Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Pokaż mi JEDNO zdjęcie śniegu roztopionego wokół domu i leżącego zaledwie metr dalej:D

...

 

Byłem mały to pokazywałem - teraz się wstydzę

 

Poza tym, w moim obecnym tak było jeszcze przed termomodernizacją, więc ja wiem co widziałem, i wiem, że zimą chodniczka wkoło domu odśnieżać nie musiałem, wiem też ile gazu żarło to budownictwo sprzed wojny Jaruzelskiej.

 

A nawet jakbym gdzie i znalazł zdjęcie, to co ślepemu po oczach.

 

...

Znaczy - powinno działać dobrze!

 

Adam M.

 

Powinno to powinno, będzie to będzie

co ślepemu po oczach

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A nie sądzi Pan ,że PPC wspomagana powietrzem z GWC może być kilkukrotnie tańsza ,bo będzie działała zawsze w dodatnich temperaturach? Te pozwalające na pracę bez dodatkowych źródeł ciepła ,pracujące nawet przy -25oC ,powalają ceną.
Po pierwsze - nie będzie działała, po drugie - nie będzie tańsza. A do głowy jak mi coś przychodzi - ro sprawdzam. Wentylatory w zewnętrznych jednostkach nie boją się mrozu.

Nie będzie praca pompy nawet 20% tańsza. A wentylator się uszkodzi, gdy podłączy Pan ppci do gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - Pompa ciepła - grzeje i chłodzi - pompa ciepła ma wydajność dopasowaną do tych zadań Przystosowana jest do niższej temperatury GŹ dzięki czemu ma wysoką efektywność przy niskich temperaturach DŹ. Pompa ciepła do cwu - ma grzać cały rok dość ściśle określoną ilość wody. To dwa różne zadania - Dlatego tylko nie znający się na oszczędzaniu energii i komforcie - mogą te funkcje łączyć.

Nie jestem bolszewikiem - nie interesuje mnie ilość źle nauczonych wykonawców. Dla mnie - ktoś kto łączy ogrzewanie domu z ogrzewaniem cwu - fachowcem nie jest i opinia kogoś takiego ma podobną do jego "wiedzy" wartość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie - Pompa ciepła - grzeje i chłodzi - pompa ciepła ma wydajność dopasowaną do tych zadań Przystosowana jest do niższej temperatury GŹ dzięki czemu ma wysoką efektywność przy niskich temperaturach DŹ. Pompa ciepła do cwu - ma grzać cały rok dość ściśle określoną ilość wody. To dwa różne zadania - Dlatego tylko nie znający się na oszczędzaniu energii i komforcie - mogą te funkcje łączyć.

Nie jestem bolszewikiem - nie interesuje mnie ilość źle nauczonych wykonawców. Dla mnie - ktoś kto łączy ogrzewanie domu z ogrzewaniem cwu - fachowcem nie jest i opinia kogoś takiego ma podobną do jego "wiedzy" wartość.

 

Tak nagle pompy ciepła są ok ? super. cieszę się że Pan zaczyna dostrzegać moje starania o Pana ideały.

Bo widząc iż Pan je marnował trzeba było Pana bardzo długo przekonywać do pewnych rzeczy w tym do pomp ciepła.

 

Panie Tomaszu wie Pan co to dom izolowany ? wie? no to 95% w taki domu to CWU ... a resztki to jakieś para C.O

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomaszu wie Pan co to dom izolowany ? wie? no to 95% w taki domu to CWU ... a resztki to jakieś para C.O
Mam prysznic i baterie bezdotykowe - przy dwóch prysznicach dziennie i myciu rąk, zębów, uwzględniając nieobecności - zużywam na siebie niecałe 7m3 ciepłej wody rocznie. Może dlatego przeciwny jestem podawaniu zużycia w %. Bo i tu (95%) i w innych, wcześniejszych przypadkach %  izolacji.jpg wychodzą nieporozumienia.

 

Przy większym zużyciu - założyłbym zasobnik z ppci - wypraktykowane, ze ogrzanie nim 1m3 wody to 8 zł. - Pan unika % - to trzeba rozumieć!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prysznic i baterie bezdotykowe - przy dwóch prysznicach dziennie i myciu rąk, zębów, uwzględniając nieobecności - zużywam na siebie niecałe 7m3 ciepłej wody rocznie. Może dlatego przeciwny jestem podawaniu zużycia w %....
Ale za to 100 litrów perfum. Czymś trzeba smród od niemycia zabić. Wietrz się misiu, w ogóle nie będziesz wody zużywał!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja to znam? WM z odzyskiem ciepła, też mi Pan wpajał w 1989?
śledzę Pana posty jeszcze na FB i wiem jaki stosunek miał Pan do pewnych spraw. Wiem jaką rewolucję Pan przeszedł od tego czasu.

 

Po prostu Pańskie idee z izolowaniem chodzi o skuteczność czy to żeby nie było kondensacji między warstwowej są słuszne za wyjątkiem dyfuzji bo mniejsza i oby jak najmniejsza, ale zawsze będzie, chyba że mówimy o szkle.

Nie trzeba głosić jakiś gruntociepłopożeraczy aby móc usprawiedliwić 30cm. Choć trzeba wiedzieć gdzie jest faktycznie potrzebne tyle, ba nawet więcej.

Ale nie tam gdzie zysk z 30cm będzie nawet 0,01 % tylko tam gdzie będzie wyraźnie pomagać.

A tym wyraźnie to jest strefa brzegowa.

 

Pańskie przykłady ze Szwecji są właśnie złe ze względu na lichą izolację na brzegu, plus ostrogi w płycie i zamiast 40cm pakowanego pod środek płyty ...

a pod ostrogą jest tylko 10cm ... po przeliczeniu tego wychodzi że te 40cm można sobie darować, ponieważ brzegiem idzie tyle że nawet 10m izolacji na środku nie zrówna tego.

 

Trzeba właśnie odpowiedniego programu do 2d a jeszcze lepiej do 3d i w tedy wyznaczyć izotermy itp w przegrodzie oraz ładunek Q.

Jak zostaje takie miejsce jak pod ostrogę tj 10cm tylko to można sobie darować dokładanie pod środkiem 30-100 cm izolacji.

Ponieważ to jest placebo.

 

Pierwszy obrazek tego wątku dobitnie pokazuje, że to ślepy traf.

 

Pokazywał Pan rys jednego projektanta, jedyne co było bardzo dobre to wysoka niespotykana czytelność tego rys.

I znowu pod ostrogami/ "ławami" izolacji jak na lekarstwo.

 

Te cm przeniesione z środka płyty na brzeg dają wymierne korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śledzę Pana posty jeszcze na FB i wiem jaki stosunek miał Pan do pewnych spraw. Wiem jaką rewolucję Pan przeszedł od tego czasu.
Cieszę się, ze Pan śledzi, ale błagam ( i już to robiłem wcześniej ) nie tak zagadkowo!!! Bo nijak się nie można odnieść.

Chodzi Panu zapewne o pompy ciepła... Od czasu tych pierwszych (Leonard) montowanych w 1990 tym. Mój stosunek się nie zmienił - dalej nie lubię drogich pomp ciepła do ogrzewanie pośredniego !!! Dalej twierdzę, że się do budownictwa izolowanego nie nadają. Bo są za drogie ( przez to muszą walczyć inwestora z izolacją) i jako ogrzewanie pośrednie - zbyt mało dokładne.

Co do pomp z bezpośrednim parowaniem i skraplaniem - pojawiły się stosunkowo niedawno, to raz. A dwa - musiałem je sprawdzić na sobie i znajomych, by polecać - co trwało 2 sezony. Ale jak już pisałem - sam wszystko sprawdzam.

Pompy te są tanie ( w cenie GWC) ! Mają poza grzaniem chłodzenie. Zużywają mniej energii dzięki ciągłej pracy i DC, są mocowo dopasowane... I nikomu nie przychodzi do głowy połączenia funkcji grzania domu z grzaniem wody - co jak już pisałem - jest dla mnie dyskwalifikacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pańskie przykłady ze Szwecji są właśnie złe ze względu na lichą izolację na brzegu, plus ostrogi w płycie i zamiast 40cm pakowanego pod środek płyty ...

a pod ostrogą jest tylko 10cm ... po przeliczeniu tego wychodzi że te 40cm można sobie darować, ponieważ brzegiem idzie tyle że nawet 10m izolacji na środku nie zrówna tego.

Pan wybaczy, ale rachunki za prąd były tak jednoznaczne, że przeszliśmy z 30 cm od gruntu w XXwieku na 40. Zdecydowanie się to opłaca. Liczenie kWh przy ogrzewaniu elektrycznym jest duuuużo prostsze niż zgadywanie jak grunt odprowadza ciepło i czy jego lambda jest 0.4 czy 4!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba właśnie odpowiedniego programu do 2d a jeszcze lepiej do 3d i w tedy wyznaczyć izotermy itp w przegrodzie oraz ładunek Q.

Jak zostaje takie miejsce jak pod ostrogę tj 10cm tylko to można sobie darować dokładanie pod środkiem 30-100 cm izolacji.

Ponieważ to jest placebo.

Może Pan podać - TAK PRZYKŁADOWO- typ komputera i program do niego, który mógłbym zastosować w czasach, gdy "izolację" opracowywałem" 1990-1997. ? Bardzo proszę!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ... tu się Panu chwali że Pan z walczył o izolację. Programy z natury miały pomagać a nie jeszcze więcej dokładać.

Czemu piszę, inaczej bym się nie dowiedział ściśle, co jest ważne.

 

Optymalizacja izolacji jak pisałem, to w tedy np wystarczy 15 środkiem a danie opasek czy innych rzeczy da efekt jak by pod płytą było z 100 cm izolacji.

O to chodzi Panie Tomaszu o izolację która nie ma w sobie mostków termicznych. Nie wystarczy przykryć coś 5cm izolacji.

Jak to ma skomplikowany kształt, duże pole wymiany temp z otoczeniem.

Ba w tych przykładach co Pan dał właśnie tam gdzie najbardziej trzeba izolacji jest jej najmniej.

10cm pod ostrogą na samym kraju.

 

Program właśnie takie miejsca pozwala wyłuskać i można w 20min przeanalizować parę wariantów.

Co poprawia, a co nie.

 

Kable elektryczne są bardzo wymagające, każda luka w izolacji równa się spora strata. Stąd były te wnioski itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie całe 8 litrów na jedną kąpiel dziennie, wynik godny rekordu Guinessa
Prysznic nie leci gdy jestem 0.2m od niego - woda ze słuchawki - 4-5l /minutę - 10-20 sekund moczenie namydlanie i spłukiwanie ... Wiem, że Pan musi preferować "lanie wody" inaczej kolektor z buforem to kpina, ale u mnie - m3 wody kosztuje 12.40 zł a ogrzanie go pompą ciepła - to tylko 8 zł! Wolę oszczędność od "lania wody"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ... tu się Panu chwali że Pan z walczył o izolację. Programy z natury miały pomagać a nie jeszcze więcej dokładać.
Raczej odejmować!

Optymalizacja izolacji jak pisałem, to w tedy np wystarczy 15 środkiem a danie opasek czy innych rzeczy da efekt jak by pod płytą było z 100 cm izolacji.
Obawiam się, że to nie dotyczy budownictwa. Budownictwo w XXI wieku kończy się na 30kWh/m2 rocznie przy kablach ( bez OZE i pomp ciepła)

O to chodzi Panie Tomaszu o izolację która nie ma w sobie mostków termicznych. Nie wystarczy przykryć coś 5cm izolacji.

W izolacji (zapewniam Pana) chodzi o zużycie czyli końcowy efekt. Jest on ujęty w temacie wątku.

Nie zbuduje Pan domu izolowanego na 20 cm styropianie, a co dopiero "jak w temacie"

Program właśnie takie miejsca pozwala wyłuskać i można w 20min przeanalizować parę wariantów.

Co poprawia, a co nie.

Być może !!! Ale programów i komputerów do nich nie było! Trzeba było sobie radzić - modelami w skali 1:1 (lub innej) licznikami kWh i pożyczoną ( bo była droższa od nowego samochodu) kamerą termowizyjną .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable elektryczne są bardzo wymagające, każda luka w izolacji równa się spora strata. Stąd były te wnioski itp.
- Po pierwsze - starta będzie taka sama przy wodnym. A słowo "izolacja" wyklucza luki.

Miedzy innymi dlatego, ściany i dachy domów "pod zero" są robione fabrycznie i przywożone na budowę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze tak ani wodne ani elektryczne.

Pierwszym plusem nie grzania, będą mniejsze straty. Bezwładność betonu jest duża, to tak jak gotować gar wody aby się napić szklankę herbaty.

Z tym że hydrauliczne niech będzie że co najmniej tyle potrzebuje energii.

Pewnie więcej, ale pytanie jaki jest bilans cenowy tej energii, może być taki iż sprawność układu elektrycznego to jest 85 % czyste założenie do zobrazowania. a hydrauliczne to jakieś 40 % na czyste liczby przegrywa z prądem, ale jak zasilanie idzie z pompy ciepła to mimo iż jest 2x tyle to pompa ma przełożenie 3,5 x tyle i jesteśmy i tak do przodu o 1,5 niż prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...