Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

A czym tu się martwić? Ty to robisz celowo, żeby pod spodem grzać, a ta instalacja grzewcza jest droższa niż dodatkowy styropian - chyba, że komuś z TIR-a spadnie, albo się zrobi księgowy szacher - macher. Ale jak Ci to wyjdzie technicznie i ekonomicznie, to spoko - dla mnie i tak za późno.

 

Madrzy tego forum Henok i Adam_mk dawno podawali, iz temp pod domem po jakis 3 latach sie stabilizuje, i na pewno nie jest to 10 stopni a blizej 15.

 

Tak czy inaczej troche sie wszyscy oderwali od rzeczywistosci co do walki o pojedyncze kWh, bo jesli grzeni czystym pradem moze kosztowac w domu Kszhu 500 PLN, to czy jest jakikolwiek sens walczyc o nizsze rachunki? Inwestujac ile czasu i pieniedzy?

 

Ja widze po swoim domu, ze dolozenie urzadzenia z COP sprawilo, iz moge miec rachunek jak Kszhu a dom 3 razy gorszy :p

 

Budujcie domy 3-litrowe, grzejcie czystym pradem, a jak starczy srodkow to dolozcie instalacje on-grid i zapomnijcie o temacie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A czym tu się martwić? Ty to robisz celowo, żeby pod spodem grzać, a ta instalacja grzewcza jest droższa niż dodatkowy styropian - chyba, że komuś z TIR-a spadnie, albo się zrobi księgowy szacher - macher. Ale jak Ci to wyjdzie technicznie i ekonomicznie, to spoko - dla mnie i tak za późno.

 

A skąd wiemy, że droższa? Przecież nikt tego nie potrafi policzyć, ile to będzie ekonomicznie.

Miloszenko czekamy na wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od początku i nikt nie wyliczył ekonomicznej grubości izolacji dla podłogi. Może ktoś zrobi to dla leniwych ludzi. Np. Masz okresowo podnoszące się wody gruntowe, grunty gliniaste to masz dać 30 cm xps wtedy ci się to będzie opłacać.

Może jeszcze uratujemy Milosznce trochę kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównania trafne, zarówno z basenem, korkiem i ciśnieniem jak i z betonem.

Ale ten beton będzie miał średnioroczną temp. jak średnioroczna powierza czyli dużo za mało do tego aby przyjmować, że jego U to izolacja idealna i grzać nie trzeba.

 

To teraz zauważ iż w domu cały rok temp oscyluje w granicach 20st to i zyski bytowe/ słoneczne pompują ciągle ten beton.

Ważne aby to pompowanie było równe cały rok stratom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od początku i nikt nie wyliczył ekonomicznej grubości izolacji dla podłogi. Może ktoś zrobi to dla leniwych ludzi. Np. Masz okresowo podnoszące się wody gruntowe, grunty gliniaste to masz dać 30 cm xps wtedy ci się to będzie opłacać.

Może jeszcze uratujemy Milosznce trochę kasy.

Dla domu do 40kWh/m2 U = 0,2W/m2K czyli izolacja EPS lambda 0,035 o grubości 16 cm. Dla domu do 15kWh/m2 U = 0,12 czyli izolacja EPS lambda 0,035 o grubości 29 cm. Ważne dla I, II i II strefy klimatycznej. Dla IV i V odpowiednio U = 0,15 i U = 0,1. Dla normy obecnie obowiązującej to U = 0,3 czyli 11 cm EPS o lambdzie 0,035.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tylko, że ten beton oraz całe to "pompowanie" to bardzo drogi interes. Gdyby koszty ogrzewania energią kupowaną z zewnątrz były kilkukrotnie wyższe to można by się zastanowić ale jak nawet kol. miloszenko swój domek, kiepski jak twierdzi, jest w stanie "zaspokoić" PPCi to nie ma co za wiele szukać kosztownych rozwiązań.
Masę do trzymania ciepłą się ładnie wylicza i na taką się robi projekt jak brakuje to zamiast BK daje się silikat lub cegłę lub beton/ kamienie i przy grubościach 18-30cm i stropach koło 12-18cm wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, bez względu na to czy chcesz budować dom np. taki http://kwidzyn.nieruchomosci-online.pl/dom-wielorodzinny,4-pietrowy/8834615.html czy może taki http://ancu.pl/portfolio/135,rezydencja-parterowa (powierzchnie porównywalne) to wystarczy aby mieć energo, pasywny czy klasyczny zastosować TYLKO odp. grubości w podłodze:

 

 

 

...reszta przegród nie ma znaczenia, nie potrzebne żadne projekty, audyty OZC itp.:D

 

Jak zwykle dyskusję sprowadzasz do kpiny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz, bez względu na to czy chcesz budować dom np. taki http://kwidzyn.nieruchomosci-online.pl/dom-wielorodzinny,4-pietrowy/8834615.html czy może taki http://ancu.pl/portfolio/135,rezydencja-parterowa (powierzchnie porównywalne) to wystarczy aby mieć energo, pasywny czy klasyczny zastosować TYLKO odp. grubości w podłodze:

...reszta przegród nie ma znaczenia, nie potrzebne żadne projekty, audyty OZC itp.:D

 

Mam deja vu, chyba już ktoś w tym wątku tak pisał i chyba nie z ironią tylko na poważnie. Varme, przypomnij, kto to był ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek od początku i nikt nie wyliczył ekonomicznej grubości izolacji dla podłogi. Może ktoś zrobi to dla leniwych ludzi. Np. Masz okresowo podnoszące się wody gruntowe, grunty gliniaste to masz dać 30 cm xps wtedy ci się to będzie opłacać.

Może jeszcze uratujemy Milosznce trochę kasy.

 

Spokojna Twoja rozczochrana :) Jesli doloze styro to max moge zaoszczedzic z 50 zl rocznie:)

 

Jakby kazdy mial tak jak ja mam miec okna U=0.5 ( szklenie bez ramy), drzwi zewnetrzne U=0,8, sciana izodom 20 cm z zewnatrz to by sie nikt nie martwil ile do gruntu pojdzie, zwlaszcza, ze parter ma po podlodze 55 m2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie idzie jego drogą .. bo on nie się nie rozwija.

Tupta w miejscu i zmusza projektantów do bubli ... typu na środku domu więcej izolacji jak na kraju.

Sorry ale jak nie wie gdzie idzie więcej ciepła i robi głupie teorie do tego.

Właśnie z tym 6x to szkodzi ! ponieważ płyta fu bez strefy brzegowej jest bez wartości i pchanie masy cm pod środek to jest czysta głupota.

W tych samych warunkach płyta polegała i dodawanie cm nic by nie pomogło... bo pcha się je tam gdzie nie trzeba.

Przez błędne wnioski. Ale najlepiej się jest ciskać jak wiejski burek iż każdy jest ciepłownikiem itp i nie zależy mu na izolacji.

 

TB jest maluczki przy moich cm izolacji, ale ja już zauważyłem i przestawiłem się na inne tory tj

mam w nosie pakować cm pod środek domu ... jak brzegiem ucieka mi masa ciepła!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego uważam, że to wszystko zależy od KONKRETNEGO projektu a nie przyjmowania wszystkiego bez zastanowienia i twierdzenia, że będzie taki czy inny. Na pewno więcej będzie lepiej niż mniej ale co innego dom miloszenko a co innego np. taka parterówka 400m2 podłogi na gruncie.

 

Dokładnie tak!

Dlatego ciężko stwierdzić, że ktoś idzie ścieżką TB, skoro nikt tej ścieżki nie zna. TB ma coś w głowie, jakiś konkretny projekt i nie jest otwarty na inne.

Ale z tą łazienką z podłogowym elektrycznym i dogrzewaniem aktywną drabinką to dał do myślenia. ;) Jeszcze tego nie przeliczyłem, ale brzmi sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie błąkasz się w etapie koncepcji ale zobaczymy co będzie w finalnym projekcie a w zasadzie budynku; na razie, z tego co pamiętam, to oscylowałeś wokół ,5-1m od gruntu.
tak ... 0,5 m izolacji tylko chce zobaczyć czy nie lepiej dać 0,3 środek a z tego 0,2 brzegi wzmocnić.

O takich niansach piszę. To że dzielę się pewnymi spostrzeżeniami to tyko może dobre świadczyć, oraz że człowiek się rozwija.

Izolacja to jest jak kran w na końcu rury ... nawet jak rura ma 10m to i tak blokuje upływ wody.

Pytanie jak długa ta ma być rura aby dało się ją sensownie napełnić.

Czemu tak piszę ? ponieważ TB uważa że kran winien być przy koszu pompy w studni .. bo tam najlepiej odetnie wodę.

 

TB ma coś w głowie, jakiś konkretny projekt i nie jest otwarty na inne.

Ale z tą łazienką z podłogowym elektrycznym i dogrzewaniem aktywną drabinką to dał do myślenia. Jeszcze tego nie przeliczyłem, ale brzmi sensownie.

Gdzie spór z TB powstał ? na linii Jego 6x do gruntu.

Izolacja to jest nowy kran

grunt to stary cieknący kran gdzie woda kapu kap ... ale nadal blokuje ucieczkę ciepła.

Nie jest tak że po izolacji nagle jest próżnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to cała rozpierducha jest o to, że TB widział dom 20kWh/m2*rok, wie jak go zrobić i o o tym mówi, ale za cholerę nie chce zrozumieć dlaczego taka konstrukcja działa, co można zrobić lepiej, a co inaczej. Zapiera się po prostu że TYLKO TAK będzie dobrze, za to inni zapierają się, że TAK nie będzie dobrze. Nie wiem kto gorszy, ale jaja są dobre. Na Wielkanoc nawet malowane!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma gdzieś podstawy fizyki to tak jest!

Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór: Q - ilość przepływającego ciepła w jednostce czasu (moc cieplna) S - powierzchnia przegrody, ?T - różnica temperatur po obu stronach przegrody. RT: współczynnik oporu cieplnego [m˛K/W] ---- Wymień założenia do obliczenia przenikania ciepła przez przegrodę.

W analizie przenikania ciepła przez przegrody budowlane przyjmujemy :

1) pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,

2) przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody

3) długość i szerokość przegrody są nieograniczone

4) warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów

5) wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.

nie powinno się podawać współczynników dla gruntu pod domem!

Gdyby U piachu wynosiło 2W/m2xK ( nie wspomnę już o 0.4!) to GWC które są eksploatowane, grzałyby się latem!!!! I nie schładzałyby powietrza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest clou tematu - można sobie pisać bajki o jednej normie dla wszystkich domów ale tak naprawdę to straty więc i jakość przegród trzeba rozważać kompleksowo a nie jak ci co jeździli po TB a teraz idą jego drogą.

Nie ma co się przejmować - Nauka, nie może odbiegać tak znacznie od rzeczywistości, dlatego opisując rzeczywistość - wcześniej czy później i nauka uaktualni swoje założenia. Zwłaszcza, ze w tym temacie nauka i wiedza są cholernie wymierne w końcowym wyniku.

Co prawda, Ci co krytykują napiszą za jakiś czas, że od zawsze to wiedzieli i mnie uczyli...

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...