Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Dokładnie tak. I mimo tego, dla pasywnego podłogę projektuje się na U=0,12, a resztę U=0,10. Niemcy podobno mają wytyczne dla podłogi U=0,14, a reszta przegród taka sama jak u nas, czyli U=0,10.
Czego Brzęczkowski nie zauważa. :) Ignoruje to od 10 lat. (wytycza nowe trendy w budownictwie :D:D:D)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Że co?

 

 

 

Wczoraj Barth3z załączał obrazek. Jak dobrze pamiętam to coś między 1 a 2. Merkava chyba przyjmował do obliczeń (też są posty wcześniej) od 0,4 do 50. Zauważalnych różnic brak w stratach.

 

To tak jak powiedzieć, że nie ma różnicy co jest za ścianą bo mam 30 cm styropianu. Tok rozumowania podobny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Choćby że suchy piach ,tak po ludzku suchy a nie prażony ma 0,3W/m/K
norma podaje dla piachu 0,4 ... PN i PN EN . tak że szału nie ma.

Nydar nie ma co się szarpać, masz U i Heat flow wyznaczone.... reszta to już Twoje kaprysy, masz do tego prawo, nie zawsze masz chęć np marznąć czy się przegrzewać ... gust .. w to nie wnikam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz usztywnianie z kierowaniem się normami i obliczeniami. Nie bujam w obłokach, nie podważam wiedzy rzeszy fachowców opracowujących normy czy obliczeń cholernie głupiej ale przez to cholernie precyzyjnej maszyny.

Jeśli masz uwagi co do sposobu liczenia to do autorów norm a nie do mnie a jeśli masz uwagi do danych to do merkavy a nie do mnie.

:D:D:D Szkoła Brzęczkowskiego! Normy podają najmniej od gruntu, fikołek "wyliczył", że najwięcej. I nie podważa wiedzy... Chora ambicja a może coś jeszcze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu chce powiedzieć,że jak masz 30cm w ścianie to czy na zewnątrz -10oC ,czy +1oC,to straty takie same,że wskazaniem,że przy -10oC mniejsze.
wiem liwko się pojawił i grzbyki dostarcza a to gad sykliwy.

U zostanie .... Q czyli ładunek lub strumień będzie większy bo mnożnik czyli delta jest większy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! Piszę, że lambda się zmienia w zależności czy ten piach suchy czy nie. Piszę też, że jej zmiana nie robi różnicy dla strat przez posadzkę bo jest pomijanie niewielka. Liczył to program na podstawie przyjętych danych.

 

Podam Wam U podłogi - płyty fundamentowej z piachem i bez:

 

30cm XPS'a z piachem - U=0,102

30cm XPSaa bez piachu - U=0,118

 

20cm XPS'a z piachem - U=0,141

20cm XPSa bez piachu - U=0,174

 

Przyjąłem piach o lambdzie 0,6. Jak widać, nie można go pomijać w obliczeniach strat do gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu chce powiedzieć,że jak masz 30cm w ścianie to czy na zewnątrz -10oC ,czy +1oC,to straty takie same,że wskazaniem,że przy -10oC mniejsze.
wiem liwko się pojawił i grzbyki dostarcza a to gad sykliwy.

U zostanie .... Q czyli ładunek lub strumień będzie większy bo mnożnik czyli delta jest większy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fun bez izo na piach 0.4 lamba heat flow.jpg samo U nic mówi.

Patrzajcie Heat flux i Heat flow ... flux to U * delta .. a w takim razie skąd aż Heat flow tyle? z nieliniowej wymiany.

I co z tego że U płyty było lepsze jak na tym samym piachu dała rzopy. Stąd szkoda nawet liczyć samo U.

 

U zostanie .... Q czyli ładunek lub strumień będzie większy bo mnożnik czyli delta jest większy !

Nydar takich skomplikowanych rzeczy widać nie rozumie.

jak wyszło że Heat flow jest taki to można sobie to przez DT podzielić i masz na 1st ... w tedy widać co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

norma podaje dla piachu 0,4 ... PN i PN EN . tak że szału nie ma.

Nydar nie ma co się szarpać, masz U i Heat flow wyznaczone.... reszta to już Twoje kaprysy, masz do tego prawo, nie zawsze masz chęć np marznąć czy się przegrzewać ... gust .. w to nie wnikam.

 

No szału nie ma . Ledwo 33% lepiej ( piszą nawet o 0,28 ale olać to).

Wyobraź sobie dom bez podpiwniczenia na 30-tu cm dobrego EPS-a z solidnymi pionowymi czy skośnymi opaskami a w tym suchy piaseczek z temp .ś sezonu grzewczego od 19/20 do 15/15,5oC . To co zeżre grunt to pokryje ciepło twojej teściowej i jej pieska. To tak a propo 0-20kWh/m2.

Byłby załatwiony jeden problem,przegroda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej.

Albo, że piach lepiej odbiera o ileś tam razy niż powietrze?;)

 

 

 

Dzień bez kłamstwa i oszustwa dniem straconym? Po co kłamiesz a potem się dziwisz, że tego co kłamie nazywa się po imieniu kłamcą?

 

 

 

Wróciłbym raz jeszcze do kalkulacji merkavy bo to stoi w wyraźnej sprzeczności z tym co przedstawił.

 

 

 

Nydar takich skomplikowanych rzeczy widać nie rozumie.

 

Jeżeli piach lepiej odbiera ciepło to znaczy, że ma większy wpływ na u przegrody niż powietrze. Idąc dalej wilgotność tego piachu będzie miała znaczenie nie tyko na lambde ale i na rsi lub rse

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic w tym dziwnego, że taką frustrację u Szanownego Pana wywołuje skuteczna izolacja i wentylacja. W domach normatywnych (teraz) , a współpracujący ze mną architekci projektują takie od 15 lat, nie stosuje się pomp, bo nie da się przy tak małych potrzebach ciepła (do 40 kWh/m2 rocznie) ogrzewać centralnie. Dodam jeszcze, że poza dyrektywami BBR 2006 obowiązkiem będzie posiadanie min 1kW energii odnawialnej. Dlatego też kończę już pracę nad płytą podłogową grzaną wiatrem . Co jeszcze przyspieszy przeniesienie pomp do co i cwu do Pałacu Kultury i Nauki.

Pozdrawiam

Płłyta podłogowa grzana wiatrem, to dopiero hicior!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny? A nie współczynnik temperatury projektowej i średniorocznej? To nie jest takie proste jak sie niektórym wydaje!

 

To zależy co chcesz liczyć. Jeśli liczymy straty przez przegrodę (ścian), to liczymy na podstawię średniej z okresu grzewczego.

Jeśli chcemy liczyć OZC i na tej podstawie dobierać źródło ciepła, to liczymy tak jak piszesz, bo uwzględniamy projektową temperaturę zewnętrzną dla danej strefy, żebyśmy później nie czuli się zaskoczeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty jesteś dobry jajcarz:) Prima-aprilis na całego jeszcze trwa:)

 

Ciekawe ilu się wpierw zabełkocze nim dostrzeże, że ten link prowadzi do takiego postu:

 

A pamiętasz "Dom zarabiający" ? To dopiero prima-aprilis był:

Jakby Pan tych powodzian zapewnił, że chociaż dom będzie cały czas suchutki a ludzie w nim bezpieczni, - to by się Pan przekonał - co sądzą o całej reszcie! Gdy nie ma gdzie spać jeść, gdy wszystko mokre. śmierdzi, trzeba wyrzucać. Ewakuacja, powrót... jak dom suchy, ciepły, cały jak jest zasilanie - to cała reszta jest pryszczem .

Jakby nie kombinował to ziarna z tego nie potrafię odsiać. :)

 

EDIT: Ups, spóźniłem się o minutę z tym żartem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy co chcesz liczyć. Jeśli liczymy straty przez przegrodę (ścian), to liczymy na podstawię średniej z okresu grzewczego.

Jeśli chcemy liczyć OZC i na tej podstawie dobierać źródło ciepła, to liczymy tak jak piszesz, bo uwzględniamy projektową temperaturę zewnętrzną dla danej strefy, żebyśmy później nie czuli się zaskoczeni.

Czyli wracamy do tego co pisałem wielokrotnie. Wyliczanki fikołka są psu na budę jak i twierdzenie o największych stratach do gruntu. Tak nie można liczyć strat procentowych, bo wychodzą bzdury. Straty przez podłogę to nie tylko funkcja temperatury pod podłogą i temperatury wewnątrz ale też współczynnika kształtu czyli wpływu stref brzegowych, akumulacji w długim okresie, źródła ogrzewania, poziomu wody gruntowej itd. Stąd moje podkreślanie norm którym wyliczanki fikołka zaprzeczają. Trzeba się trzymać proporcji w nich zawartych i będzie dobrze. Dom do 40kWh/m2, czyli wbrew temu co niektórzy piszą dom bardzo w polskich realiach oszczędny (może 5% budowanych domów osiąga taki wynik) ma mieć U podłogi 0,2 W/m2K. Przekłada się to na jakieś 16 - 18 cm styropianu. Zmiana tej grubości wg ekspertów normy opracowujących nie ma sensu finansowego. Dom do 30kWh/m2 potrzebuje proporcjonalnie podłogę o U - 0,17 czyli około 20 - 22 cm styro. Więcej nie trzeba. Ktoś kto próbuje te ustalenia podważyć przy pomocy wyliczanek w excelu może się tylko ośmieszyć, o Brzeczkowskim i jego "eksperymentach" nie wspominając.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był tylko sarkazm a nie żadna odpowiedź, ja tego tematu nie dotykam więc mnie do niego nie mieszaj!;)

To jest konik innych na tym forum a w tym temacie chyba najwyraźniej.

Ja się o tym niejednokrotnie już wypowiadałem i mam dość;)

Ooo, wycofuje się fikołek rakiem! Już z widzi, że głupotę palnął.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też ale przede wszystkim to zależy od tego czy półgłówek potrafi zrozumieć to co czyta... a jak widać, nie jest w tym dobry dlatego z każdego postu bije bezmierna pustka. Każde dziecko powie, że coś "nie jest proste", ale co z tego wynika? NIC:)...
Widzisz Barth jaki to poziom. Żenada. Palnął głupotę ale się nie przyzna bo by umarł. Coś z głową niewątpliwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, wycofuje się fikołek rakiem! Już z widzi, że głupotę palnął.

 

To jest problem aby potwierdzić możliwość wpływu tej warstwy bo wtedy będzie trzeba zastanowić się jaki ma wpływ. A to oznaczałoby dopuszczenie do siebie takiej ewentualności. No ale gdyby A. Einstein był tak mało dociekliwy to wiele by nie wymyślił.

Potwierdzenie samego wpływu wilgotności już było teraz krok dalej:

Jaki wpływ na izolację podłogi ma rodzaj gruntu i jego stan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...