Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale ja TYLKO o ten przypadek zapytałem a nie o jakieś temp. na trawniku itp. A tu taka naparzanka i zero merytoryki:)

 

Twoje pomiary pokazują jednak, że w na całkiem małej odległości (50cm) temp. spada o 3stC - dużo żeby twierdzić, że będzie stała i dużo, żeby zobaczyć, że grunt pobiera i rozprowadza szybko.

Pisałem juz gdzie znajduje sie czujni i dlaczego takie roznice ale napisze jeszcze raz

Czujnik jest w rurze nieczynnego jeszcze centralnego odkurzacza szczelnie zamknietetego z obu stron, rura znajduje sie na chudziaku pod wylewką przykryta izolacja, a z racji grubosci rury 50mm przykrywa ja tylko 5cm styropianu i dlatego taka róznica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślę ... nawet jeśli będzie 2x tego co przeliczyłem .. tj będzie to 55 dni .. ponieważ U boków i spodu będzie większe ...

ale .. jeśli dojdzie woda w piachu to może być już kaplica ...20% wody to 2x taka pojemność cieplna .. 4,2 kJ/kg do 0,8 kJ/kg suchego piachu ...

czyli 20% to nawet więcej jak 0,5 wartości .. czyli 444 kWh by wyszło ..

 

Różnica u Krzyśka_BB o czymś świadczy więc pytanie po cholerę to ładować jak trudno, tzn. wymaga to w cholerę energii?
a jak ktoś ma solary i nadmiar energii to nie jest zły pomysł.

 

Bo jedni twierdzą, że przy mniejszej straty będą mniejsze ale nie potrafią tego udowodnić, obalić norm izolacji, wykazać błędów w sposobach liczenia strat do gruntu itp.
nie nie nie .

U przegrody Nydara jest przeliczone wynosi tyle ...

teraz jest wyliczanie ile trzeba odebrać energii, aby ostudzić piach z temp +15 na +10st ..

w obliczu ciągłej -5 na zewnątrz ...

przy założeniu iż U brzegu wynosi 0,1

 

O stratach będzie decydować końcowa temp .. a nie w środku warstwy ... to tak jak by powiedzieć iż mając pod tynkiem wewnętrznym +19,5 st gdy na zewnątrz jest -20

i powiedzieć że dt jest tylko 0,5 st .. i strat nie ma ...

są ... takie jakie jest U całej przegrody ...

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazujesz jeden przy chudziaku a drugi pod domem:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=254050&d=1397138996

 

Który to ten w rurze na wylewce przykrytej izolacją?

O garażowych nie mówię.

chudziak pod 10cm izolacji mam zmienić opis ? na rura centralnego odk. przykryta 5cm ? niema jak ani gdzie sie wbic inaczej do chudziaka pod wylewke boje sie wiercic bo mam kable.... to bylo jedyne miejsce gdzie moglem zblizyc sie do chudziaka a reszta temp zgodna z opisami ....

 

tylko czujnik jest 13m dalej zeby ktos nie pomyslał ze w gniezdzie

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym wnioskujesz, że to nie był wkręt jakich wiele?

 

 

 

 

Cenzor jesteś żebyś mi jeszcze mówił o co wolno mi pytać na forum?!? Oszalałeś do reszty?!?

 

 

 

Bo jedni twierdzą, że przy mniejszej straty będą mniejsze ale nie potrafią tego udowodnić, obalić norm izolacji, wykazać błędów w sposobach liczenia strat do gruntu itp.

 

YOU WON!!!!! KEEP GOING!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze.

 

Mamy baniak na wodę 1m3 wody o temp 50st .. liczymy ... 1000 kg * 4,2 kJ/kg /3600 = 4 200 kJ / 3600 = 1,16 kWh /st C

razy jakaś dt .. np chcemy aby to schłodziło się od +10st ... czyli jest 40dt = 1,16 kWh /stC * 40stC =46,4 kWh trzeba odebrać aby z 50 zejść na 10st ...

 

teraz dobieramy reduktor ciśnienia ... czyli U ... U niech będzie 0,1 wata na 1m2 na st C a powierzchnia zbiornika to 11,52 licząc po zewnętrznym obrysie.

* 0,1 * 70 dt st C = 80,5 W ...

46 400 Wh / 80,5 W = 576 godzin ... tyle trzeba czasu aby jedne kubik wody pozbawić ciepła z 50 do +10 st gdy na zewnątrz jest -20 st...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po czym wnioskujesz, że to nie był wkręt jakich wiele?

 

 

 

 

Cenzor jesteś żebyś mi jeszcze mówił o co wolno mi pytać na forum?!? Oszalałeś do reszty?!?

 

 

 

Bo jedni twierdzą, że przy mniejszej straty będą mniejsze ale nie potrafią tego udowodnić, obalić norm izolacji, wykazać błędów w sposobach liczenia strat do gruntu itp.

 

YOU WON!!!!! KEEP GOING!!!!!

 

Nie do końca nie potrafią. Po pierwsze nikt nie zna lambdy piachu jaka jest pod domem i grubości tego piachu. Stąd uważam,że straty powinno się liczyć od średniej zimowej temp.gruntu pod chudziakiem i temp. posadzki z uwzględnieniem lambdy i grubości styropianu. Podłączanie do obliczeń gruntu jest nieporozumieniem bo parametry są z sufitu a nie realne. Czyste przewodzenie.Temp. posadzki,temp chudziaka.Nic więcej. Jakie wskaźniki zmniejszające ,które są z pały.Straty brzegowe ,oczywista sprawa,tyle,że nie ma wiedzy jakie faktycznie są,bo nikt tego nie bada.

Po drugie pod domami nie ma takich temp. jak piszą w normach a znacznie wyższe.

W moim przypadku sprawa jest prosta. Wężownica zajmuje 60m2 wewnątrz obrysu fundamentu i pokazuje 15,5oC .Strefa brzegowa to pas 2m wokół ścian fundamentowych(80m2),a tam jest temp. przy ścianie 12,5 a na 2-gim metrze 15,5 ,a więc średnia.To są temp. najniższe jakie tam panują. Na tej podstawie można obliczyć straty,znając lambdę 0,035 i gr.18cm. Sezon zimowy zaczynam od 18-19oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz jeszcze.

 

Mamy baniak na wodę 1m3 wody o temp 50st .. liczymy ... 1000 kg * 4,2 kJ/kg /3600 = 4 200 kJ / 3600 = 1,16 kWh /st C

razy jakaś dt .. np chcemy aby to schłodziło się od +10st ... czyli jest 40dt = 1,16 kWh /stC * 40stC =46,4 kWh trzeba odebrać aby z 50 zejść na 10st ...

 

teraz dobieramy reduktor ciśnienia ... czyli U ... U niech będzie 0,1 wata na 1m2 na st C a powierzchnia zbiornika to 11,52 licząc po zewnętrznym obrysie.

* 0,1 * 70 dt st C = 80,5 W ...

46 400 Wh / 80,5 W = 576 godzin ... tyle trzeba czasu aby jedne kubik wody pozbawić ciepła z 50 do +10 st gdy na zewnątrz jest -20 st...

no i gra ... :)

ciepło właściwe_woda.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ale gniazdo obróć (jak nie wkleiłeś) bo jak zaczniesz odkurzać to będzie nie wygodnie i syf się na klapce będzie zbierał a ona ma być czyściutka i uszczelka przylegać:)

.......

Gniazdo celowo tak zamontowałem bo wg mnie wygodniej bedzie sie wkladalo rure, a nie podnosze klapke i zasłaniam nią otwor i co musze sie klasc na podlodze aby wsadzac ...... widzisz każdy ma jakieś AŁA jeden montuje odwrotnie klapke a inny twierdzi ze pod domem niema prawa być cieplej :)

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca nie potrafią. Po pierwsze nikt nie zna lambdy piachu jaka jest pod domem i grubości tego piachu. Stąd uważam,że straty powinno się liczyć od średniej zimowej temp.gruntu pod chudziakiem i temp. posadzki z uwzględnieniem lambdy i grubości styropianu. Podłączanie do obliczeń gruntu jest nieporozumieniem bo parametry są z sufitu a nie realne. Czyste przewodzenie.Temp. posadzki,temp chudziaka.Nic więcej. Jakie wskaźniki zmniejszające ,które są z pały.Straty brzegowe ,oczywista sprawa,tyle,że nie ma wiedzy jakie faktycznie są,bo nikt tego nie bada.

Po drugie pod domami nie ma takich temp. jak piszą w normach a znacznie wyższe.

Ta nikt nie zna... w normie jest piach 0,4 i tyle.

grubość pod domem .. chyba odległość od brzegu.

Ale dałem Ci dużo argumentów za ... a Ty teraz bawisz się i gryziesz własny ogon.

Podłączenie gruntu do obliczeń ... bo są nie realne ... są .. realne ... przecież nie powierz że grunt ma izolacyjność równą EPS'owi ..

Grunt wilgotno lepiej przewodzi ciepło .. ale ma przy 20% wody 2x pojemność.

 

Strefa brzegowa powiadasz ? to co podałeś jest może zupełnie inne ? tu program sobie radzi bardzo dobrze bo nie liczy prostopadłego strumienia ciepła a na wektorach leci ... czyli jak się pojawia materiał gorszy to pokazuje po flux wektorach.

 

Po drugie pod domami nie ma takich temp. jak piszą w normach a znacznie wyższe
wpadasz we własne sidła ..

nie potrzeba mi żadnej temp innej jak +1 st różnicy ... aby wyznaczyć U przegrody ...

dopiero jak wyznaczam heat flow to trzeba podać konkretną deltę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wiem czy czyta moje posty ... pierwsze że wyraźnie skłania się ku temu że to działa ponieważ to i to ..

ok przeczytałem i nagle szok .. nie dość potwierdziło się czemu grunt tak traci ciepło wolno ... to źle

 

gruntu nie można uwzględniać :lol2:

fu N.jpg a to w kółeczku mucha narobiła ...

referencyjny do powietrza.jpg nie chcesz gruntu ... ok jest wersja bez gruntu ... najgorsza bo nawet stal była o 1 wat lepsza ...

 

no tak lambda styropianu nie jest uwzględniona, no nic nie jest uwzględnione ...

 

To są temp. najniższe jakie tam panują. Na tej podstawie można obliczyć straty,znając lambdę 0,035 i gr.18cm. Sezon zimowy zaczynam od 18-19oC.
ta ... no bo straty idą tam gdzie jest pasująca delta t ...

sorry idą dalej w świat strefą brzegową ! i temp powietrza zewnętrznego napędza ten młyn.

 

Pisałem ... super, cacy ... bo pod tynkiem mam 19,5 st .. a wewnątrz domu jest 20st ..

i w takim razie dt jest 0,5 i do takiego dt trzeba liczyć straty .

to samo chcesz przemycić z gruntem ... raz chcesz aby był super izolatorem lambda 0,3 czy 0,4 ... jest w normie 0,4 i taki jest zapodany do obliczeń ..

dobra chciałeś nie uwzględniać ... wyszło U ... dwa i kawałek gorsze ok ...

 

http://www.blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/grunt-to-dobry-grunt-czyli-jak-dobrac-dolne-zrodlo/ tak jak myślałem ... suchy piasek bez wody... energii w sobie nie ma ...

czyli woda kolejny czynnik który tu wspomaga utrzymanie już nagrzanego piachu ..

a nie odwrotnie ...

 

suchy piasek słabo przewodzi ciepło ...

i to się zgadza ..

 

jedno z drugim się łączy ... jak jest suchy i słabo przewodzi to ma mniejszą pojemność ciepną... ale to będzie wypadkowa pojemności cieplnej i przewodzenia.

Jeśli grunt będzie miał lambdę 1 ... a pojemność cieplną 3,5 większą niż suchy piach o lambdzie 0,4 to znaczy że grunt 1 wygrywa ... utrzymanie temp, choć ma gorszą lambdę ...

ale ma za to z czego tracić tą energię.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak jestem zaskoczony wypowiedzią Nydara .. odnoszę wrażenie iż nie czyta dokładnie tego co piszę...

Ponieważ w sporej mierze, potwierdziło się czemu takie temp, co decyduje itp ...

a tu nie .. to już jest denerwujące ... instaluje terma 7,1 dostaniesz plik i zobaczysz co jest wstawione .. jak nie wierzysz jakie są warunki.

skasowanie gruntu pod domem to chwilunia, później tylko trzeba na nowych brzegach zadać warunki jak do powietrza i po sprawie.

 

Pan Tomasz już prawie zrozumiał ... co i jak ... tylko te wykręty: " ja sobie mówiłem o domach z jakiś norm" ta... wyraźnie napisane było musi być 30cm izolacji ponieważ straty do gruntu są 6x .. i U mimo 30cm izolacji i tak będzie nie 0,1 a 0,6 ..

Totalnie zostało to obalone, to teraz wykręty ...

 

A u Ciebie jest tak osiołkowi w żłobie dano ... i w śród tylu jadła oślica z głodu padła ..

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.neil-brown.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F06%2FSand-Thermal-Conductivity-linxs-dot-net.gif&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.neil-brown.com%2Fthermal-conductivity-north-sea%2F&h=743&w=1000&tbnid=Aq2VUVi_vrdw9M%3A&zoom=1&docid=5o9Bvx4W4WFZRM&ei=pyFHU7KvOcTOygObw4CwBw&tbm=isch&ved=0CFQQhBwwAA&iact=rc&dur=1280&page=1&start=0&ndsp=18

 

http://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww2.lwr.kth.se%2FCoupModel%2FNetHelp%2FImagesExt%2Fimage21_31.png&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww2.lwr.kth.se%2FCoupModel%2FNetHelp%2FWordDocuments%2Funfrozensandtypesoil.htm&h=339&w=523&tbnid=ZWlpvBFM4hb-jM%3A&zoom=1&docid=BQmgTfwcY-M7uM&ei=pyFHU7KvOcTOygObw4CwBw&tbm=isch&ved=0CGwQhBwwCA&iact=rc&dur=486&page=1&start=0&ndsp=18

 

czyli piach pod domem masz jak mniemam o wilgotności koło 3-5% ok może tak być ...

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0100-73862001000300005 a może troszkę matematyki i niech każdy sobie zobaczy przypisy ile jest literatury na ten temat ..

a nie udaje chłopka roztropka i poluje

 

mnie koło dupy wisi ciągłe latanie i szukanie ... mi to jest potrzebne jak w dupie tarka.

Wyznaczam U i tyle

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merkava nie ciskaj się tylko wyznaczaj - w tobie bracie jedyna nadzieja :) , bo @asolt widać zarobiony i wyników na potwierdzenie czy obalenie prawd objawionych wypatrywać trochę będziemy, a ciężko będzie z oszołomami tyle czasu wytrzymać

 

 

 

......

 

 

 

mnie już z tego wszystkiego chyba wody odeszły :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak macie się wyżywać bez sensu bo do rzeczy nic napisać nie potraficie to faktycznie odpuścicie! Ja już dawno napisałem, że wielu tu ludziom nie chodzi o jakąkolwiek meteorytykę a tylko o jazdę po TB i tych, którzy nie dołączają do stada baranków po nim jeżdżących:D

Po cóż takie apele? Szanowny kolektor - nie ma innego wyjścia. Od dawna ( odkąd są zasobniki zintegrowane z pompą ciepła) informuje, że kolektor do cwu - to nieporozumienie. Kiedyś też ( w czasach gdy kolektory miały swoje uzasadnienie ) próbowałem wytłumaczyć, dlaczego należy je montować pionowo na elewacji a nie 45' na dachu. Nic więc dziwnego, że Ci co jeszcze w XXI wieku montują kolektory i do tego robią to bezmyślnie na dachu - muszą mnie atakować !! Nic innego w moich wątkach Ich nie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. pod domem zacznie spadać kiedy wewnątrz domu będzie mniej jak pd podłogą. Czyli jak teraz jest 15,5 to w domu musi być mniej.

Pod warunkiem, że ciepło w gruncie rozchodzi się dokładnie prostopadle do podłogi domu!

Dom odizolowany od gruntu zimą ma znikomy wpływ na jego temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że na elewacji z tym że kąt powinien być nastawny od 30 do pionu ... pion na zimę.

Kolektory przy prawdziwi izolowanych domach odegrały by główną rolę.

Widzi Pan pompa z zasobnikiem centralnym, kluczem jest dobra izolacja przewodów tj np wzór NF15

 

Pod warunkiem, że ciepło w gruncie rozchodzi się dokładnie prostopadle do podłogi domu!

Dom odizolowany od gruntu zimą ma znikomy wpływ na jego temperaturę.

Panie Tomaszu nie rozchodzi się przy brzegach

idzie szybciej niż od środka chwila

 

fu Nydar 3.jpg tzw flux vectory pokazują strumienie ucieczki i nijak nie są prostopadłe do posadzki, właśnie to jest zaleta programu tego typu że umożliwia nie badanie nie prostopadłej wymiany ciepła.

Idealnie było by jeśli był by to 3D ...

jak przepływ jest prostopadły to wektory są też prostopadłe

flux vektory.jpg proszę zobaczy przez pewien obszar stropu idą prostopadle strzały .. ale w narożu robi się bigos ..i bardzo intensywna wymiana ciepła.

 

Dom odizolowany od gruntu zimą ma znikomy wpływ na jego temperaturę.
tak i o tym mówi norma odnośnie projektowania przeciwwysadzinowego, opasek przeciw wywadzinowych itp jak dom jest bardzo dobrze izolowany .. Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz teraz jak szakal wije się .. i twierdzi że to sobie tak mówił jak domy były z lat 90 ... z kogo chce głupka robić ... nadal z siebie.

Ale spokojnie cierpliwie tłumaczę ... ponieważ szkoda mi idei Pana Tomasza bo są słuszne co do izolowania ... oprócz izolacji od środka.

Za dwa trzy lata będzie Pan nazywał głupkiem projektanta, gdy zobaczy Pan izolację za mostkiem termicznym .

Może Panu jeszcze raz wyjaśnię Panie czołgisto - MOŻE PAN SIĘ SKUPIĆ I PRZECZYTAĆ PONIŻSZE ORAZ ZAPAMIĘTAĆ!!! BARDZO PROSZĘ !!! By nie było tak jak z 6x.

Od samego początku piszę, że nie przykleja się w domach jednorodzinnych izolacji na zewnątrz za murem na fundamencie - chodzi o coś takiego

fundamen z obu stron.jpg Jeżeli ma Pan prawidłowo zaizolowany fundament, zgodnie z fizyką i normami http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf DOOKOŁA . Tu jeszcze isover --- http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGobainConstruction/Isover/Grdetsjlv/Tjlisolerahemma/

izolacja fundamentów.jpg

to może Pan izolować od zewnątrz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...