Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drugi tydzień mija z wyłączoną podłogówką.15,5oC pod chudziakiem ,jak dzwon .Wynika z tego ,że na utrzymanie tej temp. wystarcza ilość energii jaka przechodzi przez 18cm styropianu przy temp. posadzki 21oC i gruntu 15,5oC.

Wynika z tego również,że ładowanie pod posadzkę styropianu bez umiaru,nic nie daje . Skoro przy 18cm jest 15,5 a przy 30cm 10oC,to dawanie 30cm oprócz drenażu portfela, korzyści energetycznych nie przynosi. Wzrasta natomiast możliwość kondensacji pod styropianem gr. 30cm.

Co do zasady tak, co do szczegółów nie do końca. 30 cm styropianu odcina praktycznie straty energii do gruntu. Wskazuje na to temperatura, bliska tej pod budynkiem nieogrzewanym. Te 15 st gruntu to straty energii. Fakt, że są one małe nie powinien być zaskoczeniem. Grunt ma opór cieplny, niezależnie od tego co sądzi o tym Brzęczkowski, o popierających go fikołkach nie wspominając.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były wątpliwości ,że temp. posadzki zaniżona ,bo ogrzewanie podłogowe. Teraz sytuacja jest jasna.Ogrzewanie podłogowe wyłączone .Stąd straty dla 15,5/21oC przy 18cm to 1,o7.Przy 30cm i 10/21oC to 1,28Wh/m2. Może i to korzystne w upalne lato ale niekoniecznie zimą.

Wygląda na to ,że 30cm styropianu nie odcina strat do gruntu.Wygląda raczej na to że generuje większe niż 18cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były wątpliwości ,że temp. posadzki zaniżona ,bo ogrzewanie podłogowe. Teraz sytuacja jest jasna.Ogrzewanie podłogowe wyłączone .Stąd straty dla 15,5/21oC przy 18cm to 1,o7.Przy 30cm i 10/21oC to 1,28Wh/m2. Może i to korzystne w upalne lato ale niekoniecznie zimą.

Wygląda na to ,że 30cm styropianu nie odcina strat do gruntu.Wygląda raczej na to że generuje większe niż 18cm.

 

nydar, to co przedstawiasz to jest połowa strumienia energii jaki przepływa przez podłogę. Powinieneś liczyć do poziomu, gdzie masz stabilną temperaturę gruntu, czyli powinieneś wziąć jeszcze min. metr piachu. kszhu już nie musi, bo temp. gruntu ma stabilną zarówno pod samym styro jak i metr czy dwa w głąb (pomińmy narazie jego GWC). Utrzymanie tych 15,5oC pod podłogą wymaga dostarczenia energii. Myślisz, że skąd ta różnica między twoimi 15oC a kszhowymi 10oC ? Przecież nie z głębi ziemi tylko z domu.

 

Z drugiej strony pojemność cieplną piachu znasz. Wiesz ile trzeba energii, żeby naładować piach do takiej temperatury. Ale to już zrobiłeś ładując ciepło z kolektorów. Do jej utrzymania już tyle energii nie potrzeba. Wiadomo, że nie mówimy o temperaturach jakie chciał osiągnąć kolektor1 lecz o znacznie niższych. Straty jakie osiągasz to takie jakie wynikają z rozproszenia tych 15oC w gruncie dookoła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz ,że jest odwrotnie? To udowodnij:lol2:
:) Jak policzysz straty z deltą 22 - 15 czyli 7 st, to faktycznie wyjdzie ci mniej niż przy 30 cm styro. Jest jednak jeden cwancyk Takie liczenie jest prawidłowe, pod warunkiem, że te 15 st osiągniesz podgrzewając grunt innym źródłem energii niż podłoga domu. Źródłem darmowym, bo inaczej do wyliczeń musisz przyjąć również koszt jej uzyskania.

Jeżeli przyjmiesz że te 15 st to ciepło z podłogi to musisz potraktować podłogę i podbudowę razem jako jedną przegrodę. Nie jest to łatwe wyliczenie, bo trzeba by zmierzyć temperaturę również na większej głębokości, uwzględnić kształt budynku i ucieczkę ciepła przez strefy brzegowe. Te ostatnie decydują, tak naprawdę o tym, że straty przy 18 cm styro będą większe niż przy 30 cm.

Chyba, że dasz opaskę na 5 m od ścian. :) Wtedy różnica między 18 cm styro a 30 cm styro będzie pomijalnie mała, po okresie osiągnięcia stanu równowagi, dla 18 cm krótszego a dla 30 cm dłuższego. Pod warunkiem oczywiście, że nie ma pod spodem wysokiego poziomu wód gruntowych, bo w takim przypadku tylko 30 cm styro (dla domu pasywnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie,ale wytworzył się stabilny stan temp. nad i pod posadzką.Skoro trwa ,to oznacza,że energia dostarczana przez posadzkę jest wystarczająca na utrzymanie tych 15,5oC. A jest tego śmiesznie mało bo 25Wh/dobę.Gdyby temp. spadała to faktycznie potrzeby na utrzymanie tego stanu były by wyższe.Ale nie spada.

Przy grubszej izolacji i wilgotnym gruncie pod nią ,piach ma 2/2,5W/m/K,przy suchym 0,4. W tym jest cały cwancyk. W przypadku wilgotnego piachu,ilość energii jest chyba za mała aby go wysuszyć a wszystko co przez styropian przejdzie ,w wilgotnym jest rozpraszane bo dobrze przewodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie,ale wytworzył się stabilny stan temp. nad i pod posadzką.Skoro trwa ,to oznacza,że energia dostarczana przez posadzkę jest wystarczająca na utrzymanie tych 15,5oC. A jest tego śmiesznie mało bo 25Wh/dobę.Gdyby temp. spadała to faktycznie potrzeby na utrzymanie tego stanu były by wyższe.Ale nie spada.

Przy grubszej izolacji i wilgotnym gruncie pod nią ,piach ma 2/2,5W/m/K,przy suchym 0,4. W tym jest cały cwancyk. W przypadku wilgotnego piachu,ilość energii jest chyba za mała aby go wysuszyć a wszystko co przez styropian przejdzie ,w wilgotnym jest rozpraszane bo dobrze przewodzi.

To tylko potwierdzenie faktu, że ucieczka ciepła do gruntu to przede wszystkim strefy brzegowe. Nie wiem czy pamiętasz wyliczenie merkavy, przy zwiększeniu opaski straty spadały w sposób znaczący, przy zwiększaniu grubości styro w mniejszym stopniu. Małe straty u ciebie są też efektem takich a nie innych temperatur. Przy - 10 pewnie temperatura pod domem spadnie.

To wysuszanie podbudowy... Tak się zastanawiam jak miałoby to nastąpić pod domem i nie bardzo mogę sobie wyobrazić drogi ucieczki tej odparowanej wilgoci. Do góry nie, tylko ewentualnie w bok. Tu moja wyobraźnia zawodzi. Dałoby się tak dosuszyć kilkadziesiąt m3? Ja, przyznam nie mam pojęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że przy oporze dyfuzyjnym piachu takim jak 50m powietrza, wysuszenie nie jest zadaniem niewykonalnym . W pierwsze lato kolektor całe ciepło pchał pod dom,a było tego +/-2000kWh. Grunt po budowie,w koło domu wzruszony ,ułatwia to ujściu pary wodnej.Część pary została pewnie skondensowana w głębszych zimniejszych warstwach. Tam panują 100% stężenia pary a różnice temp nawet minimalne,powodują kondensację.

W domach takie ,,suszenie" trwa latami i jest faktem. W sposób sztuczny można to osiągnąć znacznie szybciej.

Mam w obrębie fundamentu jakieś 240ton piachu.Na podgrzanie tej masy tylko o 1oC,potrzeba 58kWh .Na odparowanie 1kg wody potrzeba 0,63kWh.

Z 2000kWh starczy na osuszenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 400 stron temu zamieszczałem wykres, który pokazuje, że 18cm to najzajebiściejsza grubość styropianu na świecie - przynajmniej na nydarowej działce. Nydar wręcz twierdził, że jego 18cm równa się jakościowo 40-50 centymetrom, za to kwotowo wychodzi ponad 2x taniej.

 

Osiemnaście centymetrów styropaniu daj,

Podłogę bedziesz miał naj naj naj naj naj,

A potem jeszcze odzysk z brudnych pomyj zrób,

Czternaście razy na dzień do wanny chlup chlup,

 

Oszczędzasz energię - poddasze grzej,

A potem to ciepło przepędź że hej,

A jak Ci się znudzi, to zmienisz se coś,

Na razie nie musisz - boś mądry jest gość!

 

Mądrością swą szpanuj - to ty żeś jest gość!

Nie słuchaj nikogo - pierniczy ci coś!

A gdy co mądrego powie obcy ktoś,

Udaj żeś nie słyszał - tyś w końcu jest ktoś!

 

O la la la la, o je je je je!

O łubudubu, o jebedebe,

A jak ty myślisz, że pszesadzam,

To powiem ci to, że tam ciebie mam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek: wersja na sobotę: http://www.slimocb.vdl.pl/2048/ :D

Na początku strasznie się pierd@|i;)

 

Wygrałem! Cycki cycki cycki cycki! I cycki!

Pokażę megan w pracy. Będzie z pewnością zachwycona. Ona ma większe! I co drugi dzień opowiada mi o swoich snach. No co mam robić? Co mam robić? Tyle pokus...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś nie zauważył to gradient przy ogrzewaniu przyjmuje się jako różnica na przegrodzie pomiędzy temp. wewnątrz a temp. na zewnątrz. W tym wypadku gradient ma znak ujemny a nie dodatni.

W takich warunkach i takim liczeniu jakie proponujesz na przegrodzie nie ma strat a są zyski jak np. na oświetlanych oknach latem;)

 

Real.

15,5oC pod chudziakiem i 21oC temp posadzki bez ogrzewania podłogowego od 14-tu dni.:D

Spróbuj jaki wierszyk napisać.Masz szansę być lepszym od Przemka czy tam TB .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mości fikołek ma taki styl. Jak brak argumentów to podważa odczyty z termometrów.

Krzysiek nie ma domu pasywnego ale 12kWh wystarcza na pokrycie wszelkich strat przez przegrody i utrzymanie stałej temp pod posadzką. A że w dzień +8 a w nocy znacznie mniej i średnia dobowa prawie jak średnia roczna w sezonie zimowym ,to nie ważne.Ważne aby jego było najjejsze.

Zresztą gila mnie czy uważa te dane za fałszywe. Lawina ruszyła i znajdzie się kilku chętnych co wsadzą czujniki pod chudziak ,by ukręcić łeb durnym teorią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mości fikołek ma taki styl. Jak brak argumentów to podważa odczyty z termometrów.

Krzysiek nie ma domu pasywnego ale 12kWh wystarcza na pokrycie wszelkich strat przez przegrody i utrzymanie stałej temp pod posadzką. A że w dzień +8 a w nocy znacznie mniej i średnia dobowa prawie jak średnia roczna w sezonie zimowym ,to nie ważne.Ważne aby jego było najjejsze.

Zresztą gila mnie czy uważa te dane za fałszywe. Lawina ruszyła i znajdzie się kilku chętnych co wsadzą czujniki pod chudziak ,by ukręcić łeb durnym teorią.

Fikołek ma problem. Jego guru nagle zmienił front i już nie twierdzi, że najwięcej cm od podłogi tylko używa U i to takiego samego dla wszystkich przegród. Dalej nie ma to sensu, związku z normą NF-15 żadnego ale co nasz fikołek z tym zrobi nie wiem. Pewnie jakieś nowe przedszkolaczkowe wyliczanki w excelu się pojawią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...