Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest to tylko jeden z warunków, sam w sobie nie gwarantuje uzyskania pasywnosci. Mam przykład który ostanio zakonczyłem liczyć, 35 cm styropianu 0,0031 w podłodze, a Eu= 46 kWh/m2, bardzo daleko do 30 kWh/m2 (wg terminologii TB dom izolowany, to tak dla przypomnienia)
Tylko, że monopolista w sprzedaży energii ( węgiel, gaz, olej prąd) zrobił tak, że z ustawy zniknęły słowa o domu izolowanym, i zostało zupełnie bez sensu, że audytor ma "podbić" stan faktyczny a nie "izolowany" - co byłoby normalna konsekwencją powołania tego zawodu.

Przecież to z daleka widać, że wszelkie działania ustawodawcy w tym temacie - są pozorne. Nie chodzi o złapanie króliczka a o pogoń za nim.

Domy izolowane - to ogromny problem dla ustawodawcy / sprzedawcy nośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia w pasywnym nie jest potrzebna - podobnie jak kable grzewcze czy nawet PC P/P. Tylko jaka gwarancja, że wyjdzie pasywny? A tani pasywny? Dużo taniej jednak zrobić tę kotłownię, żeby choroby wieku dziecięcego nie zabiły...

 

30 cm dobrego styro to 40cm taniego (najbardziej popularnego).

 

20cm dobrego styropianu daje U=0,15. To za mało jak na NF15.

 

Wydaje mi się, że doceniam TB, a nie przeceniam, ale nie będę go więcej bronił. Masz rację, że on chce być guru, ale co mnie to obchodzi.

U = 0,15 W/m2K wystarczy. Trzeba "tylko" dobrać U pozostałych przegród tak by zużycie nie przekraczało 15 kWh/m2. Oczywiście jest to nieracjonalne, podobnie jak robienie w domu o standardzie NF40 podłogi o U = 0,1 W/m2K. Można, tylko po co? Nie wymyślajmy od nowa tego co już zostało wymyślone, tym bardziej posługując się wyliczeniami robionymi na kolanie. Są normy, określające również proporcjonalność wydatków, po co więcej?

Wiesz już dlaczego tak krytykuję Brzęczkowskiego? On tej racjonalności wprost zaprzecza, do tego kłamiąc, czy to specjalnie czy nie, pisząc o właściwościach gruntu, przewodnictwie cieplnym czy czymkolwiek innym. Bardzo mało jest jego wypowiedzi w których nie mijałby się z prawdą. Również w temacie wentylacji czym, przyznam jestem bardzo zdziwiony. Ta jego teoria o tym, że przepływ laminarny powoduje powstawanie fali dźwiękowej... Wyśmiali go też spece od wentylacji co do niestosowania sztywnych kanałów.

Jak masz czas to poczytaj jego "rozmowy" z elektrykami na forum budowlanym. Pełna ignorancja ale jaki upór.

To wszystko układa się w obraz pajaca. Wiem, że to mocne określenie ale bardzo adekwatne. Nie wiem czy jest nim rozmyślnie, czy też po prostu ma coś z głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli rynek mi zapewni ze sąsiedzi nie będą sie ogrzewać paliwem stałym (węgiel plus dodatki "uszlachetniające") i smrodzic dookoła to jestem za wolnym rynkiem, jezeli rynek jednak tego nie zapewni a aktualnie nie zapewnia to jaki taki rynek mam daleko gdzies i wolę w tym konkretnym przypadku lewackie podejscie unii. Kazdy liberał powinien wiedziec ze swoboda jednego nie moze byc ograniczeniem drugiego.

To Pan pojedzie na paliwie bez akcyzy! Tak samo będzie z ogrzewaniem. Po wzroście cen nośników na przełomie ćwierć wieku widać tendencję do wyrównania ceny kWh - niezależnie od nośnika. A usprawiedliwianie złego budownictwa... bo sąsiedzi, jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wam sie dalej wydaje, ze jak ktos ma rolety i slonce w upaly nie wpadnie to sie dom nie przegrzeje?

 

Kazdy kto aktywnie korzysta z ogrodu ( i z domu generalnie) w koncu dom przegrzeje jesil bedzie jak rok temu przez ponad 2 tygodnie upaly 30 stopni.

 

Mam sasiada, rolety prawie non-stop opuszczone, na poludnie tylko 3 male okienka i tak zasloniete, u niego przegrzalo sie (ponad 27 stopni) jakies 2 dni pozniej niz u mnie.

 

Ja juz mam klime w iec dla mnie temat przegrzewania nie istnieje, poza tym jesil juz sie zaslaniac to ew. roletami zenwetrznymi, bo siedzenie w domu z wieszkoscia rolet opuszczonych przypomina czekanie w piwnicy na ochlodzenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U = 0,15 W/m2K wystarczy. Trzeba "tylko" dobrać U pozostałych przegród tak by zużycie nie przekraczało 15 kWh/m2.
spełnienie warunku takiego to dość sporo okien i ściana z 10cm izolacji ...

ale rzopa będzie z mocą szczytową na poziomie 10W/m2 to jest tyle i aż tyle. Wystarczająco aby skreślić te domy o których rozważacie pod kątem tylko 15 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spełnienie warunku takiego to dość sporo okien i ściana z 10cm izolacji ...

ale rzopa będzie z mocą szczytową na poziomie 10W/m2 to jest tyle i aż tyle. Wystarczająco aby skreślić te domy o których rozważacie pod kątem tylko 15 kWh.

To tylko przykład. :) Przegiąć można w każdą stronę. Po to są normy by nie trzeba było kombinować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babcie dawno już uczyły, że latem za dnia okien nie otwieramy i nie odsłaniamy (chodzi o cień a nie wew. żaluzję, gorącą od słońca) a drzwi tylko od północnej strony.

Można sobie z upałem poradzić ale trzeba przestrzegać pewnych zasad jak wszędzie.

 

Wiem wiem, dyskutowalismy o tym juz kiedys, ale nie moze byc tak, ze bede w nerwach drzwi tarasowe 100 razy dziennie zamykal, i kazdemu kto wychodzi na taras kazal to robic tylko dlatego, ze dzien czy 2 szybciej sie dom przegrzeje.

 

U mnie poprzedniego lata caly czas ktos w domu byl, drzwi tarasowe uzywane caly czas, wieczorem mimo, ze jeszcze bylo dosc goraco juz sie nawet nie oplacalo za 2,3 minuty zamykac taki byl ruch :) a w tym roku bedzie pewnie wiekszy bo dzieki klimie bedzie chlodek nie wazne jak dlugo beda upaly :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnie lato było w cieniu 37st.C - dom jest dla nas nie my dla domu - chłodzenie staje się bezwzględnie konieczne, zwłaszcza, że dogrzewając obniża znacznie rachunki zimą. Tylko ciepłownicy uważają, że pompy ciepła są do ogrzewania - bo tak się je drożej sprzeda. Powietrzne pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem i tak wyprą te do centralnego, choćby się ciepłownicy skręcali.

Przyjdą mrozy i sam się Pan zdziwi jak to grzeje Szanowny Panie miloszenko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnie lato było w cieniu 37st.C - dom jest dla nas nie my dla domu - chłodzenie staje się bezwzględnie konieczne, zwłaszcza, że dogrzewając obniża znacznie rachunki zimą. Tylko ciepłownicy uważają, że pompy ciepła są do ogrzewania - bo tak się je drożej sprzeda. Powietrzne pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem i tak wyprą te do centralnego, choćby się ciepłownicy skręcali.

Przyjdą mrozy i sam się Pan zdziwi jak to grzeje Szanowny Panie miloszenko

 

Ponizej -10 nie bede swojego LG meczyl, ale takich dni z reguly jest kilka zeby w poludnie tez bylo -10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom jest dla nas nie my dla domu - chłodzenie staje się bezwzględnie konieczne
Panie Tomaszu nie ! właśnie to jest sztuka aby pasywniak był paswyny co jest wyraźnie zaznaczone.

bezpośrednim parowaniem i skraplaniem i tak wyprą te do centralnego, choćby się ciepłownicy skręcali.
ale tu nie ma ciepłowników !

Pan tylko kijem wodę mąci. Ponieważ przestawia Pan tylko swoje domysły ... oparte na spojrzeniu.

Cóż gratuluje ... iż jedno spojrzenie wystarczy aby napisać podręcznik jakie straty, jak się grunt zachowuje ... cały świat to głupcy tylko jedyny prometeusz Tomasz Brzęczykowski wie.

Pan się nie wywinie ... jeszcze czytałem Pańskie rewelacje odnośnie pomp ciepła ! przecież Pan to w potępiał w czambuł !

bardzo bardzo powoli Pan dochodzi do wniosków co bardziej roztropni już dawno wiedzą.

Stąd opór przed Pańskimi wymysłami.

Jak one już dawno zostały rozważone jeszcze niczym Pan się tu udzielał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Pan ma męczyć ? LG 2kW na 21-letni dom 280m2 tej zimy pokryło 100% zapotrzebowania, najniżej było -14st.C
Włączana była w weekendy jak właściciel zajeżdżał na imprezę i w tygodniu na godzinę dziennie by nie zamarzło. :) Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część rzeczy co pisze Pan Tomasz jest dobre, np to że dom musi być szczelny.

Czy to że ścianę trzeba zabezpieczyć przed kondensacją, czy rolą izolacji jest wywalenie C.O.

Totalną klapą jest natomiast obrona tego ! w znachorski sposób !

Wpadanie w panikę, straszenie itp. Panie Tomaszu to czy ściana ulegnie zawilgoceniu czy nie, to się liczy.

Jako obliczenia cieplno-wilgotnościowe. Jest też opisane jak długo z wilgoci technologicznej będzie wysychał mur np BK i EPS czy BK Wełna czy ceramika ...

jest o tym. Na dwa etapy pierwsze nie będzie zależał od warunków zewnętrznych .. całą objętością będzie wyparowywać .

drugi etap już jest dużo dłuższy i zależy od oporów dyfuzyjnych.

Chcę Panu powiedzieć żeby Pan nie walczył z wiatrakami i kopał otwarte drzwi i profesorów z prof Pogorzelskim na czele !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część rzeczy co pisze Pan Tomasz jest dobre, np to że dom musi być szczelny...

Brzęczkowskiemu chodzi o szczelność ścian. Wg niego przez murowane ściany ucieka powietrze. (kompletną ścianę: tynk, izolacja termiczna, mur, tynk, farba). Kiedyś podawał dobowe wartości - jakoś tak 2 m3 na 1m2 ściany przez dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzęczkowskiemu chodzi o szczelność ścian. Wg niego przez murowane ściany ucieka powietrze. (kompletną ścianę: tynk, izolacja termiczna, mur, tynk, farba). Kiedyś podawał dobowe wartości - jakoś tak 2 m3 na 1m2 ściany przez dobę.

i tu jest problem Pana Tomasza ... Kubuś Fatalista ! przez co ucieka bardzo wiele merytorycznych informacji.

Nie jest też tak iż ściana murowana to szczyt szczelności, wiem np po tym jak był pręt do mocowania grzejnika, przyłożenie w wietrzny dzień ręki w to miejsce, skutkowało wyczuciem ruchu powietrza dość mocnego ... zwłaszcza iż pustka powietrzna ma tylko 1,5cm i za nią jest 28cm MAX'a plus od środka pustak .

Ale dzięki temu jest bardzo niska wilgotność i nie ma grzybka ... bo jest masa miejsc gdzie przy wilgotności 40% już by pierczary rosły ...

ten dodatkowy lewy strumień powietrza trzyma to w kupie.

Ale TB tak nastraszy iż lepiej ucieka,ć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...