Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ds to przecież czujniki cyfrowe, więc co chcesz kalibrować? Jeżeli dasz z tej samej serii to jeżeli przekłamią to wszystkie tak samo a więc nie wprowadzą błędu,
Reklamowane są jako nie wymagające kalibracji i nowe w większości przypadków wykazują odchyłki nie większe niż 0,2K. Jednak po kilku latach użytkowania wyniki się zaczynają "płynąć". Mam czujniki, które po kilku latach użytkowania, od rzeczywistych wartości (kalibrowanych na 0 st. C w mieszaninie wody i lodu) potrafią odstawać o +/- 3K. Pierwszych takich czujników używałem ok. 10 lat temu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale jak dotychczas to chyba nikt prócz TB. nie przedstawił ich jasno. TB założył jako aksjomat i koniec, natomiast nikt nie jest w stanie powiedzieć ile faktycznie, ponieważ strat do gruntu nie da się przedstawić jednoznacznie bo za dużo zmiennych to ponawiam propozycje wykonania tego dla domu referencyjnego
wiesz co raczysz sobie żarty stroić ..

TB nie ma żadnych podstaw aby cokolwiek w tym temacie pisać, ponieważ bajdurzy. 10x do gruntu i odbiorniki ciepła :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz co raczysz sobie żarty stroić ..

TB nie ma żadnych podstaw aby cokolwiek w tym temacie pisać, ponieważ bajdurzy. 10x do gruntu i odbiorniki ciepła :lol2:

Tak coś mi się wydaje, że T.B. na razie obserwuje ale na pewno w poniedziałek coś przywali, że ręce opadną. Ale wqurwiony, że nikt nie jest w stanie podać mi ile faktycznie ciepła spiepsza mi w grunt wykonałem takie o to doświadczenie: Wziąłem dużą szklankę wody i wcisnąłem ją w piach prawie do końca, następnie zalałem gorącą wodą. Po jej zmierzeniu miała ona temp. 85 stopni. Po 20 min temp. spadła do 42 stopni. to samo wykonałem stawiając ta samą szklankę na wolnym powietrzu o temp. 17 stopni na pudełku zapałek i znów ją napełniłem gorąca woda o temp. 85 stopni po 20 min temp. spadła do 54 stopni.

Kto to zinterpretuje?

I jeszcze jedno a propos tego 10X i tu podam mały przykład:

Przy kolektorach słonecznych nie którzy podają taki parametr jak emisja ciepła.

Dla kolektorów na czarnym chromie ten parametr wynosi 0,1

dla kolektor rów na tinoxie czy innym blteku wynosi 0,05

I teraz najważniejsze. Niektórzy mówią, że tinox czy inny blutec jest dwukrotnie lepszy od czarnego chromu.

A ja twierdzę, że tylko o 5%

To jak to jest faktycznie z tymi 10X w kontekście tym co powyżej

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś mi się wydaje, że T.B. na razie obserwuje ale na pewno w poniedziałek coś przywali, że ręce opadną. Ale wqurwiony, że nikt nie jest w stanie podać mi ile faktycznie ciepła spiepsza mi w grunt wykonałem takie o to doświadczenie: Wziąłem dużą szklankę wody i wcisnąłem ją w piach prawie do końca, następnie zalałem gorącą wodą. Po jej zmierzeniu miała ona temp. 85 stopni. Po 20 min temp. spadła do 42 stopni. to samo wykonałem stawiając ta samą szklankę na wolnym powietrzu o temp. 17 stopni na pudełku zapałek i znów ją napełniłem gorąca woda o temp. 85 stopni po 20 min temp. spadła do 54 stopni.

Kto to zinterpretuje?

I jeszcze jedno a propos tego 10X i tu podam mały przykład:

Przy kolektorach słonecznych nie którzy podają taki parametr jak emisja ciepła.

Dla kolektorów na czarnym chromie ten parametr wynosi 0,1

dla kolektor rów na tinoxie czy innym blteku wynosi 0,05

I teraz najważniejsze. Niektórzy mówią, że tinox czy inny blutec jest dwukrotnie lepszy od czarnego chromu.

A ja twierdzę, że tylko o 5%

To jak to jest faktycznie z tymi 10X w kontekście tym co powyżej

,

 

Tylko jaka była temp. piachu, bez tego nie ma co interpretować, ale i bez tego widać jak byk że TB ze swoimi startami do gruntu x6 lub x10 bzdury gada i tyle.

 

A z tym wymienianiem wody nydarowi chodzi na pewno o to że piasek na około szklanki zakumuluje ciepło i po pewnym czasie dT sie zmieni na jego korzyść.

Edytowane przez szwedii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak to się dzieje pod domem. Miałem raczej na myśli podsuszenie piasku w koło szklanki ,bo wlewa aż 85oC i zrobienie z tego piasku izolacji.

Dla tego doświadczenia TB są bez sensu,bo małymi mocami kabla, nie wysuszy piachu w wiadrze.Doświadczenie z wiadrem trwa dni a dom stoi latami .W tym jest subtelna różnica ,powodująca absurdalne wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,

 

Tylko jaka była temp. piachu, bez tego nie ma co interpretować,

A jakże spisywałem prawie co minutę:

min temp.

0 - 13,1

4 - 13,3

5 - 14,1

9 - 15,9

10 - 16,5

12 - 17,1

13 - 17,5

14 - 17,8

15 - 18,2

17 - 18,4

18 - 18,7

19 - 18,9

20 - 19

21 - 19,1

Termometr oddalony od szklanki ok. 4 cm, wbity w piach do jej połowy

Piach nie był mokry ale też nie był całkiem suchy, wilgotny.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na własne oczy dom,a właściwie co jest pod posadzką domku nie ogrzewanego zimą (letniskowy) .Tam jest piach suchy jak pieprz. Nie wiem na jaką głębokość bo mnie to w tedy nie intrygowało. Domek kilkunastoletni.

Jeżeli masz piach wilgotny w dotyku,to oznacza,że wilgotność powietrza zawartego między ziarnami jest 100% i ciśnienie pary wodnej dla temp.np. 15,5oC, 17,62hPa.W domu przy 22oC i 40%wilg. ciśnienie wynosi 10,58hPa. Na zewnątrz przy temp. poniżej zera ciśnienie wynosi poniżej 6hPa. Przykryta konstrukcją zaizolowanego fundamentu bryła wilgotnego gruntu musi wyschnąć . My mamy pexy pod chałupą ,to zrobiliśmy to szybko.W naturalnych warunkach trwa to latami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak coś mi się wydaje, że T.B. na razie obserwuje ale na pewno w poniedziałek coś przywali, że ręce opadną. Ale wqurwiony, że nikt nie jest w stanie podać mi ile faktycznie ciepła spiepsza mi w grunt wykonałem takie o to doświadczenie: Wziąłem dużą szklankę wody i wcisnąłem ją w piach prawie do końca, następnie zalałem gorącą wodą. Po jej zmierzeniu miała ona temp. 85 stopni. Po 20 min temp. spadła do 42 stopni. to samo wykonałem stawiając ta samą szklankę na wolnym powietrzu o temp. 17 stopni na pudełku zapałek i znów ją napełniłem gorąca woda o temp. 85 stopni po 20 min temp. spadła do 54 stopni.
To teraz tak .. wypadało by znać prędkość wiatru, jaka była bo doświadczyłeś czegoś takiego jak opór przejmowania ciepła.

Między szklanką a gruntem tego nie ma .. jest czyste przewodzenie do gruntu, grunt zabrał tą energie i powoli niósł ją dalej .. ale już jej w szklance nie było.

Szklanka/ powietrze jest ... tam wredny opór przejmowania ciepła ... do obliczeń przyjmuje się jak dla średniej prędkości wiatru 4m/s .. ale Tobie potrzebne są dużo dużo dokładniejsze dane.

Plus też emisyjność szklanki i w tedy masz kompletną odpowiedź.

Te 0,04 m^2K/W lub więcej lub mniej ... jak było 0,1 m/s to opór był znaczniej większy stąd wolniejsze chłodzenie szklanki na powietrzu.

 

No dobra, ale pod domem nie jesteś też tego piachu wysuszyć, kapilarnie zaciągnie i tak wilgoć.
piach i kapilarne podciąganie coś mi tu nie gra ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczenie z jednego wzorku, który sam siebie obala jest bzdurą. Policzenie tego zgodnie z normami (ręcznie lub w programie) trudne nie jest a jego jakość jest bardzo duża (rzeczywistość potwierdza wyliczenia).

Nie jestem budowlańcem, nie znam się na tym, skoro na tym forum wypowiada się tylu fachowców to może znajdzie się choć jeden co mi to policzy w myśl zasady "nie jest to trudne" chciałbym to wiedzieć z czystej ciekawości.

 

Twoje doświadczenie jednak trochę kiepskie bo gdyby miało chociaż trochę oddawać rzeczywistość domu to musisz wziąć dwa takie termosiki dla dzieci:

To doświadczenie z tym piaskiem to po to aby wiedzieć czyX6, czyX10. Wiatru nie było.

Czy jeszcze potrzebujesz jakieś dane aby to zinterpretować w myśl zasady" nie jest to trudne"?

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chodzicie po ruchomych pisakach. Skąd ta różnica itp ... aby to przeprowadzić trzeba bardzo dokładne dane i stabilnych warunków.

Bo można powiedzieć po 1s że srebrna łyżeczka w kawie izoluje.

Nie ma co latać i szukać... gdzie już masa prof .. przerobiła .. i te współczynnik z powietrza nie są ..

Druga sprawa wyraźnie jest napisane, albo programem albo doświadczalnie można np mostek 3D wyznaczyć ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa wyraźnie jest napisane, albo programem albo doświadczalnie można np mostek 3D wyznaczyć ...

Nie jestem budowlańcem, nie znam się na tym, skoro na tym forum wypowiada się tylu fachowców to może znajdzie się choć jeden co mi to policzy w myśl zasady "nie jest to trudne" chciałbym to wiedzieć z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...