Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Napisał był nydar ,,uważam,że PPCi dla domu energooszczędnego to przyszłość"

 

Riposta kszhu,,To oczywiste,że teraz będziesz walczył z rozwojem PPCi."

 

Jakby podobna retoryka z TB . TB też uważa że się ,,walczy z czymś".Kszhu też tak samo uważa.

 

Powiem szczerze ,że nie wierzyłem permowi ,ale może faktycznie misie sobie coś tam liżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Natomiast odzysk z cwu do cwu potrzebujesz okrągły rok.''

 

Potrzebujesz dokładnie pół roku .Dla drugiej połowy masz kolektor słoneczny z COP 100.

 

Nie masz, bo nie potrzebuję.

 

Stad absurdalnym jest pomysł na odzysk ciepła z wody do wody, bo jest nieefektywny. Idealnym rozwiązaniem jest grzanie zużytą wodą powietrza. Bo zimą jest wartościowe a latem regeneruje temp. pod fundamentem.No i eliminuje inne kosztowne urządzenie jakim jest rekuperator,a pozwala na zastosowanie znacznie efektywniejszej PPCi,którą w domu energooszczędnym ogarniesz CO i CWU

 

nydar, troszkę naciągasz. Sam RSŚ to koszt większy niż reku tym recami. Do tego musisz wykonać osobny pion kanalizacyjny na wodę szarą.

A w lecie zamiast korzystać z chłodu GWC to podgrzewasz nawiewane powietrze ciepłem z wody prysznicowej .. Chyba, że w lecie myjesz się w zimnej wodzie, żeby RSŚ pracował jako schładzacz powietrza :) Jak dla mnie to RSŚ jest nieefektywnym i nieekonomicznym rozwiązaniem.

 

Bo odzyskujesz tylko wtedy, gdy potrzebujesz grzać powietrze nawiewane a jak nie potrzebujesz to strata. Przy racjonalnym zużyciu cwu i krótkim okresie odzysku dla domów jak w temacie, odzyskasz tak niewiele, że żadna inwestycja nie będzie mieć sensu. Dziś np. 21 marca, ok godz. 9, jest już 15st (pod dachem dużo więcej), requ już zostało ominięte bo z zewnątrz dostarczane jest cieplejsze a lada moment zacznie się okres "chłodzenia" bo grzewczy dawno już się skończył.

 

Natomiast odzysk z cwu do cwu potrzebujesz okrągły rok.

 

Dokładnie tak. RSŚ jest "urządzeniem", które nie sprzyja oszczędzaniu ciepłej wody. Dziś stosujemy WSŚ (wymiennik szarych ścieków) ! ;)

 

http://tablica.pl/oferta/powietrzny-kolektor-sloneczny-hit-sezonu-CID628-IDaaKh.html Wrzuciłem "kolektory powietrzne na google i już są "całkowicie polskie konstrukcje" !!

Tyle, ze współczuję temu co to wykorzysta do bezpośredniego ogrzewania. To musi iść w płytę podłogową.

 

Kolejny nieekonomiczny wynalazek ... O ile zmniejszysz straty ciepła takim kolektorem grzejąc obrys płyty fundamentowej w domu pasywnym ?

 

I tu się z Panem nie zgodzę. W okresach przejściowych jest dość niewiele słońca a dom izolowany praktycznie dogrzewania nie potrzebuje. To się najlepiej sprawdza przy mrozach - w dzień jest parę h słońca . Poza tym Słońce operuje wtedy prostopadle do ściany. To kolektory na wyjątkowe mrozy!!!

 

Jak jest słońce, to ciepło przyjmujesz przez okna. A kolektor taki można wykorzystać jedynie jako element wstępny do GWC. A powietrzez z GWC do reku i dzięki temu na wylocie z reku masz wyższą temp. dla PC do CWU.

 

Taki kolektor kosztuje 300-500zł i Szanowny Barth3z może go zastosować do Swojego aristona ( odpadnie wentylator w kolektorze ) Do 140m3/h wystarczy 1.5m2.

 

Tak jak pisałem, można, ale nie bezpośrednio. Lepiej ładować tym kolektorem GWC.

 

Widzisz kshu.Nydar kciuki będzie trzymał aby wyszło ,bo uważa że PPCi dla domu energooszczędnego to przyszłość.Kwestia czasu jak zauważysz,że reku to przeszłość a powietrze wykorzystasz do PPCi, bo będzie efektywniejsze.

 

Reku to urządzenie pasywne. A wentylacja w domu pasywnym musi pracować non stop. Nie wyobrażam sobie, żeby reku zamienić na ppci, które to mieli powietrze wewnętrzne. Jeśli już to ppci zastępują GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,To oczywiste, że teraz będziesz walczył z rozwojem PPCi, które sobie świetnie radzą w mrozach, bo rozkładają kompletnie nieekonomiczne pomysły, którymi się naszpikowałeś."

Wiesz co? Przekonałeś mnie o słuszności moich decyzji,gdyby były durne to byś je olał. A że są zagrożeniem dla twojego pancia,to kąsasz jak wściekły pies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam zużytym powietrzem wentylacyjnym wodę która dostarczana jest do domu . Z 8oC podnosi się temp. do 18oC . Policz COP.

 

To ja, jeśli mogę, raz jeszcze Ci to policzę. A więc: masz przepływ powietrza 75m3/h o temp. 18oC. PC dla CWU - aristonek potrzebuje ok. 150m3/h. Aby uzyskać te 150m3/h musisz podmieszać te swoje 75m3/h z powietrzem np. z GWC - o temp. 2-3 oC. W efekcie otrzymujesz 150m3/h o temp. ok. 10oC. COP dla takiej PC bedzie oscylował ok. 2,8.

A teraz "moje" reku. Przy pracy z GWC otrzymuję na wylocie temp. zawsze powyżej 5oC. Dla takiej temp. COP PC do CWU wynosi ok. 2,5.

Różnica 0,3 COP'a. A ja dalej jeszcze nie ruszyłem ciepełka z wody szarej ;)

 

A dzieje się to w mrozy. Ciśnienie w inst.wodnej dają wodociągi a przepływ powietrza ,inst. wentylacyjna. Kosztem jest zbiornik.:lol2:

 

Więc trzeba z tego skorzystać ! robiąć WSW, czyli 2m rury fi 20cm z zwiniętą wewnątrz rurą pex, którą przepływa woda wodociągowa, która jak słusznie zauważyłeś przepływa pod ciśnieniem - czyli bez żadnych pompek !

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najważniejsze, że jest działających przykładów, nawet komercyjnych, cała masa - jest z czego korzystać, nie trzeba na nowo koła wymyślać tylko z głową adoptować. Ten (pod)podłogowy wymiennik/odstojnik, niewielki z rewizją, w pom. gosp. "jamniczka", zaraz przy aristonku i wejściu wody do domu i zrzucie szarej wody będzie optymalnym rozwiązaniem, prostym, tanim i bezpiecznym. Pom. gosp. w płn.-zach. rogu bud. np.

 

Tak, w parterowym jak najbardziej tak jak piszesz. Ja ciągle jeszcze mam tą moją piętrówkę w pamięci ;)

 

Co do kolektora który przedsstawił TB. Nie myślisz, że to jest bardzo dobre urządzenie, ale jako rozbiegówka do GWC? U ciebie tym bardziej. Mógłbyś ładować ciepło pod podłogę. Już nikt by się nie czepiał, że wychładzasz grunt pod domem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Ale żeby wychwalane przez nydarka PPCi tak rozwaliły nydarka to się nie spodziewałem" ,,To oczywiste, że teraz będziesz walczył z rozwojem PPCi''

Niewiarygodne,ale napisał to ten sam człowiek w odstępie kilku minut.

Na miejscu twojego pancia,z roboty bym cię wylał na zbity pysk ,bo jesteś niewiarygodnie niewiarygodny:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Nie wiem co w tym śmiesznego, skoro reku to sprawność 90% (temperaturowa).

 

Masz racje ,ale w kontekście uzysku z tego co słońce naładuje w grunt i odzysku z szarych ścieków to jest jakby śmieszne.Zwłaszcza,że całe zużyte powietrze można przez PPCi przeznaczyć na CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]249946[/ATTACH] proszę Panie Tomaszu.

[ATTACH=CONFIG]249947[/ATTACH] proszę Panie Tomaszu może Pan prof Pogorzelskiego nazwie nieukiem i szkodnikiem ?

jest opracowane tylko Panu jakoś nie chcę się zapoznać.

Skąd Pan wie, ze kłóciłem się z profesorem? Było to nawet na łamach Muratora.

Kłóciliśmy się w latach 90-tych , a dziś ... Są badania BK że mokry przewodzi ciepło ponad 6 razy lepiej .

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ,ale w kontekście uzysku z tego co słońce naładuje w grunt i odzysku z szarych ścieków to jest jakby śmieszne.Zwłaszcza,że całe zużyte powietrze można przez PPCi przeznaczyć na CO i CWU.

 

No ale reku jakby nie rusza odzysku z wody szarej. Dalej masz potencjał odzysku. Ja jednak podłapałem pomysł kolektora powietrznego TB jako rozbiegówka do GWC, ale z bypassem, żeby nie używać w lecie. To jest coś niesamowitego. To pozwoli podnieść temp. powietrza zaciąganego do reku i ładowanie GWC/GMC o którym piszesz. I dalej nie ruszam szarej wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bliski nabycia takiego czegoś z gwarancją pracy - może dlatego, że sprzedawca wie iż temp. we Wro nie spadają poniżej min. temp. DZ PPCi.

 

Nydara zazdrość pożre w całości jak to zadziała:D

 

W zeszłym roku było -23st. c nie muszę więc Panie kuszu wierzyć sprzedawcą czy "pompiarzom" . Im niższa temperatura górnego źródła, tym niższa temperatura może być dolnego źródła. Dlatego wiem, że przyszłość jest przed pompami z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem ! Przekonałem się też, że im mniejsza moc pompy ciepła tym większy COP. Czyli dom izolowany!!! Mało tego, pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem jeszcze chłodzą. I są tańsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego bo dokładniejszym rozpoznaniu zużycia prądu przez dom na potrzeby ogrzewania policzę sensowność takiego urządzenia i pewnie zakupię. Zwłaszcza mając gwarancję sprzedawcy, że jak nie zadziała to na swój koszt zdemontuje i zwróci całość moich nakładów. Rozejrzę się jeszcze tylko za modelami aby znaleźć coś w sam raz, nie dużego i możliwie w rozsądnej cenie, nie wiem dlaczego ale za granicą są tańsze - czy to takie marże naszych sprzedawców?

 

lg h09ak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O GWC zimą dawno zapomniałem to co on ma wychładzać jak nie działa?;) To jest urządzenie dedykowane na lato tak jak ogrzewanie jest urządzeniem dedykowanym na zimę.

 

A ten kolektorek to "lada moment" będę miał i zainstaluję na południowej ścianie do testów. Będę grzał powietrze wentylacyjne - zobaczę ile potrzeba m2 aby podgrzać w mrozy powyżej tego co daje requ i czy tym można zagrzać taką chałupę jaką mam jak świeci.

 

Dziwne jest, że chcesz jeszcze podgrzewać powietrze jak same słońce robi Ci rozpierduchę w chałupie. To trzeba umiejętnie podejść do tematu, czyli przechować tą temp. na później. TB proponuje ogrzewanie obrysu płyty fundamentowej, co moim zdaniem jest nieekonomiczne, ale lepsze niż twoje bezpośrednie grzanie powietrza. To może być dobre, ale nie dla domów pasywnych !

Warto tym kolektorem grzać GWC wtedy kiedy świeci słońce, aby odebrać ciepło wtedy kiedy nie świeci. Wyższa temp. powoduje ładowanie GWC, a kiedy przychodzi noc oddaje te zgromadzone ciepło. A jeśli na wylocie jest aristonek to pięknie się to wszystko zgrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd Pan wie, ze kłóciłem się z profesorem? Było to nawet na łamach Muratora.

Kłóciliśmy się w latach 90-tych , a dziś ... Są badania BK że mokry przewodzi ciepło ponad 6 razy lepiej

no tak ... książka z 2005 roku .. całe Pana pisanie jest właśnie kopaniem w krocze tych profesorów co opracowali ten zacny tom ! ale co tam ... ważne są domysły.

Nie neguje że BK i styro to nie jest ideał, ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...