Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zróbmy tak. Ty buduj te GWC ludziom pod chałupami. Ty się będziesz cieszył,ze zarobiłeś, a oni będą szczęśliwi że GWC pędzone ciepłem domu.Wszyscy będą zadowoleni .Tyle,że sensu energetycznego w tym nie ma.

 

ps. Adam mk napisał wyraźnie:,,jak zrobione dobrze to popieram" Ty robisz to źle.Twój wybór.Na twoim miejscu odpuścił bym sobie GWC .zajmij się odzyskiem energii z odpowietrzenia kanalizy. Szkody nie narobisz bo nikt w to nie uwierzy.

Bez GWC jest 15,5oC ,z GWC jest mniej jak 10oC. Tyle w temacie GWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę nan podstawie tego co podał j-j .O swoich temp. pod chudziakiem przy ciagłej pracy GWC. Twojego nie biorę pod uwagę bo mataczysz i kłamiesz. Niby masz a nie używasz ,a może chciał byś mieć a nie masz.Kto tam cie wie .

Może ty w końcu udowodnij na liczbach o ile potrafisz,że nie wychładza. Do norm zajrzyj.Policz.

 

Weź zimą rodzinę na spacer do lasu. Drzewo. Sosna. Zima i śnieg. Wokół pnia wgłębienie w śniegu do samej ziemi. Sublimacja.

 

ps. jakim trzeba być tępym aby tego nie pojąć.

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem puenty ,,GWC powinno być zawsze poza obrębem fundamentu".Powód? Korzysta z ciepła domu,co zbytniego sensu nie ma.

A wyzwiska z twojej strony nie są argumentem że jest odwrotnie.Świadczą jedynie o chamstwie .Możemy wrócić do tej pożałowania godnej dyskusji jak przedstawisz wyniki badań ,że GWC nie wychładza. Póki co bez GWC jest 15,5oC a z GWC jest 10oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśli Pan że GWC do wspomagania pracy PC wymaga atestu PZH ? Ja myślę że używane kanalizacyjne będą wystarczające.Piszę to z całą powagą.

Inna sprawa ,że nie zastosował bym używanych PCV do GWC które zaopatruje dom w świeże powietrze. Należy rozgraniczyć do czego GWC zastosujemy a nie straszyć PZH.

Przepraszam - czy stosował Pan kiedykolwiek ppci z gwc? Czy słyszał Pan o takim przypadku? Wie Pan dlaczego ppci mają powietrzne a nie gruntowe DZ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musi się Pan zapoznać z zasadą działania tego urządzenia:rolleyes:

Bo znów się Panu coś pomerdało. Ale to chyba przez to latanie po wszystkich forach budowlanych i uczestnictwo w kilkunastu tematach na każdym z nich.

O którym urządzeniu Pan raczy pisać? Bez sensu są takie strzały !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam - czy stosował Pan kiedykolwiek ppci z gwc? Czy słyszał Pan o takim przypadku? Wie Pan dlaczego ppci mają powietrzne a nie gruntowe DZ?
Były już na Forum Muratora pomysły, aby do powietrznej pompy ciepła wykorzystać ciepła z rur kanalizacji sanitarnej. Teoretycznie byłoby to możliwe. W praktyce jednak mogłaby z tego wyjść śmierdząca sprawa. Skończyło się na glikolowym gruntowym wymienniku ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były już na Forum Muratora pomysły, aby do powietrznej pompy ciepła wykorzystać ciepła z rur kanalizacji sanitarnej. Teoretycznie byłoby to możliwe. W praktyce jednak mogłaby z tego wyjść śmierdząca sprawa. Skończyło się na glikolowym gruntowym wymienniku ciepła.

Powietrze pompy ciepła nie nadają się do współpracy z gruntowym dolnym źródłem - nawet glikolowym. Chłodnica, stwarzałaby ogromne opory, tam są wentylatory nieprzystosowane do tego! Wszelkie próby dołożenia chłodnicy czy gwc skończyły się zatrzymaniem wentylatora. Dołożenie zewnętrznego wentylatora, zakłócało pracę i nie dawało korzyści - bo wentylator trzeba było zasilać. Próbowaliśmy też podłączyć rurowe gwc - do pompy ciepła w zasobniku cwu... NIE WARTO! No chyba, że ktoś koniecznie sam się chce przekonać !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze pompy ciepła nie nadają się do współpracy z gruntowym dolnym źródłem - nawet glikolowym.

Oczywiście, że się nie nadaje. Z tym glikolowym wymiennikiem będzie współpracowała przystosowana do tego gruntowa pompa ciepła. Najtańsze model kosztują około 4000zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu mitsub. KANAŁOWEJ, którą oglądałem, pisze się o max sprężu. Gdy ten będzie przekroczony należy montować dodatkowe wentylatory. Wynika z tego, że jednostce zewn. zwykłego splita może być trudno uzyskać wystarczającą ilość powietrza nawet z mikrego GWC.

 

A są może PPCi przystosowane do pracy z jakimś obciążeniem strumienia jak np z GWC?

Zapytałem o to dziś w mits.... Zapytali "A po co?" - Też uważam, że skoro coś jest skrojone na miarę do takiej pracy, to nieprzewidziane przez producenta opory, czy niezależny wentylator, nie współpracujący z elektroniką pompy ( zarówno tej do cwu jak i ogrzewania ) tylko mogą namieszać lub uszkodzić.

Gdyby się nie sprawdzało, lub coś podobnego, wtedy można by kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo pod domem panują warunki jak na głębokości 5m lub niżej i przez to GWC nie jest narażone na "naturalne" - jak to nazwałeś wychładzanie gruntu. Pozostaje "wychładzanie" z przeciąganego powietrza. Pytanie, czy można zbilansować te wychładzanie energią transmitowaną z głębszych pokładów ziemi?

Dokładnie tak jest. Dzieki izolacji styropianowej nad GWC symuluje sie zagłebienie całego GWC na głebokości +/- 5m. Tylko wszystkie odmiany żwirowych GWC to potrafia. Reszta jest umiejscowiona blisko strefy przemarzania - dlatego maja gorsze parametry. Oczywiście regeneracja temp żwiru w GWC następuje "z głębszych pokładów ziemi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś takie zalecenia dla GWC pod budynkiem . Piszą,że nie budować bliżej jak 100cm od fundamentu ,by nie zamarzła ława i nie uległa uszkodzeniu.No ale nie wychładza bo przecież wałkowaliście do znudzenia.

Do złoża żwirowego GWC ciagle promieniuje ciepło "...z głębszych pokładów ziemi". Od strony czerpni przy poziomym kanale zasilającym GWC wystarczy ocieplić ławę fundamentową. W wyzszych strefach przemarzania dodatkowo umiescic poziomo 0,5m pasek styropianu na dnie GWC przy ławie fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dysponujesz jakimiś badaniami ,skoro z takim przekonaniem twierdzisz,że GWC pod domem ,zimą nie obniża temp. gruntu?

Fakt. Nie dysponuje materiałami badawczymi które by potwierdzały że GWC wychładza.

Obniża w znikomym stopniu.

Pamietajmy że dzieki izolacji styropianowej nad GWC symuluje sie jego zagłębienie na ok 5m i ciagle napływa do niego energia z gruntu rodzimego. Jasne że na przełomie lutego/marca bedzie jej mniej niż na początku grudnia bo grunt rodzimy wokół budynku obniżył swoja temp. i nieco zakłóca zasilanie energetycznie i ma wpływ na jego regeneracje. Dlatego żwirowiec obok domu ma nieco lepsze parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój GWC, max-owy, mały, na początku i przy małym przepływie daje 9-10stC, normalnie użytkowany po kilku dniach stabilizuje się na 7-8stC a długo przewietrzony i dużym strumieniem "schodzi" do ~6stC chociaż po kilku godzinach znów startuje od 9-10stC. Jako zabezpieczenie dla rekuperatora w sam raz.

I tak było zeszłej, długiej zimy gdy dom nie był ogrzewany w ogóle, wewnątrz bywał nawet mróz (woda zamarzała).

No tak max-owy ma pod budynkiem ma izolację - przepraszam że go nie wymieniłem. Pod względem temperaturowym jest bardzo dobry.

Ale wg mnie max-owy ma jeden feler. W odróżnieniu od żwiru MAX jest bardzo higroskopijny i nasiaka wilgocia która ciagle w mniejszym (upały) i wiekszy (deszcze) w nim "siedzi" - z wszystkimi tego konsekwencjami opisywanymi na forum.

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualu mitsub. KANAŁOWEJ, którą oglądałem, pisze się o max sprężu. Gdy ten będzie przekroczony należy montować dodatkowe wentylatory. Wynika z tego, że jednostce zewn. zwykłego splita może być trudno uzyskać wystarczającą ilość powietrza nawet z mikrego GWC.

 

A są może PPCi przystosowane do pracy z jakimś obciążeniem strumienia jak np z GWC?

 

Przypnę się pod te pytanie z tematem pompy typu "ariston". Znalazłem coś lepszego (ale i droższego) -

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/biawar-ow-pc-270.1-r/menu-id-740.html

 

Sprężarka jest o mocy 430W (w aristonku 250W) i pompa potrafi pracować od 140m3/h. Co ciekawe, przepływ nie zależy od tego co pompa wysteruje, tylko co użytkownik ustawi (sterowanie od 15%-100%). Oczywiście, przy min. przepływie powietrza nie można liczyć na max. mocy grzewczej, ale sądzę, że te 45oC w zasobniku spokojnie utrzyma.

Ciekawym jest też możliwość zaprogramowania wentylatora do pracy w trybie ciągłym (a może dałoby się sterować przepływem powietrza jakimś panelem wyniesionym ?), więc może pracować jako wentylacja wywiewna. Do tego, zamiast reku, podłączyć nagrzewnice w kanale nawiewnym zasilaną ciepłem z wężownicy solarnej tego zasobnika. To układ o jakim pisał rafał2011. Ta pompa z 430W potrafi dać 1500W mocy grzewczej. Przy przepływie powietrza na poziomie 150m3/h, i delta T=15 (zakładam, że temp powietrza zaciąganego z zewn. będzie zawsze wyższa od 5oC - GWC) dostarczamy wentylacją ok. 750W ciepła (dobrze liczę?). Przy takim przepływie niech wyjdzie te 1200W mocy jaką wyprodukuje sprężarka. Zatem pozotałe 450W grzeje wodę.

 

Układ dobry pod RSŚ'a nydara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dalej temp. spada.

W moim przypadku pod garażem spada z 12,5*C do aktualnie 12,1*C

natomiast pod domem zaczęła rosnąć z 14,9*C do aktualnie 15,0*C

zaznaczę ze czujnik jest pod pomieszczeniem którego od przeszło tygodnia nie ogrzewam (sypialnia)

10-14_IV_2014.JPG

zewnętrzna_do_14.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...