Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Czy to dowód na stare ludowe powiedzenie, że głupi ma zawsze szczęście?

 

 

 

To nie licz a jak liczysz to tak jak normy wskazują a nie pół na pół aby zostało ćwierć prawdy.

 

 

 

Widzisz nydar - DO...WO...DY! A nie tylko tezy, tezy i tezy...

 

ps. popatrz w stopkę kolegi jakie ma szalone plany

 

No i dalej jedziesz tą retoryką .Skąd więc zdziwienie na łatkę fiuta?

DO...WO...DAMI są temperatury pod chałupą

Normy zakładają skrajne warunki . Ja mam określone bo zmierzone.Liczę więc nie z tego co norma przypuszcza że jest a z tego co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przepraszam Barth ale nie powinniśmy oceniać tego w kategoriach "prawidłowe - nieprawidłowe".

...

Powtórzę to po raz piąty chyba. Nie ma sensu takie liczenie!!! Są normy. Opracowane przez takich którzy mają wiedzę jak, krótko mówiąc. Oni o opaskach też wiedzą. Zrobisz wg proporcji z norm - zrobisz dobrze. Zrobisz wg sugestii Brzęczkowskiego czy jakiegoś przedszkolaczka zrobisz źle. Co tu więcej trzeba? Po cholerę takie udowadnianie, że śmieszny Brzęczkowski ma rację a nie normy?

 

Nie chodzi o prawidłowe czy nieprawidłowe, tylko o mało dokładne. Nawet Asolt tego nie policzy dokładnie, i liczenie strat do gruntu ma bardzo dużą tolerancję. Na tyle dużą, że nydarowe 18cm +PEX i kszhowe 30cm mogą generować te same straty ;)

Co do liczenia reszty przegród z kalkulatora kszhu to jest o wiele bardziej prawdopodobne i można śmiało tym kalkulatorkiem się posługiwać. Na własne potrzeby nic więcej nie trzeba. Tylko wpisać średnią temp. powietrza z okresu grzewczego. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że dla domu pasywnego okres grzwczy to nie 9 miesięcy i średnia temp. powietrza nie 7-8oC tylko nieco mniej. Ale do tego są portale meteo i można dokładnie odczytać.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o prawidłowe czy nieprawidłowe, tylko o mało dokładne. Nawet Asolt tego nie policzy dokładnie, i liczenie strat do gruntu ma bardzo dużą tolerancję. Na tyle dużą, że nydarowe 18cm +PEX i kszhowe 30cm mogą generować te same straty ;)
Dlatego piszę by nie zawracać sobie głowy podobnymi wyliczeniami bo można się tylko ośmieszyć. Od tego są normy a każda z nich zakłada najmniejsze straty od gruntu. Asolt policzy, w przeciwieństwie do fikołka straty roczne a nie chwilowe i zrobi to duuużo dokładniej.

Co do liczenia reszty przegród z kalkulatora kszhu to jest o wiele bardziej prawdopodobne i można śmiało tym kalkulatorkiem się posługiwać. Na własne potrzeby nic więcej nie trzeba. Tylko wpisać średnią temp. powietrza z okresu grzewczego. Trzeba tylko zwrócić uwagę, że dla domu pasywnego okres grzwczy to nie 9 miesięcy i średnia temp. powietrza nie 7-8oC tylko nieco mniej. Ale do tego są portale meteo i można dokładnie odczytać.
Jesteś pewny? A nie współczynnik temperatury projektowej i średniorocznej? To nie jest takie proste jak sie niektórym wydaje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to watek rozrywkowy.... gdyz zalozyciel jest kabareciarzem.... a za to...

 

 

" Piwnica nieogrzewana.

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 7047 kWh/rok

Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 51,2 kWh/(m2 * rok)

Ogrzewana powierzchnia użytkowa 137,5 metrów kwadratowych

Założenie normowej wymiany powietrza."

 

To moze nawet Cie lub Twoich projektantow troche spowyzywa... od nieukow i takich tam... moze i od lajdakow...

 

Powiesz dlaczego nie chciales taniego i komfortowego domu 0-20kWh/m2. Sa ponoc proste i tanie

 

I jak ci wyszlo ponad 50kWh/m2 przy 30cm styropianu od gruntu... to niemozliwe...

Nawet gdybys mial dom ze szkla bylby "izolowany" przy 30cm...

:rolleyes:

 

U mnie nie będzie ocieplenia podłogi na gruncie, zaszaleje będę miał nieogrzewane piwnice. Za to strop nad piwnicą docieplę, niekoniecznie 30 cm. bo nie policzyłem jeszcze opłacalności takiej inwestycji. Może część z tej grubości przeniesie się na dach.

 

Autor tego rozrywkowego wątku może pisać na temat moich planów co tylko zechce- Wolna Polska

 

Żona okupuje profil APZ piszę z mojego.

Edytowane przez Przemysław_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pokazuje wyraźnie, że grunt pochłania energię bardzo szybko bo ładując 49 pod domem było nie wiele cieplej niż ładując 15 ....

 

Ja myślę że temp pod domem w pudełku z zaizolowanych fundamentów po ciepłym lecie urosła do wartości X której nie znam nie było tam czujnika teraz jest i zaczęła się stopniowo schładzać od ~ września w styczniu już miała 15,2 w marcu 14,9, a pod koniec kwietnia osiągnie minimum i znów od maja do sierpnia sie rozgrzeje i tak to bedzie działać. Więc wg mnie bardzo znikoma ilość tego ciepła z domu trafia do czujnika pomiarowego ..... rząd wielkości ??? strzelam 0,02*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Amatorskie odczyty temp. to nie jest żaden dowód, zrozum to w końcu" ,,Temp. to nie dowód A norma nie dotyczy temp. pod twoją chałupą tylko mówi o tym JAK LICZYĆ STRATY! Kiedy wreszcie to pojmiesz???"

Mało w tym kraju psycholi co mierzą temp. pod chałupą .Skąd ta biedna norma ma wiedzieć czy inwestor pobuduje się na bagienku czy ciepłym,suchym piaseczku? Nie wie.Skoro tak to daje wytyczne jakby każdy na bagienku się budował.

Ale.. . Jak ktoś wie ile tam pod spodem ma temp. to z dużą dokładnością może policzyć faktyczne straty przez posadzkę,a wciskanie kitu o 30cm staje się bzdurą. Temp. gruntu się zakłada i według tych założeń liczy straty. Ściany,dach i okna można liczyć wg. danych ze stacji meteo,na podstawie wieloletnich danych. Stacje meteo nie podają temp. pod chałupami ,więc się coś zakłada. W czym tkwi błąd ,że liczę wg. odczytu temp.skoro wiem jaka pod chałupą jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej powiedz, która nie i dlaczego, to nie kalambury:)

 

Żadna nie jest prawdziwa. Pierwszą perm przytaczał i chodziło o zapotrzebowanie na ciepło. Drugą sam "rozwaliłeś", trzecia - nigdy tak nie pisałem ;)

 

Będzie trudno bo notatek nie robię więc musisz wrócić do postów TB tych "koło" moich obrazków. Jak nie dasz rady to pytaj perma, ma psychozę na punkcie TB to wszystko znajdzie:)

 

Poczekam, bo może z czasem wyjdzie o co chodziło :) Może przy okazji wyliczeń asolta.

 

To pogadamy za 25 lat ale nie daj się wkręcić w 18cm EPS od gruntu;)

 

30cm EPS'a od gruntu za 150zł/m3 można dać. Dla XPS to 20cm + opaska.

To jest ekonomiczne rozwiązanie. Można dać tyle, można więcej ale nie wolno nikogo za to wyzywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo, to nie do tego, tak OZC policzyć się nie da. Możesz sobie policzyć dane straty w danym momencie i tak mniej więcej robi moja pseudo pogodówka ustalając ilość koniecznej energii do dostarczenia w kolejnym cyklu taniej taryfy. I choćby perm się zapluł na śmierć to nie jest to audyt OZC, który można złożyć z dokumentami na pozwolenia na użytkowanie.

Ale spoko, ten gość to jest w ogóle na maksa zakręcony... lament na TB jaki on siaki i owaki bo zaleca 30cm od gruntu a sam na innym forum pisze, żeby stosować normy i dawać... 30cm od gruntu, żeby nie słuchać przedszkolaczka nydara co wciska swoje 18cm... ale nydar jest cool, bo tylko TB jest passé. Groch z kapustą w jednej główce;)

 

Znowu tupiesz nóżkami. Z sensem coś.Proszę.Męskości ci przybywa jak kogoś przedszkolaczkiem nazwiesz?

Uwierz .To nie jest moja wina że wydałeś na 30cm i masz większe straty jak przy moich 18cm. Nie wyżywaj się więc na mnie.Olewałeś fizykę to cierp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało w tym kraju psycholi co mierzą temp. pod chałupą .Skąd ta biedna norma ma wiedzieć czy inwestor pobuduje się na bagienku czy ciepłym,suchym piaseczku? Nie wie.Skoro tak to daje wytyczne jakby każdy na bagienku się budował.

 

Dokładnie tak. I mimo tego, dla pasywnego podłogę projektuje się na U=0,12, a resztę U=0,10. Niemcy podobno mają wytyczne dla podłogi U=0,14, a reszta przegród taka sama jak u nas, czyli U=0,10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce Pan na siłę udowodnić, że się mylę. Tylko zapomina Pan, że ja w odróżnieniu od wszystkich tu, nie liczę a opisuję to co robię od ćwierć wieku w realu.

Ooooo. Protestuję, Od ćwierć wieku w realu wypisuje Pan na różnych forach swoje jedynie słuszne teorie. Proszę zauważyć, żeby robić coś to trzeba mieć na to czas. A więc nie robi Pan , bo na to brak czasu ale cały czas poświęca Pan na opisywanie. A to różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość w zadanych warunkach u Kolegi Nydara została przez mnie wyliczona wyszło czarno na białym.

A to ile rurki podłogówki Nydara dają więcej to już Jego sumienie. Heat flow został obliczony :mad:

Już mnie dalsze czary nie obchodzą, jeden lubi 35 st jak Pan TB inni 15 ... nie .. mnie to hoo obchodzi

Heat flow przy danej delcie jest i sobie można wyciągnąć dla 1st czy 50st .. mnożyć i dzielić umieją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz usztywnianie z kierowaniem się normami i obliczeniami. Nie bujam w obłokach, nie podważam wiedzy rzeszy fachowców opracowujących normy czy obliczeń cholernie głupiej ale przez to cholernie precyzyjnej maszyny.

Jeśli masz uwagi co do sposobu liczenia to do autorów norm a nie do mnie a jeśli masz uwagi do danych to do merkavy a nie do mnie.

 

Właśnie w tym momencie się usztywniasz. Wszyscy dookoła mają mi wyjaśnić, ale Ty właśnie na nich się powołujesz.

Dobra wrócę krok w tył. Jaka to pomijalna wartość zmiany lambdy piasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla rozluźnienia przed jutrzejszą zadymą,proponuję Panom poszperanie w opracowaniach uczelni rolniczych dotyczących gruntu. Naprawdę na ciekawe badania można się natknąć .Choćby że suchy piach ,tak po ludzku suchy a nie prażony ma 0,3W/m/K , że suche powietrze ma lambdę 10-cio krotnie niższą niż wilgotne 100% i takie tam . Myślę ,że oni tam to bardzo obiektywnie badają,bo chodzi o wzrost plonów,q/ha a nie wzrost sprzedaży styropianu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...