Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Na sugestie nydara trzeba patrzeć z ogromnym przymrużeniem oka. Ten temat wlecze się wszędzie i od dawna a sugestie czy opinie właścicieli domów jak w temacie są zgoła odmienne, np. http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6101298&viewfull=1#post6101298

 

Fajny jest kolejny post Henoka i skan artykułu z Muratora (odpowiedź na list TB).

"Styropian chłonie wodę, ale jej nie wypuszcza"

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Warto takie rzeczy dopowiadać, bo później są problemy jak z GWC o mocy chłodniczej 2,5kW.
Jakie ma Pan problemy ? Najwyżej złe zrozumienie czy błędna interpretacja.

Ochłodzenie 100m3/h powietrza o 15 st.C - to 0.6 kW mocy chłodniczej .

Łatwiej będzie Panu policzyć GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Styropian chłonie wodę, ale jej wypuszcza"
W tamtych czasach nie było programów googli itp. Trzeba było pobierać próbki z elewacji i ważyć. Styropian bardzo "niechętnie" oddawał wodę. Przez 3 miesiące próbka leżąca latem pod dachem, nic nie stała się lżejsza tylko zielona!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0.08 W/m2 zaczęli robić projektanci. Ja tylko zakładam instalację! A uzasadnienie jest proste - stwierdzili, że się opłaca.

 

Żeby określić, że się opłaca to trzeba coś sprawdzić, porównać, zmierzyć obliczyć. Chyba dopytywałeś, bo nie jesteś raczej człowiekiem który wierzy na słowo ? Jak zatem oni to stwierdzili, że się opłaca ?

 

Przecież projektant ma kontakt z inwestorami sprzed 20 czy 10 lat. Przy ogrzewaniu elektrycznym zużycie jest doskonale widoczne.

 

OK. Żeby wyciągnąć wnioski należy mieć badania pomiary itp. A przede wszystkim dwa identyczne obiekty badań. Dwa domy. Jeden z przegordą o U=0,1 frugi o U=0,08. Jaka była różnica w zużyciu energii na cele c.o. ?

 

Nie ma Szanowny Panie innego uzasadnienia niż ekonomia.

 

Zgadzam się, dlatego dopytuje.

 

Myśli Pan ( jak niektórzy, że dr Duda jest tumanem i uległ mojemu urokowi osobistemu, nie sprawdzając? Myśli Pan, że mam taki wpływ na architektów i konstruktorów...

 

Nie odnoszę się do ludzi, tylko do tez jakie wygłaszają. Duda czasami opowiada rzeczy, które ciężko przypisać osobie znającej się na budownictwie energooszczędnym.

 

Jeżeli ktoś odpowiedzialny podpisuje swoim nazwiskiem projekt, to gwarantuje jakieś zużycie - a przy ogrzewaniu elektrycznym - cholernie łatwo sprawdza się kWh!

 

Ile zatem jest w domu o przegrodach z U=0,12, ile z U=0,1 a ile z U=0,08 ?

 

Tylko Pan mi nie każe liczyć strat do gruntu. Dla materiałów sypkich nie można podawać U - z definicji !! A to, że sobie ktoś przyjmuje U takie czy inne, to nie jest moja wina. Znajdzie Pan w normach zarówno 0.4W/m2xK jak i 2! A ja Panu udowodnię ( w realu) , że może być i 3 i 4!

 

Nie obchodzą mnie straty tylko różnica w zużyciu. A skoro posługujesz się miernikami, licznikami to znasz te wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtych czasach nie było programów googli itp. Trzeba było pobierać próbki z elewacji i ważyć. Styropian bardzo "niechętnie" oddawał wodę. Przez 3 miesiące próbka leżąca latem pod dachem, nic nie stała się lżejsza tylko zielona!

 

To że się stała zielona to wynika ze środowiska w jakim przebywała. Środowisko musiało być bardzo wilgotne z dostępem do światła (wtedy rosną glony, grzyby, pleśnie itp.). Podejrzewam, że było to poddasze a testy wykonywałeś w upalnym okresie (duża wilgotność). Przy dużej wilgotności powietrza ciężko oczekiwać, że styro wyschnie, bo nie ma gdzie oddać zgromadzonej wody.

 

EDIT: Sorry, raczej piwnica niż poddasze.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma Pan problemy ? Najwyżej złe zrozumienie czy błędna interpretacja.

Ochłodzenie 100m3/h powietrza o 15 st.C - to 0.6 kW mocy chłodniczej .

Łatwiej będzie Panu policzyć GWC.

 

Chodzi o to:

Żwirowce są do dużych wydajności - 300-500m3/h to maksymalnie 2,5kW mocy chłodniczej przy +30 st.C !!- na to 30mb rury 200mm jest aż nadto.

 

Jak osiągnąć moc chłodniczą 2,5kW z 30mb rury fi 200 przy przepływie powietrza 300-500m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby określić, że się opłaca to trzeba coś sprawdzić, porównać, zmierzyć obliczyć. Chyba dopytywałeś, bo nie jesteś raczej człowiekiem który wierzy na słowo ? Jak zatem oni to stwierdzili, że się opłaca ?

Najprościej i najdokładniej to postawić kilka domów 0.1 W/m2xK a potem 0.08W/m2xK - Znając koszt budowy i różnice w kWh - można wyciągnąć wnioski, czy warto.

Nie odnoszę się do ludzi, tylko do tez jakie wygłaszają. Duda czasami opowiada rzeczy, które ciężko przypisać osobie znającej się na budownictwie energooszczędnym.
Zgadzam się z Panem - Mogę nawet przedstawić Panu tekst sprzed 19 lat bardzo mocno krytykujący poczynania Pan dr Dudy. A dziś się spotykamy na budowach - jak Pan myśli - życie (praktyka) przekonało mnie do jego rozwiązań czy Jego do moich?

Ile zatem jest w domu o przegrodach z U=0,12, ile z U=0,1 a ile z U=0,08 ?
Jest różna ilość osób, różne zimy, rózne temperatury wewnątrz. Poza tym jest jeszcze lato i upały, gdzie izolacja ścian i dachu - sporo daje. Ale można śmiało stwierdzić, że przy 0.1 W/m2 xK nie przekroczy Pan 30kWh/m2 przy dość mroźnej zimie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że się stała zielona to wynika ze środowiska w jakim przebywała. Środowisko musiało być bardzo wilgotne z dostępem do światła (wtedy rosną glony, grzyby, pleśnie itp.). Podejrzewam, że było to poddasze a testy wykonywałeś w upalnym okresie (duża wilgotność). Przy dużej wilgotności powietrza ciężko oczekiwać, że styro wyschnie, bo nie ma gdzie oddać zgromadzonej wody.

 

EDIT: Sorry, raczej piwnica niż poddasze.

Lato, leżało pod wiatą na Bartyckiej .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej i najdokładniej to postawić kilka domów 0.1 W/m2xK a potem 0.08W/m2xK - Znając koszt budowy i różnice w kWh - można wyciągnąć wnioski, czy warto.

 

Zatem ile wyszło tych kWh różnicy ?

 

Zgadzam się z Panem - Mogę nawet przedstawić Panu tekst sprzed 19 lat bardzo mocno krytykujący poczynania Pan dr Dudy. A dziś się spotykamy na budowach - jak Pan myśli - życie (praktyka) przekonało mnie do jego rozwiązań czy Jego do moich?

 

To, że teraz krytykuje się zasadność izolacji na poziomie U=0,08 i sam osobiście ciężko mi znaleźć uzasadnienie nie oznacza, że za 2,3 5 lat będzie to standardem i wtedy będzie się to opłacało.

 

Jest różna ilość osób, różne zimy, rózne temperatury wewnątrz. Poza tym jest jeszcze lato i upały, gdzie izolacja ścian i dachu - sporo daje. Ale można śmiało stwierdzić, że przy 0.1 W/m2 xK nie przekroczy Pan 30kWh/m2 przy dość mroźnej zimie!

 

No ale żeby wyciągnąć wnioski i coś zmierzyć muszą być identyczne domy i identyczne środowisko. Skoro stwierdzono, że się opłaca to chyba zadbano i wiarygodne pomiary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś co dziś nie jest ekonomicznie uzasadnione, przy podwyżce cen energii może mieć sens. Z drugiej strony ceny energii mogą utrzymać się na obecnym poziomie jak nie spaść jeśli "dokopiemy" się do gazu z łupków czy innej zimnej fuzji.

 

Też tak myślę. Myślę, że rozwój fotowoltaiki powoduje, że cena prądu nie może drożeć. Stąd ciężko uzasadnić izolowanie na poziomie NF15 lub niżej jako ekonomiczne. Aby to uzasadnić, należy wykazać nie tylko oszczędność w zużyciu kWh ale oszczędności w zakupie źródła ciepła, czyli "mogę dać 5cm więcej styropianu, bo dzięki temu wystarczy mi PC o mocy 4kW a nie 5kW. A to różnica w cenie np. 2000zł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiliśmy testy gruntu, który odbierał 150W z m2

To jeśli chodzi o gwc

Zatem ile wyszło tych kWh różnicy ?

Szanowny Panie, skoro w latach 90-tych ekonomicznie było 0.1W/m2 - to co się dziwić 0.08 - skoro ta ścianą jest tańsza niż tamta 0.1. - To ściana prefabrykowana - patent!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli chodzi o gwc

 

Czemu edytujesz i zmieniasz treść wypowiedzi ?

A co do samej treści to to już jest farsa...

 

Szanowny Panie, skoro w latach 90-tych ekonomicznie było 0.1W/m2 - to co się dziwić 0.08 - skoro ta ścianą jest tańsza niż tamta 0.1. - To ściana prefabrykowana - patent!

 

Proszę o konkret, ile wyszło różnicy w kWh ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę. Myślę, że rozwój fotowoltaiki powoduje, że cena prądu nie może drożeć. Stąd ciężko uzasadnić izolowanie na poziomie NF15 lub niżej jako ekonomiczne. Aby to uzasadnić, należy wykazać nie tylko oszczędność w zużyciu kWh ale oszczędności w zakupie źródła ciepła, czyli "mogę dać 5cm więcej styropianu, bo dzięki temu wystarczy mi PC o mocy 4kW a nie 5kW. A to różnica w cenie np. 2000zł"

W przypadku kiedy Pan sam składa dom, to 5 cm styro kosztuje tyle a tyle. Ale tak nie jest przy produkcji, tu hsv i zbrojenia, to również konstrukcja. Tu jest wszystko wyliczone! Cieńsza ściana - grubsze zbrojenie i spadek oporu ALE NIE CENY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu edytujesz i zmieniasz treść wypowiedzi ?

A co do samej treści to to już jest farsa...

Są pomyłki, pojawiają się posty podczas gdy piszę o tym... ale skoro Pan chce
Czemu edytujesz i zmieniasz treść wypowiedzi ?

A co do samej treści to to już jest farsa...

tak to OK!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan się nie martwi... i tak to moja wina!

Tak! Budowy. Robi Pan tańszy system ogrzewania a w przyszłości lub teraz tańsze PV . Gdy Pan zrobi rozbudowane PV, więcej zarobi na sprzedaży kWh. Poza tym ściany będą już gotowe, a dawać 10 cm mniej styropianu, tam gdzie go nigdy nie dołożymy?

Pan jest pewien, że rozpraszanie ciepła przez grunt jest tak słabe jak Szanowny nydar sugeruje?

 

Szanowny Panie Tomaszu. Szanowny nydar nic nie sugeruje a tylko przedstawia dane z termometru.Należy je wg. własnej wiedzy zinterpretować .Wg. mnie pozostało jedynie sprawdzić ,czy nie mam jakiego geotermalnego źródełka i wszystko będzie jasne. To samo zresztą robią Szanowni Krzysiek BB i Kolektor 1. Myślę,że kwestią czasu jest jak inni Szanowni FM podadzą swoje odczyty,bo ciekawość w naturze ludzkiej jest.Zwłaszcza,że czujniki to koszt groszowy

 

ps. Jestem zawiedzony Pana odpowiedzią na temat temp. pod domem .Po specjaliście tej klasy spodziewałem się nie stosowania uników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kiedy Pan sam składa dom, to 5 cm styro kosztuje tyle a tyle. Ale tak nie jest przy produkcji, tu hsv i zbrojenia, to również konstrukcja. Tu jest wszystko wyliczone! Cieńsza ściana - grubsze zbrojenie i spadek oporu ALE NIE CENY!

 

OK, wszystko się zgadza. Tylko jaka jest różnica w zużyciu domów z U przegrody 0,08 a 0,1 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...