Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jest norma, która mówi jak liczyć to w sposób uproszczony (jak ktoś nie ma narzędzi i/lub czasu) lub w sposób szczegółowy (np. zaimplementowany w programach do OZC).
no nie był bym taki pewny ... czy to jest takie uproszczenie.

Przeczytaj i będziesz wiedział.

 

Kartka papieru daje opór w przepływie ciepła.I powoduje różnice temp. nad i pod. A to przekłada się na wielkość strat. Nie pojęte ale spytaj się czołgisty.
kartka to bardzo dobry przykład... na to jaki opór stwarza powietrze ...

Gorszej przegrody jak 5,9 W/m^2K nie ma nawet z grafenu taka będzie.

 

Kartka i straty do powietrza ... będą zależeć nie o tego że powietrze sobie poduszkę stworzy po drugiej stronie .. stąd złyj przykład.

Tj przejdzie opory przejmowania ciepła na kartce i sru ..nie ma tego nie tworzy korzystniejszej delty.

 

Z gruntem będzie tak ... że to co przejdzie EPS'a jeszcze jest trzymane przez grunt ... tak jak by liczyło się przegrodę ... z np 3m gruntu w środku ...

Ta temperatura to będzie jak to co jest mur/ eps ...

 

Z natury idzie więcej już na starcie bo nie ma tego oporu tj 0,17 m^2K/W który rozdziela powietrze od posadzki i ten opór redukuje ilość watów w posadzkę idących ...

A jak są rurki .. to one naturalnie zwiększają deltę .. i przy dobrym U ... wygrzewa się grunt ... ponieważ jest ciągle pakowana energia

U jest przecież bardzo dobre bo wynosi 0,1 ... źle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zamiaru walczyć z normami, dobrymi sposobami obliczeń, wskazaniami licznika czy w końcu fakturami za zużytą energię.

Pojmiesz to kiedyś? Ja żyję w normalnym świecie z normalną fizyką a nie w jakimś wydumanym alternatywnym.

Chcesz wciskać swoje brednie to do piaskownicy a nie poważnych ludzi okłamywać!

 

Wybuduje Henok ten swój dom dla klienta ,nawtyka czujników,pomierzy,przedstawi.

Zobaczymy kto bredzi. Póki co taka wprawka. Każda przegroda to opór.Opór to różnica temp. A różnica temp. to przepływ energii. Błagam pojmij to bo sił coraz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie był bym taki pewny ... czy to jest takie uproszczenie.

Przeczytaj i będziesz wiedział.

 

kartka to bardzo dobry przykład... na to jaki opór stwarza powietrze ...

Gorszej przegrody jak 5,9 W/m^2K nie ma nawet z grafenu taka będzie.

 

Kartka i straty do powietrza ... będą zależeć nie o tego że powietrze sobie poduszkę stworzy po drugiej stronie .. stąd złyj przykład.

Tj przejdzie opory przejmowania ciepła na kartce i sru ..nie ma tego nie tworzy korzystniejszej delty.

 

Z gruntem będzie tak ... że to co przejdzie EPS'a jeszcze jest trzymane przez grunt ... tak jak by liczyło się przegrodę ... z np 3m gruntu w środku ...

Ta temperatura to będzie jak to co jest mur/ eps ...

 

Z natury idzie więcej już na starcie bo nie ma tego oporu tj 0,17 m^2K/W który rozdziela powietrze od posadzki i ten opór redukuje ilość watów w posadzkę idących ...

A jak są rurki .. to one naturalnie zwiększają deltę .. i przy dobrym U ... wygrzewa się grunt ... ponieważ jest ciągle pakowana energia

U jest przecież bardzo dobre bo wynosi 0,1 ... źle ?

 

Twój język choć kwiecisty jest nie dla każdego zrozumiały.

Pytanie więc mam .Dom z posadzką nie ogrzewaną podłogówką. Na 1 m2 gospodarz położył karton .Gdzie więcej ciepła ucieknie do gruntu .Przez gołą posadzkę czy tą przykrytą kartonem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie przegrodę ogrzewaną. Posadzka z podłogówką. Taka przegroda bardzo łatwo może mieć dokładnie taką samą temp. po obu stronach.

Jeśli nawet tego nie jesteś w stanie pojąć to olej wszystkie normy i licz sobie po swojemu mnożąc przez 0 to i straty będziesz miał 0.

Chodzi ci o minimalizowanie strat? To masz ZERO STRAT! Przynajmniej na papierze bo PRAWDZIWA RZECZYWISTOŚĆ ciebie nie interesuje... i gitarra!:D

 

Nie istnieje w przyrodzie przegroda gdzie temp. jest po dwóch stronach identyczna.Zaczynasz lewitować.:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak czegoś nie rozumiesz to z tym walczysz i wymyślasz swoje bzdurne tezy, że niby jednym wzorkiem i kilkoma danymi można policzyć straty przez posadzkę. Nie rozumiesz danych na które patrzysz i już raz mi policzyłeś - 48kWh/dobę!

 

 

 

Takimi głupkowatymi przykładami nie poznasz złożoności problemu, nie ma tak łatwo. Masz: http://www.izolacje.com.pl/artykul/id1102,obliczanie-strat-ciepla-przez-przegrody-stykajace-sie-z-gruntem - poczytaj, pomyśl a zobaczysz, ze jeden wzorek nie wystarczy aby obalać autorytety.

 

 

 

Dlaczego? Bo nydar tak powiedział? Koń by się uśmiał:D

A wyobraźnię jeszcze jakąś masz? Wiesz, że podłogówka grzeje posadzkę? Jaki problem, żeby miała taką samą temp. po obu stronach?

 

Od końca .Przy ogrzewaniu podłogowym ,temp. rurki będzie zawsze wyższa od spodu wylewki.I to jest gradient.

48 wynikało z durnych danych co podałeś.Tak podałeś ,tak wyszło

Mówisz że wychodzi ci 17kWh/m2.Ciekawe. Przy tak spieprzonej posadzce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekrój 2.jpg proszę zobaczcie jak niecałe 1,5 metra od domu jest skarpa ... nie ma dalej gruntu .. i jakie jest U podłogi gdzie jest tylko 10cm izolacji ... jaką rolę odgrywa brzeg plus grunt ... to jest kawałek oporu ...skok nastąpił z 0,05 na 0,1 niby 2x .. ale skarp takich przy domu nie ma .

Choć U samo z 10cm izolacji nigdy by nie doszło do 0,1 to gdzie bierze się reszta oporu ?

 

To jak strzelić pociskiem w powietrze a w grunt ... właśnie energia grzęźnie w gruncie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]253183[/ATTACH] proszę zobaczcie jak niecałe 1,5 metra od domu jest skarpa ... nie ma dalej gruntu .. i jakie jest U podłogi gdzie jest tylko 10cm izolacji ... jaką rolę odgrywa brzeg plus grunt ... to jest kawałek oporu ...skok nastąpił z 0,05 na 0,1 niby 2x .. ale skarp takich przy domu nie ma .

Choć U samo z 10cm izolacji nigdy by nie doszło do 0,1 to gdzie bierze się reszta oporu ?

 

To jak strzelić pociskiem w powietrze a w grunt ... właśnie energia grzęźnie w gruncie ...

 

Mam bardzo podobna skarpę (tzn tak konczy mi sie dom od str PN - północnej) mam tam dwie sypialnie i jest w nich najzimniej zima ~ +20*C aktualnie +21,2*C

 

Do Kszyhu dom ma ~ 200m2 nie licząc garażu kubatura ponad 700m3 użytkuje ~ 100m2

na górze temp aktualnie +18*C a przy -17*C było +10 +11*C

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to jest piwnica murowana ... posadzka ma 10cm ... ściana na zewnątrz ma 30cm izolacji .. tylko ucieka krajem przez fragment fundamentu ...

a może tak lepiej będzie sobie wyobrazić .. 1500mm piachu + 10cm eps'a lamba 0,038 ...

może tak.jpg

Pytanie za 100 punktów ... U winno być 0,35 przy takiej izolacji to jakim cudem nagle jest blisko 2x tyle ? bo 0,2

jakieś cuda i czary .. lambda piachu 0,7 jak by się kto pytał ...

do oporu 10cm izolacji jak liczyć samą dodajemy panowie 0,17 (suma rse i rsi)

 

A i tu nie jest jakieś założenie że coś idzie prostopadle itp... program widzi flux vektory

czyli widzi nie liniowo i w skończonej przestrzeni ... jak wyjdzie therm 3D to będzie mistrzostwo.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Check Point i zdrówko :)

kszhu 270% hmmmm nie wiem w jakim języku to matematyka ...... bo mi wychodzi niewiele ponad 100% a pod garażem jest zimniej ponieważ 1. jest nieogrzewany 2. ściany fundamentowe są bez izolacji termicznej gdzie następuje swobodny przepływ strumienia do gruntu, natomiast pod domem straty przez posadzke sa w dużej cześci uwiezione w zaizolowanych termicznie fundamentach (2x5cm na przekładkę)

jeszcze 05-04-1014.JPG

06-04-1014.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piach 0,3.jpg No temp w pomieszczeniu jest 25 st piach ma 0,3 .. w porównaniu z 0,7 U zmniejszyło się z 0,077 na 0,05 ..

ale nadal nie widać ciepła ... U jest liczone dla samej podłogi .. nie zaś dla podłogi i ściany razem bo wychodzi koło 0,09 .. ściana i mostek termiczny choć mały psuje troszkę efekt.

Podłoga coraz lepsza jeśli chodzi o U ... ale widać to co pisałem Panu TB kable i beton równa się podgrzewanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszhu Twój dom jako że jest dość rozległy ... tracił od "tyłu" a nie tam gdzie są okna.

Zamiast użerać się o jakieś racje które pokazałem gdzie leży problem przy dobrym U ... ogrzewanie kablami czy wodą betonu widać jakie ma skutki.

Lepiej myśli czemu ktoś buduje domy piętrowe gdzie od południa jest masa okien.

Ja powoli ruszam z oknami, może mała manufaktura czy coś aby też móc mocnym akcentem przy projekcie prawdziwie pasywnych domów móc poszaleć.

Ja już wiem że ogrzewania dom nie potrzebuje ... innego jak łapać zyski wewnętrzne, jak łapać słońce.

 

Dużo energii Twojej idzie w gwizdek ... uważam że spór jest koło patowy ...czyli remisowy .. bo się sam zdziwiłem że płyta nie okazała się lepsza niż fu

z izolacją pionową a głęboko w dół zachodzącą.

Jak widać na Twoim przykładzie da się osiągać bardzo dobre wyniki, ale bez nastawienia się na architekutrę pasywną tylko robienie parterówek rozległych ... nie przynosi pełnego sukcesu.

 

Dokładnie wiem jak zrobić i ładny i samogrzejny dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:Moim celem jest minimalizacja tych strat przez posadzkę a nie "więzienie" ich bo tak czy inaczej idą w świat.
No to wszystkim, którzy mają domki na tym zależy a nawet tym, którzy nie mają ( TB ) też.

Ale:

Bzdurne liczenie i teoretycznie straty przez posadzkę 0 (zero strat).

Chyba nie jest bzdurnym, bo jeżeli mamy te straty minimalizować to trzeba wiedzieć jakie one są i jakimi dostępnymi metodami możemy je zminimalizować.

Ale jak dotychczas to chyba nikt prócz TB. nie przedstawił ich jasno. TB założył jako aksjomat i koniec, natomiast nikt nie jest w stanie powiedzieć ile faktycznie, ponieważ strat do gruntu nie da się przedstawić jednoznacznie bo za dużo zmiennych to ponawiam propozycje wykonania tego dla domu referencyjnego. Inaczej powstanie jeszcze tysiące rewelacyjnych postów z których T.B. się będzie tylko śmiał. Bo w tej chwili to on wie a my nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...