Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O GWC zimą dawno zapomniałem to co on ma wychładzać jak nie działa?;) To jest urządzenie dedykowane na lato tak jak ogrzewanie jest urządzeniem dedykowanym na zimę.

 

A ten kolektorek to "lada moment" będę miał i zainstaluję na południowej ścianie do testów. Będę grzał powietrze wentylacyjne - zobaczę ile potrzeba m2 aby podgrzać w mrozy powyżej tego co daje requ i czy tym można zagrzać taką chałupę jaką mam jak świeci.

 

 

 

Jak nie rozumiesz tego co sam piszesz to jak możesz pojąć coś co pisze kto inny? A piszę, że chcesz używać PPCi i bez sensu dławić ją pow. o temp ~20stC jak ona ma max COP już od -15stC. Dlatego chcesz PPCi ale taką najgorszą z możliwych bo każda lepsza pokazuje bezsens twoich rozwiązań więc z tymi będziesz walczył matacząc, że niby nie mają deklarowanych parametrów, kłamał, oszukiwał, że producenci nie podają rzeczywistych danych itp. itd.

Cały nydar.

 

 

 

A to już naprawdę powinieneś zacząć leczyć się na głowę jak masz już takie zwidy:)

 

 

 

Jeszcze dziś przyznałeś, że gruntu nie da się naładować bo rozprasza a teraz znów się jemu polepszyło albo tobie pogorszyło?

 

 

 

Wszystko można tylko po cholerę rozsądny człowiek ma tracić własne pieniądze?

 

 

 

Bo szara woda jest do podgrzewania białej wody... choć nie jest to jakiś genialny pomysł bo wszem i wobec znany i często już stosowany. Ale jak mówię - po cholerę wymyślać koło, jak wystarczy tylko zastosować co już dawno wiadome, że dobre:)

 

To co powyżej to zignoruję boś tuman ,ale co do koła to masz rację.Gdybyś żył w tamtych czasach to do wynalezienia koła byś nie dopuścił.

 

ps. gruntu nie da się w prosty sposób naładować do temp. użytkowych dla CO i CWU,ale da się naładować dla zmniejszenia gradientu,podniesienia temperatury,choćby po to by w dolnej warstwie styropianu nie wykraplała się woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB proponuje ogrzewanie obrysu płyty fundamentowej,
To już się zrobiło, ze ja proponuje? Opisałem tylko, że sprawdziłem, taki kolektor.Że bije na głowę inne jak chodzi o absorpcję ciepła, Napisałem, też że jest tani i prosty do własnego wykonania. Oraz jak ciepło z tego kolektora wykorzystać, ale Szanowny Panie nie polecałem. Mało tego, napisałem, ze po próbach - nie stosujemy tego.

Dom izolowany jak w temacie - potrzebuje tak mało, ze kolektory, magazyny itp nie maja sensu. A jak jeszcze w takim domu (jak w temacie) założymy pompę ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem to tylko można wynalazkami zaszkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest jego dużo i świeci nisko to faktycznie jest aż za ciepło. Tak miałem na 3 Króli właśnie - przez 3 dni kompletnie bez ogrzewania bo bardzo nisko było słońce.

Ale jak jest jego dużo mniej to nie ma szans porządnie nagrzać więc wtedy kombinuję z kolektorem i wentylacją - wystarczy ja wyciągałbym z czegoś takiego przez kilka godzin ciepłego powietrza.

 

 

 

Nie warto:) Bo ani tego GWC nie podgrzejesz ani nie wychłodzisz. Aristonka przypniesz do kawałka rury albo za requ i ma on wszystko czego do szczęścia potrzebuje. Kwestia nie jest w tym czy ta energia koło nas jest a jak ją TANIO pobrać.

 

Zauważ, że ciepłe powietrze zaciągane przez GWC podgrzewa jego ścianki (rury, max'a czy żwirowca) i kilka centymetrów gruntu. To wystarczy do tego, żeby naładować w ciągu dnia i odebrać wieczorem i w nocy.

Zauważ też to, że bilans energetyczny będzie prawie taki sam, jak zaciąganie tego powietrza bezpośrednio do chałupy. GWC daje Ci stabilizację (ten efekt wykorzystuje nydar w swoim GMC).

A gdyby tak zaciągać powietrze do tego kolektora powietrznego z pod połaci dachu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już się zrobiło, ze ja proponuje? Opisałem tylko, że sprawdziłem, taki kolektor.Że bije na głowę inne jak chodzi o absorpcję ciepła, Napisałem, też że jest tani i prosty do własnego wykonania. Oraz jak ciepło z tego kolektora wykorzystać, ale Szanowny Panie nie polecałem. Mało tego, napisałem, ze po próbach - nie stosujemy tego.

Dom izolowany jak w temacie - potrzebuje tak mało, ze kolektory, magazyny itp nie maja sensu. A jak jeszcze w takim domu (jak w temacie) założymy pompę ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem to tylko można wynalazkami zaszkodzić.

 

OK, rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Dziwne jest, że chcesz jeszcze podgrzewać powietrze jak same słońce robi Ci rozpierduchę w chałupie."

Dziwne to jest Barth,że ty wierzysz w te dziwne rzeczy co kol kszhu wypisuje. Z jednej strony gorącz od okien ,mimo że inni też mają okna a cyny nie topią. Z drugiej strony pomysły z kolektorami różnej maści. Myślę,że kol.Kszhu nie panuje nad tym co wypisuje.Gdybym był panciem takiego marketingowca to na zbity pysk bym wywalił za niespójność idei. Więcej szkody niż pożytku z tej paplaniny kol. kszhu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tym chcesz grzać chałupę? jak zgrasz wentylację z ogrzewaniem tym urządzeniem, czy przepływ powietrza przez klimatyzator nie bedzie wypychał wiecej powietrza niż ustawisz na rekuperatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym chcesz grzać chałupę? jak zgrasz wentylację z ogrzewaniem tym urządzeniem, czy przepływ powietrza przez klimatyzator nie bedzie wypychał wiecej powietrza niż ustawisz na rekuperatorze?

Wentylacja jest niezależna. Ogrzewanie i chłodzenie to w 100% recyrkulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak Panie Tomaszu nie odpowie Pan na pytanie skąd bierze się to 6x ... wszędzie 6x ..

grunt 6x teraz BK 6x to jak. Widzę że ciężkim powiedzeniem chce Pan z prof Pogorzelskiego zrobić ciepłownika i szkodnika i głupka bo do tego cała retoryka Pańska się sprowadza.

 

Jak widzę może Pan podawać ciekawe pomysły, ten kolektor jest bardzo ciekawy, ale pisze Pan żeby go nie stosować? już podejrzewam czemu, bo gdzie by się miały kable podziać.

 

Przecież piszę każdemu w temacie izolacji, podaję przykłady i mówię malujcie waszmościowie farbą dobrą lub paroizolacją.

Ale nie muszę się uciekać przy tym do czarnowidztwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja CWU w rozumieniu natychmiastowej dostępności CWU po odkręceniu kranu czy konwekcji w baniaku? To pierwsze zawsze trochę stratne a to drugie to pewnie też (większe straty u góry niż na dole) ale chyba nikt tego nie mierzy.

 

Z kręcącym się powietrzem to nie wiem jakie mogą być problemy? Chyba tylko takie, że "rozdmuchamy" bezwzględnie niezbędną w mieszkaniu stratyfikację, bez której można umrzeć z powodu przekroczenia wszelkich norm stężenia CO2;)

 

rozkład temp. powietrza będzie prawie identyczny w każdej strefie pomieszczenia. W przypadku nie mieszania ciepłe wędruje do góry do rekuperacji i do odzysku w przypadku tak dużego mieszania powietrze dochodzące do rekuperatora będzie miało niższą temp. tym samym sprawność spadnie...

...tak mi się wydaję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opór? Albo policz albo pobaw się wentylatorami i zwiększaj im opory a zobaczysz jak szybko siadają.

Dlatego spod dachu, do kolektora, dalej do GWC a potem do requ to musisz mieć wentylator jak cholera a on ani tani ani za darmo nie chce działać. Pewnie zapodasz mu PV?

 

Opór nie jest dla mnie jakimś większym problemem. Wentylatory które zastosuje to prawdopodobnie Vents TT. One nie są energooszczędne a mają dobry pręż. Przy panelach PV nie ma problemu z tym, że pobierają więcej energii, a zaciągną powietrze nawet z połaci sąsiada ;)

 

,,Dziwne jest, że chcesz jeszcze podgrzewać powietrze jak same słońce robi Ci rozpierduchę w chałupie."

Dziwne to jest Barth,że ty wierzysz w te dziwne rzeczy co kol kszhu wypisuje.

 

nydar, tutaj nie chodzi o wiarę tylko o rozsądek. Wybieram to co uważam za dobre - m.in. twoje WMG, syfon jaśkowy, i koncepcje kszhu np. z osadzaniem samych pakietów szybowych. Wbrew pozorom da się to wszystko powiązać ;)

 

Wichura zwykła, ona miele to co w domu, z wentylacja nie ma nic wspólnego.

 

Kol. TB i Barth3z, a takie coś: http://www.kupklimatyzator.pl/produkt/1311_Mitsubishi_MSZ-HJ25VAMUZ-HJ25VA_INVERTER_economy_PROMOCJA/

 

To już tylko 600zł różnicy od LG:

http://www.aleklima.pl/klimatyzatory/lg/klimatyzatory-nascienne-lg/klimatyzator-scienny-h09ak-lg-prestige-komplet,p992747239#.UyyouPl5Ph4

 

A parametrami bije na głowę oba te klimatyzatory które podałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby sobie tej głowy nie rozbiła! Co to za 4,3kW POBORU mocy dla grzania przy -7stC?

 

4,3kW to moc grzewcza! a nie poboru.

 

ps. na WMG w "jamniczku" baaardzo uważaj

 

To prawda. W jamniczku stratyfikacja już nie taka, a i odległość miedzy nawiewem a wyciągiem spora. W takim jamniczku to raczej coś takiego:

Abzweiger_01.jpg

lub

Sternverohrung.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wiersze się pokiełbasiły.

Fajna ta pompa! I tylko <3200zł z picowanym VAT!

Tylko pomyśl jak jamniczek pasywny to czy nie warto kilku kabelków za 1000zł i zapomnieć o PPCi?

 

Kable za cholerę nie chcą mi podpasować pod PV. Szkoda prądu.

Gdyby jeszcze indukcja potrafiła pracować z COPem>3 ;)

 

Raczej "szczytowa" ale fakt - radiator taki, że ten dom ledwo energo MOŻE będzie. Chociaż nie wiem, może od środka ocieplony?;)

 

Fakt - szczytowa. A jeśli ocieplony styro od środka to myślę, że możesz wystąpić o prawa autorskie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi nawet tak wychodzi w teorii, że w domu jak w temacie taka PPCi musi być bardzo tania aby się kalkulowała. Ale jak taki Daikin -15stC jest za ~2.000zł to oznacza, że i lepsze wkrótce będzie można za tyle kupić

 

Barthez, jak będziesz "po projekcie" jamniczka to podyskutujemy o tym jeszcze raz. Zrobisz co chcesz ale ja po doświadczeniach z aktualnej budowy wiem, że najlepsze jest to czego się w domu nie robiło i czego nie ma:)

Szkoda, że nie robią takich małych kanałówek - po prostu inny kształt wewnętrznej jednostki. Musiałem toshibę przerabiać, Ale tak można sobie - zaś w domach montujemy 2kW bo mniejszych nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozkład temp. powietrza będzie prawie identyczny w każdej strefie pomieszczenia. W przypadku nie mieszania ciepłe wędruje do góry do rekuperacji i do odzysku w przypadku tak dużego mieszania powietrze dochodzące do rekuperatora będzie miało niższą temp. tym samym sprawność spadnie...

...tak mi się wydaję.

Nie dokładnie tak jest. Tak mogłoby być gdyby nawiew i wywiew był w tym samym pomieszczeniu. Temperatura i wilgotność powietrza najwyższa jest pod sufitem w kuchni i łazienkach j stamtąd powietrze jest brane, więc jest to korzystniejsze .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...