Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Akumulacja pod domem oznacza wyrównanie temperatur a nie oddawanie ciepła. To nie ma być GMC. Wyrównanie temperatur oznacza zmniejszenie czy też brak naszej ulubionej delty T co oznacza zmniejszenie czy nawet ustanie przepływu ciepła. To że ignorujesz to zjawisko mogło by być niezrozumiałe ale patrząc na inne twoje tezy nie jest.

 

Nie wyrówna Pan temperatury pod domem - Takie obłożone styropianem w głąb ziemi instalacje ISOMAX już wyrywaliśmy. Ma Pan przykład, że komuś na świecie to sie udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeżeli Pana to ciekawi, To 8,5 W z kabla w wiaderku plastikowym z 25 kg piasku - nie podniosło temperatury tego piasku nawet o 1 st.C przez tydzień pracy.

Czyli po przeliczeniu - daje to 530W/m3 piasku - czyli 100m3 piasku pod domem nie zagrzeje się od 53kW, Rozpraszanie ciepła w piasku ma Pan na tym wykresie

pojemnosc_cieplna_gruntu_imagelarge.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez sobie zapodam linka tak jak TB...

http://www.energimyndigheten.se/Hushall/Din-uppvarmning/

Dzielac straty domu na % widac ile ten grunt ciagnie....

Czyli jak w tym przypadku Szwedzi podają - w domu 150m2 - kontakt z gruntem 80m2 ( zapewne) - to 3000kWh do gruntu!!!!

 

Piszemy od domach 0-20kWh/m2 rocznie - czyli dom 150m2 - ma się zmieścić w 3000kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie 19000 a 3000kWh do gruntu.

Czytanie ze zrozumieniem się kłania.:mad: Wyjaśniam - jeśli do gruntu 3000 to cały dom 19000. Tak wynika z tego linka. Ale jeśli by się okazało że do gruntu 500 to cały dom 3166.

Teraz jaśniej?

Ale rozumiem że pan wie i do gruntu nie ma opcji żeby było mniej jak 3000

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Pana to ciekawi, To 8,5 W z kabla w wiaderku plastikowym z 25 kg piasku - nie podniosło temperatury tego piasku nawet o 1 st.C przez tydzień pracy.

Czyli po przeliczeniu - daje to 530W/m3 piasku - czyli 100m3 piasku pod domem nie zagrzeje się od 53kW, Rozpraszanie ciepła w piasku ma Pan na tym wykresie

[ATTACH=CONFIG]208898[/ATTACH]

Ciepło właściwe piasku wynosi w od 840 do 1180 J/(kg*K) Aby podgrzać 25kg piasku o 1K potrzeba od 5,8 do 8,2 Wh, czyli idealnie zaizolowane wiadro z piaskiem powinno nagrzewać się w tempie ok. 1K na godzinę.

Jednak wiadro to ma pewnie powierzchnię zewnętrzną 0,4-0,5m2 (tyle ma typowe 25kg wiaderko po farbie).

Taka powierzchnia bez problemu rozprasza te 8,5W mocy grzewczej.

Nie zapewnił Pan podstawowych warunków, aby to doświadczenie uznać za rzetelne : suchego piasku lub sprawdzenie jego wagi na początku i końcu eksperymentu, ruchu powietrza wokół zestawu w powietrzu w wiadra z piaskiem.

Jak podaje Pan rysunek, to wypadałoby podać jego źródło : http://solis.pl/index.php/projektowanie_instalacji/instalacje_zrodla/pojemnosc_cieplna_gruntu

Inna sprawa, że wykres ten nie pokazuje rozpraszania ciepła w piasku, lecz jego pojemność cieplną. W dodatku po jednej stronie wykresu jest błąd : jednostką powinno być Wh/(m3*K), a nie kWh/(m3*K).

Piasek nie zagrzeje się od W/m3 (moc na jednostkę objętości), tylko od Wh/m3 (energia dostarczona do 1m3 piasku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Szanowny Pan przeczyta - ogrzewanie niecałe 14 000 kWh - Oświetlenie ( bez cwu ) 6000 kWh - to też ogrzewanie - Wiem, że w Szwecji sporo się Pali światła zimą - poza tym tv i komputery... minimum z tych 6000kWh - 4000kWh przypada na sezon grzewczy.

Czyli mamy niecałe 19000kWh - do ogrzewania może Pan zysków ze sprzętów, światła i gotowania - nie liczyć, ale jeżeli liczymy ile kWh poszło do gruntu - to należy to uwzględnić.

dalej w tekście czytamy, że do gruntu ucieka 15-20% w tym domu.

18000kWh x 15% = 2700kWh 18000 x 20% = 3600kWh.

 

Czyli ciepło jakie uciekło do gruntu to od 2700kWh do 3600kWh czy podając 3000kWh - popełniłem błąd? A może Pan ma problemy ze zrozumieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło właściwe piasku wynosi w od 840 do 1180 J/(kg*K) Aby podgrzać 25kg piasku o 1K potrzeba od 5,8 do 8,2 Wh, czyli idealnie zaizolowane wiadro z piaskiem powinno nagrzewać się w tempie ok. 1K na godzinę.

Jednak wiadro to ma pewnie powierzchnię zewnętrzną 0,4-0,5m2 (tyle ma typowe 25kg wiaderko po farbie).

Taka powierzchnia bez problemu rozprasza te 8,5W mocy grzewczej.

Nie zapewnił Pan podstawowych warunków, aby to doświadczenie uznać za rzetelne : suchego piasku lub sprawdzenie jego wagi na początku i końcu eksperymentu, ruchu powietrza wokół zestawu w powietrzu w wiadra z piaskiem.

Jak podaje Pan rysunek, to wypadałoby podać jego źródło : http://solis.pl/index.php/projektowa...cieplna_gruntu

Inna sprawa, że wykres ten nie pokazuje rozpraszania ciepła w piasku, lecz jego pojemność cieplną. W dodatku po jednej stronie wykresu jest błąd : jednostką powinno być Wh/(m3*K), a nie kWh/(m3*K).

Piasek nie zagrzeje się od W/m3 (moc na jednostkę objętości), tylko od Wh/m3 (energia dostarczona do 1m3 piasku).

 

 

Też tak myślałem, Panie Henryku, że pomyłka. Dlatego zadzwoniłem na wydział geologii ( wiele lat temu ) dlatego nie pamiętam do kogo i dowiedziałem się, że tu nie chodzi o ciepło właściwe piasku a ciepło właściwe magazynu gruntowego - Już to pisałem wcześniej - To ilość kWh potrzebna do podgrzania 1 m3 gruntu o jeden stopień w stosunku do układu i utrzymanie tego stanu przez sezon grzewczy - Taką sobie jednostkę do rozpatrywania gmc wymyślono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Wyjaśniam - jeśli do gruntu 3000 to cały dom 19000. Tak wynika z tego linka. Ale jeśli by się okazało że do gruntu 500 to cały dom 3166.

W linku są podane straty całego domu w kWh i procentowy rozkład na przegrody. Co wcale nie oznacza, że w każdym domu będzie taki procentowy rozkład.

Jeżeli bym w tym domu ( co jest opisany) dołożył po 1 m izolacji w ściany i dach - założył rekuperator - TO NA BOGA - zmniejszyłem straty domu, a do gruntu dalej ucieka 3000kWh - i będzie to np 80%!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa odcinki kabla samoregulującego, który może się rozgrzać do +32 st.C - Opór rośnie wraz temperaturą. Włożone w identyczną izolację. Oba w powietrzu i w piachu pobierają taką samą moc. Temperatura piachu jest taka sama jak powietrza. Po zakopaniu przewodu w piachu, zaczyna pobierać więcej W na utrzymanie tej samej temperatury wewnętrznej . Czekam teraz na niższe temperatury, bo delta T 8-9 st. między wnętrzem a odbiornikiem jest zbyt mało spektakularna. Choć już widać, że przy tak małej delta T różnica w odbiorze jest znaczna.

 

 

TB a jaka ta izolacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma znaczenie? Ważne, że nie chłonie wody, nie przepuszcza powietrza, nie zmienia parametrów w różnych warunkach i jest identyczna na obu grzałkach.

Obie grzałki umieszczone w piachu i powietrzu pobierają identycznie .

Miałem nosa!

Oczywiście, że ma to znaczenie, podobnie jak sposób pomiaru mocy, zmiany temperatury w pomieszczeniu, wilgotność piasku i powietrza, ruch powietrza, a nawet materiał z którego wykonane jest owo sławetne wiadro.

Bez podania takich danych, taki pomiar jest kompletnie niewiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma znaczenie? Ważne, że nie chłonie wody, nie przepuszcza powietrza, nie zmienia parametrów w różnych warunkach i jest identyczna na obu grzałkach.

Obie grzałki umieszczone w piachu i powietrzu pobierają identycznie .

 

Zaraz, bo chyba czegoś nie rozumiem? :D. Jak Pan wsadzi jedną grzałkę do piasku, a druga jest na powietrzu to biorą tyle samo, a jak wsadzi je Pan dodatkowo w izolację to ta w piasku bierze więcej :D. Czy to Pan chciał przekazać?

 

Wątek czytam dla relaksu, bo wiedzy mi na pewno od tego nie przybędzie, ale tutaj własnie wchodzimy na kolejny poziom absurdu :D:D:D. Przepraszam, ale nie byłem przygotowany :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nosa!

Oczywiście, że ma to znaczenie, podobnie jak sposób pomiaru mocy, zmiany temperatury w pomieszczeniu, wilgotność piasku i powietrza, ruch powietrza, a nawet materiał z którego wykonane jest owo sławetne wiadro.

Bez podania takich danych, taki pomiar jest kompletnie niewiarygodny.

 

A powiedz mi HenoK, czy Twoim zdaniem jeśli izolacja na grzałkach byłaby odpowiednio gruba - powiedzmy 20cm styro, to te wymienione przez Ciebie zmienne można pominąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, bo chyba czegoś nie rozumiem? :D. Jak Pan wsadzi jedną grzałkę do piasku, a druga jest na powietrzu to biorą tyle samo, a jak wsadzi je Pan dodatkowo w izolację to ta w piasku bierze więcej :D. Czy to Pan chciał przekazać?

 

 

Tak własnie o to chodzi, po prostu styropian lub inny izolator termiczny w zetknieciu z piachem (gruntem) doznaje cudownej przemiany i z izolatora staje sie przewodnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, bo chyba czegoś nie rozumiem? :D. Jak Pan wsadzi jedną grzałkę do piasku, a druga jest na powietrzu to biorą tyle samo, a jak wsadzi je Pan dodatkowo w izolację to ta w piasku bierze więcej :D. Czy to Pan chciał przekazać?

 

Wątek czytam dla relaksu, bo wiedzy mi na pewno od tego nie przybędzie, ale tutaj własnie wchodzimy na kolejny poziom absurdu :D:D:D. Przepraszam, ale nie byłem przygotowany :D:D:D

Nie wiesz, że w tym wątku nie wypada używać emotikonek, bo to strasznie denerwuje autora wątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi HenoK, czy Twoim zdaniem jeśli izolacja na grzałkach byłaby odpowiednio gruba - powiedzmy 20cm styro, to te wymienione przez Ciebie zmienne można pominąć?

 

Ona powinna miec 30 cm styropianu, dokladnie tyle ile w domach izolowanych, doswiadczenie powinno odwzorowac jak najwierniej warunki rzeczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...