Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pierwsze izolacja od środka nie będzie nigdy w domu murowanym ciągła.
Zawsze jest ciągła - to jest jedna z podstaw izolowania.

Drugie budynek nie stoi dwa dni aby trąbić o pochłanianiu ciepła przez mur
Ma Pan rację, gdyby stał dwa dni - słowa bym nie napisał, niestety, mur utrudnia sterowanie i zabiera kasę, przez wiecej niż dwa dni.

Pozbywając się zapasu w pojemności cieplnej.
Nie zapominam !!! Pamiętam i ją ZWALCZAM . Pojemność cieplna płyty fundamentowej jest aż nadto dla zysków wewnętrznych. I ciepło tam zakumulowane można wykorzystać. Ciepło w murze można wykorzystać, gdy jest on na zewnątrz. Akumuluje ciepło ze słońca ograniczając straty przez izolację. Grzanie muru ciepłem wewnętrznym jest bez sensu, nie odda mur tego do wewnątrz. Mur to ciężka konstrukcja a najlepszą izolacją jest płyta fundamentowa. Izolacja jest delikatna i na dłuższą metę nie wróżę przyszłości ciężkim domom na lekkiej izolacji. To powinien wiedzieć każdy inżynier z nie nieliczni.

Tworzenie własnych hipotez na temat dyfuzji pary wodnej
Nie uważam pobierania 100cm3 próbek styropianu z elewacji i ważenie ich za tworzenie hipotez.

Takie coś może tylko osoba nie douczona promować.
W ramach douczania - nie z przymiotnikami piszemy łącznie.

Dodam Panu jeszcze, że fachowca od izolowania bardzo łatwo rozpoznać - ON WIE, ŻE W DOMACH IZOLOWANYCH ( JAK W TEMACIE) MUSI BYĆ KABEL W PODŁODZE..

Może Pan się spytać nawet Pana Krzysztofa Lisa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkava walczył o super okna a teraz się z tego nabija choć w północnym klimacie U=0,35 to nie jakiś cud tam (http://www.efficientwindows.org/toolkits/tk_designer2_1.cfm - tekst z 2007r.; produkt z katalogu np.: http://www.efficientwindows.org/manu_products.php?mfgID=2708&id=29&windID=19&city=New%20York&state=New%20York&houseType=1story&prodType=WN&new=N).

 

Jednak cud:

U-factor (U-value). A measure of the rate of non-solar heat loss or gain through a material or assembly. It is expressed in units of Btu/hr-sq ft-°F (US) or W/sq m-°K (European metric). Values are normally given for NFRC/ASHRAE winter conditions of 0° F (18° C) outdoor temperature, 70° F (21° C) indoor temperature, 15 mph wind, and no solar load. The U-factor may be expressed for the glass alone or the entire window, which includes the effect of the frame and the spacer materials. The lower the U-factor, the greater a window's resistance to heat flow and the better its insulating value.

 

To convert the U-factor from US (imperial/IP) to European (metric/SI), multiply the imperial number by 5.678. For example, If U=0.35 Btu/hr-sq ft-°F in imperial units, then 0.35*5.678 = 1.9873. The U-factor in metric units will be 1.9873 W/sq m-°K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest ciągła - to jest jedna z podstaw izolowania.

 

Tylko w kszhowym domku. Innej koncepcji z zachowaniem ciągłości nie widziałem.

 

Nie uważam pobierania 100cm3 próbek styropianu z elewacji i ważenie ich za tworzenie hipotez.

 

Jakie te próbki miały wymiary ?

 

Dodam Panu jeszcze, że fachowca od izolowania bardzo łatwo rozpoznać - ON WIE, ŻE W DOMACH IZOLOWANYCH ( JAK W TEMACIE) MUSI BYĆ KABEL W PODŁODZE..

Może Pan się spytać nawet Pana Krzysztofa Lisa

 

Możesz podać źródło, gdzie on tak definitywnie stwierdził ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzany 8 godzin dziennie, bez sobót i niedziel, być może zbliżył się do tego wyniku.

 

Czyli w normalnym uzytkowaniu domowym byłoby to powyżej 100 kWh/m2, uwzgledniając ze po południu i w nocy oraz do 8 rano jest najzimniej, takze soboty i niedziele. Tak to dobrze jest manipulować informacją i udowadniac na tym przykładzie sensownosc 30 cm styro w podłodze.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło w murze można wykorzystać, gdy jest on na zewnątrz
no tak kolejny kop tym razem w gościa co robi Dr ... ze ścian kolektorowoakumulacyjnych ! bez izolacji transparętnej efektu nie ma !!!! ale Pan wie ...

 

Panie Tomaszu niech Pan weźmie dwa wiaderka ... jedno z izolacją z zewnątrz i 3 cm betonu drugie zamiast betonu niech ma 3cm izolacji.

A to pierwsze 3cm izolacji na zewnątrz. I niech Pan wygrzeje beton do temp 20st .. i powietrze w drugim.

Oba szczelnie zamknięte ... w którym szybciej spadnie temperatura powietrza ?

 

Pana hipotezy były by tezami w stanie takim ...

Wyciąga Pan budynek z ciekłego azotu ... zimny jak diabli i chce Pan szybko ogrzać ten budynek. Widzi Pan ja rozumie co Pan chce osiągać.

I w tedy przy zimnym budynku z sekundy na sekundę ... te postulaty Pańskie mają sens.

 

Ale budynek nie stoi w danym miejscu parę sekund tylko stoli lata.

I właśnie w lecie, czy jesienią ... spokojnie mur otrzymuje średnią temperaturę powietrza !! i w tedy Pańskie postulaty tracą sens.

A powiem że są szkodliwe, ze względu na dużo większe wahania temperatury!

 

No doczytałem później co pisałeś wcześniej A po tym się pojaśniło: http://www.buildingscience.com/docum...-r-value-walls

tak trafiłem na okna R 20 .. zrobiłem tylko oczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w kszhowym domku. Innej koncepcji z zachowaniem ciągłości nie widziałem.
Ja piszę o swoich doświadczeniach, Szanowny kszu o swoich. Jeżeli nie ma ciągłości izolacji to dom może zużywać nawet ponad 30kWh/m2 i mogą tworzyć się zawilgocone miejsca grożące rozwojem grzyba.

Jakie te próbki miały wymiary ?
Opisywałem... Urządzenie to "koronka" do gniazdek fi 6cm (wewnątrz niecałe 57mm ) na wierareczce akumulatorowej - wywierca Pan krążek z elewacji obcina 4cm następnie wstawia z powrotem zacierając kółko na elewacji. Mało co widać, zwłaszcza jak elewacje nie są nowe.

Z test Pana Lisa był tu podawany, nie chce mi się szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak kolejny kop tym razem w gościa co robi Dr ... ze ścian kolektorowoakumulacyjnych ! bez izolacji transparętnej efektu nie ma !!!! ale Pan wie ...

 

Panie Tomaszu niech Pan weźmie dwa wiaderka ... jedno z izolacją z zewnątrz i 3 cm betonu drugie zamiast betonu niech ma 3cm izolacji.

A to pierwsze 3cm izolacji na zewnątrz. I niech Pan wygrzeje beton do temp 20st .. i powietrze w drugim.

Oba szczelnie zamknięte ... w którym szybciej spadnie temperatura powietrza ?

Spokojnie bez nerwów i Pan jak to przetrawi to zrozumie. Bo to jest w sumie dość proste.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w normalnym uzytkowaniu domowym byłoby to powyżej 100 kWh/m2, uwzgledniając ze po południu i w nocy oraz do 8 rano jest najzimniej, takze soboty i niedziele. Tak to dobrze jest manipulować informacją i udowadniac na tym przykładzie sensownosc 30 cm styro w podłodze.
Ciepło jest 24/24 nikt nie zamraża komputerów, papierów, wody ... Pan z tej bezradności nie dość, że próbuje być złośliwy to jeszcze uważa Pan, że z ogrzewaniem jak ze światłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan jak przetrawi to przeprosi za zamieszanie. Pan nie rozumie że jest beka na 1000 litrów ... i w okresie letnim do tej beki w dzień w dzień idzie po parę litrów .. i jak zaczyna się zima beka jest pełna ... i ma z czego uchodzić woda ...

I tylko uzupełnia się straty. Czego Pan raczy nie rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z test Pana Lisa był tu podawany, nie chce mi się szukać.

 

Jeśli dobrze pamiętam, to tamte zdanie nie mówiło o tym, że MUSZĄ być kable w pasywnym.

 

Poza tym p. Lis pisze coś takiego:

"Przykładowo, dom pasywny może być z powodzeniem ogrzewany nadmuchowo, energią elektryczną. Nie ma więc potrzeby montowania w nim tradycyjnej instalacji ogrzewczej, tj. kotła, pomp i armatury, ogrzewania podłogowego lub grzejników. Ciepło rozprowadzane jest tą samą instalacją, którą przepływa świeże powietrze, czyli wentylacją mechaniczną."

 

czyli coś, z czym się nie zgadzasz. Jakim zatem autorytetem jest p. Lis ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam, to tamte zdanie nie mówiło o tym, że MUSZĄ być kable w pasywnym.

 

Poza tym p. Lis pisze coś takiego:

"Przykładowo, dom pasywny może być z powodzeniem ogrzewany nadmuchowo, energią elektryczną. Nie ma więc potrzeby montowania w nim tradycyjnej instalacji ogrzewczej, tj. kotła, pomp i armatury, ogrzewania podłogowego lub grzejników. Ciepło rozprowadzane jest tą samą instalacją, którą przepływa świeże powietrze, czyli wentylacją mechaniczną."

 

czyli coś, z czym się nie zgadzasz. Jakim zatem autorytetem jest p. Lis ?

To nie to, ze nie zgadzam, tylko, że coś takiego nie wyjdzie jak samo nadmuchowe a o łączeniu z wentylacją nie muszę pisać.

Nie napisałem też, że Pan Lis jest ekspertem od domów izolowanych, jak ciepłownik być takim nie może. Dlatego napisałem "nawet". Że nawet Pan Lis zauważył, że w domu pasywnym - czyli jak w temacie - ogrzewanie tylko elektryczne. A ja zapewniam Pan, że jak do zużycia kWh ( jak w temacie) doda Pan "komfort" ( co też jest w temacie ) to ogrzewanie podłogowe - będzie na 1 miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Pan jak przetrawi to przeprosi za zamieszanie. Pan nie rozumie że jest beka na 1000 litrów ... i w okresie letnim do tej beki w dzień w dzień idzie po parę litrów .. i jak zaczyna się zima beka jest pełna ... i ma z czego uchodzić woda ...

I tylko uzupełnia się straty. Czego Pan raczy nie rozumieć.

Pan naprawdę nie może załapać tak prostych spraw, użyteczna akumulacja ciepła ?

Czego nie mogę zrozumieć? Prostej sprawy! Jak można nie rozumieć tego o czym piszę. Jak może myślący, człowiek proponować ciężki dom na lekkiej izolacji? Jak może wpaść do głowy pomysł odwracania ról i ochrony muru przez styropian. Przecież to jest tak niedorzeczne, że tylko silna indoktrynacja może tak uszkodzić myślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy robili testy, gdzieś to tutaj ktoś przytaczał. Wychodziło z nich że lepiej nie ocieplać cienko muru w ogóle bo straty na tym, że mur się nie ogrzewa będą wyższe niż zyski z izolacji; nie pamiętam o jaką grubość chodziło ale może coś ~10cm EPS.

Z tego jednak widać, że mur się od słońca nagrzewa i każda jego temp. wyższa od temp. zewn. to mniejsze straty. Ale z drugiej strony to tynk na EPS nagrzewa się o wiele szybciej do o wiele większych temp. Z "trzeciej strony" też i szybciej traci.

sorry, ale to bujda na resorach.

Dom u rodziców jest wystawiony prawie idealnie na południe i co ściana w środku zimna jak piernik ... u teściów dom z 10cm izolacją ... ściana południowa ciepłą ... sezon grzewczy ? u rodziców średnio 1,5 miesiąca dłuższy.

Budy na resorach, to że chwilę będzie ciepła w ścianach ... to około 1-2% tej energii uda się zjeść .. to są słowa doktoranta od ścian kolektorowo akumulacyjnych ... gdzie o tym pisał pracę dr ... i długo z nim o tym rozmawiałem.

I dopiero izolacja transparętna plus okiennice można mówić o sukcesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię Panu zyski z nie osłoniętego muru nie istnieją ! tak ciężko to pojąć.

I to że stała czasowa takiego domu jak Pan proponuje jest bliska zeru !

Ale Pan chce zajmować się tym do czego Pan nie ma wiedzy.

To nie jest kwestia mówienia czy pisania. ja to sprawdziłem budując dom testowy 120m2 na Bartyckiej 133 (1990-1997) . Jedna połówka była ocieplona od zewnątrz druga od wewnątrz. Obie ogrzewane kablami i wentylacja z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok kiedyś to przytaczał. Rzeczywiście było coś z tą izolacją, ale w domach o których pisze TB napewno nie będzie to efektywne.

Resultate von der Regierung bislang ausgeblendet

Bevor die EnEV verschärft werde, müssten "zunächst alle wissenschaftlichen Ergebnisse zusammengeführt und evaluiert werden", fordert Axel Gedaschko, Präsident des GdW Bundesverbands deutscher Wohnungs- und Immobilienunternehmen, deren 3000 Mitgliedsunternehmen rund sechs Millionen Mietwohnungen verwalten. "Die dabei gewonnenen Erkenntnisse müssen dann in das Gesamtpakete Energiewende einfließen."

Die Ergebnisse der bereits vor 27 Jahren erstellten Fraunhofer-Studie werden gestützt durch zwei spätere Untersuchungen anderer Institute. Deren Resultate wurden von der Bundesregierung allerdings bislang ausgeblendet. Das Hamburger Gewos-Institut verglich den Heizenergieverbrauch von Mehrfamilienhäusern mit einer massiven Ziegelwand und jenen mit zusätzlichen Außendämmung, die von 1984 bis 1992 errichtet wurden.

Das Resultat fassten die Gewos-Forscher so zusammen: Mehrfamilienhäuser mit einer ungedämmten Massivwand weisen "einen niedrigeren Jahresbrennstoffverbrauch auf als die Gebäude mit zusätzlicher Dämmung der Außenwand."

"Roczne zużycie paliwa niższe niż w budynkach bez dodatkowej izolacji zewnętrznej ściany."

Massive Wände speichern Wärme der Sonnenstrahlen

Zum selben Ergebnis kam eine Langzeituntersuchung des Heizenergieverbrauchs eines gedämmten und eines ungedämmten Miethauses mit massiven Ziegelsteinwänden einer Wohnungsgesellschaft in Hannover durch Jens Fehrenberg, Professor für Baukonstruktion an der Hochschule für angewandte Wissenschaft in Hildesheim. Im gedämmten Haus war der Energieverbrauch höher.

Auch Fehrenberg sieht die Ursache darin, dass die Ziegel die Wärme der Sonnenstrahlen speichern, zum Teil in die Innenräume abgeben und damit Heizwärmeverlusten vorbeugen. "Durch eine zusätzliche Außendämmung geht dieser Effekt verloren.

z:

http://www.welt.de/finanzen/immobilien/article109699115/Waermedaemmung-kann-Heizkosten-in-Hoehe-treiben.html

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...