Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Ponieważ Szanowny kolektor nie poda ekonomicznego uzasadnienia ( bo takiego nie ma - to niech poda w którym punkcie się mylę.

 

1 - latem kolektor na elewacji mimo mniejszych zysków - pokrywa zapotrzebowanie w 100%

2- zimą kolektor na elewacji da więcej niż ten 45%

3- nie ma problemu ze śniegiem - co zwiększa zyski zimą

4 - łatwiej utrzymać czystość - co zwiększa zyski

5 - nie dziurawi się pokrycia dachu

6 - nie ma obawy o grad

7 - łatwiejszy a więc i tańszy montaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeden pisał ostatnio, że Tomasz mu zrobił, a teraz kombinuje jak tu taniej ogrzewać bo już palce go bolą od trzymania sie za kieszeń, a jeszcze całości chałupy nie grzeje

 

Ot taki przykład ;)

Bo się naczytał o prądzie ! Tak wystraszyli, ze jeszcze grzejniki nie podłączone, w domu ciepło od mat w kuchni i łazienkach... a już poszukiwania. Może Pan jakiś lepszy przykład?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Pan Tomasz się wywija od stwierdzeń przy 30cm izolacji że od gruntu nie będzie to U 0,1 ... jak by wynikało z samej tylko izolacji ...

a przez grunt będzie 6x .. czyli 0,6 i tego się nie wyprze.

A może Pan to tak zinterpretować:

%  izolacji.jpg By takie były procentowe straty ciepła z domu o przegrodach zgodnych z PN - izolacja od gruntu musi być 6 x grubsza!

Może Pan - to tak rozumieć? Czy nie pasuje to Panu do koncepcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden.
Ogrzewanie jeszcze nie było zamontowane - ale już jeden wie, że inwestor "trzyma się za kieszeń"

Czy Szanowny gentoonx może podać wysokość rachunków? A może samo zużycie, lub chociażby uchyli rąbek tajemnicy i poda wyniki audytu dla tego domu?

Tak cokolwiek! Żeby nie było "czepiam się" tylko "mam własne zdanie" Kasa... kWh to są konkrety do oceny - audyt - mniejszy konkret, ale zawsze coś!

Wątpliwości inwestora przed "odpaleniem" domu - konkretem raczej nie są. Towarzyszą każdemu inwestorowi!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że TB tej mojej wypowiedzi nie przeczytał, albo nie zrozumiał, bo niedługo potem znowu napisał:

Ponieważ Szanowny kolektor nie poda ekonomicznego uzasadnienia ( bo takiego nie ma - to niech poda w którym punkcie się mylę.

 

1 - latem kolektor na elewacji mimo mniejszych zysków - pokrywa zapotrzebowanie w 100%

2- zimą kolektor na elewacji da więcej niż ten 45%

3- nie ma problemu ze śniegiem - co zwiększa zyski zimą

4 - łatwiej utrzymać czystość - co zwiększa zyski

5 - nie dziurawi się pokrycia dachu

6 - nie ma obawy o grad

7 - łatwiejszy a więc i tańszy montaż

Jak widać nic nie napisał, że dotyczy to paneli fotowoltaicznych i kolektorów próżniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział Pan kiedyś izolację od środka 30cm ?

Niestety jeszcze nie miałem takiej przyjemności (w odróżnieniu od TB) :

http://www.miedzyrzecz.biz/archiwum/2009/styczen/areszt/areszt/images/gallery4.jpg

Poza tym, przy 30cm niektórzy pewnie by przeszli (typowy rozstaw krat, to chyba 10-12 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że TB tej mojej wypowiedzi nie przeczytał, albo nie zrozumiał, bo niedługo potem znowu napisał:

 

Jak widać nic nie napisał, że dotyczy to paneli fotowoltaicznych i kolektorów próżniowych.

A po co przecież wszyscy powinni wiedzieć co artysta miał na myśli:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że TB tej mojej wypowiedzi nie przeczytał, albo nie zrozumiał, bo niedługo potem znowu napisał:

 

Jak widać nic nie napisał, że dotyczy to paneli fotowoltaicznych i kolektorów próżniowych.

Nie napisałem, bo się z Panem nie zgadzam

Nie jest prawdą Panie Henryku, że ogniwa PV są kolektorami do grzania cwu - Bardzo wyraźnie zaznaczyłem " kolektory do grzania cwu powinno się montować pionowo.

Przy ogniwach - nie ma kwestii nadprodukcji i latem można zyski z nich wykorzystać - w przeciwieństwie do nadmiaru cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygoogowałem "kolektory na ścianie" i... pierwsza opinia, Pana Bogdana Szymańskiego na blogu http://solaris18.blogspot.com/2011/08/kolektory-soneczne-instalacja-na.html

Kolektory słoneczne instalacja na ścianie

Można by powiedzieć, że domyślnym miejscem dla instalacji kolektorów słonecznych jest południowa elewacja dachu budynku. Większość kolektorów jest właśnie tam montowanych. W mojej ocenie z wielu powodów nie jest to najlepsza lokalizacja a znacznie bardzie efektywny jest montaż kolektorów słonecznych na południowej ścianie.

 

Względy praktyczne

 

Montując kolektory słoneczne na południowej elewacji budynku mamy znacznie lepszy do nich dostęp, niż gdy są zamocowane na dachu. Ułatwia to, choć by tak prozaiczną czynność jak coroczne czyszczenie solarów. Choć wielu producentów zapewnia, że kolektory czyszczą się same praktyka pokazuje jednak, że samooczyszczenie jest dość ograniczone a użytkowanie kolektorów już przez rok sprawia, że osadza się na nich warstwa kurzu, która ogranicza dostęp światłą – zmniejsza sprawność kolektorów. Drugim ważnym aspektem jest śnieg, instalując kolektory słoneczne na elewacji pod katem 90 stopni problem z zaleganiem śniegu znika zupełnie w przypadku instalacji na dachu zalegający śnieg zawsze ograniczał będzie uzyski energii w zimie (stopienie śniegu na kolektorze wymaga wydatku energetycznego). Trzecim argumentem przemawiającym za instalacją na ścienne to odległość między polem kolektorów słonecznych a zasobnikiem. Zazwyczaj zasobnik solarny znajduje się w kotłowni, która jest na parterze. Instalując kolektory na ścianie zmniejszamy długość przewodów rurowych, co przekłada się na mniejsze straty na przesyle ciepła.

 

Kolektory słoneczne na ścianie to wyższe pokrycie słoneczne.[/QUOTE]

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem wielokrotnie, projektanci takich domów, odsyłają do mnie swoich klientów. Widziałem już i 40cm.[ATTACH=CONFIG]254256[/ATTACH]

I znów niedomówienie nie wiem czy celowe czy przez przypadek. Chociaż dobrze że jest jakaś fotka. A prosiłem już kilka razy aby pisać dokładnie czego dotyczy dana teza. Dokładnie tak samo było z tym *6 cz tam 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale to nie jest w murowanym domu :p

Z Panem ciężko widzę ...

A jak Pan to rozpoznał?

Faktem jest, że nie mam zdjęć, bo my wchodzimy gdy grubości izolacji już nie widać - Ale co Panu przeszkadza czy pomaga mur na zewnątrz. Całe osiedla w Polsce są - szkielet z wełną i cegła na zewnątrz

isover.jpg Tak jak tu w isover

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znów niedomówienie nie wiem czy celowe czy przez przypadek. Chociaż dobrze że jest jakaś fotka. A prosiłem już kilka razy aby pisać dokładnie czego dotyczy dana teza. Dokładnie tak samo było z tym *6 cz tam 10.

To zapewne nie do mnie! Musiał mnie Szanowny Pan z kimś pomylić. Nie zajmuję się w ogóle tezami. A co do tego przypadku... zacytowane pytanie było dość precyzyjne

Widział Pan kiedyś izolację od środka 30cm ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapewne nie do mnie! Musiał mnie Szanowny Pan z kimś pomylić. Nie zajmuję się w ogóle tezami. A co do tego przypadku... zacytowane pytanie było dość precyzyjne

Niestety zajmuje się Pan akurat w tym wątku praktycznie tylko własnymi tezami (założeniami). A pytanie chociaż też było mało precyzyjne to jestem niemal pewien że 95% osób na tym forum pomyślało o domu murowanym a nie szkieletowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zajmuje się Pan akurat w tym wątku praktycznie tylko własnymi tezami (założeniami). A pytanie chociaż też było mało precyzyjne to jestem niemal pewien że 95% osób na tym forum pomyślało o domu murowanym a nie szkieletowym.
Co ma jedno do drugiego ? Czym różni cię ciągłość izolacji w domu murowanym a szkieletowym ? Proszę mi pokazać choć jedną tezę!

I Bardzo proszę Pan pyta o konkrety ! i za siebie a nie "95% osób".

 

Jeszcze raz wyjaśnię - domy można izolować od zewnątrz, gdy jest zaizolowany fundament. Nie ma mostka termicznego do gruntu! Izolacja fundamentu wygląda tak izolacja fundamentów.jpg jest opisana w katalogach i certyfikatach - http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGobainConstruction/Isover/Grdetsjlv/Tjlisolerahemma/ . Niestety, znakomita większość polskich projektantów nie ma o izolowaniu zielonego pojęcia, dlatego gdy przystępujemy do izolowania czegoś takiego fundamen z obu stron.jpg by zachować ciągłość izolacji - nie mamy wyjścia - musimy ją dać od wewnątrz. Inaczej dom nie będzie izolowany, zużyje nawet ponad 30kWh/m2 rocznie a mostki termiczne będą zarodziami wilgoci.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ma jedno do drugiego ? Czym różni cię ciągłość izolacji w domu murowanym a szkieletowym ? Proszę mi pokazać choć jedną tezę!

I Bardzo proszę Pan pyta o konkrety ! i za siebie a nie "95% osób".

 

Jeszcze raz wyjaśnię - domy można izolować od zewnątrz, gdy jest zaizolowany fundament. Nie ma mostka termicznego do gruntu! Izolacja fundamentu wygląda tak [ATTACH=CONFIG]254272[/ATTACH] jest opisana w katalogach i certyfikatach - http://ipaper.ipapercms.dk/SaintGobainConstruction/Isover/Grdetsjlv/Tjlisolerahemma/ . Niestety, znakomita większość polskich projektantów nie ma o izolowaniu zielonego pojęcia, dlatego gdy przystępujemy do izolowania czegoś takiego [ATTACH=CONFIG]254277[/ATTACH] by zachować ciągłość izolacji - nie mamy wyjścia - musimy ją dać od wewnątrz. Inaczej dom nie będzie izolowany, zużyje nawet ponad 30kWh/m2 rocznie a mostki termiczne będą zarodziami wilgoci.

Jest w tym cześć racji ale jednak fundament wychodzący z ziemi to najcieplejsza część nieogrzewanego domu fotka z II 2012 przy zew -27*C wewnątrz kompletnie nieogrzewanego domu było +4*C na scianach zewnętrznych jak i fundamentowych nie było żadnej izolacji fotka IR bez obróbki

IR_-30C.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...