Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czytając ostatnie 30 stron wątku utwierdzam się w przekonaniu, że ocieplenie stropu nad piwnica od strony nieogrzewanej piwnicy to dobry pomysł. Tyle problemów mniej..

Autorom pyskowki gratuluję umiejętności bicia piany. Nic Panowie nie chcecie lub nie umiecie udowodnić.

 

Myślisz że w tym wątku chodzi o jakieś poważne roztrząsanie problemu? Obawiam się, że o wzrost sprzedaży styropianu na m2 podłogi.Czy to ma sens czy nie to jest drugorzędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie chciało mi się tego szukać ale zmuszony jestem tymi śmiesznymi wyliczankami forumowego przedszkolaczka.

Sposób wyliczania strat do gruntu i nie tylko:

http://www.purmo.com/docs/Poradnik-Purmo-nowa-metoda-obliczania_12831_01_2012.pdf Akurat jest to nowość z długą brodą. :)

Średnioroczna temperatura projektowa:

projektowa temp. zewn..jpg

Co też ważne, do obliczeń przyjmuje się "projektową temperaturę wewnętrzną przestrzeni ogrzewanej" a nie jakieś wyssane z palca wartości.

Pisałem, że nie jest to takie proste ale prosty umysł wszystko wytłumaczy po swojemu. Są normy, opracowane przez fachowców. W żadnej z nich nie zakłada się największych strat od gruntu. Trzeba zaufać temu co jest sprawdzone i policzone prze fachowców a nie jakiemuś żałosnemu fikołkowi.

projektowa temp. zewn..jpg

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciało mi się tego szukać ale zmuszony jestem tymi śmiesznymi wyliczankami forumowego przedszkolaczka.

Sposób wyliczania strat do gruntu i nie tylko:

http://www.purmo.com/docs/Poradnik-Purmo-nowa-metoda-obliczania_12831_01_2012.pdf Akurat jest to nowość z długą brodą. :)

Średnioroczna temperatura projektowa:

[ATTACH=CONFIG]252340[/ATTACH]

Co też ważne, do obliczeń przyjmuje się "projektową temperaturę wewnętrzną przestrzeni ogrzewanej" a nie jakieś wyssane z palca wartości.

Pisałem, że nie jest to takie proste ale prosty umysł wszystko wytłumaczy po swojemu.

 

Dalej to nie jest dobre liczenie. Tylko szacunkowe. Nie uwzględnia lambdy piachu, jej pojemności cieplnej, wilgotności, i tego, że z roku na rok, grunt pod domem stabilizuje się temperaturowo. Temperatura i czas jej osiągnięcia zależny jest od grubości styro. Brak też wyliczeń wpływu opaski jej grubości i głębokości/długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To jest ciąg dalszy mojego wyszperania :)

Tu jest jeszcze coś ciekawego:

juz domek buduje wiec wiem z jakich materialow , jakie rozwiazania, grubosci itd wiec moglem sobie troche posymulowac a jak...;)

zadanie brzmialo jak zachowa sie dom o stalej temperaturze wszystkich przegrod 20 °C kiedy bede w nim palil przez 4 godziny np w kominku lub powiedzmy elektrycznie moca 6kw

a nastepnie to ogrzewanie wylacze na 12 godzin i znowu wlacze na 4 godzinki a potem wylacze. temperatura na zewnatrz 0°C

 

sciana z silikatu 18cm, 20 cm styropian

200 m2 sciany zewnetrzej, 600 m2 powierzchni scian wewnetrznych+stropy i podlogi

straty przez okna i dach ujalem prostym wzorem(dosc scislym) Q=80*dt gdzie dt to roznica temperatury powietrza w domu i na zewnatrz

kubature przyjalem domu 700 m3 i jedna wymiana powitrza na 3 godziny

 

oto wyniki symulacji

dosc ciekawe....

http://img204.imageshack.us/img204/4599/symulacja4pb.jpg

 

ciekawe jest to ze po wylaczeniu ogrzewania to sciana zewnetrzna zamiast nas chlodzic w dalszym ciagu dostarcza ciepla do pomieszczenia i to nie malo...:)

na tym wykresie jest pozycja strata przez sciane zewnetrzna- troche to nieprecyzyjnie opisalem- chodzi o to ze jest to utrata ciepla przez ta sciane

czyli ile ciepla traci sama sciana z siebie a nie ile ciepla ucieka z domu przez ta sciane- widac tu ze sciana sie wychladza okolo 1,5 kW mocy co nie ioznacza ze tyle ciepla ucieka przez nia- gdyz wieksza czesc tego ciepla ucieka DO DOMU ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jednak jakoś dziwne, że do tej pory nikt nie zechciał jakkolwiek się z tym zmierzyć.
przecież się z mierzyłem, spływa jak po gęsi.

Udowodniłem parę razy Panu Tomaszowi iż głupoty pisze z tym 6x.

I weźcie z tym gruntem, nawet jak dom to kostka z cegły to przez grunt w takim domu energii ucieka najmniej ! w brew temu co się tu chce wpier ... ludzią na siłę ... ileż można ! to by konia nauczył mówić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to nie jest TO liczenie ale mi już ręce opadają od tłumaczenia różnym półgłówkom co oznacza zwrot "DLA PODANYCH WARUNKÓW".

 

Koledzy, nie znam historii forumowej działalności TB, esbeckich fascynacji barania się w czyjejś przeszłości nie mam więc nie wiem skąd pochodzi te sławetne 6x TB i dla jakich okoliczności się pojawiły. Jednak jakoś dziwne, że do tej pory nikt nie zechciał jakkolwiek się z tym zmierzyć. Zamiast tego jazda po TB i to czasami tak kuriozalna, że to "jeżdżących" bez zastanowienia powinno się pozamykać w miejscach odosobnienia.

Teraz podał TB jakieś warunki, wyszły z tego jakieś wyniki po to tylko żeby przyjrzeć się kierunkowi poszukiwań, a półgłówki myślą, że to OZC, które można zanieść do PNB razem z resztą dokumentów do odbioru domu:) Jedyny asolt, który podjął w końcu rękawicę i może przybliży wszystkich do jakiejś odpowiedzi bo chyba też widzi, że bezproduktywny bełkot nic nie daje. A, że ten temat kompletnie nie służy wyjaśnieniu jakichkolwiek wątpliwości i jest jedynie kolejnym do jeżdżenia po TB, doskonale udowadnia nydar, który wciska kity nie z tej ziemi ale jakoś nie wywołuje w połowie takiej reakcji jak jakikolwiek wpis TB. Polecam http://www.slownik-online.pl/kopalinski/17683BEC0478E2B6C125659E003D14AB.php

 

Paszoł won .Akurat nydar z wielką estymą odnosi się do Szanownego TB. Fakt że w bardzo wielu sprawach się z nim nie zgadzam,ale nie pozwalam sobie na obelgi typu,, półgłówek''Zachowujesz się na tym forum jak byś był jego właścicielem i z obrzydliwym chamstwem. Obrażasz każdego z kim się nie zgadzasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież się z mierzyłem, spływa jak po gęsi.

Udowodniłem parę razy Panu Tomaszowi iż głupoty pisze z tym 6x.

I weźcie z tym gruntem, nawet jak dom to kostka z cegły to przez grunt w takim domu energii ucieka najmniej ! w brew temu co się tu chce wpier ... ludzią na siłę ... ileż można ! to by konia nauczył mówić

Nie tylko ty. :) Nie piszę o sobie, by było jasne. Brzęczkowskiego przekonują od 10 bez mała lat różni spece. Nic nie działa. Jak głupi był tak głupi pozostał. Piszę o wiedzy bo sprytu mu nie brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź zacznij czytać ze zrozumieniem i od początku do końca! Czy napisałem jak odnosisz się do TB czy tylko jak mataczysz np. swoimi ćwierć-obliczeniami?

 

 

 

...tylko na fiut, palant itp. Półgłówek to przy tym bardzo delikatne, a jak już się zbierze dwóch takich to jest szansa na jedną głowę:D

 

Ty myślisz że jak mi nawymyślasz od najgorszych to mam być dla ciebie miły. Powstrzymuje się więc tylko fiut.

Do obrzydzenia powtarzasz o mataczeniu. To jakaś fobia? Podaje wyniki moich pomiarów i z tego co podał Barth to w 2007r. forumowych poprzedników symulacje nie odbiegają od realnych wskazań moich termometrów.Wiem że to nie wygodne do teorii o gigantycznych stratach do gruntu .Przykro mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież się z mierzyłem, spływa jak po gęsi.

Udowodniłem parę razy Panu Tomaszowi iż głupoty pisze z tym 6x.

I weźcie z tym gruntem, nawet jak dom to kostka z cegły to przez grunt w takim domu energii ucieka najmniej ! w brew temu co się tu chce wpier ... ludzią na siłę ... ileż można ! to by konia nauczył mówić

 

Naigrywałeś się z mojej ortografii , to teraz i tobie się dostało od kszhu. Tyle,że ja jestem lepszy od ciebie ,bo na maturze napisałem ,,Rzeromski":lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej to nie jest dobre liczenie. Tylko szacunkowe. Nie uwzględnia lambdy piachu, jej pojemności cieplnej, wilgotności, i tego, że z roku na rok, grunt pod domem stabilizuje się temperaturowo. Temperatura i czas jej osiągnięcia zależny jest od grubości styro. Brak też wyliczeń wpływu opaski jej grubości i głębokości/długości.
Przepraszam Barth ale nie powinniśmy oceniać tego w kategoriach "prawidłowe - nieprawidłowe". Nie mamy do tego odpowiedniej wiedzy. Jak pokazuje ten przykład z Purmo takie liczenie musi uwzględniać wiele rzeczy. Co mianowicie to zostało opracowane na podstawie badań. Nie jesteśmy w żaden sposób w stanie ich zweryfikować, czy też wyrokować o ich "prawidłowości" Nie popełniajmy błędu fikołka któremu się wydaje, że jak wstawi w excela wyssane z palca dane to odkryje Amerykę.

Powtórzę to po raz piąty chyba. Nie ma sensu takie liczenie!!! Są normy. Opracowane przez takich którzy mają wiedzę jak, krótko mówiąc. Oni o opaskach też wiedzą. Zrobisz wg proporcji z norm - zrobisz dobrze. Zrobisz wg sugestii Brzęczkowskiego czy jakiegoś przedszkolaczka zrobisz źle. Co tu więcej trzeba? Po cholerę takie udowadnianie, że śmieszny Brzęczkowski ma rację a nie normy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja piszę o tym, że liczysz pokrętnie a ty mi o pomiarach...

Pomiar to dane do obliczeń, o danych nie dyskutuję ale o obliczeniach!

Ale jak nie rozumiesz tej drobniutkiej różnicy to cóż... gra gitara:D

 

Trudno oczekiwać abym liczył uwzględniał strefy brzegowe i robił w tej naszej paplaninie profesjonalne wyliczenia.

Dla mnie podstawą jest temp.którą podałeś +10oC i moja 15,5oC .Ty masz strefę brzegową i ja mam strefę brzegową .Skoro nasze środki domów mają wyliczalną stratę do gruntu ,to i nasze strefy brzegowe powinny być proporcjonalne .Sądząc po stratach środka, moja strefa brzegowa powinna generować mniejsze straty,zwłaszcza że mam szkielet ,a to że fundament tradycyjny ,to w funkcji płyty z pionową opaską.Twój fundament tradycyjny jest w funkcji tradycyjnego bo masz dom ceramiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz że w tym wątku chodzi o jakieś poważne roztrząsanie problemu? Obawiam się, że o wzrost sprzedaży styropianu na m2 podłogi.Czy to ma sens czy nie to jest drugorzędne.

 

Tracę wszelką nadzieję na rozstrzygnięcie tego zagadnienia jeżeli jedna strona nie wierzy w powodzenie obrony swojego założenia. Dokładnie założenia. Nydar masz coś do udowodnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam jaki mam przy obecnych temp noc-rano +2 do 3*C dzień-wieczór +14*C do 9*C aktualnie dom łyka na dobę 15kWh

temperatura pod domem jest o 0,3*C niższa i wynosi +14,9*C natomiast pod koniec stycznia gdy temperatury były na poziomie -17*C pod domem miałem 15,2*C i przy tych mrozach dom brał 49kWh / dobę. Przez 210 dni od IX do IV zużyłem 5500 kWh na CO. Wg mnie przez podłogę ucieka najmniej i z całości domu będzie to ~ 10% Przypomnę mam tylko 10cm styro pod 11cm wylewki. Gdyby było po Krzychowemu to podane kWh poszłyby w grunt, a tak nie jest i pisze to z praktyki a nie obliczeń.

I tak każdy robi jak uważa ..... 30 50 czy nawet 100cm styro.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz kszhu problem polega na tym, że należysz do ludzi, którzy starają się mieć na wszystko podkładkę. Jest to zrozumiałe. Rozwiazujesz problem poprzez analogię. Sporo umiesz policzyć otwórz umysł może wspólnie do czegoś dojdzie cie. Może spróbuj przyjąć takie założenie, że piasek pod domem po wyschnięciu pełni rolę bariery termicznej. Oczywiście trzeba brac pod uwagę sezonowosc takich założeń ale można to na etapie obliczeń pominąć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to nie jest TO liczenie ale mi już ręce opadają od tłumaczenia różnym półgłówkom co oznacza zwrot "DLA PODANYCH WARUNKÓW".

 

Nie wiem co to ma dać, ale czekam na finał obliczeń asolta i morał.

 

Koledzy, nie znam historii forumowej działalności TB, esbeckich fascynacji barania się w czyjejś przeszłości nie mam więc nie wiem skąd pochodzi te sławetne 6x TB i dla jakich okoliczności się pojawiły. Jednak jakoś dziwne, że do tej pory nikt nie zechciał jakkolwiek się z tym zmierzyć. Zamiast tego jazda po TB i to czasami tak kuriozalna, że to "jeżdżących" bez zastanowienia powinno się pozamykać w miejscach odosobnienia.

 

A to widziałeś?:

Może dodał by Szanowny Pan, ze te 40kWh/m2 rocznie to całkowite zużycie energii a nie na ogrzewanie! Domy izolowane nie zużywają taaaakich ilości na ogrzewanie!

 

Gdzie tu oszustwo?

 

To Pan zawsze powtarza, gdy zrozumie Swój błąd.

 

To są jego wypowiedzi z ostatnich dwóch stron. Która jest prawdziwa ? :) Może sam mu odpowiesz ?

 

Teraz podał TB jakieś warunki, wyszły z tego jakieś wyniki po to tylko żeby przyjrzeć się kierunkowi poszukiwań,

 

A możesz przytoczyć co podał i o co chodzi ? Serio pytam, bo chyba pominąłem meritum

 

A, że ten temat kompletnie nie służy wyjaśnieniu jakichkolwiek wątpliwości i jest jedynie kolejnym do jeżdżenia po TB, doskonale udowadnia nydar, który wciska kity nie z tej ziemi ale jakoś nie wywołuje w połowie takiej reakcji jak jakikolwiek wpis TB.

 

nydarowi jeszcze dużo brakuje do tak kwiecistej twórczości jaką ma za sobą TB ;) Zarówno pod względem okresu - 25 lat jak i luźnego podejścia do podawania faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam jaki mam przy obecnych temp noc-rano +2 do 3*C dzień-wieczór +14*C do 9*C aktualnie dom łyka na dobę 15kWh

temperatura pod domem jest o 0,3*C niższa i wynosi +14,9*C natomiast pod koniec stycznia gdy temperatury były na poziomie -17*C pod domem miałem 15,2*C i przy tych mrozach dom brał 49kWh / dobę. Przez 210 dni od IX do IV zużyłem 5500 kWh na CO. Wg mnie przez podłogę ucieka najmniej i z całości domu będzie to ~ 10% Przypomnę mam tylko 10cm styro pod 11cm wylewki. Gdyby było po Krzychowemu to podane kWh poszłyby w grunt, a tak nie jest i pisze to z praktyki a nie obliczeń.

I tak każdy robi jak uważa ..... 30 50 czy nawet 100cm styro.. :)

Z obliczeń to też wyniknie ale takich faktycznych. Liczenie bez znajomości tego jak to zrobić może tylko ośmieszyć autora jak to stało się w przypadku fikołka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz kszhu problem polega na tym, że należysz do ludzi, którzy starają się mieć na wszystko podkładkę. Jest to zrozumiałe. Rozwiazujesz problem poprzez analogię. Sporo umiesz policzyć otwórz umysł może wspólnie do czegoś dojdzie cie. Może spróbuj przyjąć takie założenie, że piasek pod domem po wyschnięciu pełni rolę bariery termicznej. Oczywiście trzeba brac pod uwagę sezonowosc takich założeń ale można to na etapie obliczeń pominąć?
Nie tak! Ile można to pisać. Liczyć to my sobie możemy cuda. Są opracowania dla takich jak my. Pisze jak byk ile czego i po co. Co tu liczyć? Stany nieustalone?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...