Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Są różne sny! Mogą być oparte na marzeniach, na muślinowej przyszłości, ale mogą też być twarde dechy trudnej historii! - to akurat historia - już to było dawno przerabiane - [ATTACH=CONFIG]254346[/ATTACH]. Nie sprawdziło się ze względu na komfort termiczny w pokojach, oraz na komfort wilgotnościowy. Nawet niewielka pompa do grzania domu wymaga ponad 200m3/h a wentylacja za silna - to też zła wentylacja. Kolejna kwestia to współczesna technologia. Po co zaprzęgać do pompy ciepła powietrze wentylacyjne, jeżeli współczesne pompy ciepła pracują bardzo ładnie do -25 st. a te droższe do -35?

 

Wie Pan .Można dać 75m3/h z domu o temp.22oc i wilgotności 45% i 125m3 z GWC o temp.5oC i wilg. 20%. Za cenę dobrego rekuperatora ma Pan energię do CO ,CWU . COP pompy znacznie lepszy przy temp.dodatniej niż przy minusowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wie Pan .Można dać 75m3/h z domu o temp.22oc i wilgotności 45% i 125m3 z GWC o temp.5oC i wilg. 20%. Za cenę dobrego rekuperatora ma Pan energię do CO ,CWU . COP pompy znacznie lepszy przy temp.dodatniej niż przy minusowej.

A konkretnie -

ile kosztuje przyzwoity reku

Ile GWC ?

Ile pompa ciepła o o której Pan pisze.

Ile jest to - "znaczenie lepszy COP"

Pan wybaczy ale - tak będzie łatwiej dyskutować, bo np. mitsubishi ( co sprawdzone ) COP zauważalnie spada przy - 25 st ( o około 15%) - tej zimy - 15 nie było w centralnej Polsce.

Ps. I jeszcze jedno... o jakich domach Pan raczy pisać, jak izolowanych - ile kWh/m2

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenie - Nawet umieściłem zdjęcie i schemat takiego do ogrzewania pomieszczeń, nie wody. Umieszczony był pionowo na elewacji, bo zimą dawało to większy uzysk.
Pamiętam : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6416091&viewfull=1#post6416091 i http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6416128&viewfull=1#post6416128 . Ten kolektor powietrzny rzeczywiście lepiej sprawdzi się w wersji na elewacji, jednak kolektory słoneczne najwięcej energii potrafią dać latem. Przy takim rozwiązaniu trudno byłoby tę energię wykorzystać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6416091&viewfull=1#post6416091 i http://forum.muratordom.pl/showthread.php?217864-Tanie-i-komfortowe-domy-zu%C5%BCywajace-od-0-do-20kWh-m2-rocznie&p=6416128&viewfull=1#post6416128 . Ten kolektor powietrzny rzeczywiście lepiej sprawdzi się w wersji na elewacji, jednak kolektory słoneczne najwięcej energii potrafią dać latem. Przy takim rozwiązaniu trudno byłoby tę energię wykorzystać.

Zgadzam się z Panem, że więcej dadzą latem. Ale ja nie liczę uzysku brutto tylko uzysk wykorzystany.

Z tego co Pan raczył napisać jasno wynika, że więcej uzyskamy zimą z kolektora na elewacji, choć nie pokryjemy 100%.

Do rozstrzygnięcia jest kwestia, czy kolektor na elewacji dając mniej latem, pokryje mimo wszystko 100%? Jeżeli kąt około90' uderzy w nadwyżkę - to raczej nie jest strata a mniejszy kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A konkretnie -

ile kosztuje przyzwoity reku

Ile GWC ?

Ile pompa ciepła o o której Pan pisze.

Ile jest to - "znaczenie lepszy COP"

Pan wybaczy ale - tak będzie łatwiej dyskutować, bo np. mitsubishi ( co sprawdzone ) COP zauważalnie spada przy - 25 st ( o około 15%) - tej zimy - 15 nie było w centralnej Polsce.

Ps. I jeszcze jedno... o jakich domach Pan raczy pisać, jak izolowanych - ile kWh/m2

 

Dla parametrów powietrza i wody w PC, -20/+50,max. teoretyczny COP wyniesie 4,6. Dla +10/+50 ,wyniesie 8.

Widać wyraźnie że lepiej jak PC zasila ciepłe powietrze a nie zimne.

Należy również pamiętać,że do zasilania-wspomagania PC,wystarczy GWC nawet z rur kanalizacyjnych używanych.

Piszemy o domach jak w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla parametrów powietrza i wody w PC, -20/+50,max. teoretyczny COP wyniesie 4,6. Dla +10/+50 ,wyniesie 8.

Widać wyraźnie że lepiej jak PC zasila ciepłe powietrze a nie zimne.

Należy również pamiętać,że do zasilania-wspomagania PC,wystarczy GWC nawet z rur kanalizacyjnych używanych.

Piszemy o domach jak w temacie

Chyba nie o to pytałem ...

Co do COP mam inne doświadczenia - przy bezpośrednim grzaniu ( niższa temperatura górnego źródła !!!) nie widzę różnicy znaczącej w COP przy 0 i -15tu. A COP teoretyczny mnie nie interesuje - nawet 8!

A co z komfortem utrzymania stałej temperatury np. 22 st.C w pokoju przy nawiewie oknem - 20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domów izolowanych nie wietrzy się oknem a systemem wentylacji.

Ile kosztuje fantazja nie dostrzegania różnicy w COP przy 0 i -15oC? Za ułamek różnicy w cenie PC +7/45 i PC -20/45,zafunduje sobie Pan GWC z używanych rur kanalizacyjnych. Z następnej części tej różnicy wystarczy na przyzwoite zaizolowanie domu.A to co zostanie,na porządne wakacje wystarczy.

 

ps. zerknąłem na cenę japońskiego producenta dla pracy przy -20oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile kosztuje fantazja nie dostrzegania różnicy w COP przy 0 i -15oC?
No com man napisać - NIECH PAN SPRAWDZI i ja tak robię !

Za ułamek różnicy w cenie PC +7/45 i PC -20/45,zafunduje sobie Pan GWC
Nie chodzi mi o "sobie" . Nie zrobi Pan GWC z atestami PZH ( są konieczne ) za cenę kanałówki ppci. Proszę Pamiętać, ze to budownictwo!

używanych rur kanalizacyjnych.
Proszę poważnie! To nie jest śmieszne, a jeszcze ktoś tak zrobi!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan że GWC do wspomagania pracy PC wymaga atestu PZH ? Ja myślę że używane kanalizacyjne będą wystarczające.Piszę to z całą powagą.

Inna sprawa ,że nie zastosował bym używanych PCV do GWC które zaopatruje dom w świeże powietrze. Należy rozgraniczyć do czego GWC zastosujemy a nie straszyć PZH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o koszty ! Może Pan podać wypunktowane kwoty - oczywiście wszystko z atestami PZH i zgodnością z CE

Chyba musi się Pan zapoznać z zasadą działania tego urządzenia:rolleyes:

Bo znów się Panu coś pomerdało. Ale to chyba przez to latanie po wszystkich forach budowlanych i uczestnictwo w kilkunastu tematach na każdym z nich.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nikt normalny nie będzie marnował wentylacyjnego dla PC. "

 

Dom z trzema osobami na pokładzie generuje wentylacją przeszło 20kWh/dobę energii cieplnej.Warto marnować tylko na podgrzewanie świeżego powietrza,skoro GWC i RSŚ daje radę?Wg. mnie absurd.

 

Wg. ciebie : ,,Otóż to! Lichej pompie takie powietrze z mizernego GWC pomoże, dobrej do niczego ono nie potrzebne."

 

Wg. mnie,licha kosztuje grosze ,dobra krocie.A GWC do PPC na używanych PCV może chodzić.

 

Rozumiem ,że jak piszesz że bajdurzenie,to przechodzimy na standard fiuta.

Ogniwa są aktualne i ,,się robią":p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Standardy chamów i buraków mnie nie obchodzą."

 

To trzymaj fason i uważaj na słowa .

 

A liczyłem.I nijak nie wychodzi mniej jak 24kWh/dobę przy nędznej wymianie 75m3/h powietrza zużytego.A że piszesz:

,, Mniej, policz to.",to pisz,tyle,że ciepło przemiany fazowej pary wodnej weź pod uwagę.

 

Co do zaburzenia pracy wentylacji to imaginacje są poprzedzone indoktrynacją choćby Szanownego TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje cały rok a rsś pracuje tylko przez okres grzewczy, trzeba to brać pod uwagę. Nie chodzi dokładnie o wyższości pompy a sposobem zagospodarowania tejże energii. Lepiej cały rok podgrzewać tą energią zw.

 

Z całym szacunkiem dla twoich poglądów,ale RSŚ pracuje cały rok. .W zimie odzyskuje,a w lecie regeneruje temp. gruntu pod budynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Nie bajdurz " No to jednak fitem jesteś.No może fiucikiem czy coś koło tego.

Co do reszty to kompletnie nie kumasz.O co i dla czego.

Miej własne zdanie a nie podpierasz się j-j albo merkawą. Fason trzymaj chłopie.

PPCi działają tym lepiej im temp. górnego i dolnego źródła jest mniejsza. Chyba,że z Szanownym TB obalicie Carnota. Może nie obalicie,ale wmówicie forumowiczom,że im zimniej tym lepiej.W tym macie oboje potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...