Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Testowaliśmy kiedyś ( poprzedniej zimy) system przenoszenia nadmiaru ciepła z pomieszczenia do pomieszczenia, wyszło bardzo fajnie. Jedyną tego wadą jest słaba znajomość fizyki wśród inwestorów. Chodzi o niechęć do ogrzewania podłogi podczerwienią czyli ogrzewanie sufitowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pan uważa, że precyzyjne aplikowanie ciepła przy małych potrzebach to, to samo jak przegrzewanie jednego pokoju - a ciepło się i tak rozejdzie...

Pan Sobie wyobrazi, że przy wodnym - mimo wszystko stratą jest powrót ciepła do zasobnika. Miejscowa wyższa temperatura w przegrodach to większe straty . Jest różnica między ciepłem wytworzonym a tym odebranym przez pomieszczenia. Im mniej potrzeba ciepła tym straty na powrocie są większe.

 

Uważam, że nie ma strat o jakich piszesz. Nie chodzi o przegrzewanie pomieszczeń w drugiej taryfie, żeby utrzymać ciepło do wieczora tylko o pracę pompy ciepła w trybie ciągłym tzn. nie uzależnionym od taryf. Choć i tak uważam, że straty pomiędzy przegrzewaniem posadzki w 2 trugiej taryfie względem płaskiej taryfy to raptem ok. 20% a nie 300% (zakładam SCOP pompy = 3).

Wyjątkiem rzeczywiście może być łazienka, bo tam przebywasz krótko i w tym czasie potrzebujesz szybko uzyskać temperaturę wyższą niż w innych pomieszczeniach.

 

Pan Sobie raczy wyobrazić przegrodę ( nawet izotropową 0.08W/m2xK) a w niej rurkę z czynnikiem 35st.C Temperatura przegrody od wewnątrz 22 st.C od zewnątrz np. -5 st. - Czy Pan uważa, że straty ciepła nie będą przez to większe?

 

W pasywnym, w rurce czynnik będzie miał 30oC, a może nawet i mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczyłaby ale nie wygląda poza tym grzeje konwekcyjnie a ja preferuję promieniowanie.
Ma bardzo dużą powierzchnię - i jest prawie do podłogi 180cm! - więc naprawdę niewiele się różni od mniejszych promienników ( które też lubię i też są trochę konwekcyjne)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie ma strat o jakich piszesz. Nie chodzi o przegrzewanie pomieszczeń w drugiej taryfie, żeby utrzymać ciepło do wieczora tylko o pracę pompy ciepła w trybie ciągłym tzn. nie uzależnionym od taryf. Choć i tak uważam, że straty pomiędzy przegrzewaniem posadzki w 2 trugiej taryfie względem płaskiej taryfy to raptem ok. 20% a nie 300% (zakładam SCOP pompy = 3).

Wyjątkiem rzeczywiście może być łazienka, bo tam przebywasz krótko i w tym czasie potrzebujesz szybko uzyskać temperaturę wyższą niż w innych pomieszczeniach.

 

 

 

W pasywnym, w rurce czynnik będzie miał 30oC, a może nawet i mniej.

Jestem pewien, że dzieli nas przepaść doświadczeń. Ja naprawdę robię ogrzewanie i wentylację z reku od ćwierć wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że dzieli nas przepaść doświadczeń. Ja naprawdę robię ogrzewanie i wentylację z reku od ćwierć wieku.

 

A co ma piernik do wiatraka ?

Czy uważasz zatem, że ogrzewanie jakie ma kszhu (ładuje ciepło w posadzce w 2 taryfie) jest nieefektywne ? Ile zaoszczędziłby jeśli przeszedłby na ogrzewanie ASIC w pierwszej taryfie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą jego ściany fundamentowe to mistrzostwo świata w sztuce budowlanej

 

Prosze sie nie napi*&^%$#ć z moich fundamentów :) juz dawno są wykonczone i wygladaja pieknie

odnośnie temperatur małe sprostowanie miałem zamoczone przewody wyprowadzone na zewnatrz co skutkowalo brakiem jakichkolwiek zmian temperatury na czujnikach (zwłaszcza w garażu).

Aktualne prawidłowe odczyty ps. pod domem temperatura spadła od stycznia do dziś o ~ 0,3*C z 15,2 do 14,9 przy ogrzewaniu przez ~ 14 dni tylko od 5:00 do 6:00 w domu temp ~ 21,5*C

temp_28_03_2014.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nadal różnica pomiędzy tym co na chudziaku (pod posadzką) a zaledwie 50cm głębiej to aż ~3,6stC (albo inaczej ponad 24%od niższej do wyższej) - dużo za dużo jak na nonsensowną teorię o "akumulacji gruntu" oraz o jego cudownej przewodności na nieosłonięte obszary poza domem.

 

Czytając Wasze wypowiedzi powinieneś napisać nie aż a tylko 3,6*C bo wg teorii przy 30cm izolacji ~ 10*C pod domem powinno wyjść delta ~ 7*C.

Moja wylewka ma ~ 23*C czujnik nie leży dokładnie na chudziaku tylko jest umieszczony w rurze nieczynnego jeszcze centralnego odkurzacza obustronnie szczelnie zamkniętego która biegnie po chudziaku ale przykrywa go warstwa 0,5 całej izolacji czyli na rurze leży 50mm styro. dletego jest tu lekkie przekłamanie. bardziej mnie interesują wartości pod domem które w przeciągu 3 miesięcy zmieniły sie tylko o 0,3*C ale temp zewnetrzne miełem różne od -17*C do aktualnych średnich w okolicach +10*C ...... ziemia od września troszke sie wychłodziła a sezon "zimowy" z przymrużeniem oka się kończy i spadek o 0,3*C jest dla mnie stabilną temperaturą.

 

Edit żeby mnie ktoś źle nie zrozumiał nie jestem zwolennikiem izolacji 10cm. Każdy robi na ile go stać i wg własnego uznania ....... ja mam jak mam i juz tego nie zmienie pokazuje tylko praktyczne zachowanie temperatur pod i w okolicach domu.

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stabilności będzie można mówić, jak nie będziesz nic dostarczał ani zewn. nie będzie się zmieniać.

A tu nie dość, że zewn. rośnie to jeszcze grzejesz więc to dosyć skomplikowane równanie aby na podstawie poszlak twierdzić, że coś jest stabilne lub nie.

Nie wypowiadam się więc na ten temat a tylko ta znaczna różnica na tak krótkim odcinku jest twardym argumentem.

 

OK tyle ze teraz ładuje w podłogę ~ 15kWh / dobe pomiędzy 5 a 6 godziną rano.

Zgłosze sie w lecie jak grunt juz sie sam rozgrzeje (okolice lipca sierpnia) i przedstawie wyniki z pomiarów pod domem .... OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgłoś ale najlepiej by można coś stwierdzić gdybyś przyszłą zimę grzał czymś farelkopodobnym a nie podłogówką i wtedy byłoby dokładnie widać co i jak. Jak na razie widać, że grunt jest o wiele cieplejszy od bardzo zaizolowanego lub zaizolowanego ale nie podgrzewanego od góry.

Farelko-podobne raczej nie bedzie :) ... dolna cześć tuż przed styropianem grzanej wylewki osiągana przy mrozach ~ -15*C wynosiła max +25,5*C zmierzone tym samym czujnikiem włożonym w rurki ogrzewania podłogowego które są drugim systemem w razie "W" i ewentualnym zakupem PC :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A górna? Na podłodze jaka wtedy temp.?

 

24,2*C taką temp ma górna część wylewki gdy na dnie jest 25,5*C mam dość nisko zatopione kable w ~ 11cm wylewce - kable są na głębokości ~ -7 do -8 cm czyli około +3 do +4 cm od izolacji w góre.

 

Edit:

Jak znajde wykres bo gdzieś go mam to podkleje

Edit II:

Mam co prawda jest to pomiar z XII ale obrazuje zachowanie sie temp na roznych cm wylewki.

Drugie zdjęcie pokazuje ze samochód w garażu juz wystygł :)

 

Edit III:

Wykres temp od 0:00 do 10:57 dnia 29-03-2014

pomiar_01-12-13.jpg

temp_28_03_2014_21_05.JPG

wykres_29_03_2014.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając Wasze wypowiedzi powinieneś napisać nie aż a tylko 3,6*C bo wg teorii przy 30cm izolacji ~ 10*C pod domem powinno wyjść delta ~ 7*C.

Moja wylewka ma ~ 23*C czujnik nie leży dokładnie na chudziaku tylko jest umieszczony w rurze nieczynnego jeszcze centralnego odkurzacza obustronnie szczelnie zamkniętego która biegnie po chudziaku ale przykrywa go warstwa 0,5 całej izolacji czyli na rurze leży 50mm styro. dletego jest tu lekkie przekłamanie. bardziej mnie interesują wartości pod domem które w przeciągu 3 miesięcy zmieniły sie tylko o 0,3*C ale temp zewnetrzne miełem różne od -17*C do aktualnych średnich w okolicach +10*C ...... ziemia od września troszke sie wychłodziła a sezon "zimowy" z przymrużeniem oka się kończy i spadek o 0,3*C jest dla mnie stabilną temperaturą.

 

Edit żeby mnie ktoś źle nie zrozumiał nie jestem zwolennikiem izolacji 10cm. Każdy robi na ile go stać i wg własnego uznania ....... ja mam jak mam i juz tego nie zmienie pokazuje tylko praktyczne zachowanie temperatur pod i w okolicach domu.

Taka różnica temperatur odpowiada, mniej więcej 5 cm warstwie styropianu pod podłogą. Tyle "warta" jest ta półmetrowa warstwa gruntu pod twoim domem. Świetny przykład na bąbel ciepła pod domem i potwierdzenie tego, że grunt ma opór cieplny. (ale odkrycie :)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka różnica temperatur odpowiada, mniej więcej 5 cm warstwie styropianu pod podłogą. Tyle "warta" jest ta półmetrowa warstwa gruntu pod twoim domem. Świetny przykład na bąbel ciepła pod domem i potwierdzenie tego, że grunt ma opór cieplny. (ale odkrycie :)).

Czekaj czekaj bo jestem teraz lekko wstawiony i nie rozumie Twojego języka :) i sie zastanawiam czy czasem mi nie ubliżasz .... możesz to napisać w normalnym języku ??? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj bo jestem teraz lekko wstawiony i nie rozumie Twojego języka :) i sie zastanawiam czy czasem mi nie ubliżasz .... możesz to napisać w normalnym języku ??? :D
:) piiiiiszeeemże podobamniesię ep. akumalacja, ep pod dwoim momem, ep.

 

 

Czyli zamiast 10 cm styro masz 15. Licząc U całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi tydzień mija z wyłączoną podłogówką.15,5oC pod chudziakiem ,jak dzwon .Wynika z tego ,że na utrzymanie tej temp. wystarcza ilość energii jaka przechodzi przez 18cm styropianu przy temp. posadzki 21oC i gruntu 15,5oC.

Wynika z tego również,że ładowanie pod posadzkę styropianu bez umiaru,nic nie daje . Skoro przy 18cm jest 15,5 a przy 30cm 10oC,to dawanie 30cm oprócz drenażu portfela, korzyści energetycznych nie przynosi. Wzrasta natomiast możliwość kondensacji pod styropianem gr. 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi tydzień mija z wyłączoną podłogówką.15,5oC pod chudziakiem ,jak dzwon .Wynika z tego ,że na utrzymanie tej temp. wystarcza ilość energii jaka przechodzi przez 18cm styropianu przy temp. posadzki 21oC i gruntu 15,5oC.

Wynika z tego również,że ładowanie pod posadzkę styropianu bez umiaru,nic nie daje . Skoro przy 18cm jest 15,5 a przy 30cm 10oC,to dawanie 30cm oprócz drenażu portfela, korzyści energetycznych nie przynosi. Wzrasta natomiast możliwość kondensacji pod styropianem gr. 30cm.

 

A jak grzejesz podłogę ? Wodną podłogówką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...