Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panie Tomaszu. Nie mogę pojąć dla czego jest Pan wrogiem akumulacji ciepła w budynku. Wydaje się,że zwłaszcza w budynku niskoenergetycznym akumulacja ma kapitalne znaczenie na skrócenie sezonu grzewczego.Okresy przejściowe ,to idealny okres na korzystanie z dobrodziejstw akumulacji .Powód dla którego miał bym z tego rezygnować jest jakiś czy to autorska propozycja?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się,
Słusznie Pan to ujął.TO WYSZŁO W PRANIU< Akumulacja jest, w podłodze . I więcej nie potrzeba. Jest z tym tylko kłopot., koszty i dyskomfort. Akumulacja ma sens gdy jest słabo sterowalny system ogrzewania. Akumulacja też wiąże się z pośrednim systemem ogrzewania, a te się w domach jak w temacie w ogóle nie sprawdzają .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu. Nie mogę pojąć dla czego jest Pan wrogiem akumulacji ciepła w budynku. Wydaje się,że zwłaszcza w budynku niskoenergetycznym akumulacja ma kapitalne znaczenie na skrócenie sezonu grzewczego.Okresy przejściowe ,to idealny okres na korzystanie z dobrodziejstw akumulacji .Powód dla którego miał bym z tego rezygnować jest jakiś czy to autorska propozycja?
Równie dobrze mógłbyś zapytać o to jakąś babcię klozetową. Też usłyszałbyś bzdury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan naprawdę uważa, ze ja projektuje domy jak w temacie? A profesor Wójcik uważa prywatnie, że izolować się powinno od środka. Może Pan do niego napisać. Mnie odwiedził i życzył dalszych sukcesów.

 

Profesor Wójcik boi sie publicznie przekazac swoje poglądy na temat izolacji? a kto mu grozi mafia ciepłowników?. Znalazł chyba powiernika który przekaze tą wiedzę następnym pokoleniom. Jakas konspiracja, drugi obieg, najpierw dr Duda, teraz prof. Wójcik. Co jest grane? Takie autorytety i muszą sie kryc ze swoimi poglądami, to wprost nieprawdopodobne, Panie Tomaszu któż jeszcze Panu prywatnie powiedział o zaletach izolwania wewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej będzie jak napiszesz do firm które robią takie nagrzewnice pod konkretne parametry. Podaj mi te dane i oni zaprojektują Ci nagrzewnicę (wymiary) i podadzą Ci kwotę.

Druga sprawa, to skąd uzyskasz te dodatkowe 1kW mocy cieplnej (10W/m2 dla domu 100m2) z PC do CWU? To musi być duża i mocna pompa która wymaga wysokich przepływów powietrza. Chyba tylko wersje split masz na myśli, bo ta zintegrowana z zasobnikiem pracują do maks. chyba -7oC. Jeśli miałeś na myśli aristona, to wiedz, że on ma tylko 850W mocy cieplnej.

 

O aristonie nie myślałem nawet do samego grzania CWU jak dla mnie ma słabe parametry.

...dziś byłem w domu z ogrzewaniem nad którym myślę tyle że komercyjnym. Mam nadzieję że będę tak jeszcze kilka razy, rozjaśni mi to trochę w głowie, zapewne podzielę się relacjami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przeniesienie odp. energii to jakościowo - temperatura a ilościowo - wolumen.

Filtry jak będą to pomogą.

Ale jak pisano wczoraj - im wyższa temp. tym niższa sprawność PPCi, większe straty na całości i mniejszy komfort czy wyższa temp. omywającego nas powietrza.

 

Ale to jedno wejdzie w drugie, pompa zużyje więcej energii na podgrzanie wody do wyższej temp. a jeśli podgrzeje do niższej to przepływające powietrze przez nagrzewnicę szybciej ją wychłodzi tym samym pompa częściej będzie się załączać no i wentylacja też będzie pobierać więcej energii bo większy przepływ.... nie wiem co bardziej opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem po Politechnice tylko po WAT. Nie uczyli mnie, że czegoś nie można… Tam było: Masz łeb i ch... to kombinuj. .

Syndrom trepa?

 

Niemcy robili testy, gdzieś to tutaj ktoś przytaczał. Wychodziło z nich że lepiej nie ocieplać cienko muru w ogóle bo straty na tym, że mur się nie ogrzewa będą wyższe niż zyski z izolacji; nie pamiętam o jaką grubość chodziło ale może coś ~10cm EPS.

Z tego jednak widać, że mur się od słońca nagrzewa i każda jego temp. wyższa od temp. zewn. to mniejsze straty. Ale z drugiej strony to tynk na EPS nagrzewa się o wiele szybciej do o wiele większych temp. Z "trzeciej strony" też i szybciej traci.

A to ciekawe ile ten mur się ogrzeje, kiedy realnie w zimie mamy 6 godzin dnia przy średnim promieniowaniu 100W/m2. A więc ile z tego promieniowania zostanie pochłonięte przez mur? Może w nocy się nagrzewa? Tego te kłamiące Niemiaszki nie powiedzieli?

A jak już w zimie wyjdzie słoneczko na cały dzień to niby ile takich dzionków mamy w zimie, policzył ktoś?

A więc gdzie będzie ten bilans: ocieplać czy nie ocieplać nawet tym 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe ile ten mur się ogrzeje, kiedy realnie w zimie mamy 6 godzin dnia przy średnim promieniowaniu 100W/m2
błąd ...

4 godziny i pogodny dzień netto jest nawet 1020 Wat .

 

Kij między szprychy:

 

W domku 127m2, o kubaturze 330m3, podniesienie temperatury powietrza o 5stC to 0,5kWh, czyli max 30 groszy. Jaki jest sens płacić za coś lepszego niż konwektor, albo dobra farelka? No, chyba że ktoś ma darmowe drewno.

:) brawo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, o co chodzi z paleniem kurzu?

 

Czuć zapach spalonego kurzu. Ale nie przy temperaturze 50oC wody zasilającej wodnąnagrzewnicę tylko przy 50oC na wywiewie z wentylacji. Jeśli temp. nawiewu ma 50oC to oznacza, że grzałka elektryczna ma znacznie wyższą. Wtedy właśnie czuć ten palony kurz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...