Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Wymyślasz bzdury jak z tym śniegiem roztopionym wokół domów i nawet nie potrafisz tego uprawdopodobnić bo wolisz się czepiać.

Zmyślasz i nic nie potrafisz pokazać to ok, ale może w takim razie pokażesz chociaż jakieś sensowne swoje posty bo poza syfem który robisz jakoś nie widziałem nic do rzeczy?!?

Może jak tak się zgadzasz z nydarem to stwórzcie sobie jakiś temat i tam opowiadajcie sobie idiotyczne hipotezy zamiast śmiecić po innych tematach?

 

 

 

 

...

 

Błąd! Kolega w ogóle nie prezentuje nic merytorycznego ani rozsądnego niestety.

 

 

....

 

zabolało???

...

Nie mów :lol:

 

Bajtłocz dalej w tandemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla odprężenia, kolejna porcja idiotyzmów by misio puchaty.

Jak gładka ścianka i przewymiarowany kanał generuje falę dźwiękową?

Otóż powietrze przylega do gładkich powierzchni (jak kropla wody na szybie) i zwalnia. Powietrze w środku wyprzedza te przy ściankach i rozpręża się. Powstaje fala i przepływ turbulentny.

To ma uzasadnić:

Dlatego od wewnątrz kanały wentylacyjne wykańcza się włókninami, izolacją czy nawet perforuje.

Zwracałem mu uwagę, że głupoty wypisuje i oto odpowiedź:

Dlaczego kanały blaszane i gładkie generują dźwięki?

Do gładkich powierzchni powietrze ( jaki płyny) przylegają ( napięcia powierzchniowe) Parę kropel wody na szklanym blacie się nie rozpłynie- będzie mała mokra plamka. Gdy zmatowimy powierzchnię - woda rozpłynie się na znacznie większej powierzchni.

Powietrze płynąc blaszanym kanałem, zwalnia przy ściankach. "Środkowe" powietrze wyprzedza je i się rozpręża. Powstaje fala głosowa.

Dlatego, żaden fachowiec nie zaprojektuje wentylacji na blaszanych kanałach bez wyściółki od wewnątrz.

Powietrze to owszem płyn ale napięcie powierzchniowe to cecha cieczy. Taki drobiazg. Wg Brzęczkowskiego powietrze ma napięcie powierzchniowe. :D:D:D. Matolstwo w czystej postaci! Brzęczkowski tak ze wszystkim. Coś tam usłyszał, przeczytał tytuł ale reszty mu się nie chciało. Nie przeszkadza mu to w głoszeniu naprędce wyssanych z palca prawd objawionych.

Jak sprawdzić "napięcie powierzchniowe" powietrza (wg Brzęczkowskiego):

Można sobie napięcia powierzchniowe, sprawdzić biorąc dwie kartki szklany blat. na jedną część blatu nasypać zmielonego pieprzu. I spróbować podnieść kartkę z gładkiego i z pieprzem. Różnica - wynika z lepkości powietrza.

Dlatego też na blaszanych gładkich kanałach instalację robi tylko ktoś kto się na tym nie zna.

Miszcz normalnie!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu nie chcę, żeby się okazało, że PC jest super, ale:

- trzeba dodać prąd do kabli,

- pompa nie grzeje przy niskich temp.

- pompa się psuje,

- inne, jakie?

i suma sumarum wychodzi kiepsko.

 

To są chyba uzasadnione obawy, a ślepe rzucanie się na nowości uważam za głupotę. Dla mnie i dla moich znajomych to nowość.

 

Jeśli dorzucimy do tego fakt, iż budujemy dom pasywny, gdzie sezon grzewczy zaczyna się przy znacznie niższych temperaturach, to tym bardziej PC jest nie opłacalna. Im niższa temp. zewnętrzna, tym niższy COP każdej PC. A im niższy COP tym dłuży zwrot z inwestycji względem kabelków.

 

Dlatego moim zdaniem ogrzewanie kanałowe PC nie jest opłacalne. Opłaca się dogrzewać przestrzeń gdzie najwięcej przesiadujemy (otwarty salon, jadalnia i kchnia) "zwykła", tanią inwerterową pompą ciepła.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod domem stoi bo i w domu stoi i to o wiele wyższa niż w garażu.

To może więc wyjaśnij dlaczego w domu stoi a w garażu spada chociaż nad posadzką wyższa niż pod? Inny grunt? Inny klimat czy co takiego?

hmmmm w garażu wyższa niż pod nim bo rozgrzany samochód wychładza sie kilka godzin uwalniając cześć ciepła do garażu ... rano przez ostatnie dni po 6:00 w garażu jak i na termometrze w samochodzie wewnątrz tylko +11*C ...zew. ~ +2*C efekt opisu wczesniej nieszczelności bramy garażowej itp.

Poczekajmy co sie bedzie działo po dłuższych upałach pod garażem, pewnie wzrośnie zobaczymy do ilu

Betonowa płyta garazu ma 12cm chudziaka +7cm wylewki razem ~ 19cm bez izolacji do gruntu. Na wykresie odczyty z dnia dzisiejszego godz 20:00 aktualna zew. +2,5*C

 

 

EDIT : 6:02 zewnętrzna +2*C troche danych i rozkład temperatur foto II 17-04-2014

Uciekam do pracy ....

wykres_16-04-2014.JPG

17-04-2014.JPG

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, U nydara niby w pasywnym śnieg wokół domu na metr rozmarza i GWC się ogrzewa więc może się odizolować lepiej aby było chociaż jak po termomodernizacji u małpeczki?"

 

Jak czytam takie bzdety, to się zastanawiam,czy kszhu się z koniem na łby pozamieniał ,a może odwrotnie,choć możliwe że i z ptakiem.

Kolego kszhu. 10kropli heliperidolu na noc i przejdzie.Będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd nie jest najtańszym nośnikiem,
Nie chodzi o nośnik a koszty ogrzewania. Tylko ktos kto chce manipulować danymi podaje koszt nośnika, podaje sprawność kotłowni jako sprawność systemu! Mało tu takich?

Pan zobaczy - mamy dwa systemy ogrzewania - kable grzewcze z termostatami w każdym pomieszczeniu i zasobnik z grzałką zasilający podłogówkę hydrauliczną - Cena nośnika taka sama a koszty ogrzewania i komfort różne. Ogrzewanie centralne ( pośrednie ) zawsze potrzebuje więcej kWh na wykonanie tego samego co niecentralne.

 

 

Pan zobaczy jak się oszukuje:

 

na polskiej stronie: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...b162-45kw.html O kotle

Logamax plus GB162 (2,7 - 45 kW)

Jego sprawność energetyczna sięga bez problemu 110,5%!

 

Ten sam produkt w kraju, gdzie za oszukiwanie na DTR-ce idzie się siedzieć

http://www.buderus.us/products/gashe...plusgb162.html

The GB162 is capable of achieving efficiencies of up to 93%. Czyli MOŻE OSIĄGAĆ 93%!!!!

Zwrot "może osiągnąć" wcale nie oznacza, że osiąga!

Nie ma co się dawać oszukiwać, że sprawność kotłowni to to samo co sprawność systemu, że sprawność kotłowni może być bliska 100% !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat? Raczej taki jest zwyczaj, a ja go nie przestrzegam. Ale nie chcę przy tym, by ci, którzy teraz patrzą podejrzliwie, na końcu mieli się z czego śmiać.

 

Prąd nie jest najtańszym nośnikiem, tylko ma niewielkie koszty stałe. A koszty stałe mają pierwszoplanowe znaczenie przy małej produkcji, albo małym zużyciu. To tak, jakby klient u mnie zamówił 100 blaszek, a ja zamiast wyciąć na laserze i zagiąć na krawędziarce po 5 zł, zrobił wykrojnik i tłocznik za 10 tysięcy i zachwalał, że jak zrobi milion sztuk, to mu wyjdzie po złotówce sztuka. Tu jest chyba analogicznie.

 

Po prostu nie chcę, żeby się okazało, że PC jest super, ale:

- trzeba dodać prąd do kabli,

- pompa nie grzeje przy niskich temp.

- pompa się psuje,

- inne, jakie?

i suma sumarum wychodzi kiepsko.

 

To są chyba uzasadnione obawy, a ślepe rzucanie się na nowości uważam za głupotę. Dla mnie i dla moich znajomych to nowość.

Telewizora Pan też nie kupi, czy komputera - bo trzeba dać prąd? Telewizor w sezonie grzewczym weźmie tyle co kable - O co Panu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm w garażu wyższa niż pod nim bo rozgrzany samochód wychładza sie kilka godzin uwalniając cześć ciepła do garażu ... rano przez ostatnie dni po 6:00 w garażu jak i na termometrze w samochodzie wewnątrz tylko +11*C ...zew. ~ +2*C efekt opisu wczesniej nieszczelności bramy garażowej itp.

Poczekajmy co sie bedzie działo po dłuższych upałach pod garażem, pewnie wzrośnie zobaczymy do ilu

Betonowa płyta garazu ma 12cm chudziaka +7cm wylewki razem ~ 19cm bez izolacji do gruntu. Na wykresie odczyty z dnia dzisiejszego godz 20:00 aktualna zew. +2,5*C

 

 

EDIT : 6:02 zewnętrzna +2*C troche danych i rozkład temperatur foto II 17-04-2014

Uciekam do pracy ....

 

Czemu Pan przy tak ogromnym zużyciu nie założy reku? ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o nośnik a koszty ogrzewania. Tylko ktos kto chce manipulować danymi podaje koszt nośnika, podaje sprawność kotłowni jako sprawność systemu! Mało tu takich?

Pan zobaczy - mamy dwa systemy ogrzewania - kable grzewcze z termostatami w każdym pomieszczeniu i zasobnik z grzałką zasilający podłogówkę hydrauliczną - Cena nośnika taka sama a koszty ogrzewania i komfort różne. Ogrzewanie centralne ( pośrednie ) zawsze potrzebuje więcej kWh na wykonanie tego samego co niecentralne.

 

A dlaczego nie porównywac kabelków z termostatami z podłogówką wodna z termostatami, po co taka manipulacja?

Prosze podac wyniki pomiarów budynku w którym jest zainstalowana podłogówka wodna z termostatami i kable z tymi samymi termostatami.

Oczywiscie jednoczesnie takie systemy pracowac nie mogą ale trzeba aby wyniki pomiarów były wiarygodne, podzielic to na sezony grzewcze, czyli w jednym sezonie podłogówka wodna w drugim kable i tak na przemian.

Ma Pan takie wyniki pomiarów, nie musi Pan podawac lokalizacji takiego budynku, Pan poda tylko suche wyniki, wtedy ocenimy.

Porównywanie zuzyc w budynkach podobnych prowadzi do błednych i zafałszowanych wniosków, czym Pan zdaje sie w ogole nie przejmować, zeby udowodnic swoje twierdzenia. Oczywiscie zgadzam sie z tym ze sterowanie kablami jest badziej precyzyjne o sterowania siłownikami, ale szacuje róznica zuzyc nie powinna przekroczyc 1 max 2%. Wydaje mi sie ze Pan mysli o róznicy duzo, duzo wiekszej.

Co oznacza komfort dla Pana w podłogówce wodnej termostatami? Poniewaz mam okazje obserwowac kilka takich układów i rozmawiac z inwestorami na temat działania takiego układu regulacji to zapewniam ze wahania ok ,2-0,3 oC nie zmniejszają tego komfortu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie porównywac kabelków z termostatami z podłogówką wodna z termostatami, po co taka manipulacja?
NALEŻY PORÓWNYWAĆ !!! Gdyby to robiono już 20 lat nie byłoby pośrednich systemów ogrzewania! Ma Pan rację - MANIPULACJA

Podobnie jak sprawność 100 czy więcej procent! Jeżeli ktoś z maturą podaje takie dane - to musi być zmanipulowany - jak w sekcie!

zuzyc nie powinna przekroczyc 1 max 2%.
To Pan nie porównywał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Tomku!

 

Te różnice w sprawnościach wynikają z przyjętego sposobu liczenia kaloryczności paliwa. Jest to tutaj napisane:

http://en.wikipedia.org/wiki/Higher_heating_value#Higher_heating_value

i jest kaloryczność netto i brutto.

 

W Ameryce w normach używa się kaloryczności brutto, a u nas netto.

 

A co do procentów to powinno ich być jak najwięcej. Skoro norma ta sama dla wszystkich kotłów, to co za różnica czy porównuję 108% do 106%, czy 93% do 91,5%? Przecież zawsze lepiej wyjdzie to samo urządzenie.

 

Telewizora nie kupię plazmowego 80'', bo żre prąd, skoro mogę kupić LED 42''. Komfort inny, ale mi wystarczy.

Tak samo z ogrzewaniem - nie chcę kupować energochłonnego, bo wygodne, tylko energooszczędne bo tanie w eksploatacji. Najwygodniej wyjdą kable solo w płaskiej taryfie. I najdrożej!

 

Proszę napisać lepiej co z tym działaniem tych pomp w niskich temperaturach.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zuzyc nie powinna przekroczyc 1 max 2%.
Mam jeszcze taką prośbę Panie Andrzeju: jak Pan nie rozumie statystyki - to lepiej nie używać %.

Ten system pośredniego ogrzewanie w domu 100kWh/m2 ma identyczne w kWh straty jak w domu zaizolowanym 10kWh/ m2 ale nie jest to 2% w obu przypadkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NALEŻY PORÓWNYWAĆ !!! Gdyby to robiono już 20 lat nie byłoby pośrednich systemów ogrzewania! Ma Pan rację - MANIPULACJA

Podobnie jak sprawność 100 czy więcej procent! Jeżeli ktoś z maturą podaje takie dane - to musi być zmanipulowany - jak w sekcie!

To Pan nie porównywał?

 

Dlaczego Pan nie odpowiada wprost, pytałem o wyniki pomiarów budynku w którym sa zainstalowane dwa systemu ogrzewania, Zna pan taki budynek, jezeli nie to dalsza dyskusja nie ma sensu. Zapytam po raz kolejny czy system wodnej podłogówki z termostatami i siłownikami jest system posrednim czy bezposredniem i jaka jest róznica sprawnosci obydwu systemów: kabli i wodnej podłogówki z tymi samymi termostatami. Ma Pan takie dane, ale dane z tego samego budynku? Jezeli tak to prosze przedstawic, skoro były robione te porównania 20 lat i Pan o nich wie to zapewne ma te wyniki. Prosze ich nie taić, skoro mowa o manipulacji to raczej z Pana strony.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze taką prośbę Panie Andrzeju: jak Pan nie rozumie statystyki - to lepiej nie używać %.

Ten system pośredniego ogrzewanie w domu 100kWh/m2 ma identyczne w kWh straty jak w domu zaizolowanym 10kWh/ m2 ale nie jest to 2% w obu przypadkach

 

Moze i nie rozumiem, nie rozumiem dlaczego mamy operowac na wartosciach bewzglednych w kWh, przeciez kazdy dom ma inne straty, ale procentowo bedą zblizone. To ze Pan ma awersję do % mogę zrozumiec (rózne są fobie, uprzedzenia) ale nie mogę zrozumiec dlaczego swój punkt widzenia chce Pan narzucic innym.

Tak na marginesie to nie zrozumiał Pan o jakich % ja pisałem, przypomne, chodziło o róznice zuzyc dla dwóch systemów ogrzewania i regulacji majac do dyspozycji ten sam budynek, te same termostaty, rózne systemy grzewcze ale zasialne tym samym medium czyli prądem. W zasadzie to Pan nie wie jaka to jest róznica, ale wie (?) Pan ze duza, uzsadnien brak (czyli w Pana przypadku standart)

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Pan nie odpowiada wprost, pytałem o wyniki pomiarów budynku w którym sa zainstalowane dwa systemu ogrzewania, Zna pan taki budynek, jezeli nie to dalsza dyskusja nie ma sensu. Zapytam po raz kolejny czy system wodnej podłogówki z termostatami i siłownikami jest system posrednim czy bezposredniem i jaka jest róznica sprawnosci obydwu systemów: kabli i wodnej podłogówki z tymi samymi termostatami. Ma Pan takie dane, ale dane z tego samego budynku? Jezeli tak to prosze przedstawic, skoro były robione te porównania 20 lat i Pan o nich wie to zapewne ma te wyniki. Prosze ich nie taić, skoro mowa o manipulacji to raczej z Pana strony.

Ciepło z kondensacji wody, że spalin odbierają zasobniki w piecach pulsacyjnych -

Poza tym - Nie uzyska Pan tyle kWh z pary, nawet zamieniając ją w 100% na wodę - po prostu nie ma jej tyle po spaleniu m3 gazu. Kolejna sprawa - Palnik! Nie ma stuprocentowych.

No i zwykłe porównanie. W identycznych domach szkieletowych ogrzewanie niecentralne zużyło 20-30kWh/m2 zależnie od zimy - centralne gazowe koło 90-ciu!

Najwygodniej wyjdą kable solo w płaskiej taryfie. I najdrożej!
Najwygodniej i najtaniej - mogą to potwierdzić ci co mają domy izolowane!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tym gruntem macie jakąś manie normalnie!

Jeśli się nie grzeje podłogi, a temperatura pod domem spada, to chyba oznacza, że z domu wyciekało ciepło do gruntu i ten grunt rozgrzewało do nienaturalnej temperatury.

Jeśli chcecie traktować grunt jako izolator, to trzeba przyjąć lambdę suchego i mokrego gruntu na jakieś 2-3 W/mK, grubość kilka metrów, różnicę temperatur między wnętrzem, a zewnętrzem i można liczyć straty. Powierzchnia zewnętrzna wyjdzie ze 2x większa niż powierzchnia podłogi, ale co tam - tutaj się przyjmie pow. podłogi, tam znów dT tylko przez styropian i już jest super!

 

Tylko tyle:

 

Jak ktoś ma dom 10x10m, czujnik pół metra pod domem, i na tym czujniku w ciągu tygodnia bez grzania temp. spadnie o 1K, to oznacza to straty:

 

10[m]x10[m]x0,5[m]x1650[kg/m3]x800[J/kg*K]*1K=66 000 000 J = 18kWh

 

W sezonie grzewczym tygodni przyjmuję 22, więc straty to MINIMUM 22x18=396kWh

 

Ale:

- teraz jest ciepło,

- temperatura głębiej niż 0,5m pod domem też spada,

 

Więc straty są znacznie większe i oceniam je na co najmniej 2x tyle, a sądzę, że znacznie więcej.

Krzysiek ma 10cm styro. Dołożenie dodatkowych 20 zmniejszyłoby straty z tych 800 do 260. Czy to mało? A niechby i nie do 260, tylko do 350.

800-350=450

450/100=4,5 kWh/m2*rok W pasywnym to ogromna ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło z kondensacji wody, że spalin odbierają zasobniki w piecach pulsacyjnych -

Poza tym - Nie uzyska Pan tyle kWh z pary, nawet zamieniając ją w 100% na wodę - po prostu nie ma jej tyle po spaleniu m3 gazu. Kolejna sprawa - Palnik! Nie ma stuprocentowych.

No i zwykłe porównanie. W identycznych domach szkieletowych ogrzewanie niecentralne zużyło 20-30kWh/m2 zależnie od zimy - centralne gazowe koło 90-ciu!

Najwygodniej i najtaniej - mogą to potwierdzić ci co mają domy izolowane!

 

Nie interesują mnie kotły gazowe. Prosze sie wypowiedziec na temat róznic w systemach kabli i wodnej podłogówki elektrycznej z tymi samymi termostatami.

Nie ma Pan danych to prosze napisac wprost a nie krązyc po tematach zastepczych. Czy tak trudno sie przyznac ze sie nie posiada takich danych. Skoro takich danych brak to skad tak kategoryczne twierdzenia o rzekomo wielkich stratach podłogowki wodnej elektrycznej w stosunku do kabli. Mogę to zrozumiec zanajac Pana niechec do kotłowni, ale w takiej kotłowni/pom. technicznym/składziku etc,etc (jak zwal tak zwal) nastepuje zamiana energii elektrycznej na cieplna ze 100% sprawnoscią, nawet pompa obiegowa grzeje to pomieszczenie z taką sprawnoscia. Pan tylko o gazie, weglu i tak w kółko, widocznie ciezko wyjsc z tego zakletego kregu uprzedzen.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie interesują mnie kotły gazowe. Prosze sie wypowiedziec na temat róznic w systemach kabli i wodnej podj podłogówki elektrycznej z tymi samymi termostatami.

Nie ma Pan danych to prosze napisac wprost a nie krązyc po tematach zastepczych. Czy tak trudno sie przyznac ze sie nie posiada takich danych. Skoro takich danych brak to skad tak kategoryczne twierdzenia o rzekomo wielkich stratach podłogowki wodnej elektrycznej w stosunku do kabli. Mogę to zrozumiec zanajac Pana niechec do kotłowni, ale w takiej kotłowni/pom. technicznym/składziku etc,etc (jak zwal tak zwal) nastepuje zamiana energii elektrycznej na cieplna ze 100% sprawnoscią, nawet pompa obiegowa grzeje to pomieszczenie z taką sprawnoscia. Pan tylko o gazie, weglu i tak w kółko, widocznie ciezko wyjsc z tego zakletego kregu uprzedzen.

 

Nie mam danych? Przecież nie robię od ponad 20 lat podłogówki hydraulicznej, bo porównałem jedno z drugim! Pan nie ma danych - Pan do dziś dopuszcza podłogówkę hydrauliczną do budownictwa . Poza tym, nie da się w ogóle zastosować podłogówki hydraulicznej w domach izolowanych - po co więc te teksty w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...