Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Jak i dla jakich warunków to policzyłeś (czas, straty itp.)?

 

A tak:

 

Stąd:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pojemno%C5%9B%C4%87_cieplna

wziąłem ciepło właściwe powietrza pokojowego: 0,001297 J/cm^3*K.

Podniesienie temperatury powietrza o objętości 127m2*2,6m=330m3 o 1 K kosztuje 0,001297*100*100*100*127*2,6= 428269,4 J = 0,12 kWh

Więc podniesienie o 5K kosztuje 0,6kWh (to faktycznie nie to samo, ale gdzieś mi się zaokrąglenie wkradło) i kosztuje 0,6kWh*0,60zł/kWh = 0,36zł

 

Warunki:

Czas: 5 farelek o mocy po 1kW każda potrzebują na to 7 minut i 12 sekund.

Warunki: izolacja wewnętrzna, brak akumulacji, dom jak z tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cop mniejszy ale pompa mniej razy załączana niż przy niskiej temperaturze i szybszym wychładzaniu nagrzewnicy przez większą ilość wychładzającego powietrza

 

Nie będzie mniej załączeń. Skoro mniejszy COP, to musi więcej pracować aby przekazać tą samą ilość energii.

Rafał, zastanów się nad zakupem klimy za 2k i wsadzenie jej do kanału nawiewnego. Efektywność znacznie lepsza niż przy nagrzewnicy wodnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuć zapach spalonego kurzu. Ale nie przy temperaturze 50oC wody zasilającej wodnąnagrzewnicę tylko przy 50oC na wywiewie z wentylacji. Jeśli temp. nawiewu ma 50oC to oznacza, że grzałka elektryczna ma znacznie wyższą. Wtedy właśnie czuć ten palony kurz.

Temperatura ogrzewania zwykłego domu to 50*C myślisz że pasywny bedzie też potrzebował takiej temp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się da wysterować, przecież nie musisz dmuchać cały czas powietrzem o temp. np. 41,5-42stC a spokojnie może to być przedział 30-40stC. Poza tym pomyśl jak wysterować i prognozować ilość potrzebnej ciepłej wody do ogrzewania żeby niepotrzebnie jej nie grzać na końcówkach grzania.

 

Ja o tym doskonale wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij między szprychy:

 

W domku 127m2, o kubaturze 330m3, podniesienie temperatury powietrza o 5stC to 0,5kWh, czyli max 30 groszy. Jaki jest sens płacić za coś lepszego niż konwektor, albo dobra farelka? No, chyba że ktoś ma darmowe drewno.

Ktoś to już pisał. Zaraz... Sunrise? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedy będą filtry tego kurzu czuć nie będzie, bo skąd on się tam weźmie?

 

Tak, to prawda :)

Chciałem tylko sprostować informację o tym kiedy czuć palony kurz. Chodziło mi, że jeśli już ten kurz się pojawi, to musi to być znacznie wyższa temperatura nagrzewnicy niż te 50oC. Kolegom pomyliła się temp. nagrzewnicy z temperaturą powietrza wyrzucanego na salony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmuję sie kolektorami słonecznymi ale dzień (szczególnie zimą ) zaczynam od pomiarów ile słońca jest w słońcu.

 

Sprostuj,jeżeli moje obserwacje są fałszywe.

Odnoszę wrażenie,że,, namacalne" oddziaływanie słońca przez południowe okna ma miejsce dopiero w drugiej połowie marca. Wcześniejszy okres,jak świeci słońce to jest tylko widniej i nic nie ma wspólnego ze wzrostem temp. w domu od jego promieniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mierzę jak na razie - nie mam potrzeby, wystarczą mi obserwacje tego co słońce mi daje przez duże przeszklenia.

Całkiem co innego duże przeszklenia a całkiem innym zagadnieniem jest nagrzewanie się ściany zima. Tego nie należy mieszać. Nagrzewanie ściany zimą dla Brzęczkowskiego zimą to zyski, tylko jakie i ile to już nie potrafi powiedzieć, natomiast powtarza głupoty za Niemcami!!! sam czując wstręt do liczb ( jak to na trepa przystało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzęczkowskiego zimą to zyski, tylko jakie i ile to już nie potrafi powiedzieć, natomiast powtarza głupoty za Niemcami!!! sam czując wstręt do liczb ( jak to na trepa przystało).
1-2 %..? to dużo ... w granicach błędu. a gdzie inne przegrody ?

Do tego aby to działało musi być izolacja transparętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostuj,jeżeli moje obserwacje są fałszywe.

Odnoszę wrażenie,że,, namacalne" oddziaływanie słońca przez południowe okna ma miejsce dopiero w drugiej połowie marca. Wcześniejszy okres,jak świeci słońce to jest tylko widniej i nic nie ma wspólnego ze wzrostem temp. w domu od jego promieniowania.

Wielkość promieniowania wbrew pozorom jest stała nie zależnie od pory roku. Natomiast jeżeli już rozpatrujemy ile tego "wejdzie" przez okno zależy od kąta padania. Zimą praktycznie słońce będzie na przeciw okna a więc i najwięcej nagrzeje, latem słońce będzie "wisieć nad oknem a więc nagrzeje tylko parapet i trochę w około.

A najlepiej o tym właśnie wie kszhu jako posiadacz dużych okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość promieniowania wbrew pozorom jest stała nie zależnie od pory roku. Natomiast jeżeli już rozpatrujemy ile tego "wejdzie" przez okno zależy od kąta padania. Zimą praktycznie słońce będzie na przeciw okna a więc i najwięcej nagrzeje, latem słońce będzie "wisieć nad oknem a więc nagrzeje tylko parapet i trochę w około.

A najlepiej o tym właśnie wie kszhu jako posiadacz dużych okien.

 

Też mam bardzo dużo okien ale odczucia inne.

W takim razie płaski kolektor słoneczny w styczniu odchylony od pionu o 10st i taki sam kolektor w lipcu odchylony od pionu o 60st, powinien dostarczyć do glikolu w ciągu godziny w godz. południowych taką samą ilość energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie podobnie zakładając, że w zimie i w lecie różnia temp. między wnętrzem kolektora a zewnętrzem kolektora będzie taka sama (straty" własne kolektora"), no i czas oraz porę dnia przyjmiemy taka sama.

Ale tego nie da się porównać, zimy do lata chocby ze względu na kąt i czas podania.

Mozna natomiast teoretycznie.

Też mam bardzo dużo okien ale odczucia inne.

.

A to zależy od zapotrzebnowania na ciepło

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli iż 2-3% na południowej ścianie udało by się zyskać przez nie osłoniętą przegrodę z cegły.

Zysk wątpliwy.

 

Prawie podobnie zakładając, że w zimie i w lecie różnia temp. między wnętrzem kolektora a zewnętrzem kolektora będzie taka sama (straty" własne kolektora")
a co myślisz o próżniowych z bezpośrednim przepływem i jednej rurce osłonowej ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...