Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Kszhu, moje przerobki mialy na celu zdobyc doswiadczenie i zbadac ile wietrzenia faktycznie potrzebuej, co sie na strychu naschylalem to moje:)

 

Tak czy inaczej, znakomita wiekszosc modeli wentylacji i ogrzewania doswiadczylem i jestem gotowy na budowe tego drugiego domu co bedzie dobry jak ten trzeci :)

 

Co do PPMow, to moj dom moze byc bardziej nieszczelny niz Nydarowy, nie da sie tego porownac niestety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i to źle twierdzi ! wyobraź sobie ścianę 3W gdzie klinkier na elewacji to grunt .. to powiesz że lepiej aby tego klinkieru nie było ?

bo on generuje straty ? właśnie to jest hipoteza TB ...

jaki by nie był klinkier to daje ciut oporu termicznego. A teraz 1m gruntu i więcej .. i to jest właśnie głupawka Pana Tomasza.

Bo może jak ciężko sobie wyobrazić grunt ... to może stropodach ? to co nie ma być na nim papy, bo papa przewodzi przecież dobrze ciepło ...

 

Po co niedźwiedź gdzieś lezie w jakieś nory, czy lis kopie jamę .. przecież lepiej jak będzie na palach i powietrzu gniazdo budował.

Czemu zwierzęta polarne nie siedzą na zewnątrz tylko po norach z lodu się kryją ..

Natura i nauka przeczą temu co TB raczy tu pisać.

 

Jak stoisz na wietrze to po co byś nawet do szałasu wchodził ... przecież szałas ciało stałe przewodzi ciepło i to do tego żarłocznego gruntu.

 

Grunt w domach gdzie było 60cm cegły ... to jest znacząca izolacja. najcieplejszą częścią domu kiedyś była piwnica.

Ponieważ jak dom miał ściany U 1,1 ceglane ... tak doliczając grunt ... wychodziło że do gruntu jest 0,6 W/m^2K .

przez co najmniej pół.

 

Nasi praojcowie ... czemu mieszkali w ziemiankach ? czemu na syberii zesłańcy mieszkali w ziemianakach a nie na drzewach ...

ponieważ właśnie grunt ma większy opór cieplny niż warstewka powietrza.

 

Jak pisałem TB o murze który jest bez energii to mnie pouczał o kierunku przepływu ciepła ... ja wiem doskonale że od większego "ciepłą" do mniejszego następuje ten ruch ..

ale mur bez izolacji to niczym dętka z otworem ... jak wyleci powietrze to później ciężko napełnić ...

tego doświadczamy w kościołach ... np w tamtym roku po dość srogim marcu ... święta odbywały się w wyziębionych murach ... kościelnych.

mur stracił resztki energii i teraz niczym się naładuje chwilę potrwa ...

A izolacja broni mur przed właśnie oddaniem tej energii. działa jak reduktor ciśnienia ...

Im lepszy reduktor tym lepiej.

I teraz jak mur jest jak wielka dętka o biełaza .. to ma w razie potrzeb z czego schodzić to powietrze ...

i przez reduktor uchodzi ... im lepszy tym dłużej to trwa ... jak długo to można przetrwać mróz ...

to jest idea pasywnego budownictwa ... to takie ciężkie ? do pojęcia ?

 

Sam doświadczasz tego jak to działa ... miał byś w czym załapać energii, anie w BK to byś widział efekty.

to się liczy ... stałą czasową budynku itp .

Przy masywnym budynku sezon skraca się przez pół !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co innego "nie da się" a co innego "nie ma sensu".
Jest jeszcze komfort termiczny i koszty!

Uważam ogrzewanie podłogowe za najbardziej komfortowe - A czepianie się słówek - Panie Henryku... Nie o to chodzi.

 

Zamontuje Pan Panie Henryku kotłownie do zapotrzebowania poniżej 2000kWh rocznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze komfort termiczny i koszty!

Uważam ogrzewanie podłogowe za najbardziej komfortowe - A czepianie się słówek - Panie Henryku... Nie o to chodzi.

 

Zamontuje Pan Panie Henryku kotłownie do zapotrzebowania poniżej 2000kWh rocznie ?

 

Pomijam koszt budowy "kotlowni" gdy sama jej praca, np pompa obiegowa w moim piecu zuzyje 100-120 kWh na sezon na CO, co przy np COP mojej klimy daloby 300 kWh energii cieplnej, co jest juz ko. 6-7 % moich potrzeb na CO na caly sezon...

 

Sam piec na czuwaniu tez polyka 10W, moze to i zadna wartosc, ale liczac 180 dni x 10 x 24h = 43kWh, pytanie ile jedza sterowniki do kabli bo z reguly jest ich kilka...

 

Tak czy inaczej moja kotlownia bez problemu zje w sezonie 150-200 kWh... na "tloczenie" i "czekanie"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuje Pan Panie Henryku kotłownie do zapotrzebowania poniżej 2000kWh rocznie ?

 

Tak, jeżeli przy okazji pokryje mi zapotrzebowanie energetyczne na przygotowanie ciepłej wody rzędu 3000kWh. Takie rozwiązanie pozwoli na zejście z rocznymi kosztami ogrzewania i przygotowania ciepłej wody znacznie poniżej 1000zł, przy okazji zapewniając komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz o jednej rzeczy - przy kablach i bojlerku masz dwa kłopoty z głowy - bieżące utrzymanie oraz obsługa. Po prostu nawet nie myślisz o tym.
To raczej Ty zapominasz, że kotłownia niejedno ma imię. Może ona być wyposażona w kocioł elektryczny, pompę ciepła. Oba są tak samo bezobsługowe jak kable i bojler. Nie muszą też zajmować więcej miejsca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuje Pan Panie Henryku kotłownie do zapotrzebowania poniżej 2000kWh rocznie ?

 

Zapomniałem dodać jeszcze jedno. Istotne w tym wszystkim jest jeszcze jaki będzie koszt domu, który będzie zużywał te 2000kWh rocznie?

O ile będzie on wyższy od podobnego domu, ale zużywającego np. 4000kWh rocznie?

Dopiero odpowiedzi na te pytania dadzą pełny obraz sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać jeszcze jedno. Istotne w tym wszystkim jest jeszcze jaki będzie koszt domu, który będzie zużywał te 2000kWh rocznie?

O ile będzie on wyższy od podobnego domu, ale zużywającego np. 4000kWh rocznie.

Dopiero takie podejście daje pełny obraz sytuacji.

 

No ja postawilem taki 5,5 litrowy, i moge zuzyc 650 m3 gaz na CO albo ok 2000 kWh korzystajac z COP klimy :)

 

Niestety najlepiej byloby miec takie 2 w domu, jedna na parter jadna na poddasze, kable do lazieniek i zamiast 25 tys na kotlownie gazowa to za 8 tys (2 klimy, kable w lazienkach plus 800 zl na CWU) mam rachunek nizszy o kilkadziesiat % i 17 tys w kieszeni, tzn mialbym, bo juz tego nie cofne :(

 

Te kWh z klimy to tylko teoria, w praktyce z ogrzewania bezposredniego o wiele mniej potrzeba do zapewnienia komfortu, patrzac po tym co bylo w marcu to na odbe potrzeba uzywac klimy 2-3 godziny, w wieksze mrozy 5-6, przy -20 bedzie test czy zadziala, ale nawet jesli srednia wyjdzie 5 godzin/dobe, to daje to max. 1000-1200 kWh pradu, czyli jakies 700 zl zamiast 1500 zl z gazu.

 

Moze u mnie nie sa to roznice powalajace kwotowo, ale i tak jesli sie klima nie rozwali to zwroci sie po 4 latach :), no i latem sie nie ugotuje, co niekoniecznie moze powiedziec kazdy uzytkownik PC :p

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis PC to raczej co innego niż kable, poza tym PC mała nie jest i cicha też nie, no i te jej koszty. Osobiście w ogóle nie akceptuję czegoś takiego jak "kotłownia" w domu gdzie m2 powierzchni kosztuje. Bojler wiszący pod sufitem w zabudowie w kącie łazienki zajmuje tylko z 0,25m3 kubatury i to jest wszystko bo kable co mają zajmować?
Jak ktoś się uprze, to pompa ciepła nie musi zajmować więcej miejsca (np. pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem).

Znam pompę ciepła glikol woda, która zajęła ok. 0,5m2 przestrzeni pod schodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja postawilem taki 5,5 litrowy, i moge zuzyc 650 m3 gaz na CO albo ok 2000 kWh korzystajac z COP klimy :)

 

 

uważasz że tą klimą to cały sezon oblecisz bez gazu ...?

moim zdaniem trochę za wcześnie na takie podsumowania ...

moja chata w ubiegłym sezonie była 7,1 litrowa a w tym 5,9 a nic nie zmieniałem...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten temat jeszcze w jakiś sposób dotyczy tego co ma w tytule to przypadek taki formalnie nie powinien być rozpatrywany;)

A na poważnie, to dom 2MWh niby nie powinien być wiele droższy albo i wcale niż dom 4MWh.

Niby dlaczego nie powinny być rozpatrywane?

Np. dom 150m2, zużywający na ogrzewanie 40kWh/m2 rocznie + na ciepłą wodę 3000kWh rocznie, czyli razem 9MWh rocznie, po zainstalowaniu pompy ciepła może zużywać 3MWh, czyli 20kWh/m2 rocznie na wszystko, a na samo ogrzewanie np. 10kWh/m2 rocznie.

Spróbuj pokazać, że taki dom będzie tylko niewiele tańszy od domu domu zużywającego 10kWh/m2 rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważasz że tą klimą to cały sezon oblecisz bez gazu ...?

moim zdaniem trochę za wcześnie na takie podsumowania ...

moja chata w ubiegłym sezonie była 7,1 litrowa a w tym 5,9 a nic nie zmieniałem...:yes:

 

Nie no wiadomo, ze nie, chociazby lazienki musze grzac, ale pewnie tylko lazienki i gabinet odkrece na rozdzielaczu podlogowki...

 

Mj dom tej zimy zszedl ponizej 4 litrow :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeżeli przy okazji pokryje mi zapotrzebowanie energetyczne na przygotowanie ciepłej wody rzędu 3000kWh. Takie rozwiązanie pozwoli na zejście z rocznymi kosztami ogrzewania i przygotowania ciepłej wody znacznie poniżej 1000zł, przy okazji zapewniając komfort.

90m3 wody Pan zużywa?

wyposażona w kocioł elektryczny, pompę ciepła.

Panie Henryku, kocioł elektryczny czy pompę ciepła - zaliczyłbym do ogrzewań elektrycznych !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzac po tym co bylo w marcu to na odbe potrzeba uzywac klimy 2-3 godziny, w wieksze mrozy 5-6, przy -20 bedzie test czy zadziala,
Odkąd mam ( 4 sezony ) ppci dawała sobie spokojnie radę do -23 ( bo mniej nie było. Ale dziś dostałem informację, że mistubishi chodziło ładnie przy -35.

Dziś kupiłem kolejną kanałów mitsu... Kosztowała 5000zł. Do tego dojdzie kolektor i kanały 2500zł - I jest grzanie i chłodzenie powietrza. Przy takim układzie najlepszą "automatyką" na 40 cm styropianu, będzie elektryczne ogrzewanie podłogowe z termostatem w każdym pokoju. Do dołu pomijalne straty, do góry też znikome! Komfort i precyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby dlaczego nie powinny być rozpatrywane?

Np. dom 150m2, zużywający na ogrzewanie 40kWh/m2 rocznie + na ciepłą wodę 3000kWh rocznie, czyli razem 9MWh rocznie, po zainstalowaniu pompy ciepła może zużywać 3MWh, czyli 20kWh/m2 rocznie na wszystko, a na samo ogrzewanie np. 10kWh/m2 rocznie.

Spróbuj pokazać, że taki dom będzie tylko niewiele tańszy od domu domu zużywającego 10kWh/m2 rocznie.

Wszystko się zgadza! Odwieczna wojna izolacji z ogrzewaniem - Droga pompa ciepła i nieizolowany dom .

I jeszcze jedno... Jak tym chłodzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NYDAR drugi post chyba nie wynika z pierwszego :D bo zabrzmiało to dość jednoznacznie :)

 

.....

Panowie wybaczą ale opuszczę to zacne grono . Idiotyzmy kol.kszhu doprowadziły do popuszczenia zwieraczy . Czas wyprodukować trochę szarych ścieków....

 

......No już jestem. szybki prysznic ,gatki do pralki i parę oC grzecznie wraca do domu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TB "głosi" raczej, że straty przez podłogę są relatywnie wyższe niż się twierdzi, nie 3-6% a 6 czy nawet 10 razy więcej. Czy ja może inaczej rozumiem?

No chyba tak.

Mnie wyszło, że tylko 2X

Zwróć na subtelną różnicę, "twierdzi"a "mnie wyszlo z doświadczenia

A celem doświadczenia było czy twierdzenie T.B. jest prawdzwe.

A czy według Ciebie jest prawdziwe?

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba tak.

Mnie wyszło, że tylko 2X

Zwróć na subtelną różnicę, "twierdzi"a "mnie wyszlo z doświadczenia

A celem doświadczenia było czy twierdzenie T.B. jest prawdzwe.

A czy według Ciebie jest prawdziwe?

A wg mnie 36-50% to od 6 do 10 razy więcej punktów procentowych niż 3 do 6%. I tyle!

Tak mi wyszło z wieloletniego doświadczenia i z wyliczeń np.Szanownego kszu .

Pisałem, że starty do gruntu są 6 x większe, że się je zaniża!

Pisałem też - że w domach normatywnych straty do gruntu są porównywalne z resztą strat ( ściana dach okna...)

Co zaś tyczy eksperymentu z kablem samoregulującym - to wie Pan ile mi wyszło, czy nie doczytał Pan tego?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...