Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Bez urazy ale ciężko czasem powstrzymać się od śmiechu czytając twoje wypowiedzi.
Pan się śmieje! Ja też pękam ze śmiechu, jak ktoś przykleja styropian za murem na fundamencie. Albo jak można pisać, że dom zużywający ponad 30kWh - jest postawiony zgodnie ze sztuką, a dom zużywający ponad 2 x mniej - to brak wiedzy.

Jest takie przysłowie: ten się naprawdę śmieje, kto się śmieje ostatni. A tu uśmiech weryfikuje opłata za ogrzewanie. Myśli Pan, że błędy w izolacji - mostek termiczny, symboliczne 20cm styro od gruntu, wentylacja bez odzysku ciepła, czy inwestycja w pośredni centralny system ogrzewania - nie odbiją się na zużyciu a pośrednio na przygaszeniu uśmiechu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zapomniałeś że czegoś takiego jak "dom izolowany" nie ma. To pojęcie wymyślone przez Brzęczkowskiego i w żaden sposób nie zdefiniowane. Dom izolowany czyli jaki?

 

Aby dyskutować z TB trzeba uzywac jego terminologii, która obejmuje wymyslone wspólczynniki i ich wielkość, wszelkie klasyfikacje, nowe definicje i alternatywną fizykę budowli. Wtedy mamy jakis punkt zaczepienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dyskutować z TB trzeba uzywac jego terminologii, która obejmuje wymyslone wspólczynniki i ich wielkość, wszelkie klasyfikacje, nowe definicje i alternatywną fizykę budowli. Wtedy mamy jakis punkt zaczepienia.

Przecież jest w temacie wątku zakres w którym się poruszam. jak kogoś ten zakres nie interesuje - to przecież nie ma problemu nie zaglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dyskutować z TB trzeba uzywac jego terminologii, która obejmuje wymyslone wspólczynniki i ich wielkość, wszelkie klasyfikacje, nowe definicje i alternatywną fizykę budowli. Wtedy mamy jakis punkt zaczepienia.
Tylko pozornie. Mówiąc o domu izolowanym mówisz o bycie nie istniejącym i idei nieistniejącej. Trudno odnosić się do czegoś czego nie ma, no ale rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straty sa mniejsze przez grunt anizeli sciany...

Dziwne nie?

Straty zależą od izolacji - w tym domu podano faktyczne zużycie z miernika i przewidywany rozkład procentowy strat.

Nie ma dla mnie najmniejszego problemu tak zaizolować dom, by straty przez grunt były najmniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam . Nie interesowało mnie to. Miała być identyczna . Nie chodzi o test skuteczności izolacji tylko odbiornika.

 

Chyba żartujesz?? Identyczna w tak różnych warunkach jak grunt i powietrze, gdzie sposób wymiany ciepła jest różny dla obu środowisk, jest zdecydowanie zbytnim uproszczeniem.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przedstawił Pan zadnego wiarygodnego dowodu ze uczestniczył w jakikolwiek sposób w budowie domu izolowanego (do 30 kWh/m2) w 1989 roku.
Ja także nie znam domów o takich parametrach z tego okresu.

Mogę jednak zaprezentować artykuł z Muratora, w którym na list TB (tak przynajmniej on sam twierdzi) odpowiada prof. Pogorzelski.

Minęło od tego czasu ponad 13 lat, a TB większości poglądów nie zmienił.

Murator2000_06_101.jpg

Murator2000_06_102.jpg

Murator2000_06_103.jpg

Murator2000_06_104.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pozornie. Mówiąc o domu izolowanym mówisz o bycie nie istniejącym i idei nieistniejącej. Trudno odnosić się do czegoś czego nie ma, no ale rozumiem.

To dla Pana jest "byt nie istniejący" - Poza tym - proszę podać Swoje rozwiązanie tematu:

Komfortowy dom 0-20kWh /m2 rocznie za kasę katalogowego z gazem. Jeżeli Pan uważa, że można to osiągnąć na 20 cm styropianu od gruntu to cóż mogę począć. Pan próbuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz?? Identyczna w tak różnych warunkach jak grunt i powietrze, gdzie sposób wymiany ciepła jest różny dla obu środowisk, jest zdecydowanie zbytnim uproszczeniem.

 

Pzdr

Wiem! Dlatego to robię. Bo tu napisano, że odbiornik nie ma znaczenia! Tylko U i delta T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także nie znam domów o takich parametrach z tego okresu.

Mogę jednak zaprezentować artykuł z Muratora, w którym na list TB (tak przynajmniej on sam twierdzi) odpowiada prof. Pogorzelski.

Minęło od tego czasu ponad 13 lat, a TB większości poglądów nie zmienił.

Do dziś się nie zgadzam - jak Pan profesor raczy rysować straty ciepła przez mostek do gruntu, czy że wilgoć w izolacji nie jest problemem .

 

Szkoda, że nie ma Pan wcześniejszych i podpisanych - Ten list też był podpisany.

Może znajdzie Pan nagrodę za dom 15kWh/m2 rocznie z 0.8 10 1994 z BUD-EXPO - jesień 94 w Białymstoku. Może taż Pan znajdzie kogoś w Redakcji Muratora - na początku lat 90-tych odmówiono reklamowania pompy ciepła z gdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem! Dlatego to robię. Bo tu napisano, że odbiornik nie ma znaczenia! Tylko U i delta T.

 

Hmm

1. Ok czy się różni odbiornik - powietrze od odbiornika grunt?

2. Który z nich będzie bardziej odczuwał napływające do niego ciepło i będzie w związku z tym podnosił swoją temperaturę - grunt traktujemy jak ośrodek półnieskończony i powietrze też - myślę że jest to OK.

3. Który ośrodek bez żadnej izolacji źródła weźmie więcej ciepła?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak ma i objawia sie to oporem przejmowania ciepła, ale ma znaczenie przy stosunkowo małym oporze przegrody. Dlatego po raz kolejny zapytam o grubosc termicznej izolacji kabla.

Jaką Pan sobie życzy? Dołożę izolację od klimatyzacji, bo przy tak małych różnicach temperatur- mierniki będą mało precyzyjne - przyjdzie mróz - dołożę izolacji.

Wg mnie, by wykazać, że jakość odbiornika ma wpływ na straty - jakość izolacji nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest w temacie wątku zakres w którym się poruszam. jak kogoś ten zakres nie interesuje - to przecież nie ma problemu nie zaglądać.

 

Ja wiem jaki jest zakres tego wątku i wbrew Pana twierdzeniom mnie on interesuje, a odniosłem sie jedynie do nazewnictwa którego Pan uzywa.

Panie Tomaszu prosze mnie nie wyganiac z tego wątku, mysle ze jest on dostepny dla wszystkich, a nie dla wybranców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Który z nich będzie bardziej odczuwał napływające do niego ciepło i będzie w związku z tym podnosił swoją temperaturę
Okazuje się, że 8.5 W nie jest w stanie podnieść temperatury 15 litrów piachu nawet o 1 st.C - po tygodniu pracy. Czy więc analogicznie 0.5 kW podniesie temperaturę 1 m3 nie odizolowanej od układu ziemi o stopień ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką Pan sobie życzy? Dołożę izolację od klimatyzacji, bo przy tak małych różnicach temperatur- mierniki będą mało precyzyjne - przyjdzie mróz - dołożę izolacji.

Wg mnie, by wykazać, że jakość odbiornika ma wpływ na straty - jakość izolacji nie ma znaczenia.

 

Ja pytam o grubosc uzytą w eksperymencie a nie jaką sobie zycze ( jezeli mam sobie zyczyc to 30 cm). Wtedy mozna ocenic wpływ oporu przejmowania ciepła (lub wg Pana terminologii wsp odbioru ciepła - moze niedokladnie to ujałem ale sens zachowałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że 8.5 W nie jest w stanie podnieść temperatury 15 litrów piachu nawet o 1 st.C - po tygodniu pracy. Czy więc analogicznie 0.5 kW podniesie temperaturę 1 m3 nie odizolowanej od układu ziemi o stopień ?

 

Zadałem pytanie "który bardziej", a nie o ile i w jakim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może znajdzie Pan nagrodę za dom 15kWh/m2 rocznie z 0.8 10 1994 z BUD-EXPO - jesień 94 w Białymstoku. Może taż Pan znajdzie kogoś w Redakcji Muratora - na początku lat 90-tych odmówiono reklamowania pompy ciepła z gdź.

Informacja na ten temat dostępna jest tutaj : http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,427310,19941012KA-DLO,BUDEXPO_94__Bialostockie_zubry,.html

Niestety jest ona płatna :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...