Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

To są dane dla OKREŚLONEGO dnia/momentu tak jak było przyjęte w założeniu. Nie chce mi się już tego powtarzać, bo ping-pong i tak tego nie pojmuje albo nie chce bo jego celem nie jest merytoryka a jedynie idiotyczne czepianie się - ktoś kto nie potrafi sam nic zaproponować tylko to może robić;)

 

A po co liczyć straty dla określonego dnia/momentu ? To samo robi nydar i później sam widzisz, że głupoty wychodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@asolt:

 

Prosty rzut:

 

10x10.png

 

Nowoczesnego domku/mieszkania jak np. takie:

 

http://img507.imageshack.us/img507/7864/ht2rect540.jpg

 

http://www.wsalonie.pl/pliki/f1322834419.jpg

 

http://ocdn.eu/images/pulscms/OTI7MDQsMCwyNSwzZTgsMjMyOzA2LDMyMCwxYzI_/14f464996053742c14e2aa919d5a2ce4.jpg

 

Dane przegród jak wcześniej:

 

2021.png

 

Oraz:

- 8,5m2 okien od południa,

- 4m2 okien od wschodu,

- ustawienie idealnie płn.-pd.,

- lokalizacja Wrocław,

- wentylacja realnie 120m3/h,

- odzysk 80% (chyba tyle TB podawał, jak nie to proszę o wskazanie),

- budynek szczelny.

 

Jak coś jeszcze potrzeba to daj znać. Policzyć możesz dla dwóch standardów/norm j.w.

 

Potrzebne jeszcze wysokosc kondygnacji, które pomieszczenie to łazienka, które kuchnia/aneks kuchenny, n50= ? rodzaj gruntu, oraz co najwazniejsze w tej dyskusji rodzaj mostka lub jego brak na styku fundament sciana, południe na dole?, jezeli klocek to ma byc stropodach?

Ja wiem ze to duzo danych, ale dalej obstaję ze uproszczenia fałszują wynik koncowy.

Jezeli jeszcze cos bedzie brakowało to napiszę lub przyjmę z norm. Temp wewnątrz to 20 oC i 24 oC łazienka, wsp. U okien zgodnie z normą ?

 

Edit: Doczytałem, pewne dane juz podałes

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo takie były założenia. Lepiej zapytaj po co walczyć z kalkulatorem:)

 

Jezeli chodzi o założenia to intencją TB jezeli dobrze go zrozumiałem było podanie struktury zapotrzebowania na ciepło w rozbiciu na straty na poszczególnych elementach, czyli straty do gruntu, na scianach zewnetrznych, oknach, stropie, wentylacji w sezonie grzewczym. Tak sie sie okresla wielkosc strat i podaje je w kWh, podawanie strat dla okreslonego dnia i godziny mija sie z celem i ja sie nie spotkałem z przykładami takiego okreslania strat

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej różnica procentowa zużyć przez przegrody dla starej normy i obecnej aby pokazać czy straty do gruntu (podłoga, fundamenty) to bliżej 50% czy 5%.

 

 

 

Uproszczone liczenie to tylko po to aby poznać rząd wielkości.

 

 

 

Jak to nie, nydar tak liczy:D

A na poważnie, to jeszcze raz powtarzam - uproszczenie celem poznania kierunku.

 

Kol Bartez nie pyta o sens liczenia w ogóle, a o sens liczenia strat chwilowych, wielkosc strat chwilowych nie daje nam praktycznie nic. Jezeli juz to jest jeden wyjatek, czyli projektowe obciązenie cieplne liczone dla temp obliczeniowej, czyli w naszym przypadku bedzie to -18 oC (II strefa - Wrocław)

Uzytkownik nie płaci za straty chwilowe tylko za ich całośc i tylko na ich podstawie mozna podjąc odpowiednie działania projektowe i termomodernizacyjne.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej różnica procentowa zużyć przez przegrody dla starej normy i obecnej aby pokazać czy straty do gruntu (podłoga, fundamenty) to bliżej 50% czy 5%.

 

Uproszczone liczenie to tylko po to aby poznać rząd wielkości.

 

Jak to nie, nydar tak liczy:D

A na poważnie, to jeszcze raz powtarzam - uproszczenie celem poznania kierunku.

 

To chyba aż nazbyt proste liczenie. Bo jak np. porównać identyczne domy, liczone chwilowo w tym samym czasie, z tym, że jeden grzeje klimą a drugi podłogówką? Różnice w stratach przez podłogę liczone w kalkulatorze w excelu będą bardzo duże, co nie przełoży się na rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz problemu to nie w kalkulacji a ew. w założeniach - to przecież nie jest roczne OZC dla określonego domu. Ostatni raz - chodzi o poznanie rzędu wielkości. Czy to wystarczy do tego, czy tez trzeba robić pełne OZC - asolt podpowie.

 

Nie szukam problemu tylko chcę zrozumieć co i jak.

Przykład 1 z danych powyżej.

 

- dla ogrzewania podłogowego:

100m2 podłogi x 0,3 x 22,5 (delta T) x 24 godziny = 16,2 kWh

 

- dla ogrzewania nadmuchowego lub ściennego

100m2 podłogi x 0,3 x 12,5 (delta T) x 24 godziny = 9 kWh

 

Czy to jest poprawne liczenie dla obu przypadków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszchu ty chyba masz też ścienne czy mi się pomyliło? Jeśli tak to przy takim liczeniu policz jakie będziesz miał straty przy -20 na dworze. To dopiero będzie wynik. Ściana +30 a na zewnątrz -20. Toż to delta 50st.

Nie wiem skąd wam się takie liczenie wzięło. Z tego co pamiętam to liczy się temp. na zewnątrz przegrody a nie w którymś tam miejscu w którym jest wygodniej aby udowodnić swoją tezę. Przyjęło się z reguły 20 wewnątrz i w zależności od strefy zewnętrzną, oraz podobnie pod podłogą około 8 i niech tak może zostanie.:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszchu ty chyba masz też ścienne czy mi się pomyliło? Jeśli tak to przy takim liczeniu policz jakie będziesz miał straty przy -20 na dworze. To dopiero będzie wynik. Ściana +30 a na zewnątrz -20. Toż to delta 50st.

Nie wiem skąd wam się takie liczenie wzięło. Z tego co pamiętam to liczy się temp. na zewnątrz przegrody a nie w którymś tam miejscu w którym jest wygodniej aby udowodnić swoją tezę. Przyjęło się z reguły 20 wewnątrz i w zależności od strefy zewnętrzną, oraz podobnie pod podłogą około 8 i niech tak może zostanie.:rolleyes:

 

Ma ścienne i podłogowe. Ale ogrzewanie ma w ścianach wewnętrznych, więc nie ma takich różnic temperaturowych o jakich piszesz.

Ale z tym liczeniem strat przez podłogę to chyba nie tak się to liczy. Te 30oC, które kszhu wziął do obliczeń to chyba temperatura wody w rurkach. A co będzie jeśli ogrzewamy kablami ? Te kable grzeją się do znacznie wyższych temperatur. Czy wtedy straty wyszłyby 300% wyższe ? Chyba nie. Dlatego uważam, że liczenie chwilowe, szczególnie strat przez podłogę powinno uwzględniać tylko temp. powietrza w domu. A jak ogrzewanie podłogowe wpływa na straty ? Tego nie wiem.

Na stronie u-wert, różnice są bardzo małe:

http://www.u-wert.net/berechnung/u-wert-rechner/index.php?cid=miDW1iUX&pid=-1&d0=1&mid0=101&d1=0.02&mid1=7&d2=6&mid2=31&d3=10&mid3=2828&x3=800&lid3=1244074774&d4=10&mid4=59&x4=24&lid4=1244074774&d5=20&mid5=11&d6=0.06&mid6=7&d7=10&mid7=20643&d8=40&mid8=87&bt=2&T_i=20&RH_i=50&T_e=0&RH_e=100&outside=2&name=10cm+xps%2C+10cm+Eps%2C+sciany+porotherm24

Podstawcie sobie do anhydrytu ogrzewanie podłogowe o temp. 30oC. Straty zmienią się o niecały procent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to, że z gruntem to nie taka łatwa sprawa to już 6 lat temu chłopaki wywnioskowali:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?80306-uproszczone-obliczenie-strat-ciepla-przez-podloge

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48792-dom-ciep%C5%82y-pasywny-albo-3-lub-5-litrowy&p=2154993&viewfull=1#post2154993

 

To jest dobre:

Różnica temperatury pomiędzy wnętrzem budynku i gruntem pod budynkiem maleje prawie do zera - czyli radykalnie maleją straty ciepła z budynku do gruntu.

Zastosowanie takiego akumulatora może być dużo lepszym rozwiązaniem niż dawanie przesadnie grubej izolacji (np. 30cm) pod budynkiem.

 

:)

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawe znaleziska odnajdujesz.

Moje wskazania zepsutych ,oszukańczych termometrów jakby podobne:D

Dostajesz sprawność ,,SZPERACZA"

Nie wypada nie poprzeć HenoKa. Mądry gość:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając ostatnie 30 stron wątku utwierdzam się w przekonaniu, że ocieplenie stropu nad piwnica od strony nieogrzewanej piwnicy to dobry pomysł. Tyle problemów mniej..

Autorom pyskowki gratuluję umiejętności bicia piany. Nic Panowie nie chcecie lub nie umiecie udowodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było dobre,,poważna dyskusja" .Z tobą,którego koronnym argumentem jest przewaga w obrzucaniu błotem.

 

,,Zapominasz, że to było 7 lat temu i od tego czasu koledzy dużo się nauczyli i nie poszli w tym kierunku jednak."

 

Obawiam się że nie zmienili swoich poglądów .Poczytaj ich posty.Może jedynie nie chcą w tej wymianie obelg uczestniczyć.Obawiam się że byś ich pokonał na takie ,,argumenty".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...