora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skonczyłem politechniki ale ufam ludziom którzy tworzą opracowania naukowe. To sie sprawdza w praktyce więc czemu mam im nie ufać? Nie mam patentu na tani dom w standarcie pasywnego ale ty też go nie masz. Rozwiązania które prezentujesz nie są, wbrew twoim zapewnieniom tanie albo nie sa skuteczne. Temat nie daje odpowiedzi na to jak taki dom zbudować, natomiast daje dobre pojęcie o braku podstawowej wiedzy autora.

To nie kwestia zaufanie a wiedzy. Wykazałem, że na Politechnice muszą oszukiwać. Inaczej nikt by centralnego nie kupił .

A co do cen - to wszystko jest łatwe w liczeniu.

Wie Pan, że architekt zdaje egzaminy z rysunku, a w czasie studiów ma 14h fizyki?

 

Poza tym, naprawdę uważa Pan, że projekty domów do których robię instalacje - wykonują ludzie nie po politechnikach... bez uprawnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszony byl nie jednokrotnie o przedstawienie swoich super technologii. Opisu tych izolowanych domow.... Jakis istniejacych przykladow... Po 24... Teraz 23 latach

cos chyba jest...

S on sondy w wiadrach trzyma....

A moze by tak przedstawil dokladnie jak ma wygladac konstrukcja domu

0-20kWh/m2....

A on jak zwykle unika niewygodnych pytan.... Prawi tylko o wrogach izolacji... Wojnach... I o COP PC ktore istnialy praktycznie 4 lata temu....

eeeeh....

Wrog racjonalnego myslenia...

 

CWU 300kWh/ rok na osobe....

:D

To taka polityka na przetrwanie. Omijać niewygodne pytania, nie tłumaczyć się z błędów, bezzasadnie zarzucać adwersarzom koniunkturalizm albo niewiedzę. Jak widać, w jakimś sensie skuteczna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykazałem, że na Politechnice muszą oszukiwać. Inaczej nikt by centralnego nie kupił

 

 

Pokrętna ta logika :/

 

Co ma sposób ogrzewania do zapotrzebowania na ciepło przez chałupę??? Nawet moc urządzeń grzewczych nie ma wpływu, a co dopiero sterowanie! Jaki wpływ na zapotrzebowanie domu na ciepło ma to, że to ciepło jest przygotowywane centralnie i dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń w ilości jaka jest potrzebna? Albo jaki wpływ będzie miało to, że będę tak grzał prądem albo palił węglem. Proszę odpowiedzieć. Można źle dobrać sposób ogrzewania, można ogrzewać nieekonomicznie itd. itp, ale dom ma takie zapotrzebowanie jakie ma i wynika to z różnicy temperatur, izolacji przegród, zysków bytowych, nasłonecznienia...

 

Ja myślę, że po prostu Pan nie lubi systemów centralnie sterowanych, może kojarzy się to Panu np z gospodarką centralnie sterowaną. I ok, systemy niecentralne są stosowane (ogólnie systemy, nie tylko ogrzewanie), ale jak wszystko mają swoje wady i zalety. Generalizowanie, że jedne są zawsze lepsze od drugich to po prostu niewiedza, upór, albo jedno i drugie. Pozostaje jeszcze kwestia skali - to co jest dobre w dużej skali, wcale nie musi się sprawdzać w małej i odwrotnie. Wody też Pan nie lubi grzać centralnie, tylko proponuje termy. I co, nie ma to wad? Z takich term jaką Pan uzyska wydajność? Będzie ciekło jak z ... nie powiem z czego. A jak wydajność będzie odpowiednia to moc urządzeń musi być znacznie większa, a to pociąga i znacznie wyższy koszt samych urządzeń, i jak ktoś zauważył wcześniej, koszt samego przyłącza. Powie Pan że w umywalce nie potrzeba dużej wydajności. OK, ale zaraz obok mam wannę i prysznic. I co, będę kupował termę na umywalkę??? Nie, pociągnę dwa metry rury więcej do tej umywalki, bo i tak do komfortowego prysznica muszę zapewnić 14 l/min, a do wanny 400 l wcale nie mniej. To jakie jest ekonomiczne uzasadnienie term? Jak ktoś ma hopla na punkcie oszczędzania to może sobie takie termy powiesić razem z tymi bateriami sterowanymi zbliżeniowo. To jak jazda samochodem ze złożonymi lusterkami bo mniej wtedy pali - dla mnie w domu chore, co innego w miejscach użyteczności publicznej gdzie zużycie wody jest stosunkowo niewielkie.

 

A jak już Pan tak namawia na te niecentralne systemy, to dlaczego nie promuje Pan niecentralnych systemów wentylacji z odzyskiem ciepła?

Edytowane przez Horher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma sposób ogrzewania do zapotrzebowania na ciepło przez chałupę???
Ma ogromny wpływ

Zacytuję twórcę KAPE prof K. Żmijewskiego.

Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania - a ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczne jest ogrzewanie pośrednie (centralne) .

Nawet najmniejsze kotłownie nie potrafią zejść poniżej 8000kWh w sezonie. W krajach gdzie izoluje się od środka, nie ogrzewa się gazem tylko prądem.

Dlatego nie występują domu 0-20kWh z kotłowniami.

Dlatego wymyśla się 110% sprawności kotłów

Dlatego zwalcza się izolację w każdy możliwy sposób.

 

To biznes nie fizyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pośrednio może i można wnioskować na podstawie systemu ogrzewania ile chałupa pociągnie. Ale mi nie chodzi o zgadywanie. Tym cytatem nie odpowiedział Pan na moje pytanie.

 

To zacytuję tu piszących

HenoK

ekonomiczna izolacja termiczna.jpg

Czy j-j

Nom pewnie sie tu nudno zrobiło

I generalnie najważniejsze, że czytasz co inni piszą oprócz sloganów, a to już coś.

No i masz rację wg mnie z tym centralnym i nie centralnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wszystko rozumiem. Wykres od Henoka ilustruje pewną ideę, a nie są to konkretne dane. Proszę zwrócić uwagę, że ogrzewanie czystą energią elektryczną jest w każdych warunkach najtańsze inwestycyjnie i dotyczy to praktycznie wszystkich domów. Prosta sprawa - kupuję 3 farelki 1kW w Biedronce i wydaje na system grzewczy 150 zł, oczywiście jak mam małe straty. A jak mam większe to kupuję 3 farelki 4kW i zapłacę niewiele więcej. Albo inaczej jeszcze, kupię te same farelki tylko będą 4x dłużej włączone. Nakłady inwestycyjne są takie same, a domy inne, zgodzi się Pan?

 

Są ludzie, którzy kupują kocioł na ekogroszek i płacą za ogrzewanie więcej niż gdyby kupili PC. Są tacy co kupują kocioł na pellety co jest jeszcze droższe - taki kocioł jest droższy niż PC. Nie da się na tej podstawie "wiedzieć" ile pali chałupa, można się domyślać.

 

A swoją drogą, to niecentralne ogrzewanie za pomocą kabli też jest centralne :) - centralnie wytwarzana energia w pobliskiej elektrowni. Niecentralne jest sterowanie, ale to można osiągnąć w najprostszej wersji za pomocą, pieca, wody, grzejników i głowic termostatycznych.

 

Tylko proszę się nie czepiać moich porównań - ja też tylko przedstawiam pewien punkt widzenia i koloryzuję celowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku jest komfortowy dom 0-20kWh /m2 rocznie za kasę nie wyższą niż katalogowy dom ogrzewany gazem.

Być może, można zrobić jeszcze taniej, ale ja chcę mieć

- precyzyjny termostat w każdym pomieszczeniu

-najbardziej komfortowe ogrzewanie podłogowe

-chłodzenie

-poza ppc drugi system na wypadek awarii pompy.

 

Ogrzewanie centralne - to ogrzewanie pośrednie - - używam ogrzewanie bezpośredniego kablami - ppc z bezpośrednim skraplaniem i parowaniem - są tańsze i mają większy COP. oraz chłodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję takie ćwiczenie umysłowe do tematu "grunt 6x lepiej odbiera ciepło":

Założenia: Värmepumpsägare, perm macie rację! Ale... TB też ma rację ;)

Cel: znalezienie tego co zostało niedopowiedziane lub pominięte.

Wskazówka: wpływ słońca na U przegrody :)

 

Mysle ze te cwiczenie jest całkowicie zbędne, wsp. oporu przejmowania ciepła zostały juz dawno pomierzone i sprawdzone i dlatego zostały ujete w normach.

Do tej pory nikt poza TB nie kwestionował ich wielkosci i dlatego normy sa dalej aktualne. Jezeli TB jest w stanie udowodnic i dokładnie pomierzyc te wartosci oraz jezeli

metoda pomiarowa to udowadniająca jest poprawna i powtarzalna to nic nie stoi na przeszkodzie aby normę uaktualnić. Aktualizacja norm to normalny proces wynikajacy z postepu naukowo technicznego, ale akurat w tym przypadku byłby to przełom w fizyce budowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...