Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie i komfortowe domy zużywajace od 0 do 20kWh.m2 rocznie


Recommended Posts

Panie, co Pan wypisujesz

 

Twierdzisz Pan że w domu o obciążeniu maks. 20W/m2 i mniejszym nie da się zainstalować podłogówki wodnej pędzonej pompą ciepła powietrze-woda, bo co? Bo się nie da i jest nieekonomiczne?

A da się wwalić w domu o obciążeniu maks 20W/m2 i mniejszym 100W/m2 kabli?

 

I Pan nazywa to ekonomicznym???

Tylko nie pisz Pan że się nie da bo innych mocy w kablach nie robią???

 

Widzisz gentoox, cos w tym jednak jest, bo jesli jest mi w salonie "niekomfortowo" bo sterownik czeka az temp spadnie ponizej histerezy i chcialbym "Tylko troche" doladowac salon to robie to klima kosztem 0,2-0,5 kWh i jest super cieplo, zeby wygrzac wylewke i odczuc to cieplo na sobie to dosyc, ze musze poczekac to jeszcze pojdzie na to przynajmniej m3 gazu, czyli 10 kWh..., przy okazji kazda godzina pracy podlogowki to 0,1 kWh na sama pompe obiegowa, to mi z 1 godziny pracy takiej pompki chodzi klima 10 minut :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Tomasz Brzęczkowski

    5725

  • nydar

    4235

  • Barth3z

    3808

  • perm

    2702

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo normy nie przewidziały,że nydar będzie miał pod chudziakiem 15,5oC na wiosnę a jesienią blisko 20oC:lol2

 

ps. Interesuje mnie natomiast norma na GWC maxowe nie używane(podobno) przez pół roku.Jakie ta norma przewiduje wzrosty grzybów i kiedy przewiduje rozpad maxowej konstrukcji i tąpnięcie posadzki.Mam nadzieję że nie zainstalowałeś tego badziewia pod pokojem dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dziwo PPCi działa, daje ciepło, nie pobiera wiele energii a przy tym nie potrzebuje GWC ani powietrza wentylacyjnego.

 

Pewnie musisz być zaślepiony TB albo być jego przyjacielem czy co tam jeszcze innego zazdrośnicy nie wymyślą:)

 

Jak juz przed chwila na innym watku wspomnialem GWC czesto kosztuje wiecej niz klima, efektywnosci chlodzenia nie da sie porownac, a klima moze tez bardzo tanio grzac, mysle ze nawet taniej niz weglem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gentoox, cos w tym jednak jest, bo jesli jest mi w salonie "niekomfortowo" bo sterownik czeka az temp spadnie ponizej histerezy i chcialbym "Tylko troche" doladowac salon to robie to klima kosztem 0,2-0,5 kWh i jest super cieplo, zeby wygrzac wylewke i odczuc to cieplo na sobie to dosyc, ze musze poczekac to jeszcze pojdzie na to przynajmniej m3 gazu, czyli 10 kWh..., przy okazji kazda godzina pracy podlogowki to 0,1 kWh na sama pompe obiegowa, to mi z 1 godziny pracy takiej pompki chodzi klima 10 minut :)

 

Jaka moze byc róznica w bezwładnosci kabli i wodnej podłogówki w 6-7 cm wylewce, zapewne niewielka, o ile czas nagrzewania jest mniejszy przy kablach jest mniejszy ze wględu na moc, to juz czas stygniecia jest dokładnie taki sam jesli pominąć roznice ciepła własciwego kabla i pexa. Jesli chodzi o pompy obiegowe to wilo ma pobór 20 W czyli 5 razy mniejszy niz podałes , pobrana energia przez pompe i tak sie zamienia na ciepło czyli straty nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu ludzi chciałoby mieć tak słabo zaizolowany dom. A o szczelności nie wspomnę bo to okaże się przy teście. Ale oczywiście Pan już zna wyniki...

Pan już wszystko wie i dobroczynnie dzieli się to tajemną wiedzą

Pozdrawiam Serdecznie!

Jest dokładnie odwrotnie. Mało kto chce miec dom izolowany - dodam, że domy izolowane w XXI wieku kończą się na 30kWh/m2 rocznie. Ludzie wolą ponarzekac, kombinowa karkołomne sztuczki z GMC z buforami z kolektorami ze ściekami - BYLEBY TYLKO NIE ISOLOWAC!!! Przy małych potrzebach bufory, kolektory, hydrauliczne ogrzewanie - nie ma sensu... a prosty kabel z termostatem, czy grzejący i chłodzący bezpośrednia, tania pompa ciepła - to takie prostackie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie, co Pan wypisujesz

 

Twierdzisz Pan że w domu o obciążeniu maks. 20W/m2 i mniejszym nie da się zainstalować podłogówki wodnej pędzonej pompą ciepła powietrze-woda, bo co? Bo się nie da i jest nieekonomiczne?

A da się wwalić w domu o obciążeniu maks 20W/m2 i mniejszym 100W/m2 kabli?

 

I Pan nazywa to ekonomicznym???

Tylko nie pisz Pan że się nie da bo innych mocy w kablach nie robią???

Jest jeszcze komfort. W ogrzewaniu bezpośrednim - jest odwrotnie niż w hydraulicznym - im większa moc na m2 tym mniejsze zużycie. Dlatego w domach izolowanych nie liczy się zapotrzebowania.

Produkcja kabli nie ma nic do gęstości ich układania - a to decyduje o mocy na m2.

Co do możliwości położenia ogrzewania hydraulicznego w domach izolowanych... Sam się Pan przekona, że to niemożliwy mariaż, jak tylko będzie Pan zajmował się takimi domami.

Może przypomnę prof Żmijewskiego:

ROLĄ IZOLACJI JEST MARGINALIZACJA ROLI OGRZEWANIA A EKONOMICZNA IZOLACJA JEST WTEDY GDY NIEEKONOMICZNE JEST CENTRALNE OGRZEWANIE.

Ekonomia jest tu prosta - mniejsza inwestycja, mniejsze rachunki a większy komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gentoox, cos w tym jednak jest, bo jesli jest mi w salonie "niekomfortowo" bo sterownik czeka az temp spadnie ponizej histerezy i chcialbym "Tylko troche" doladowac salon to robie to klima kosztem 0,2-0,5 kWh i jest super cieplo, zeby wygrzac wylewke i odczuc to cieplo na sobie to dosyc, ze musze poczekac to jeszcze pojdzie na to przynajmniej m3 gazu, czyli 10 kWh..., przy okazji kazda godzina pracy podlogowki to 0,1 kWh na sama pompe obiegowa, to mi z 1 godziny pracy takiej pompki chodzi klima 10 minut :)

Wystarczy tylko zacząc się zajmowac domami izolowanymi - a ekonomia i komfort "wyjdą" same. Nie da się pogodzi izolowania z hydraulicznym pośrednim ogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz przed chwila na innym watku wspomnialem GWC czesto kosztuje wiecej niz klima, efektywnosci chlodzenia nie da sie porownac, a klima moze tez bardzo tanio grzac, mysle ze nawet taniej niz weglem :p
To akurat jest bardzo proste w udowodnieniu - to najprostsza algebra - co ile kosztuje.

Pompy ciepła z inwerterem lub sprężarką DC są najtańsze - zapewniają zarówno grzanie z wysokim COP jak i chłodzenie. A ich ( chciał nie chciał) rosnąca popularnośc sprawi, że cena będzie jeszcze niższa.

Za rok - już nie usłyszymy o pompach z gruntowym dolnym źródłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mili Panowie. Dom pasywny czy bliski jego parametrom,nie wymaga chłodzenia klimą. wystarcza nędzne GWC. Jeżeli wymaga klimy to nie jest domem pasywnym a wyrobem pasywnopodobnym,bazującym na COP-ie PC, co oszustwem jest.

Widzi Pan - starty zimą oknami, są nieporównywalnie mniejsze niż zyski latem. Coraz więcej, też ludzi pracuje w domu. Ludzie się też starzeją, co powoduje gorszą tolerancję na upał. Ja 25 lat temu, nawet nie pomyślałem o klimie w mieszkaniu, czy aucie... a dziś! Dziś sobie nie wyobrażam bez.

Nawet z domu izolowanego na poziomie 10W/m2 rocznie grzanie, coś musi w sposób komfortowy nadmiar ciepła wyprowadzic - termos do lodów i do kawy niczym się nie różnią, lecz sam termos nie chłodzi ani nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka moze byc róznica w bezwładnosci kabli i wodnej podłogówki w 6-7 cm wylewce, zapewne niewielka, o ile czas nagrzewania jest mniejszy przy kablach jest mniejszy ze wględu na moc, to juz czas stygniecia jest dokładnie taki sam jesli pominąć roznice ciepła własciwego kabla i pexa. Jesli chodzi o pompy obiegowe to wilo ma pobór 20 W czyli 5 razy mniejszy niz podałes , pobrana energia przez pompe i tak sie zamienia na ciepło czyli straty nie ma.

Przede wszystkim - kabel mogę dac 100W /m2 lub więcej. Mam precyzyjny termostat w każdym pomieszczeniu, więc mogę aplikowac moc - bardzo precyzyjnie i szybko . Kolejna sprawa - kabel nie musi by w wylewce - są pod panele (woodtec) czy kable pod dechy na legarach. Są też maty (nawet 160W/m2) montowane w kleju pod płytkami. W automatyce, w sterowaniu - moc na m2 odgrywa ważną rolę. Czas i precyzja, oraz brak strat na pośrednictwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jakie jest to powietrze z nadmuchu z kanałówki. Czy to jest suche powietrze powodujące wysychanie spojówek, bo niektórzy na tym forum twierdzą, że tak właśnie jest. Do tego ponoć ten nawiew jest głośny, a zamontowanie Aristona do CWU to dodatkowe rzężenie w pomieszczeniu gospodarczym.

 

I kwestia kabli pod panelami. Gdzieś wyczytałem informację, że się tam kabli nie montuje. Żeby działanie takiego systemu było szybkie, to trzeba zastosować kable w warstwie kleju pod płytkami, oraz maty woodtec pod panelami, a te są koszmarnie drogie. Dużo więc jest argumentów przeciw takiemu rozwiązaniu, choć może w praktyce nie jest tak źle. Więc jak to z tym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jakie jest to powietrze z nadmuchu z kanałówki. Czy to jest suche powietrze powodujące wysychanie spojówek, bo niektórzy na tym forum twierdzą, że tak właśnie jest. Do tego ponoć ten nawiew jest głośny, a zamontowanie Aristona do CWU to dodatkowe rzężenie w pomieszczeniu gospodarczym.

 

I kwestia kabli pod panelami. Gdzieś wyczytałem informację, że się tam kabli nie montuje. Żeby działanie takiego systemu było szybkie, to trzeba zastosować kable w warstwie kleju pod płytkami, oraz maty woodtec pod panelami, a te są koszmarnie drogie. Dużo więc jest argumentów przeciw takiemu rozwiązaniu, choć może w praktyce nie jest tak źle. Więc jak to z tym jest?

Przecież powietrze z kanałówki to w 100% recyrkulacja! Suche może byc, gdy połączymy ogrzewanie z wentylacją, ale tego znający się na temacie, nie czynią.

Co do cen - lepiej napisac konkretnie niż "koszmarnie". Jaką powierzchnię będzie miał Pan "pod panelami"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież powietrze z kanałówki to w 100% recyrkulacja! Suche może byc, gdy połączymy ogrzewanie z wentylacją, ale tego znający się na temacie, nie czynią.

Co do cen - lepiej napisac konkretnie niż "koszmarnie". Jaką powierzchnię będzie miał Pan "pod panelami"?

 

Powietrze z nagrzewnicy wodnej Volcano w halach produkcyjnych to też w 100% recyrkulacja, a żona się skarży, że u niej w sklepie takie są i to jest suche powietrze. Sam nie wiem.

Co do głośności, to to chyba słychać, szczególnie w nocy.

Pod panelami będę miał prawie 90m2, czyli trzeba 7 rolek Woodteców 13m2 po 1800zł za sztukę. Do tego 200mb kabla pod płytki za 1600, do tego termostaty (do grzania i chłodzenia?) i robi się 16 tyś. Do tego PC, kanały, przepustnice, zawory i mamy ponad 25 tyś.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze z nagrzewnicy wodnej Volcano w halach produkcyjnych to też w 100% recyrkulacja, a żona się skarży, że u niej w sklepie takie są i to jest suche powietrze. Sam nie wiem.

Co do głośności, to to chyba słychać, szczególnie w nocy.

Pod panelami będę miał prawie 90m2, czyli trzeba 7 rolek Woodteców 13m2 po 1800zł za sztukę. Do tego 200mb kabla pod płytki za 1600, do tego termostaty (do grzania i chłodzenia?) i robi się 16 tyś. Do tego PC, kanały, przepustnice, zawory i mamy ponad 25 tyś.

No i jak to wszystko kupisz u Brzęczkowskiego to będziesz miał "tanio (szczególnie eksploatacyjnie) i komfortowo". I wesprzesz finansowo słuszną ideę. :) Sklepikarz wciska to co może sprzedać, to zrozumiałe ale, że niektórzy dają się nabierać na wymyśloną przez niego z tej okazji filozofię to dopiero zagadka. Takie prymitywne chwyty i bijąca po oczach niekompetencja. I to do niektórych przemawia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze z nagrzewnicy wodnej Volcano w halach produkcyjnych to też w 100% recyrkulacja, a żona się skarży, że u niej w sklepie takie są i to jest suche powietrze. Sam nie wiem.

Co do głośności, to to chyba słychać, szczególnie w nocy.

Pod panelami będę miał prawie 90m2, czyli trzeba 7 rolek Woodteców 13m2 po 1800zł za sztukę. Do tego 200mb kabla pod płytki za 1600, do tego termostaty (do grzania i chłodzenia?) i robi się 16 tyś. Do tego PC, kanały, przepustnice, zawory i mamy ponad 25 tyś.

Wilgotnoś względna powietrza w okresie grzewczym - to sprawa wentylacji. Nie ważne czy Pan do żądanej temperatury ogrzewa powietrze - podłogą, grzejnikiem, grzałką wodną czy elektryczną .

Kiedyś, przed rokiem 1990 ( gdy okna były w 100% nieszczelne ) potoczna opinia była, że kaloryfery wysuszają. Wieszano wtedy na nich gliniane naczynia z wodą bilde.jpg . Potem wymieniano okna na tzw. plastiki ( czyli szczelne ) i przy tych samych kaloryferach ( już bez naczynek ) powstawał grzyb i woda na szybach.

Wodę odprowadza wentylacja - nie ciepło. Dobra wentylacja powinna odprowadzac tylko nadmiar wody! Niestety nasze przepisy dotyczące hal produkcyjnych, podają ilośc wymian na kubaturę a nie wentylację dla ludzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz gentoox, cos w tym jednak jest, bo jesli jest mi w salonie "niekomfortowo" bo sterownik czeka az temp spadnie ponizej histerezy i chcialbym "Tylko troche" doladowac salon to robie to klima kosztem 0,2-0,5 kWh i jest super cieplo, zeby wygrzac wylewke i odczuc to cieplo na sobie to dosyc, ze musze poczekac to jeszcze pojdzie na to przynajmniej m3 gazu, czyli 10 kWh..., przy okazji kazda godzina pracy podlogowki to 0,1 kWh na sama pompe obiegowa, to mi z 1 godziny pracy takiej pompki chodzi klima 10 minut :)
Fajnie, bo jest ciepło. Wyłącz w zimie podłogówkę i dogrzewaj się tą klimą. Szybko się z podłogówką przeprosisz. Niestety masz niezbyt dobrą izolację w ścianach i stropie więc ciepła trochę ci ucieka. Gdybyś dał tam więcej zamiast pakować pod podłogę to wystarczyłaby akumulacja byś miał cały czas tę samą komfortową temperaturę. Obyło by się bez klimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytocz listy z ubiegłego lata jak biadoliłeś, że sobie z upałami nie radzisz zamiast znów wymyślać te swoje pokrętne tezy.

 

Ale!!!Przecież funkcja chłodzenia ( tak jak grzania ) jest podłączona do automatyki! To nie chłodzenie z gruntu! Mamy ustawione np. 23 stC i jak jest tyle to chłodzenie nie będzie pobierało energii - w czym więc problem ? Dlaczego w domach "jak w temacie" nie maże byc dużych okien od południa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...