Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Nie ma sensu odzysk, którego koszt jest wyższy niż odzyskana energia. Tak trudno ci to pojąć? Policz to chociaż raz!

No to ciekawe co piszesz. Ciekawe jak i co policzyłeś. Jaką założyłeś sprawność urządzenia do odzysku. A wyobraź sobie , że coś takiego użytkuję od roku, koszt zwrócił mi się po 1,5 roku a więc faktycznie jeżeli zakładasz, że musi się zwrócić po 2 miesiącach to masz całkowitą rację nie opłaca się.

http://obrazki.elektroda.pl/9360966800_1396896638_thumb.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4233529000_1396896719_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to ciekawe co piszesz. Ciekawe jak i co policzyłeś. Jaką założyłeś sprawność urządzenia do odzysku. A wyobraź sobie , że coś takiego użytkuję od roku, koszt zwrócił mi się po 1,5 roku a więc faktycznie jeżeli zakładasz, że musi się zwrócić po 2 miesiącach to masz całkowitą rację nie opłaca się.

http://obrazki.elektroda.pl/9360966800_1396896638_thumb.jpg

http://obrazki.elektroda.pl/4233529000_1396896719_thumb.jpg

 

Tego Pana to nie przekona ,bo wie. No i zbyt młodo wyglądasz:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe komutak wyszło bo mnie wyszło 2X, a po wysuszeniu piachu będzie tego z 1,5X

 

Zależy jaka metodyka badań . Jeżeli założysz że jest -10oC,czy generalnie temp. minusowa na zewnątrz, to straty przez taką samą warstwę izolacji będą inne do gruntu i inne przez ścianę . Przez ścianę znacznie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz ile to dokładam do interesu odzyskując energię z szarych ścieków.Może faktycznie trzeba to wywalić i kupić jaki rekuperator za 5-7kPLN.

Reku np 0ptimal 400 + kanały skrzynki itp to 6000- 7000 zł - by policzyć trzeba odjąć cenę wentylacji bez odzysku. - Oszczędność 3000kWh i komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Pan nie dostrzega jednego szczególiku . Odzysk z szarych ścieków w połączeniu z GWC daje mi powietrze o temp. +/-18oC . Nie tracę więc w takim sensie jak Pan przedstawia 3000kWh .Faktem jest ,że zużyte usuwam bez pełnego odbioru energii,ale jest to sytuacja przejściowa.W momencie pełniejszego wykorzystania potencjału zużytego powietrza,bilans energetyczny będzie jeszcze korzystniejszy.

Nie widzę sensu i chyba Szanowny Pan również w stosowaniu rekuperatora za 6000-7000PLN jeżeli świeże powietrze dostarczane do domu ma 18oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka metodyka badań . Jeżeli założysz że jest -10oC,czy generalnie temp. minusowa na zewnątrz, to straty przez taką samą warstwę izolacji będą inne do gruntu i inne przez ścianę . Przez ścianę znacznie większe.

Ten eksperyment miał na celu pokazanie ile ciepła odprowadza samo powietrze a ile grunt. Nie było celem oszacowanie ile ciepła stracę przez podłogę do gruntu bo to jak znajdzie trochę czasu policzy mi kolega Aslot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Jak liczysz tylko jeden strumień i tylko w jednym wybranym momencie to popełniasz ogromny błąd. Dlaczego walczysz jak Don Kichot z czymś co jest znane, zbadane i dobrze opisane w normach?"

 

W tym sęk że nie jest zbadane. Norma zakłada 8oC a w realu występują inne temp.Patrz Kolektor1,Tomek BB ,czy w końcu moje oszukańcze temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na cholerę ono komu?

Tracisz energię z szarej wody żeby podgrzać powietrze tylko po to aby:

 

 

 

I na dodatek coś długo ta bezsensowna sytuacja trwa.

 

A widzisz .Nic nie kumasz. To powietrze da CWU i CO (prawie w 100%)

I nie czepiaj się że długo trwa Ja cię nie pytam czy już otynkowałeś ,bo też to ci długo trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty czasami czytasz to co piszesz ?

Panowie wybaczą ale opuszczę to zacne grono . Idiotyzmy kol.kszhu doprowadziły do popuszczenia zwieraczy . Czas wyprodukować trochę szarych ścieków.

(bo jest drogie,niebezpieczne i jest wylęgarnią legionelli),dodał bym ,że porywa dziewice ,wyrywa włosy ,doprowadza kszhu do obłędu:lol2::lol2::lol2:.

A w rurze ściekowej domu kol kszhu jest perfumeria :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No już jestem. szybki prysznic ,gatki do pralki i parę oC grzecznie wraca do domu.

Używasz słów merytoryczna dyskusja. To jest merytoryczna dyskusja?

,, Chodzi o nydarowy odzysk z szarej wody do wentylacji. Nie ma sensu bo to urządzenie jest drogie, niebezpieczne bo jest wylęgarnią legionelli, nigdy nie będzie mieć atestów a przede wszystkim nie ma sensu ekonomicznego - odzysk z normowego zrzutu szarej wody jest o połowę za mały na potrzeby wentylacji a gdy nie ma potrzeby podgrzewania wentylacyjnego to generuje straty.

Twoje jak widzę to odzysk z szarej wody do białej wody, którą zużywa się okrągły rok - całkiem inny temat i całkiem sensowny."

Waść z siebie z olbrzymim uporem robisz pośmiewisko.Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś i zastanów się nad wydźwiękiem.

 

Tak się składa drogi kol.że rozwiązania które zastosowałem,z sukcesem użytkuję trzeci rok (bezawaryjnie).Czy ktoś to zrobi u siebie ? Nie wiem i nie wiele mnie to obchodzi. Informuję jedynie,że takie są możliwości na efektywniejszy obieg energii w domu .

Marzą się domy samogrzejne? Jak? Dając pod chałupą 50cm izolacji a w ściany i dach 100cm? Bzdura. Dom generuje taką ilość,że do samowystarczalności energetycznej dla potrzeb CO i CWU jest mały kroczek.

Jeden woli jak pod domem ciepło .Drugi da tam ceramiczne GWC,byle tylko było zimniej i bardziej wilgotno. Różnie można próbować dochodzić do mniejszego zapotrzebowania na energię. Ty wybrałeś bezsensowny a odnoszę wrażenie że winę za to ja ponoszę.

JJ pisał,że dochodził do równowagi wilgotnościowej 2-3lata. Tobie udało się to podczas wyjazdu na tydzień.Pisałeś że już dostrzegasz potrzebę schładzania domu .Dziwny masz ten dom .Ale to twój dom .ważne że gra gitara. Ścieków do łba nie bierz bo sfiksujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe komu tak wyszło bo mnie wyszło 2X, a po wysuszeniu piachu będzie tego z 1,5X
Ale o czym Pan raczył napisać?

Kontekst wypowiedzi był taki: W podręcznikach i publikacjach dotyczących tematu izolowania, prezentowane są takie schematy %  izolacji.jpg - te procentowe straty, dotyczą domu izolowanego zgodnie z PN - czyli w zeszłym wieku 0.6W/m2xK podłoga 0, 45 ściana itd czy obecnie 0.45 podłoga ( bez izolacji ściana fundament) 0.3 ściana i 0.2 dach.

Podawane straty 3-6 % - są 6 x mniejsze niż w rzeczywistości czyli 18-36% - A jak dokładniej policzył Szanowny kszu (dodając rekuperację ) to dochodzą do 50% - Skrupulatnie liczone przez dr Dudę - te 50 % przekraczają .

Po prostu podałem, że oszukuje się co do znaczenia strat ciepła do gruntu. Czy nie uważa Pan, że straty w punktach procentowych są minimum 6 x większe ?

a po wysuszeniu piachu będzie tego z 1,5X

To co Pan napisał - można bardzo łatwo sprawdzić np. kablem samoregulującym i ma Pan rację.

 

Z tym, że np Szanowny czołgista - twierdzi odwrotnie, że grunt ma większy opór cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty czasami czytasz to co piszesz ?

Panowie wybaczą ale opuszczę to zacne grono . Idiotyzmy kol.kszhu doprowadziły do popuszczenia zwieraczy . Czas wyprodukować trochę szarych ścieków.

(bo jest drogie,niebezpieczne i jest wylęgarnią legionelli),dodał bym ,że porywa dziewice ,wyrywa włosy ,doprowadza kszhu do obłędu:lol2::lol2::lol2:.

A w rurze ściekowej domu kol kszhu jest perfumeria :bash:

Może po prostu, Pan to wykonuje sobie, my innym. Inwestor na koniec ( rozliczenie ) często prosi o atesty PZH na każdą rurkę, wynajmuje biegłego do odbioru... Poza tym jak inwestor kupuje projekt 15kWh/m2 rocznie - to ma być zużycie 15kWh /m2 - zyski z rtv i światła. A Pan nawet nie wie ile kWh zużywa dom!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wie ile zużywa, nie wie ile odzyskuje ale za to kłapie jak najęty
( może lepiej - deklamuje jak moja była żona...).

Mimo wszystko uważam, że więcej się osiągnie tłumacząc polskim, uznanym za kulturalnym językiem. Lepiej jasno, spokojnie i merytorycznie uzasadniać, podawać przykłady, wyliczenia Z NACISKIEM NA KOŃCOWY EFEKT, czyli zużycie kWh . - A jest to dość precyzyjne - w domach jak w temacie, nie jest możliwe założenie innego ogrzewania jak elektryczne, tak więc nawet największy laik nie ma problemu podać ile kWh/m2 wychodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest to dość precyzyjne - w domach jak w temacie, nie jest możliwe założenie innego ogrzewania jak elektryczne, tak więc nawet największy laik nie ma problemu podać ile kWh/m2 wychodzi.
Jak na razie w domach jak w temacie nie jest możliwe założenie jakiegokolwiek ogrzewania, bo domy te istnieją jedynie w Pana wyobraźni. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie potrafi podać czy te "od 0 do 20 kWh/m2 rocznie" to energia użytkowa, końcowa, czy pierwotna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, domy takie istnieją (no j-j'a prawie stale a mój w obecnym sezonie to ~17kWh/m2*r.), da się w nich zainstalować każdy system ogrzewania tak samo jak opony od F1 do terenówki... tylko po co?

Wg tego co tutaj czytam to te parametry z tematu dotyczą raczej energii potrzebnej tylko do ogrzewania bezpośredniego czyli część Eu bez CWU.

Widzę, że TB dorobił się "papugi" :).

Ale przecież TB wyraźnie napisał:

w domach jak w temacie, nie jest możliwe założenie innego ogrzewania jak elektryczne

Czyżbyś się z nim nie zgadzał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że np Szanowny czołgista - twierdzi odwrotnie, że grunt ma większy opór cieplny.
Panie Tomaszu ... grunt jako że jest gruby i rozległy to nawet przy słabej lambdzie, grubość swoje zrobi. Liczłem Nydara fundament, po tym w tych samych warunkach liczyłem płytę fundamentową.

gdzie było 30cm ... a uprzednio 18cm .. wiosek był jasny, brzegiem spieprza bardzo dużo ciepła.

i do gruntu z całego domu będzie faktycznie 3-6%, tam pierwsze skrzypce do powiedzenia będzie miało to jak się wentyluje dom ...

przy reku będzie to 30-50% strat całego budynku. a te pozostałe 50 % pierwsze okna ... ściany, dach... i na końcu fundament ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam sie nie czepiam kolegi TB a jedynie zauwazam, iz jego podejscie "zmusza" wszystkich do przemyslen.

 

Ja juz wiem, ze ogrzewanie bezposrednie klima w moim przypadku daje znacznie oszczednosci nie tylko ze wzgledu na COP, ale glownie na to iz cieplo kierowane jest tam gdzie trzeba i kiedy trzeba bez wygrzewania dziesiatek mas betonu przez cala dobe.

 

Juz wiem, ze centralny nawiew zima nie daje niestety takie komfortu jak nawiew "rozproszony" pomimo nawiewania 16-17 stopni. Przebudowalem swoja wentylacje i wiem, ze jesli nawiew puszcze po staremu czyli jak dla typowej WM to nawet nie wiem, ze wentylacja dziala, bo "mieszanie" robi swoje.

 

Natomiast jesli przechodze na nawiew centralny na gorze klatki schodowej to czuc w tej okolicy nizsza temp po pewnym czasie jej dzialania.

 

Niestety nie mam mozliwosci (bez wiekszej demolki) przebudowac wentylacji na "nydarowa" i dla mnie optymalnym rozwiazaniem jest:

 

- okres grzewczny: nawiewy jak typowa WM, wyciagi tez.

- okres letni: zmiana na nawiew centralny i dolozenie dodatkowego wentyla wyciagu, gdyz "wywiew" daje u mnie wielokrotnie wieksze opory niz nawiew centralny.

 

Przy okazji: wentylacja pomimo, iz chodzi jakies 10-15 godzin w tygodniu !!! to nigdy PPMy nie przekroczyly 1200, planuje regularnie wlaczac ja na 2-3 godziny dziennie, ale to glownie zima, latem i tak czesto drzwi tarasowe "wentyluja" dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przejmowaniu energii przez grunt ...

Jak to wygląda ... wypada z izolacji porcja energii, z mniejszym oporem niż w izolacji, ale jednak oporem wędruje dalej.

W powietrzu po przebiciu cieniutkiej dodatkowej błonki już nić nie blokuje.

Przelicz o ile spadnie U przy 10cm i 24 cm cegły jedno do powietrza drugie w grunt ... niech będzie 1m gruntu o lambdzie 0,7.

 

Czym będzie się różniło ... grunt od ściany 3W ... cegła elewacyjna ... można powiedzieć to taki grunt ... tyle że cieniutki.

 

Jak liczysz opór cieplny ściany to zliczasz opory warstw i sumujesz .. proste ? jak widać nie dla wszystkich.

Bo TB głosi swoje dyrdymały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...