Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

No i przewiercone .... czujnik zaaplikowany gdzies pośrodku garażu 6m x 3,5m

Garaż w stosunku do domu niżej jakies 140cm czujnik wciśnięty ~ 55cm w gline pod garażem.

Garaż nieogrzewany ocieplony, ściny fundanemtowe garażu bez izolacji termicznej.

Aby ktoś nie zarzucił ściemy fotki wiercenia i wtykania czujnika.

pod_garazem_05_04_2014.JPG

czuj_garaz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

To można zrobić nawet w "audytorze OZC" bo jednoznacznej krzywej właściwej dla wszystkich domów i wszystkich warunków nie ma.

 

Nie każdy ma program, nie każdy wie jak to zrobić. Można założyć, dom referencyjny i powykreślać tabele i po krzyku.

Ale tu nasuwa mi się dalsza sugestia, bez znajomości jeszcze tych tabel. Skoro mam kiepską izolację i ponieważ grzeję podłogówką, gdzie występuje duża, mała różnica temp. między podłoga a gruntem to może zrezygnować z podłogówki na rzecz grzejników a i straty pewnie będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moze ktos jakos bardziej namacalnie przedstawic 8 czy 10*C pod domem .... u mnie stoi jak drut.

Dziś o 6:00 ogrzewanie ostatni raz pracowało pochłonęło niebotyczną ilość kWh całe 13kWh przełączam na OFF zobaczymy czy temp pod domem zacznie spadać wg co poniektórych osobników.

4x_ds18b20_05_04_2014.JPG

4x_ds18b20_05_04_2014.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mu dołożę kolektory sloneczne i parę bateryjek, oraz założę odzysk ciepła z szarych ścieków całkowicie za darmo!!!

No to już razem będzie miał dom prawie zeroenergetyczny.

Pozostaje tylko jeden drobiazg - wybudować dom, który będzie zużywał na ogrzewanie 10kWh/m2 rocznie (energii użytkowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś jeszcze zainstalował kolejny czujnik tak na -1m i 1m od muru domu (może w rurce jak sugeruje HenoK) to były komplet danych.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa domu, który pomogłem zaprojektować i najprawdopodobniej pomogę wybudować.

Dom ma mieć sporo "wynalazków" rodem z FM (szczegółów na razie nie będę zdradzał). Ma też być dosyć dobrze opomiarowany.

Pod budynkiem zaproponuję przeciągnięcie dwóch rurek pex-alu-pex 16/2 (jednej wzdłuż osi podłużnej budynku, a drugiej w jego poprzek). W rurki będzie można wciągnąć kilka czujników temperatury, które pozwolą na zbadanie profilu temperatury.

Takie rozwiązanie pozwoli na kalibrację czujników przed ich zainstalowaniem, a także po jakimś czasie ich działania. Niestety czujniki DS18B20 nie są tak stabilne w czasie, jak to podaje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

U mnie ogrzewanie od dawna nie pracuje ale mniejsza o to. Pow. ogrzewaną masz nieco mniejszą ale też i ściany nieco słabiej ocieplone więc gdybyś podał zużycie na ogrzewanie na ten rok to będzie można co nie co porównać.

 

od 01-09-2013 do 05-04-2014 CO dokładnie 5552kWh koszt x 0,26 = 1443 PLN

 

........ Niestety czujniki DS18B20 nie są tak stabilne w czasie, jak to podaje producent.

nie wiem co miałeś na myśli nim rozdzieliłem czujniki sprawdziłem ich stabilność oraz kalibracje była identyczna na każdym z nich

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Parę stron temu pokazałem do czego prowadzi takie idiotyczne liczenie - dla co poniektórych tutaj ideałem będzie gdy temp. na posadzce i pod będą równe bo wtedy delta będzie równa 0.

A, że mnożenie czegokolwiek przez 0 zawsze daje 0 to wtedy straty będą "

 

Gdybyś wiedział o czym piszesz to nie pisał byś tego co piszesz.

Jeżeli dwa środowiska rozdzielisz przegrodą,obojętnie czy 5cm szlichta czy 3cm styropianu, to zawsze nad i pod będzie różnica temp. Tyle że do pomiaru potrzebował będziesz termometru o rozdzielczości 0,01oC. A przy nawet gradiencie 0,01oC i wysokiej lambdzie przepływ energii będzie olbrzymi.Jak jest przegroda to nie ma różnicy temp. 0. Nawet przy grafenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do tego w swoim lustrze to piszesz? Wątpię aby pojął!

 

Czyli sprowadzamy sprawę do tego aby wykonać taką przegrodę, która po obu stronach będzie miała taką samą temp.? Dobry system jej ogrzewania i nie ma problemów, różnica będzie 0! Policz zatem straty dla delty T = 0stC:D Zero mnożone przez cokolwiek to ZERO STRAT! Posadzka idealna!:D

 

Wbij sobie do łba,że nie istnieje różnica 0oC na barierze.Nie istnieje więc sytuacja zero strat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa domu, który pomogłem zaprojektować i najprawdopodobniej pomogę wybudować.

Dom ma mieć sporo "wynalazków" rodem z FM (szczegółów na razie nie będę zdradzał). Ma też być dosyć dobrze opomiarowany.

Pod budynkiem zaproponuję przeciągnięcie dwóch rurek pex-alu-pex 16/2 (jednej wzdłuż osi podłużnej budynku, a drugiej w jego poprzek). W rurki będzie można wciągnąć kilka czujników temperatury, które pozwolą na zbadanie profilu temperatury.

Takie rozwiązanie pozwoli na kalibrację czujników przed ich zainstalowaniem, a także po jakimś czasie ich działania. Niestety czujniki DS18B20 nie są tak stabilne w czasie, jak to podaje producent.

 

Henio. Raczej nie dawał bym rurek a zakopał czujniki osobno w czterech rogach na trzech wysokościach po to aby wiedzieć czy rośnie czy maleje temp. i w środku geometrycznym budynku też na trzech wysokościach.

Ds to przecież czujniki cyfrowe, więc co chcesz kalibrować? Jeżeli dasz z tej samej serii to jeżeli przekłamią to wszystkie tak samo a więc nie wprowadzą błędu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Pana bym nie pytał bo nie wie co czyni,a generalnie nie wie o co chodzi . U jego pracodawców liczą się słupki sprzedaży styropianu.

Policzył bym średnią temp.z sezonu grzewczego pod szlichtą.Z tej informacji powstanie gradient ,bo temp. posadzki jest mniej więcej znana. Pozostanie informacja co do grubości i lambdy izolacji. Podzielić,pomnożyć i wyjdzie strata. Mizerna ale strata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...