Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro nalegasz i koniecznie chcesz się kompromitować .

Strata wynika z przepływu energii od posadzki o temp.30oC do warstwy pod styropianem o temp.27oC. Wynosi więc 3oC x 4Wm2K= 12Wm2/K

Różnica między spodem posadzki 30oC a wierzchem 25oC wynika z pokrywania strat ciepła traconego przez pozostałe przegrody.Tak działa ogrzewanie podłogowe.

 

Nie wpadł bym na to aby tak pokrętnie liczyć, by udowodnić absurdalną tezę o konieczności izolowania posadzki bez umiaru.

Mam nadzieję że dostrzegasz różnicę między 1cm styropianu ze stratami 12W i 18cm styropianu ze stratami 1,o7W. Może nawet uda ci się pojąć że przy 30cm styropianu straty nie są mniejsze jak przy 18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Może nawet uda ci się pojąć że przy 30cm styropianu straty nie są mniejsze jak przy 18.
Są, Nydar, są!

Musisz wziąć pod uwagę fakt, ignorowany przez Brzęczkowskiego i fikołka, że straty pod podłogą to straty głównie do stref brzegowych. Przy 18 cm styro będą większe niż przy 30. To tak jakbyś liczył ucieczkę ciepła przez ścianę. Ta sama delta ale 30cm daje mniejsze straty niż 18cm. Podobnie pod podłogą. To, że u ciebie temperatura pod podłogą jest tak wysoka to efekt wysokiej temperatury powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda ,że przy ścianie 30cm to cieplej jak przy 18cm ,ponieważ powietrze zewnętrzne w jednym i drugim przypadku ma taką samą temp.

Z posadzką jest inaczej . On twierdzi że ma 10oC .Ja mam 15,5oC. Tylko z tego faktu wynika,że ma większe straty.

 

Tak, tylko, że on na głębokości 2m pod posadzką ma dalej 10oC, więc deltaT= 0oC a u ciebie delta T=5,5oC. Czy sądzisz, że to nie ma znaczenia ? I co ciekawe, wg twoich wyliczeń jego 10oC otrzymuje więcej energii niż twoje 15oC i się nie podgrzewa ? Może się za rok okazać, że kszhu ma też 14-15oC stabilne pod podłogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Dlaczego zatem w swoim przypadku liczysz inaczej? Tzn. temp NA posadzce?"

 

Bo wyłączona jest podłogówka?

 

Mylisz religię z budownictwem.Co ma izolacja do wiary ?Jest bo musi być ,tyle że nie absurdalne wielkości ,powodujące zagrożenie kondensacją pod izolacją posadzki(szczególnie latem).

 

Nie wiem czy ogromnymi stratami można nazwać 1,07Wh/m2. Przy twoich jakby znacznie mniej.No ale jak jesteś przekonany o tym że im zimniej tym cieplej,to na siłę z błędu nie będę wyprowadzał.

ps. Tobie nawet nie wolno życzyć cobyś miał dobrze bo interpretujesz to opacznie.W takim razie życzę coby pod chudziakiem nie urosło więcej jak +5oC. Teraz powinieneś być zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że to niepojęte dla ciebie,ale w domu pasywnym temp.podłogi to tylko ciut wyżej jak temp. powietrza.

Gdzie wyczytałeś,że 18cm pod posadzką to ideał? Możesz jedynie dowiedzieć się,że 18cm jest bardziej efektywna niż 30cm. Nie wiem czy ideałem będzie 16,czy 20. Na pewno nie jest ideałem 30cm. Jest raczej ruletką do gry z kondensacją.

A norm nikt nie ma zamiaru obalać,skoro nie są obowiązkowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru generować ogromnych strat aby dostarczać jakieś szalone porcje energii nie wiadomo po co:)

Nie grzeję posadzki, ma ona tyle co temp. w mieszkaniu więc transport energii jest o wiele mniejszy niż to co grunt rozprasza.

 

Masz straty jakie wynikają z lambdy styro i delty T. Z nich wynika, że transportujesz w grunt pod posadzką więcej energii niż nydar u siebie, który utrzymuje stałą temp. 15,5oC. Z tego wynika, że prędzej czy później musisz osiągnąć temp. na poziomie 14-15oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz straty jakie wynikają z lambdy styro i delty T. Z nich wynika, że transportujesz w grunt pod posadzką więcej energii niż nydar u siebie, który utrzymuje stałą temp. 15,5oC. Z tego wynika, że prędzej czy później musisz osiągnąć temp. na poziomie 14-15oC.

 

Oczywista sprawa że tak będzie. Można to zrobić w sposób sztuczny natycmiast,naturalny latami i nigdy mając pod chałupą GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz straty jakie wynikają z lambdy styro i delty T. Z nich wynika, że transportujesz w grunt pod posadzką więcej energii niż nydar u siebie, który utrzymuje stałą temp. 15,5oC. Z tego wynika, że prędzej czy później musisz osiągnąć temp. na poziomie 14-15oC.
Fikołek nie przyzna, bo nie chce, że grunt ma opór cieplny. Brzęczkowski też za nic w świecie tego nie potwierdzi ale on zdaje się ma problem ze zrozumieniem co to.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z delty na samym EPS? Tak więc przyznajesz, że najlepiej zlikwidować jakąkolwiek izolację aby na samej posadzce mieć deltęT = 0stC i nie mieć strat w ogóle albo nawet mieć posadzkę dostarczającą zewnętrzną energii do domu:D

 

Barth3z, z tego wynika, że grunt łyka wszystko jak ten merkavy chomik bo to żaden akumulator. Z tego też wynika, że przy idealnej izolacji grunt nie będzie miał więcej niż jego stała temp. na odp. głębokości (vel temp. j-j'a po 4 sezonach).

 

Próbuję przełożyć logikę nydara na twoją podłogę, co nie oznacza że się z nią zgadzam, bo nie uwzględnia piachu jako warstwy przegrody. A powinien. Tak, jak piszesz, przy idealnej izolacji zawsze będziesz miał te 10oC (tutaj jeszcze należałoby wziąć pod uwagę strefę brzegową). A że idealnie nie masz, to możesz liczyć na 11-12, a wg nydarowego liczenia chyba nawet więcej. Nie wiem jaką mógłbyś osiągnąć temp. gdybyś zrobił np. dodatkowo 2 metrową opaskę. Ciekawe do ilu by wzrosła i jak długo mogłaby się utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Z delty na samym EPS? Tak więc przyznajesz, że najlepiej zlikwidować jakąkolwiek izolację aby na samej posadzce mieć deltęT = 0stC i nie mieć strat w ogóle albo nawet mieć posadzkę dostarczającą zewnętrzną energii do domu,,

 

Nie odnosisz wrażenia że wypisując takie bzdury ośmieszasz się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śmiał bym cię nauczać bo wiesz lepiej.Ale z tym co podałeś przy ogrzewaniu podłogowym, temp. szlichty 30oC na spodzie i 25oC na wierzchu to raczej przesadziłeś.Starasz się podawać absurdalne dane tylko po to aby udowodnić że twoje jest najtwojsze. Zdajesz sobie sprawę jaki to jest przepływ energii przy takich parametrach posadzki? Żenada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...