Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Kolejny przy którym byłem powstał już tej wiosny a następny się szykuje. A ile powstanie tych o których nie wiemy?"

Biedni ludzie.

Grosz dałem bo tyle warta jest twoja paplanina.:lol2:

Pogrążasz się w bagienko .Na własną prośbę.

 

nydar, ja myślę, że GWC nie wychładza gruntu pod posadzką, tylko uniemożliwia akumulowania ciepła ze "strat". Jak adam_mk pisał, aby zapewnić ciągłość działania GWC żwirowego (czyli ilość energii przenoszonej powietrzem = ilość energii którą "naciąga" GWC z głębszych pokładów ziemi) musimy zapewnić jego odpowiednią wielkość. Przeliczał on m3 kubatury domu na m2 powierzchni żwirowego GWC, co trochę mnie teraz zastanawia - jak kubatura może mieć wpływ na jakość powietrza ? ;). Nie mniej jednak, przy odpowiedniej powierzchni (dużej) GWC ilość energii którą przenosi powietrze = ilość energii którą GWC "naciąga" z ziemi. To powoduje, że GWC się nie wychładza.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bliżej wiosny tym powietrze z GWC umieszczonego poza domem jest zimniejsze. Powód?Wychłodzenie naturalne i przez GWC.

 

Naturalne - tak, przez działający GWC - nie wiem. Jest szansa, że przewymiarowany GWC zadowoli się energią transmitowaną z głębi, więc nie wychłodzi.

 

Dla czego bod domem ma być inaczej. Zresztą wiesz zawsze można twierdzić że nie wychładza i pod chałupą pobudować.Ważne żeby użytkownik był zadowolony.

 

bo pod domem panują warunki jak na głębokości 5m lub niżej i przez to GWC nie jest narażone na "naturalne" - jak to nazwałeś wychładzanie gruntu. Pozostaje "wychładzanie" z przeciąganego powietrza. Pytanie, czy można zbilansować te wychładzanie energią transmitowaną z głębszych pokładów ziemi ? Henok kiedyś przedstawił jakie to są wartości. Nie pamiętam ile to było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi ale trzeba troszeczkę poczytać jak samemu nie potrafi się pojąć.

Z postów nydara bije wyraźna tęsknota za rozumem więc polecam nie główkować a przeczytać od początku, nie wybiórczo, chociaż pierwsze strony tego http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85 potem, zamiast się czepiać z nudów jak pijany płota, dla przypomnienia, że ten temat wałkowaliśmy do znudzenia, to http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6299874&viewfull=1#post6299874

 

Czytałem to wszystko.

 

images?q=tbn:ANd9GcQoGrEbR-YWyR8EqD-bY00GHNUsXqTMKlkaQkByjyOyEvwpxgnn

 

Chwalił się ktoś tutaj na forum żwirowcem pod posadzką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś takie zalecenia dla GWC pod budynkiem . Piszą,że nie budować bliżej jak 100cm od fundamentu ,by nie zamarzła ława i nie uległa uszkodzeniu.No ale nie wychładza bo przecież wałkowaliście do znudzenia.

 

Czy to oby dotyczyło to GWC ? Coś takiego piszą, ale dla DZ pompy ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dysponujesz jakimiś badaniami ,skoro z takim przekonaniem twierdzisz,że GWC pod domem ,zimą nie obniża temp. gruntu?

Fakt. Nie dysponuje materiałami badawczymi które by potwierdzały że GWC wychładza.Dysponuję jedynie pomiarami pod swoim chudziakiem,które pokazują 15,5oC i wiedzą że przy GWC pod domem temp. wynoszą mniej jak 10oC. Z profesjonalnym badaniem niewiele ma to wspólnego ale daje obraz ,co pod chudziakiem z temperaturą się dzieje. Póki co wniosek jest jeden. GWC wychładza grunt pod domem,o ile w obrębie fundamentów jest zainstalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja muszę kogoś do czegoś przekonywać? Ja tylko ostrzegam przed pseudo fachowcem od GWC kszhu.Trudno z tobą rozmawiać,skoro raz piszesz że nie używasz GWC zimą a za chwilę że nie zmienia temp. gruntu. W przypływie szczerości a może pod ,,wpływem",piszesz: ,,Nie robię badań bo mam to w d... - ani mnie to grzeje ani ziębi - w przenośni i dosłownie.". Tak mniej więcej skwitowałeś dyskusję o GWC pod domem .

Ja ci mówię ustal zeznania,skończ z bełkotem i wszyscy będą zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dysponujesz jakimiś badaniami ,skoro z takim przekonaniem twierdzisz,że GWC pod domem ,zimą nie obniża temp. gruntu?

Fakt. Nie dysponuje materiałami badawczymi które by potwierdzały że GWC wychładza.Dysponuję jedynie pomiarami pod swoim chudziakiem,które pokazują 15,5oC i wiedzą że przy GWC pod domem temp. wynoszą mniej jak 10oC. Z profesjonalnym badaniem niewiele ma to wspólnego ale daje obraz ,co pod chudziakiem z temperaturą się dzieje. Póki co wniosek jest jeden. GWC wychładza grunt pod domem,o ile w obrębie fundamentów jest zainstalowany.

 

nydar, to nie oznacza że GWC wychładza grunt, tylko że kszhu dostarcza mniej energii.

Nie twierdzę też, że nie wychładza, ale nie różnicą 5,5oC, bo ta w dużej mierze wynika z różnic w grubościach izolacji, tym że dogrzewasz kolektorami czy RSŚ'em.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że zazdrość ciebie zżera nie znaczy, że ja jestem autorem pomysłu GWC pod budynkiem:D

 

 

 

Ja rozumiem, że tobie może być trudno pojąć te dwa nie mające ze sobą nic wspólnego fakty, cóż, nie wszyscy stali w kolejce po rozum.

Działający GWC nie zmienia temp. gruntu ani zimą ani latem bo to skala jak mrówka do słonia. A to czy jego używam czy nie, nie ma z poprzednim nic wspólnego:D

 

:lol2: To odpowiedź na pierwszy akapit.Ty możesz co najwyżej wykombinować odzysk z odpowietrzenia kanalizy.Z GWC pod domem pomysł ,fakt, perfidny bo klient nie skuma skąd ma ciepłe powietrze. Ty koniecznie chcesz się do tego interesiku podłączyć. Trudno. Jaki charakter takie interesiki.

 

Rozum to bardziej dobre geny a nie kolejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, to nie oznacza że GWC wychładza grunt, tylko że kszhu dostarcza mniej energii.

Nie twierdzę też, że nie wychładza, ale nie różnicą 5,5oC, bo ta w dużej mierze wynika z różnic w grubościach izolacji, tym że dogrzewasz kolektorami czy RSŚ'em.

Planujesz GWC ? Umieścisz go pod chałupą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy prawdą jest że zbyt krótki odwiert dla dolnego źródła gruntowej pompy ciepła może spowodować, że dolne źródło się wychłodzi i przestanie działać?

 

Wg. kszhu grunt to nieograniczony dostarczyciel ciepła. Wg. źródeł pisanych a nie usłyszanych w warzywniaku od Pani Halinki może przestać działać.

Szeregówka ,gdzie każdy segment będzie wyposażony w gruntową PC ,może mieć kłopoty w pozyskiwaniu ciepła z gruntu.

W jednym i drugim przypadku inna skala,ale zasada taka sama. Zimne wychładza ciepłe. Chyba,że deltaT =0. Nie od parady fundamenty w zależności od strefy posadawia się na 0,8m i niżej . Zimne powietrze schładza grunt,nawet ten przykryty izolacją ze śniegu. Na metrze głębokości w II strefie 1-2oC nie jest niczym dziwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I projektują rozstaw pionowych sąd w rozstawie 10m. ale co tam PC. Inna skala.

Przeanalizuj temp. gruntu na 50 i100cm .Jak się zmieniają temp. Skąd to ciepło jest dostarczane. Ma Adam mk rację że od słonka i deszczu.a z dołu to tyle co nic.No chyba,że Pani Halinka z warzywniaka powie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to! To teraz powiedz skąd tam się bierze >6stC jeśli twierdzisz, że niby aż tyle wyciągasz ze swojego GWC zakopanego właśnie na metrze i to metr od domu?!?

 

A jak myślisz? Skup się i kombinuj. Pod chudziakiem 13.04.2014 jest 15,5 a w październiku 18oC .Ile bedzie w styczniu czy lutym? A ile będzie metr obok

Jak ziemia,przynajmniej jej wierzchnia część zamarznie,to przepływ pary na zewnątrz jest w sposób naturalny ograniczony.Para wodna to energia.

Skojarz te fakty Przy ścianie fundamentowej jest pasek ziemi bez białego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...